Προς το περιεχόμενο

Google Stadia και GeForce Now θα διατεθούν σε LG τηλεοράσεις μέσα στο 2021


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι game streaming υπηρεσίες θα γίνουν διαθέσιμες σε ακόμα περισσότερες συσκευές

Η LG ανακοίνωσε πως δύο από τις μεγαλύτερες game streaming υπηρεσίες, το Google Stadia και το GeForce Now της Nvidia, θα γίνουν διαθέσιμα στις τηλεοράσεις της μέσα στο τρέχον έτος. Το Stadia αναμένεται να γίνει διαθέσιμο στο δεύτερο εξάμηνο του έτους, μετά τη διάθεση των νεώτερων OLED, QNED και NanoCell μοντέλων, με το GeForce Now να έρχεται αργότερα.

Αυτή η κίνηση σηματοδοτεί πολύ μεγάλη επέκταση και για τις δύο υπηρεσίες, όπως και ακόμη περισσότερους υποψήφιους πελάτες. Η Google είχε ήδη υποσχεθεί πως η υπηρεσία Stadia θα γίνει διαθέσιμη μέσω Google TV (όπως και στο τελευταίο Chromecast) στο πρώτο μισό του 2021. Αξιοσημείωτη είναι η νέα σειρά τηλεοράσεων της Sony, οι οποίες επίσης βασίζονται σε Google TV, οπότε αναμένεται ότι και σε αυτά τα μοντέλα, το Stadia θα γίνει διαθέσιμο.

Όσο για το GeForce Now της Nvidia, για την ώρα είναι διαθέσιμο στα Nvidia Shield της εταιρείας, Windows, macOS, ChromeOS, Android και μέσω Safari σε beta φάση για iOS και iPadOS. Κι όπως όλα δείχνουν, η LG θα είναι η πρώτη που θα διαθέσει την υπηρεσία στις τηλεοράσεις της.

Προς στιγμήν, δεν γνωρίζουμε αν οι streaming εφαρμογές γίνουν διαθέσιμες σε τηλεοράσεις που κυκλοφόρησαν μέσα στο 2020 ή νωρίτερα. Για την ώρα η LG μίλησε μόνο για τα επερχόμενα μοντέλα της, που θα έρχονται με νέες "Game Optimizer" λειτουργίες, οι οποίες θα συνδυάζουν επιλογές που ενδιαφέρουν το gaming κοινό, όπως refresh rate, input lag κλπ.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοια pings των εγχώριων παρόχων μόνο με την starlink θα μπορέσουμε να παίξουμε στο cloud :

https://www.protothema.gr/technology/article/1083509/diastimiko-idernet-stin-ellada-apo-tin-tesla/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, skiabox είπε

Με τέτοια pings των εγχώριων παρόχων μόνο με την starlink θα μπορέσουμε να παίξουμε στο cloud :

https://www.protothema.gr/technology/article/1083509/diastimiko-idernet-stin-ellada-apo-tin-tesla/

Καλό είναι με 50άρα αλλά καλύτερο με 100άρα ταχύτητα και πάντα ethernet.

Δεν θα το συνιστούσα για "Competitive Gaming", στα single player όμως σαν το Cyberpunk, Witcher, Assassin's Creed κλπ είναι τέλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, skiabox είπε

Με τέτοια pings των εγχώριων παρόχων μόνο με την starlink θα μπορέσουμε να παίξουμε στο cloud :

https://www.protothema.gr/technology/article/1083509/diastimiko-idernet-stin-ellada-apo-tin-tesla/

Άσχετο τελείως καθώς το starlink δεν έχει καθόλου καλό ping, είναι η χειρότερη επιλογή για game streaming. Σε 2-3 χρόνια όταν οι FTTH συνδέσεις στην Ελλάδα φτάσουν σε καλά ποσοστά τότε δεν θα παραπονιέται κανένας για ταχύτητα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, skiabox είπε

Με τέτοια pings των εγχώριων παρόχων μόνο με την starlink θα μπορέσουμε να παίξουμε στο cloud :

https://www.protothema.gr/technology/article/1083509/diastimiko-idernet-stin-ellada-apo-tin-tesla/

Κοίτα το έχω σε 24αρα που κλειδώνει στα 14 και σε 720p παίζει μια χαρά. Για Αθήνα λέω.

Που το ξέρω... επειδή τον άλλο μήνα πάω σε fiber με τη λήξη του συμβολαίου που έχω τώρα,  είπα να το βάλω και να το δοκιμάσω γιατί σύντομα με τη fiber θέλω να το γυρίσω στο cloud gaming.

Προς μεγάλη έκπληξη το μόνο που χρειάστηκα είναι κατά την εγγραφή να αλλάξω το vpn σε Ολλανδία.

Ακόμη και με τον opera μπορείς να το κάνεις αυτό αν δεν έχεις συνδρομή σε vpn.

Μια χαρά δέχτηκε τον google λογαριασμό μου που έχει την Ελλάδα σαν χώρα.

Από εκεί και πέρα πήρε μια χαρά την ελληνική μου πιστωτική, και παίζει χωρίς vpn με ελληνική IP.

Μέχρι και οι αγορές που έχω κάνει στα ελληνικά είναι, πράγμα που μου έκανε εντύπωση.

Για να μη μακρηγορώ σε 720p ακόμη και με μια ελληνική τραγική adsl στα 14 σαν τη δικιά μου παίζει.

Και για του λόγου το αληθές, 2 από τις αποδείξεις αγορών μου, τις στέλνουν στα ελληνικά όταν δεν είναι επίσημα διαθέσιμο εδώ.

kxo7Sa9.jpg

dV9m9WP.jpg

 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Άσχετο τελείως καθώς το starlink δεν έχει καθόλου καλό ping, είναι η χειρότερη επιλογή για game streaming. Σε 2-3 χρόνια όταν οι FTTH συνδέσεις στην Ελλάδα φτάσουν σε καλά ποσοστά τότε δεν θα παραπονιέται κανένας για ταχύτητα.

😀 εισαι σιγουρος για τα 2-3 χρονια , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ και τα δύο και μπορώ να πω ότι παίζουν πολύ καλά. Σε επαρχιακή πόλη με 100αρα σύνδεση της wind και ethernet στο pc είναι τέλεια, αλλά και στο κινητό με WiFi (5ghz). Στο GFN μου βγάζει ping γύρω στο 40-45ms που προσωπικά δε με χαλάει. Δοκίμασα και με mobile data στο κινητό τώρα που είχε το 10ημερο με απεριόριστα η cosmote και έπαιζαν και τα δύο τέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Άσχετο τελείως καθώς το starlink δεν έχει καθόλου καλό ping, είναι η χειρότερη επιλογή για game streaming. Σε 2-3 χρόνια όταν οι FTTH συνδέσεις στην Ελλάδα φτάσουν σε καλά ποσοστά τότε δεν θα παραπονιέται κανένας για ταχύτητα.

σε 2-3 χρόνια και το starlink θα έχει ping κάτω από 10 οπουδήποτε στον κόσμο. Επίσης FTTH συνδέσεις θα φτάσουν μόνο εκεί που υπάρχουν πολλοί πελάτες , στο χωριό που θέλω να πάω να μείνω , η adsl είναι στα 6 χλμ μακρυά το καφαο και πάνω από 2mbits δεν πιάνει. Τώρα με την starlink , θα πάω στο χωριό. Επίσης πολλές περιοχές εντός Αττικής έχουν χειρότερα θέματα ( disconnect και άλλα ) οπότε ο κανένας που λες δεν ισχύει. Δεν μένουν όλοι σε πολυκατοικίες. Επίσης πολλές φορές διαβάζω για το δράμα της Κρήτης. Υποψιάζομαι ότι καπαρώνουν την γραμμή για πολιτικές οικογένειες και δίνουν ψίχουλα στους υπόλοιπους. Εσύ μπορεί να είσαι τυχερός και να βάλεις αύριο FTTH , ο άλλος είναι σε αναμονή και ίσως μείνει σε αναμονή για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, aypnia είπε

Κοίτα το έχω σε 24αρα που κλειδώνει στα 14 και σε 720p παίζει μια χαρά. Για Αθήνα λέω.

Που το ξέρω... επειδή τον άλλο μήνα πάω σε fiber με τη λήξη του συμβολαίου που έχω τώρα,  είπα να το βάλω και να το δοκιμάσω γιατί σύντομα με τη fiber θέλω να το γυρίσω στο cloud gaming.

Προς μεγάλη έκπληξη το μόνο που χρειάστηκα είναι κατά την εγγραφή να αλλάξω το vpn σε Ολλανδία.

Ακόμη και με τον opera μπορείς να το κάνεις αυτό αν δεν έχεις συνδρομή σε vpn.

Μια χαρά δέχτηκε τον google λογαριασμό μου που έχει την Ελλάδα σαν χώρα.

Από εκεί και πέρα πήρε μια χαρά την ελληνική μου πιστωτική, και παίζει χωρίς vpn με ελληνική IP.

Μέχρι και οι αγορές που έχω κάνει στα ελληνικά είναι, πράγμα που μου έκανε εντύπωση.

Για να μη μακρηγορώ σε 720p ακόμη και με μια ελληνική τραγική adsl στα 14 σαν τη δικιά μου παίζει.

Και για του λόγου το αληθές, 2 από τις αποδείξεις αγορών μου, τις στέλνουν στα ελληνικά όταν δεν είναι επίσημα διαθέσιμο εδώ.

kxo7Sa9.jpg

dV9m9WP.jpg

Εγω προσπαθησα να το ανοιξω και απετυχα.

Ναι μεν ανοιγει απο οπερα οπως ειπες και δεχτηκε και την καρτα μου, αλλα οταν παω να πατησω το play μου βγαζει αυτο:

1817101735_ScreenShot2021-01-12at10_43_39.png.a288ea49d93d40ebbbcbbaa583bd78fc.png

Και εγω στην αθηνα μενω. Εισαι σιγουρος οτι παιζουν τα παιχνιδια; Μηπως ισχυει μονο στα αγορασμενα και οχι στα δωρεαν; Το εχω δοκιμασει στο Hitman και στο Destiny. Ακομη και με vpn που το δοκιμασα μου γραφει Rtc client failed to start.

Επεξ/σία από orestoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Vash85 είπε

Χρησιμοποιώ και τα δύο και μπορώ να πω ότι παίζουν πολύ καλά. Σε επαρχιακή πόλη με 100αρα σύνδεση της wind και ethernet στο pc είναι τέλεια, αλλά και στο κινητό με WiFi (5ghz). Στο GFN μου βγάζει ping γύρω στο 40-45ms που προσωπικά δε με χαλάει. Δοκίμασα και με mobile data στο κινητό τώρα που είχε το 10ημερο με απεριόριστα η cosmote και έπαιζαν και τα δύο τέλεια.

Στην Cosmote είναι τραγικά τα πράγματα.

Παίζει μέχρι και packet loss.

Δες εδώ (έχω 50άρα vdsl και είμαι 20 μέτρα από το καφάο)

Παλιά ήταν καλύτερα τα πράγματα, κάτι που σημαίνει ότι δεν κάνουν πια καλή διαχείρηση του δικτύου προς το εξωτερικό.

 

Screen Shot 2021-01-12 at 11.12.55 AM.png

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, orestoulis είπε

Εγω προσπαθησα να το ανοιξω και απετυχα.

Ναι μεν ανοιγει απο οπερα οπως ειπες και δεχτηκε και την καρτα μου, αλλα οταν παω να πατησω το play μου βγαζει αυτο:

1817101735_ScreenShot2021-01-12at10_43_39.png.a288ea49d93d40ebbbcbbaa583bd78fc.png

Και εγω στην αθηνα μενω. Εισαι σιγουρος οτι παιζουν τα παιχνιδια; Μηπως ισχυει μονο στα αγορασμενα και οχι στα δωρεαν; Το εχω δοκιμασει στο Hitman και στο Destiny. Ακομη και με vpn που το δοκιμασα μου γραφει Rtc client failed to start.

Έχει γίνει με IP χώρας της ΕΕ;

Αν δεν έγινε τότε σε έδεσε εκτός ΕΕ και όταν βλέπει ελληνική IP σε πετάει.

Πρέπει να γίνει ο λογαριασμός Stadia με IP χώρας της ΕΕ.

Αν ξαναδοκιμάσεις να κάνεις καινούργιο σιγουρέψου σε ποια χώρα "βρίσκεσαι".

Για να σβήσεις τον λογαριασμό Stadia που έκανες δες

https://support.google.com/stadia/answer/9617647

Ναι μου τα παίζει όλα, και τα F2P και τα PRO και τα αγορασμένα μου.

Επεξ/σία από aypnia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Άσχετο τελείως καθώς το starlink δεν έχει καθόλου καλό ping, είναι η χειρότερη επιλογή για game streaming. Σε 2-3 χρόνια όταν οι FTTH συνδέσεις στην Ελλάδα φτάσουν σε καλά ποσοστά τότε δεν θα παραπονιέται κανένας για ταχύτητα.

20 me 40 ms λέει το άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Άσχετο τελείως καθώς το starlink δεν έχει καθόλου καλό ping, είναι η χειρότερη επιλογή για game streaming. Σε 2-3 χρόνια όταν οι FTTH συνδέσεις στην Ελλάδα φτάσουν σε καλά ποσοστά τότε δεν θα παραπονιέται κανένας για ταχύτητα.

Από το 2018 μέχρι σήμερα υπάρχει διαθέσιμο ftth σε 178.265 κτήρια με βάση το sfbb.gr το 2011 στην Ελλάδα είχαμε συνολικά 4.105.637 κτίρια με ένα πρόχειρο υπολογισμό χρειαζόμαστε περίπου 69 χρόνια για καλύψουμε τον συνολικό αριθμό κτιρίων αν προχωράμε με αυτήν την ταχύτητα. Βάλε και τα κτήρια που έχουν φτιαχτεί από το 2011 μάλλον θα έχουμε πεθάνει μέχρι τότε.

Επεξ/σία από apostolosapok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, apostolosapok είπε

Από το 2018 μέχρι σήμερα υπάρχει διαθέσιμο ftth σε 178.265 κτήρια με βάση το sfbb.gr το 2011 στην Ελλάδα είχαμε συνολικά 4.105.637 κτίρια με ένα πρόχειρο υπολογισμό χρειαζόμαστε περίπου 69 χρόνια για καλύψουμε τον συνολικό αριθμό κτιρίων αν προχωράμε με αυτήν την ταχύτητα. Βάλε και τα κτήρια που έχουν φτιαχτεί από το 2011 μάλλον θα έχουμε πεθάνει μέχρι τότε.

σκάβουν συνέχεια , έχει φτάσει και στο χωριό δίπλα στο δικό μου , απλά δεν ξέρω αν θα φτάσει και σε μένα γιατί έχει γύρω στους 800 κατοίκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SchinasN είπε

σκάβουν συνέχεια , έχει φτάσει και στο χωριό δίπλα στο δικό μου , απλά δεν ξέρω αν θα φτάσει και σε μένα γιατί έχει γύρω στους 800 κατοίκους.

Το ότι σκάβουν για οπτικές ίνες δεν σημαίνει ftth.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...