Προς το περιεχόμενο

Cosmote 5G και «συμβατές συσκευές»


Dr_Slump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα πάντως ηθικό, δεν είναι. Το internet θεωρείται πλέον βασικό αγαθό επικοινωνίας, ειδικά στην εποχή της πανδημίας και την τηλεργασία.

Είναι σαν εταιρείες παροχής ρεύματος να χαμηλώσουν την ένταση του ρεύματος αν δεν έχεις πίνακα από τις μάρκες που πουλάνε οι ίδιοι ή πάροχοι νερού να χαμηλώνουν την πίεση αν δεν αγοράσεις βρύσες Ideal Standard :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μηπως παίζει τίποτα με απλές ρυθμίσεις στο APN; Θα μπορουσε ισως καποιος που δουλεύει ήδη το 5G Αθήνα/Θεσσαλονικη να τσεκάρει μήπως έχει διαφορετικές ρυθμίσεις APN σε σχέση με εμάς τους "μη πιστοποιημενους"..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dr_Slump είπε

Σίγουρα πάντως ηθικό, δεν είναι. Το internet θεωρείται πλέον βασικό αγαθό επικοινωνίας, ειδικά στην εποχή της πανδημίας και την τηλεργασία.

Είναι σαν εταιρείες παροχής ρεύματος να χαμηλώσουν την ένταση του ρεύματος αν δεν έχεις πίνακα από τις μάρκες που πουλάνε οι ίδιοι ή πάροχοι νερού να χαμηλώνουν την πίεση αν δεν αγοράσεις βρύσες Ideal Standard :P

Εντάξει κοίτα στο παράδειγμα σου πίεση νερού δεν μειώνεται απλά σου λέει ότι αν θέλεις τώρα μεγαλύτερη πίεση νερού θα βάλεις καλύτερες βρύσες. 😝

Επεξ/σία από TheoAlex50
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, TheoAlex50 είπε

Εντάξει κοίτα στο παράδειγμα σου πίεση νερού δεν μειώνεται απλά σου λέει ότι αν θέλεις τώρα μεγαλύτερη πίεση νερού θα βάλεις καλύτερες βρύσες. 😝

Μόνο που το Pixel 5 είναι η κορυφαία βρύση στην αγορά! xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως ομως καθε παροχος και καθε καταστημα ,οτι θελουν να πουλησουν .

Tα τελευταια χρονια  συνηθως Χιαομι καραμελα, και δεν υπαρχουν αλλα καλυτερα...και σε 5G...και πιστοποιηση

Επεξ/σία από Fotia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορω να παρω θεση αν ισχυει ή οχι αλλά οποιος εχει γνωστο με πιστοποιημενη 5G συσκευη, δεν χανει τιποτα να το δοκιμασει!

Screenshot_20210113-012416_Samsung Internet.jpg

Επεξ/σία από paris_chav
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κοιταξει κανεις και συγκριτικα απο την συμβατη συσκευή  ,μηπως υπαρχει κοφτης στη  ταχυτητα αν βαλεις την σιμ στο άλλο το μη επισημα συμβατο τηλεφωνο.Ονομαστικα μπορει να εμφανιζει 5G αλλα μην ειναι απολυτο.

Επεξ/σία από Fotia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Fotia είπε

Εδω εχουμε φτασει ,πολλες φορες  με καθε νεα συσκευη σου λενε φταιει η σιμ σε καποιες λειτουργιες , που φταινε αυτοι , παρε νεα αναβαθμισμενη ...

Μιλαμε για καρτελ να κονομησουν ..Στο μεταξυ επισης σε πολλες περιοχες το 4G δεν πιανει ...και ολοι πλεον εχουν θεματα και σε περιοχες που δεν ειχαν ...τοσο καλα.

συνήθως μιλάς με υπαλλήλους που το επίπεδο γνώσης είναι κάτω του μετρίου και προκειμένου να προσπαθήσουν να εξυπηρετήσουν δίνουν την λύση της αλλαγής κάρτας . Όσο για το καρτέλ δεν είναι λίγες οι φορές που τις δίνουν και δωρεάν τις κάρτες οπότε μην κάνουμε την τρίχα τριχιά. 

8 ώρες πριν, Fotia είπε

Να κοιταξει κανεις και συγκριτικα απο την συμβατη συσκευή  ,μηπως υπαρχει κοφτης στη  ταχυτητα αν βαλεις την σιμ στο άλλο το μη επισημα συμβατο τηλεφωνο.Ονομαστικα μπορει να εμφανιζει 5G αλλα μην ειναι απολυτο.

Στην vodafone δίνουν αν θυμάμαι καλά που μου το έλεγε η γυναίκα μου δωρεάν για 2 μήνες την χρήση του 5g σε κάποια πακέτα. Και θυμάμαι που όταν έπαιξε το 4g για να το έχω πέραν της ενεργοποίησης του ήθελε το πακέτο σου να έχει και πάνω από κάποια δεδομένα ή να έχεις κάποιο πακέτο άνω το 25 € αν θυμάμαι καλά. Γενικά όλοι οι πάροχοι θέλουν να βγάλουν κάτι από όλα αυτά γιατί επενδύουν σε εξοπλισμό. Και ναι προφανώς και βγάζουν αλλά πάντα πρέπει να βλέπουμε και την άλλη πλευρά .Αν ήμασταν εμείς οι επενδυτές δεν θα θέλαμε να πάρουμε πίσω τα λεφτά που δώσαμε και να έχουμε και κέρδος (άσχετα ότι αυτοί μπορεί να βγάλουν τα 100πλάσια από αυτά που έχουμε εμείς στο μυαλό μας.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DeVilMaYcRyGR είπε

συνήθως μιλάς με υπαλλήλους που το επίπεδο γνώσης είναι κάτω του μετρίου και προκειμένου να προσπαθήσουν να εξυπηρετήσουν δίνουν την λύση της αλλαγής κάρτας . Όσο για το καρτέλ δεν είναι λίγες οι φορές που τις δίνουν και δωρεάν τις κάρτες οπότε μην κάνουμε την τρίχα τριχιά. 

Προσωπικα δεν εχω και τις καλυτερες εμπειριες απο αποψη χρεωσεων. Δεν εχουν και την πιο φιλικη προς τον πελατη οικονομικη πολιτικη.. Θα μου πεις εταιρια ειναι, λεφτα θελει να βγαλει, αλλα οταν σου χει δωσει την εντυπωση οτι οτιδηποτε εχει να κανει με αυτους χρεωνεται, σου δημιουργει μια ανασφαλεια και απεχθεια απεναντι τους. Παλια χρεωναν για να σου κοψουν την καρτα και να την κανουν nano sim.. Χρεωναν για να χρησιμοποιησεις 1 δευτερολεπτο το εργαλειακι που κοστιζει 3 ευρω στο σκρουτζ. Αυτα τα πραγματα προφανως ειναι γελοια και δε νομιζω οτι σε κερδιζουν σα πελατη (απλα αναγκαζεσαι να τα υποστεις γιατι δεν υπαρχουν αλλοι στο χωρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν ανοίξει ακόμη όλες τις συχνότητες, και κάποιες συσκευές δεν έχουν τίς συχνότητες που έχουν ανοίξει. Σε λίγο καιρό θα υποστηρίζονται όλες οι 5G συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωρεαν σιμ παντως τόσο σε κοσμοτε οσο και βονταφον ,και με αγορα συσκευης απο αυτους ,δεν εχω παρει....και με συμβολαιο εταιρικο και ατομικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, GiwrgosP- είπε

Προσωπικα δεν εχω και τις καλυτερες εμπειριες απο αποψη χρεωσεων. Δεν εχουν και την πιο φιλικη προς τον πελατη οικονομικη πολιτικη.. Θα μου πεις εταιρια ειναι, λεφτα θελει να βγαλει, αλλα οταν σου χει δωσει την εντυπωση οτι οτιδηποτε εχει να κανει με αυτους χρεωνεται, σου δημιουργει μια ανασφαλεια και απεχθεια απεναντι τους. Παλια χρεωναν για να σου κοψουν την καρτα και να την κανουν nano sim.. Χρεωναν για να χρησιμοποιησεις 1 δευτερολεπτο το εργαλειακι που κοστιζει 3 ευρω στο σκρουτζ. Αυτα τα πραγματα προφανως ειναι γελοια και δε νομιζω οτι σε κερδιζουν σα πελατη (απλα αναγκαζεσαι να τα υποστεις γιατι δεν υπαρχουν αλλοι στο χωρο).

Ρε ξέρω και γω την είχα φάει παλιότερα από την ίδια εταιρία που τώρα είμαι. Πιστεύω απλά ότι όλα ειναι θέμα υπαλλήλου. Πλαίσιο που δούλευα σέρβις όταν δεν είχα υπεύθυνο πάνω από το κεφάλι μου εξυπηρετούσε με όλο μου το είναι γιατί το γούσταρα αν όμως είχα κάποιον να με ζαλίζει η εξυπηρέτηση ήταν τουλάχιστον ξεπέτα. Δυστυχώς το ίδιο ισχύει παντού. 

11 ώρες πριν, Fotia είπε

Δωρεαν σιμ παντως τόσο σε κοσμοτε οσο και βονταφον ,και με αγορα συσκευης απο αυτους ,δεν εχω παρει....και με συμβολαιο εταιρικο και ατομικο

Εχω ακούσει πολλά και έχω δει. Το πιο εύκολο είναι η τσάμπα καρτουλα ειδικά άμα εχεις και καλες σχέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Στις 31/1/2021 στις 5:44 ΜΜ, GiwrgosP- είπε

Στο δικό μου mi 10 lite 5g έπιασα κανονικά 5g στο δίκτυο της vodafone αλλα όχι στην Cosmote. (Έτσι μια μικρή ενημέρωση..)

Το ενεργοποίησες εσύ ή ενεργοποιήθηκε μόνο του;

Έστειλες κάποιο sms από πιστοποιημένη συσκευή; Έχει βγάλει αντίστοιχη διαδικασία η Vodafone;

 

Σε Cosmote, δουλεύει επίσης μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, neced2 είπε

Το ενεργοποίησες εσύ ή ενεργοποιήθηκε μόνο του;

Έστειλες κάποιο sms από πιστοποιημένη συσκευή; Έχει βγάλει αντίστοιχη διαδικασία η Vodafone;

 

Σε Cosmote, δουλεύει επίσης μια χαρά.

Στη vodafone επιασε 5g χωρίς να κάνω τίποτα. Έχεις το mi 10 lite 5g και συνδεθηκε αυτοματα στο δικτυο της cosmote σε 5g;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...