Προς το περιεχόμενο

Cosmote 5G και «συμβατές συσκευές»


Dr_Slump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις γιορτές είχε περάσει από το σπίτι μου συνάδελφος με iPhone 12 και σύνδεση Cosmote. Έκανε flex για την ταχύτητα και όντως, μέσα στο σπίτι μου (Αμπελόκηποι) έπιασε 1.12gbit στο SpeedTest ...έπαθε πλάκα γιατί πουθενά αλλού δεν έπιασε ούτε τα μισά!

Είμαι κι εγώ συνδρομητής Gigamax Unlimited της Cosmote, όμως το site γράφει πως υποστηρίζονται μόνο συγκεκριμένες συσκευές, όλως τυχαίως μόνο αυτές που πουλάνε οι ίδιοι.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/5g.html

Είμαι στα πρόθυρα αγοράς Google Pixel 5 από Γερμανία, μια συσκευή που δεν πρόκειται να έρθει επίσημα στην ελληνική αγορά. Ρωτώ λοιπόν... θα έχω 5G ταχύτητες, ή ο πάροχος μπορεί να δει ότι η συσκευή μου δεν είναι στη λίστα αυτών που πουλάει;

Είναι αυτό μια μπλόφα για αγορά δικών τους συσκευών ή θα κλαίω τα λεφτά του Pixel 5; Και δεν το σκέφτομαι για άλλη συσκευή, είναι η μόνη στα 150 γραμμάρια και δεν έχω σκοπό να πληρώσω ακόμα περισσότερα χρήματα για iPhone 12 mini.

Κάτι άλλο που πήρε το αφτί μου είναι πως πρέπει πρώτα η SIM να μπει σε «συμβατή συσκευή» και μετά θα λειτουργεί το 5G με οποιαδήποτε. Τι συμβαίνει τελικά;

Επεξ/σία από Dr_Slump
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγώ την ίδια απορία έχω για το mi 10 lite 5g μου.. Ελπίζω να γνωρίζει κάποιος κάτι και να απαντήσει σχετικά.. Πάντως με το volte που υπήρχε λίστα συμβατών συσκευών, όντως με τη σιμ μου σε συμβατή συσκευή μόνο ενεργοποιηθηκε η υπηρεσία.. Ελπίζω να μην ισχύει το ίδιο με το 5g.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχουν πει εχουν ασυμβατοτητες  και πρεπει ο κατασκευαστης να δωσει αναβαθμιση λογισμικου .Αν οχι, δεν εχει πιστοποιηση θα δουλευει σωστα .Το θεμα μου θυμιζει παλιες συσκευες τυπου vodafone live για ορισμενες υπηρεσιες .Για την Sim σχετικο αυτό ,γιατι συνηθως σε καθε νεα συσκευη σου λενε βαλε νεα να δουλευει καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αναβάθμιση λογισμικού ακριβώς; Πιο συχνά updates και γενικά up-to-date από το Pixel 5 δεν γίνεται! Και έψαχνα χθες σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες και δεν υπάρχει καμία τέτοια αναφορά περί συγκεκριμένων 5G συσκευών. Κλασικά στην Ελλάδα άρχισαν οι εξυπνάδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Vodafone διαθέτει ήδη τις πρώτες συσκευές, ενώ εντός διμήνου οι διαθέσιμες συσκευές θα είναι περισσότερες από είκοσι, καθώς οι αναβαθμίσεις λογισμικού θα εντάσσουν όλο και περισσότερα 5G Ready κινητά τηλέφωνα στο Vodafone Giga Network 5G.

https://techmaniacs.gr/vodafone-ellados-5g-dorean-aperioristo-internet-se-oloys-me-5g-syskeyi-gia-3-mines/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dr_Slump είπε

Τι αναβάθμιση λογισμικού ακριβώς; Πιο συχνά updates και γενικά up-to-date από το Pixel 5 δεν γίνεται! Και έψαχνα χθες σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες και δεν υπάρχει καμία τέτοια αναφορά περί συγκεκριμένων 5G συσκευών. Κλασικά στην Ελλάδα άρχισαν οι εξυπνάδες...

Αυτό ακριβώς.. Να χαμε να λέγαμε μου φαίνεται κι εμένα η φάση, όπως με το volte της Cosmote. "Συμβατές συσκευές".. Δεν είναι ανοιχτά και τα μαγαζιά να πάμε να βρούμε ένα s20 ultra να βάλουμε τη sim μας να κάνουμε τη δουλειά μας 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fotia είπε

θα σε βαλουν να αλλαξεις και σιμ ....να μην πληρωσεις 5-10 ευρω ακομα για τη νεα τεχνολογια ;

Θεωρώ πως δε θα ζητήσουν νέα sim.. Δεν κάνει και τίποτα σπουδαίο η sim για να μπλέκεται με το 5g κάπως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εχουμε φτασει ,πολλες φορες  με καθε νεα συσκευη σου λενε φταιει η σιμ σε καποιες λειτουργιες , που φταινε αυτοι , παρε νεα αναβαθμισμενη ...

Μιλαμε για καρτελ να κονομησουν ..Στο μεταξυ επισης σε πολλες περιοχες το 4G δεν πιανει ...και ολοι πλεον εχουν θεματα και σε περιοχες που δεν ειχαν ...τοσο καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσότερο μαρκετινίστικο μου φαίνεται όλο αυτό παρά ουσιώδες.

Για προώθηση συγκεκριμένων συσκευών, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό γιατί κάποια στίγμη στο μέλλον θα πρέπει να έχουν πρόσβαση στο δίκτυο όλες οι 5G συσκευές, όπως γίνεται τώρα με το 4G.

Στο μεταξύ δεν χάνετε και τίποτα όσοι είστε σε αναμονή. Όντως σε συγκεκριμένα σημεία υπάρχουν πολύ υψηλές ταχύτητες αλλά προς το παρόν η κάλυψη είναι μικρή.

Όντας στο στρατόπεδο των ... πιστοποιημένων από χθες (note 20 ultra), έκανα οδοιπορικό για να διαπιστώσω κατά πόσο ισχύουν οι πολυδιαφημιζόμενες ταχύτητες.

Οι ταχύτητες που βλέπετε, αφορούν τη Νέα Φιλαδέλφεια στα κεντρικότερα σημεία της. Όσο απομακρύνεσαι από αυτά, η ταχύτητα πέφτει σε ρυθμούς 4G (κάτω από 100 mbps).

Σε κύκλο έχω βάλει τη ... μέγιστη ταχύτητα που έπιασα στην περιοχή μου (Αγίους Αναργύρους). 5G στα χαρτιά δηλαδή.

Screenshot_20210112-190914_Speedtest.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fotia σε καμία περίπτωση δεν θέλει νέα SIM, είναι καθαρά θέμα συσκευής

@paris_chav εγώ είμαι Αμπελόκηπους Αθηνών και σταθερό internet υπάρχει διαθέσιμο στην πολυκατοικία μου αποκλειστικά aDSL και συνδεόμουν με 7mbit download και 0,7mbit upload! InaLan μη διαθέσιμη, Sky εκτός ορίου. Με το Gigamax Unlimited έσωσα τη δουλειά μου, μπαίνω με 4G+ και κεραία στην ταράτσα (ουσιαστικά hotspot) με περίπου 150mbit download και 50mbit upload. Το θέμα είναι ότι υποτίθεται πως δικαιούμαι πρόσβαση 5G και στην πολυκατοικία μου έχω τέρμα καλό 5G σήμα, ειδικά στο μπαλκόνι αγγίζει 1.1gbit down, 120mbit up!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Dr_Slump είπε

@Fotia σε καμία περίπτωση δεν θέλει νέα SIM, είναι καθαρά θέμα συσκευής

@paris_chav εγώ είμαι Αμπελόκηπους Αθηνών και σταθερό internet υπάρχει διαθέσιμο στην πολυκατοικία μου αποκλειστικά aDSL και συνδεόμουν με 7mbit download και 0,7mbit upload! InaLan μη διαθέσιμη, Sky εκτός ορίου. Με το Gigamax Unlimited έσωσα τη δουλειά μου, μπαίνω με 4G+ και κεραία στην ταράτσα (ουσιαστικά hotspot) με περίπου 150mbit download και 50mbit upload. Το θέμα είναι ότι υποτίθεται πως δικαιούμαι πρόσβαση 5G και στην πολυκατοικία μου έχω τέρμα καλό 5G σήμα, ειδικά στο μπαλκόνι αγγίζει 1.1gbit down, 120mbit up!

Σαφέστατα όλο αυτό δημιουργεί δικαιολογημένους προβληματισμούς.

Τι περιλαμβάνει αυτή η περίφημη πιστοποίηση, γιατί είναι πιστοποιημένες ελαχιστες 5G συσκευές και γιατί πιστοποιούνται νέες με ρυθμούς χελώνας ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου βρωμάει (από χιλιόμετρα) ότι απλά θέλουν να πάρεις συσκευή από την Cosmote. Δεν ξέρω καν πόσο νόμιμο είναι αυτό που κάνουν, δεν υπάρχει σε καμία άλλη χώρα αυτό το θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Dr_Slump είπε

Εμένα μου βρωμάει (από χιλιόμετρα) ότι απλά θέλουν να πάρεις συσκευή από την Cosmote. Δεν ξέρω καν πόσο νόμιμο είναι αυτό που κάνουν, δεν υπάρχει σε καμία άλλη χώρα αυτό το θέμα.

Το ιδιο ακριβως κανουν κι οι αλλοι 2 (wind, vodafone). Ναι κι εγω δεν εχω ακουσει κατι αναλογο σε αλλες χωρες. Οχι οτι πεφτουμε απ τα συννεφα κιολας. Αυτοι ηταν παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως καπου διαβασα σε ενα νεο κινητο 5 G ,σε άλλη αγορα ,επισης λειτουργει σε μερικά δικτυα τους .

Δεν νομιζω δεν το έχουν ψαξει αν ειναι νομιμο καθε εταιρία κινητης να πουλά προιόντα οπως νομιζει ,και να κανει και συμφωνιες με τους κατασκευαστές. Σου λένε επενδυουν χρήματα οι εταιρίες ,θέλουν να τα βγαλουν συντομα  με οποιοδήποτε τρόπο.

Θυμιζω  παλια υπήρχαν συσκευές πχ Vodafone Live ,άλλες για Cosmote κλπ  με καποια κλειδωματα που δεν φαίνονταν άμεσα.

 


 

 

Επεξ/σία από Fotia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...