Προς το περιεχόμενο

Crypto wallet


kristian123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούριος στον κόσμο των κρυπτονομισμάτων και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες

1. Το να κρατάς κρυπτονομίσματα σε exchange εταιρεία είναι κακό? Κάποιες  εταιρείες λένε ότι αποθηκεύουν σε cold wallet τα κρυπτονομίσματα κ είναι ασφαλη (ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων).

2. Αν πρέπει να μεταφερθούν σε cold ή hot wallet (απαραίτητο) τι προτείνετε?

3. Εχω διαβάσει για τα hardware wallet αλλά στην περίπτωση που δεν είναι μέσα στην λίστα που υποστηρίζετε απο το hardware wallet τι κάνω?

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από kristian123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλωσόρισες στον κόσμο του κρύπτο....Πριν ασχοληθείς δες βίντεος του Andreas M. Antonopoulos .... θα σου λυθούν πολλές απορίες.

Bitcoin Q&A: How Do I Secure My Bitcoin?

Επεξ/σία από Cli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kristian123 είπε

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούριος στον κόσμο των κρυπτονομισμάτων και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες

1. Το να κρατάς κρυπτονομίσματα σε exchange εταιρεία είναι κακό? Κάποιες  εταιρείες λένε ότι αποθηκεύουν σε cold wallet τα κρυπτονομίσματα κ είναι ασφαλη (ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων).

2. Αν πρέπει να μεταφερθούν σε cold ή hot wallet (απαραίτητο) τι προτείνετε?

3. Εχω διαβάσει για τα hardware wallet αλλά στην περίπτωση που δεν είναι μέσα στην λίστα που υποστηρίζετε απο το hardware wallet τι κάνω?

 

Ευχαριστώ

Και γω αρχάριος είμαι . απο οσο διάβασα οι εταιρείες κρατανε τα νομισματα σε μeγαλο ποσοστο offline(cold). Τωρα να επιτεθούν σε μεγάλα ανταλλακτηρια δεν είνια τοσο ευκολο αλλά όλα εινια πιθανα. Σιγουρα αν εχεις μεγάλα ποσά(τι θα πει μεγάλα είναι προσωπικο) καλο είνια να τα πάρεις σε δικό σου offline wallet όπως πχ αυτο που μου προτειναν τα παιδια electrum με αποθηκευμένα και καλά φυλαγμένα τα seed . Εκεί μπορείς να τα έχεις offline ή πάλι ένα ποσό μπορεί να είναι διαθέσιμο για κινήσεις(hot). Για κινητα προτάσεις είναι το coinomi wallet η το samurai για BTC

Αν χρειάζεται να κάνεις κινήσεις πρέπει να τα μεταφέρεις στο ανταλλακτήριο πισω και αυτο το πάνε έλα έχει λίγα fees πάντα.

Αν κάνεις κινησεις συχνές  καλύτερα στο ανταλλακτήριο νομίζω..

την 3η ερώτηση δεν κατάλαβα. εννοεις τα κρυπτο δεν μπορουν να πάμε στο HW wallet επειδη δεν τα υποστηρίζει;;; Ε τότε θα τα 'εχεις σε SW wallet

Σχετικα με τα ανταλλακτηρια τωρα είμαι με το Kraken αλλά η εμπειρια μου δεν είνια καλη..στις πιο κρίσιμες στιγμές αυτες τισ μέρες κατερρευσε ή το κλεισαν ή τα παίξανε οι σερβερ τους λόγω τεραστιας κίνησης..απαραδεκτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kristian123 είπε

Καλησπέρα σας. Είμαι καινούριος στον κόσμο των κρυπτονομισμάτων και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες

1. Το να κρατάς κρυπτονομίσματα σε exchange εταιρεία είναι κακό? Κάποιες  εταιρείες λένε ότι αποθηκεύουν σε cold wallet τα κρυπτονομίσματα κ είναι ασφαλη (ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων).

2. Αν πρέπει να μεταφερθούν σε cold ή hot wallet (απαραίτητο) τι προτείνετε?

3. Εχω διαβάσει για τα hardware wallet αλλά στην περίπτωση που δεν είναι μέσα στην λίστα που υποστηρίζετε απο το hardware wallet τι κάνω?

 

Ευχαριστώ

1) Εχουμε δει μεχρι και μεσαιου μεγεθους ανταλλακτηρια να χακαρονται αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα. Ειναι οτι καποιος που ασχολειται με κρυπτονομισματα υποτιθεται οτι ενδιαφερεται να εχει ο ιδιος τον ελεγχο των χρηματων του. Φυσικα αν ασχολειται μονο με σκοπο να βγαλει κερδος (δεν το κατακρινω) αυτο μπορει να μην ισχυει. Επισης αν μιλαμε για πολυ μικρο ποσο η ποσο που πρεπει συνεχως να βρισκεται σε ετοιμοτητα για trades μαλλον ειναι καλη ιδεα να παραμεινουν στο ανταλλακτηριο.

Ο αλλος λογος που μπορει να θες να τα βγαλεις ειναι οτι ποτε δεν ξερεις πότε θα αλλαξουν οι οροι του ανταλλακτηριου. Μπορει μια μερα να ξυπνησεις και να δεις οτι σου εχουν μπλοκαρει την προσβαση γιατι κατι δεν τους αρεσει πια στο KYC (ταυτοποιηση προσωπου) που εχεις κανει, η να μην ειχες κανει καθολου και πλεον να το απαιτει. Μερικα ζητανε λαγους με πετραχειλια και μπορει να μπεις σε γολγοθα απο εκει που δεν το περιμενεις, να βγαζεις selfies κρατωντας εγγραφα και να ψαχνεις λογαριασμους ρευματος με τη διευθυνση στα αγγλικα για να τους αποδειξεις που μενεις.

 

2) Αρχικα μαθε πως να χρησιμοποιεις εστω και ενα απλο lighteight client wallet με δυνατοτητα να φτιαξεις και να αποθηκευσεις τα δικα σου κλειδια. Αναλογα με το ποσό και το μεγεθος της παρανοιας σου ευαισθησιας σου σε θεματα ασφαλειας το εξεταζεις μετα.

 

3) Δεν καταλαβαινω για ποια λιστα υποστηριξης μιλας. Ολα τα Hardware wallets κανουν transactions που ειναι αποδεκτα στο bitcoin network. Καποια browser plugin wallets για altcoins (οπως το metamask για ethereum) μπορει να εχουν λιστα υποστηριξης για Hardware wallets ωστε να χρησιμοποιεις το Interface τους με το hardfware wallet αλλα αν μιλαμε για μακρα αποθηκευση κατι τετοιο δεν θα πρεπει να σε ενδιαφερει.

Γενικως και Hardware να εχεις θα εχεις και καποιο soft wallet για καθημερινες συναλλαγες και οταν μαζευει ποσό που σκοπευεις να το αποθηκευσεις το στελνεις στη διευθυνση του Hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, kristian123 είπε

1. Το να κρατάς κρυπτονομίσματα σε exchange εταιρεία είναι κακό? Κάποιες  εταιρείες λένε ότι αποθηκεύουν σε cold wallet τα κρυπτονομίσματα κ είναι ασφαλη (ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων).

Μπορείς να ξεκαθαρίσεις μόνος σου αν είναι καλό ή όχι αν καταλάβεις πρώτα ποιος είναι ο λόγος που υπάρχουν κρυπτονόμισματα όπως το bitcoin. Δημιουργήθηκαν για να μην χρειάζεται να εμπιστεύεσαι κανέναν τρίτο. Εντάξει να αγοράζεις από exchanges, αλλά εάν τα χρησιμοποιείς και ως wallet χάνεται το νόημα του decentralization. Ό,τι και να λένε οι εταιρίες, δεν υπάρχει κάποιος λόγος να τις ακούς όταν μπορείς να το κάνεις μόνος σου αυτό και μάλιστα εύκολα.

21 ώρες πριν, kristian123 είπε

2. Αν πρέπει να μεταφερθούν σε cold ή hot wallet (απαραίτητο) τι προτείνετε?

Προτείνω να κοιτάξεις αυτό: https://electrum.org/

21 ώρες πριν, kristian123 είπε

3. Εχω διαβάσει για τα hardware wallet αλλά στην περίπτωση που δεν είναι μέσα στην λίστα που υποστηρίζετε απο το hardware wallet τι κάνω?

Δεν είναι αναγκαστικό να έχεις hardware wallet. Προφανώς και δεν είναι. Πιο πάνω σου έδωσα link για ένα lightweight bitcoin wallet. Και στα δύο την ίδια δουλειά μπορείς να κάνεις. Απλά υπάρχουν κάποιες μικρές λεπτομέρειες στο hardware wallet όπως για παράδειγμα το γεγονός πως τα private keys δεν βρίσκονται στο δίσκο του υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Προσωπικά ενδιαφέρομαι για αποθήκευση κάποιον altcoins και μιλάμε για αποθήκευση μεγάλης διάρκειας. Σε αυτήν την περίπτωση τι θα προτείνατε? Είναι αρκετό και ασφαλές ένα wallet όπως το electrum? Για το MEW τι έχετε να πείτε? Αξίζει? 

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από kristian123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kristian123 είπε

Καλησπερα σας. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Προσωπικά ενδιαφέρομαι για αποθήκευση κάποιον altcoins και μιλάμε για αποθήκευση μεγάλης διάρκειας. Σε αυτήν την περίπτωση τι θα προτείνατε? Είναι αρκετό και ασφαλές ένα wallet όπως το electrum? Για το MEW τι έχετε να πείτε? Αξίζει? 

Το electrum είναι μόνο για bitcoin. Υπάρχει electrum και για litecoin: https://electrum-ltc.org/

Αν θέλεις αποθήκευση altcoins για πολύ καιρό, δεν υπάρχει καλύτερο από αυτό: https://iancoleman.io/bip39/

Πρέπει όμως να δεις λίγο πως λειτουργεί, αν έχεις απορίες πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kristian123 είπε

Καλησπερα σας. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Προσωπικά ενδιαφέρομαι για αποθήκευση κάποιον altcoins και μιλάμε για αποθήκευση μεγάλης διάρκειας. Σε αυτήν την περίπτωση τι θα προτείνατε? Είναι αρκετό και ασφαλές ένα wallet όπως το electrum? Για το MEW τι έχετε να πείτε? Αξίζει? 

 

Ευχαριστώ

 

Για ethereum βαλε το metamask στο browser, backup το wallet seed και ισχυρο κωδικο για να το ανοιγεις στο browser.

Αν οντως μιλαμε απλα για αποθηκευση, μπορεις να κανεις και uninstall το metamask μετα. θα προτεινα export και το Private key για backup εκτος απο seed. To υποστηριζει.

Μου αρεσει και το atomic wallet που περιλαμβανει πολλα coins, συμπεριλαμβανομενου και του ethereum. Και αυτο εχει seed οποτε το κανεις restore ευκολα αλλα δεν εχω δει επιλογη για backup ξεχωριστων private keys για τα coins.

Αυτο μου δημιουργει μια ανησυχια για Long term storage με πλανο ετων. Απο την αλλη δεν ξερω τι νοημα εχει long term storage για altcoins περαν του ethereum.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
4 λεπτά πριν, apostolos2 είπε

Μπορείς να βάλεις τους κωδικούς σε ένα απλό αρχείο και να το απομονωσεις σε ένα usb στικακι? 

Φυσικα και μπορεις, αλλα το θεωρεις καλη ιδεα και ασφαλες εσυ κατι τετοιο?

Τα στικακια χαλανε, ας μην ειναι μονο εκει. Και ας τα εχεις προστατευμενα με καποια κρυπτογραφηση με κωδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, apostolos2 είπε

Μπορείς να βάλεις τους κωδικούς σε ένα απλό αρχείο και να το απομονωσεις σε ένα usb στικακι? 

επίσης καλό είναι τα private keys να μην πληκτρολογούνται σε υπολογιστή για την περίπτωση keylogger 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2021 στις 9:50 ΠΜ, red66phone είπε

@RedYonko

δε γράφεις 2-3 λόγια πως χρησιμοποιείται αυτό το wallet (https://iancoleman.io/bip39/)?

με ενδιαφέρει κ μένα, θενξ.

Αν με τον όρο wallet εννοείς να μπορείς να στέλνεις και να λαμβάνεις bitcoins σε ένα πρόγραμμα με UI τότε δεν είναι. Το σάιτ που ανέφερα είναι τέλειο για δημιουργία mnemonic. Κατεβάζεις την σελίδα σε ένα offline laptop σου (για παράδειγμα) και πατάς generate (12 words είναι μια χαρά). Γράφεις αυτές τις 12 λέξεις σε ένα χαρτί (ή σε πολλά). Θα σου δημιουργήσει 20 addresses άμα πας πιο κάτω. Αυτά τα addresses πρέπει να τα αντιγράψεις σε ένα σκληρό δίσκο ή στον υπολογιστή σου, φυσικά χωρίς τα private keys. Μόνο τα addresses. 

Έτσι θα μπορείς να λαμβάνεις bitcoins χωρίς να έχεις εγκατεστημένο κάποιο wallet. Αποφεύγεις αρκετούς κινδύνους αν το ποσό που μιλάμε είναι μεγάλο. Επίσης, να σημειωθεί πως αυτό βοηθάει κυρίως κάποιον που θέλει να αποθηκεύσει τα bitcoins του για long-term. Όταν θα λαμβάνεις bitcoins θα δίνεις ένα από αυτά τα addresses και θα γνωρίζεις πως τα λεφτά σου είναι στο χαρτάκι με τις 12 λέξεις.

 

Παράδειγμα, έκανα generate αυτές τις λέξεις: nurse become game erupt resemble fish twelve spin cave pond faith theory

Ορίστε το πρώτο address με βάση αυτό το mnemonic:

m/44'/0'/0'/0/0,1KQeXNnS4HB1n3S6iMqr881dsxXNF9WVsm,03fce72fd87cc0166eeff4fcb140e60de1de1c2ac5e95fbb0126a72189fcf27163,L31pmjBm6RMK3DrpGLE1b1jof6hGKgYxTvTzfHbU77ajaCGRY2bD

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία, ας πούμε ότι παράγουμε τις διευθύνσεις, και στέλνουμε σε αυτές τα cryptos μας, από kraken, binance, κτλ

a) πως μετά μπορούμε να δούμε πόσα cryptos έχουμε στη κάθε διεύθυνση  ? (υποθέτω import σε κάποιο wallet π.χ electrum ?)

b) πώς τα στέλουμε σε ένα ανταλλακτήριο για trading? (υποθέτω μέσω wallet π.χ electrum ?)

c) ποιο θεωρείται το private key, το Account Extended Private Key ή το  BIP32 Derivation Path ?

δ) στο Derivation Path αφήνουμε την επιλογή BIP44?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην εμπιστεύεστε site να σας δημιουργούν τα private key όσο και να θεωρείτε ότι είναι έμπιστα. Κατεβάστε ένα wallet στο κινητό και κάντε τις συναλλαγές σας από εκεί η ακόμα ένα wallet στο dekstop. Υπάρχει πλήθος από αυτά. 

4 ώρες πριν, red66phone είπε

ωραία, ας πούμε ότι παράγουμε τις διευθύνσεις, και στέλνουμε σε αυτές τα cryptos μας, από kraken, binance, κτλ

a) πως μετά μπορούμε να δούμε πόσα cryptos έχουμε στη κάθε διεύθυνση  ? (υποθέτω import σε κάποιο wallet π.χ electrum ?)

b) πώς τα στέλουμε σε ένα ανταλλακτήριο για trading? (υποθέτω μέσω wallet π.χ electrum ?)

c) ποιο θεωρείται το private key, το Account Extended Private Key ή το  BIP32 Derivation Path ?

δ) στο Derivation Path αφήνουμε την επιλογή BIP44?

 

μην μπερδεύεις το ethereum με το bitcoin. Δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγές στο ίδιο wallet με τις ίδιες διευθύνσεις. Επειδή μάλλον έχεις κατεβάσει το electrum δεν έχει τόσο σημασία το derivation path. Aπλά θεωρώ ότι για αρχή είναι καλύτερα να βάλεις ένα mobile wallet με επιλογή από εδώ

https://bitcoin.org/el/

η αν θέλεις αποκλειστικά bitcoin δες το samurai wallet η αν θέλεις πολλά νομίσματα εγώ αυτό που ξέρω είναι τ ο coinomi αν και τα παιδιά εδώ μπορεί να γνωρίζουν και άλλα.

Το private key που λες είναι οι 24 λέξεις που σου δίνει το wallet όταν δημιουργείς νέο λογαριασμό. Αυτές οι λέξεις είναι στην ουσία που ξεκλειδώνουν τα Bitcoin σου δλδ ότι είσαι κάτοχος τους. Αν τις χάσεις η στις κλέψει κάποιος χάνεις και τα bitcoin σου καθώς μπορεί κάποιος τρίτος ακόμα και εσύ να τις κάνεις import σε ένα νέο wallet ακόμα και διαφορετικό από αυτό που είχες  και να έχεις ξανά τα bitcoin 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...