Προς το περιεχόμενο

Μηνιαία Μίσθωση Αυτοκινήτου: Εμπειρίες - Εντυπώσεις - Γνώμες


_filippos_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.
Έχω γνωστό ηλικιωμένο (άνω των 75), ενεργό οδηγό και για να είμαι ειλικρινής με πολύ καλά αντανακλαστικά κι αντίληψη στο τιμόνι για την ηλικία του.
Το αμάξι του είναι ένα πολύ παλιό Audi, εικάζω του '80 ή '90 που τον περισσότερο καιρό βρίσκεται σε ακινησία λόγω προβλημάτων.
Ενώ τα χρήματα που δίνει τόσο για συνεργεία/επισκευές όσο για τέλη κυκλοφορίας/ ασφάλιση είναι πολλά λόγω της παλαιότητας του σαράβαλου, εκείνος όμως λόγω συναισθηματικού δεσίματος αρνείται να το δώσει για απόσυρση.
Αντιπαρέρχομαι το συναισθηματικό του δέσιμο, αφού δεν μπορώ να το καταλάβω, αφετέρου είναι δικαίωμα του, σκέφτηκα να του προτείνω να το δώσει για απόσυρση και στην θέση του να νοικιάσει ένα αμάξι σύγχρονο.
Με το ενοικιαζόμενο θα έχει σίγουρα καλύτερη οδική ασφάλεια αφου θα είναι σύγχρονο κι ενδεχομένως οικονομικότερο (; ) μιας και δεν θα πληρώνει τέλη κυκλοφορίας, ασφάλισης, σέρβις, οδική βοήθεια , θα έχει μικρότερη κατανάλωση βενζίνης (; ).
Ένα smart-άκι θα του ταίριαζε.
Έχει δοκιμάσει κάποιος αυτή τη λύση της μηνιαίας μίσθωσης αμαξιού;
Τι τιμές παίζουν; Έψαξα σελίδες αλλά οι περισσότερες δεν αναφέρουν τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εαν αξίζει...

Αν υποθέσουμε ότι θα δώσεις χοντρικά 13-15 την μέρα, βγαίνει ένα καλό 500αρικο σχεδόν το μήνα.

Δεν μου φαίνονται και λίγα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Τι τιμές παίζουν; Έψαξα σελίδες αλλά οι περισσότερες δεν αναφέρουν τιμές.

Αποκλείεται να έψαξες, εμένα 5 δεύτερα μου πήρε για να βρω τιμή για smart-άκι:

https://www.leaseplan.com/el-gr/leasing/prosfores-leasing-ta-autokinhta-mas/1730/smart-eq-fortwo/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αποκλείεται να έψαξες, εμένα 5 δεύτερα μου πήρε για να βρω τιμή για smart-άκι:

https://www.leaseplan.com/el-gr/leasing/prosfores-leasing-ta-autokinhta-mas/1730/smart-eq-fortwo/

Aaa σ' ευχαριστώ. Την σελίδα αυτή δεν την είχα βρει.
Μου έβγαζε τις γνωστές εταιρίες leasing αλλά μονον μια είχε τιμές. Οι άλλες γράφουν "επικοινωνήστε για προσφορά" ή κάτι παρεμφερές.

Απ'ο,τι φαίνεται το συνολικό κόστος είναι λιγάκι τσιμπημένο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όλες οι εταιρείες leasing γράφουν τιμές στις σελίδες τους. Το θέμα είναι πως δεν συμφέρει το leasing σε ιδιώτη και φυσικά μιλώντας για 75+ ετών το θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο να δεχτεί οποιαδήποτε εταιρεία να προχωρήσει σε σύμβαση κι αν δεχτεί θα γίνει με καπέλο στην τιμή οπότε μιλάμε για ακόμα πιο ασύμφορη κίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

Την προκαταβολή ξέχασες, 2.258 € + ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Την προκαταβολή ξέχασες, 2.258 € + ΦΠΑ.

σωστά , ασφάλεια -τέλη  - εγγυηση - κέρδος τους  , αλλά και πάλι σα μηνιαίο μίσθωμα δεν είναι ασχημα

πριν 20 χρόνια αυτο ήταν όνειρο απατηλό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

σωστά , ασφάλεια -τέλη  - εγγυηση - κέρδος τους  , αλλά και πάλι σα μηνιαίο μίσθωμα δεν είναι ασχημα

πριν 20 χρόνια αυτο ήταν όνειρο απατηλό

Εγώ πάλι το βλέπω εντελώς ασύμφορο, σε 4 χρόνια δεν θα έχω αυτοκίνητο, και θα μου έχουν φύγει μόνο για προκαταβολή + μισθώματα 10.300€ για ένα αυτοκίνητο που κοστίζει 10.000€...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην οικονομικα δεν συμφερει ποτε η αγορα ή η ενοικιαση ενος αυτοκινητου

Αυτο που θα μπορουσε να εχει νοημα ειναι η αγορα ενος μεταχειρισμενου με εγγυηση απο αντιπροσωπεια

Ομως οι γεροι δεν θελουν αλλαγες, αν εχει δεθει συναισθηματικα κιολας,χαιρετισματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι το βλέπω εντελώς ασύμφορο, σε 4 χρόνια δεν θα έχω αυτοκίνητο, και θα μου έχουν φύγει μόνο για προκαταβολή + μισθώματα 10.300€ για ένα αυτοκίνητο που κοστίζει 10.000€...

εννοείται ότι είναι ασύμφορο για κάποιον με χαμηλό εισόδημα , μπορεί όμως και να αντεχει

γιαυτο και τα προγράμματα απευθύνονται σε. εταιρείες που μπορούν  να το δικαιολογήσουν σαν έξοδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostasbm είπε

εννοείται ότι είναι ασύμφορο για κάποιον με χαμηλό εισόδημα , μπορεί όμως και να αντεχει

γιαυτο και τα προγράμματα απευθύνονται σε. εταιρείες που μπορούν  να το δικαιολογήσουν σαν έξοδο

Μην μπερδεύεσαι, το ότι πιθανόν να το αντέχει κάποιος δεν αλλάζει το γεγονός πως είναι ασύμφορο.

Και όχι, ο κυριότερος λόγος που το προτιμούν οι εταιρείες δεν είναι ότι μπορούν να το δικαιολογήσουν σαν έξοδο (και την αγορά μια χαρά τη δικαιολογούν σαν έξοδο), αλλά το ότι δίνουν τη διαχείριση του στόλου τους σε κάποιον επαγγελματία. Άσχετα βέβαια όλα αυτά με το θέμα μας γιατί ο ηλικιωμένος του θέματος δεν νομίζω να έχει σχέση με εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...