Προς το περιεχόμενο

Crypto wallet


kristian123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και όλες, πολύ φρέσκος με τα crypto βασικά δεν έχω καμία ιδέα.

Έκανα λογαριασμό στο Binance και πήρα κάποια Zalliqa, και θα συνεχίζω να το κάνω, με σκοπό να μην τα πειράζω και να τα αφήνω να αυγατιζουν. Επίσης έκανα λογαριασμό στο Trust wallet.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως μπορώ να μεταφέρω από το Binance στο Trust wallet ? Αν γίνεται βήμα βήμα ή σαν να εξηγείται σε παιδάκι δημοτικού θα ήταν ιδανικό για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 ώρες πριν, av71 είπε

Καλησπέρα σε όλους και όλες, πολύ φρέσκος με τα crypto βασικά δεν έχω καμία ιδέα.

Έκανα λογαριασμό στο Binance και πήρα κάποια Zalliqa, και θα συνεχίζω να το κάνω, με σκοπό να μην τα πειράζω και να τα αφήνω να αυγατιζουν. Επίσης έκανα λογαριασμό στο Trust wallet.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως μπορώ να μεταφέρω από το Binance στο Trust wallet ? Αν γίνεται βήμα βήμα ή σαν να εξηγείται σε παιδάκι δημοτικού θα ήταν ιδανικό για μένα.

Θα μπεις στο trust wallet  θα επιλεξεις το zilliqa, μολις το επιλεξεις θα σου βγαλει 3 επιλογες (send, receive, copy), πατας το receive κ θα σου εμφανισει ενα QR code κ απο κατω του ενα address το οποιο θα το κανεις copy.

Επειτα μπαινεις στον λογαριασμο σου στην binance, πας στο wallet της binance  πατας στο zilliqa κ σου εχει 2 επιλογες (deposit, withdrawal) πατας το withdrawal κ επειτα σε βγαζει 3 στηλες (address, network, amount) στο address θα βαλεις το address που εκανες copy απτο trust wallet. Στην στηλη του network θα σου κανει αυτοματα την ταυτοποιηση του δικτυου με το address που θα βαλεις κ επειτα στο amount θα βαλεις το ποσο των zilliqa που θες να περασεις στο trust wallet.

Ελπιζω να σε βοηθησα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει κάποιο wallet για την αποθήκευση siacoins? Δεν έχω βρει κανένα πορτοφόλι να υποστηρίζει τα συγκεκριμένo crypto. Γνωρίζει κάποιος κάτι για να βοηθήσει?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Στις 14/2/2021 στις 3:03 ΜΜ, chek2fire είπε

μην εμπιστεύεστε site να σας δημιουργούν τα private key όσο και να θεωρείτε ότι είναι έμπιστα. Κατεβάστε ένα wallet στο κινητό και κάντε τις συναλλαγές σας από εκεί η ακόμα ένα wallet στο dekstop. Υπάρχει πλήθος από αυτά. 

μην μπερδεύεις το ethereum με το bitcoin. Δεν μπορείς να κάνεις συναλλαγές στο ίδιο wallet με τις ίδιες διευθύνσεις. Επειδή μάλλον έχεις κατεβάσει το electrum δεν έχει τόσο σημασία το derivation path. Aπλά θεωρώ ότι για αρχή είναι καλύτερα να βάλεις ένα mobile wallet με επιλογή από εδώ

https://bitcoin.org/el/

η αν θέλεις αποκλειστικά bitcoin δες το samurai wallet η αν θέλεις πολλά νομίσματα εγώ αυτό που ξέρω είναι τ ο coinomi αν και τα παιδιά εδώ μπορεί να γνωρίζουν και άλλα.

Το private key που λες είναι οι 24 λέξεις που σου δίνει το wallet όταν δημιουργείς νέο λογαριασμό. Αυτές οι λέξεις είναι στην ουσία που ξεκλειδώνουν τα Bitcoin σου δλδ ότι είσαι κάτοχος τους. Αν τις χάσεις η στις κλέψει κάποιος χάνεις και τα bitcoin σου καθώς μπορεί κάποιος τρίτος ακόμα και εσύ να τις κάνεις import σε ένα νέο wallet ακόμα και διαφορετικό από αυτό που είχες  και να έχεις ξανά τα bitcoin 

το crypto wallet εχει αυτες τις 24 λεξεις κλειδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2021 στις 12:12 ΠΜ, Heisenbend είπε

Θα μπεις στο trust wallet  θα επιλεξεις το zilliqa, μολις το επιλεξεις θα σου βγαλει 3 επιλογες (send, receive, copy), πατας το receive κ θα σου εμφανισει ενα QR code κ απο κατω του ενα address το οποιο θα το κανεις copy.

Επειτα μπαινεις στον λογαριασμο σου στην binance, πας στο wallet της binance  πατας στο zilliqa κ σου εχει 2 επιλογες (deposit, withdrawal) πατας το withdrawal κ επειτα σε βγαζει 3 στηλες (address, network, amount) στο address θα βαλεις το address που εκανες copy απτο trust wallet. Στην στηλη του network θα σου κανει αυτοματα την ταυτοποιηση του δικτυου με το address που θα βαλεις κ επειτα στο amount θα βαλεις το ποσο των zilliqa που θες να περασεις στο trust wallet.

Ελπιζω να σε βοηθησα

ειναι πιο ασφαλες να τα παει καποιος στο trust wallet απο οτι να τα αφησει στο binance/?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2021 στις 2:33 ΠΜ, av71 είπε

Καλησπέρα σε όλους και όλες, πολύ φρέσκος με τα crypto βασικά δεν έχω καμία ιδέα.

Έκανα λογαριασμό στο Binance και πήρα κάποια Zalliqa, και θα συνεχίζω να το κάνω, με σκοπό να μην τα πειράζω και να τα αφήνω να αυγατιζουν. Επίσης έκανα λογαριασμό στο Trust wallet.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως μπορώ να μεταφέρω από το Binance στο Trust wallet ? Αν γίνεται βήμα βήμα ή σαν να εξηγείται σε παιδάκι δημοτικού θα ήταν ιδανικό για μένα.

ποση προμήθεια σου πηρε για τη μεταφορα. γιατι για τα btc ειναι πολυ μεγαλη και δεν συμφερει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το exodus wallet (αν γνωρίζει κάποιος εμπειρικά). Το κατέβασα σήμερα για να μεταφέρω κάποια coins από τα Ανταλλακτήρια, αλλά διαπίστωσα τα εξής περίεργα:
αφενός δεν μου έδωσε τις 12 λέξεις κλειδιά κι αφετέρου δεν μου ζήτησε να βάλω password 😖 είναι φυσιολογικό αυτό; έχω άλλα 2 πορτοφόλια (atomic και coinomi) και για να ανοίξουν θέλουν login με κωδικό, ενώ μου είχαν δώσει και την secret recovery phrase εξαρχής, εδώ τίποτα! όποιος θέλει το ανοίγει και μπαίνει ελεύθερα...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...