Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για αγορά cpu


Salpy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο forum. 

Έχω ένα δίλημμα αυτές τις μέρες με.τον επεξεργαστή. Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση στο σύστημα και είμαι ανάμεσα σε 10600κ ή 10600kf, 10400f ή 5600x για κάρτα θα έχω για την ώρα μια 1660ti και μόλις πέσουν οι τιμές θα πάρω σε 3060ti-3070ti. Ο υπολογιστής θα είναι για 2k ανάλυση για 144hz και για παιχνίδια pubg-lol-csgo κτλπ. Ακούω όλες τις απόψεις ευχαριστώωωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 λεπτό πριν, mkp είπε

Aφού έχεις 8700K γιατί να πας σε 10600κ ή 10600kf, 10400f ή 5600x?

Τα έδωσα αυτά ξέχασα να το αλλάξω. 

Τώρα έχω το παλιό μου σύστημα με έναν 4770κ.....

Επεξ/σία από Salpy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ μυστήρια εξίσωση βρε φίλε.

10400 -> total vfm αλλά αν πας για 2κ ίσως να μη σου δώσει το κάτι παραπάνω γιατί θες και 144hz οθόνη

Από τους υπόλοιπους που συγκρίνεις, όλοι οι 10600 (kf,k.box) παίζουν με διαφορά δεκάρικου ο ένας από τον άλλον απέναντι στον 5600x, που ναι μεν τους πατάει κάτω αλλά είναι εντελώς σε διαφορετική κατηγορία τιμής.

Προσωπικά θα διάλεγα 10600k( ή και τον απλό αν θες να γλιτώσεις την ψύκτρα) με z490 σαν μια μέση λύση, η οποία μένει σχετικά χαμηλά αλλά ικανοποιεί με το παραπάνω τις απαιτήσεις σου, καθώς θα ανεβαίνεις και σε fps με τις μνήμες ανεβασμένες σε σύχνότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε για την γνώμη σου.

Για ψύξη έχω Arctic Liquid Freezer II 240 οπότε δεν είναι αυτό το θέμα μου, αλλά να πιάσω τα 144hz. Μάλλον για 10600κ με κόβω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...