Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ χαμένο δέμα;


w95chris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, 

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Σήμερα το πρωί χτύπησε το κουδούνι της πολυκατοικίας ο ταχυδρόμος λέγοντας μου ότι έχει ένα δέμα για εμένα. Λέω εντάξει μισό να κατέβω και μου λέει το αφήνω στο κουτί. Τον ευχαριστώ και το επόμενο λεπτό ήμουν στην πυλωτή, ανοίγω το κουτί και το βρίσκω άδειο. 

Ψάχνω στην πυλωτή μήπως το παράτησε κάπου αλλού τίποτα. Παίρνω τηλέφωνο τα ΕΛΤΑ της περιοχής μου εξηγώντας το τι έγινε και μου λένε ότι αν σου είπε ότι το έβαλε στο κουτί τότε ίσως κάποιος άλλος το πήρε και δε μπορούν να κάνουν κάτι. 

Αυτό αποκλείεται να ισχύει γιατί όπως είπα το επόμενο λεπτό ήμουν στην πυλωτή και επίσης το ταχυδρομικό κουτί έχει κλειδαριά και είναι μονίμως κλειδωμένο 

Τώρα εγώ τι μπορώ να κάνω; Να κάνω στασίδι στον ταχυδρόμο και να τον ρωτήσω; Να τραβάω τα μαλλιά μου; 

Τώρα όσο αναφορά το δέμα ένα πράγμα περιμένω αλλά το tracking λέει ότι είναι Αθήνα ακόμα. Όσο για το να είναι αλλουνού το δέμα, δεν υπάρχει κάποιος άλλος με αυτό το όνομα στην πολυκατοικία ούτε καν την γύρω περιοχή να πω ότι έκανε λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ψυχραιμία. Αν το tracking έλεγε πως παραδώθηκε τότε σημαίνει πως ο ταχυδρόμος πλαστογράφησε την υπογραφή σου, το οποίο κατά τη γνώμη μου δεν θα έκανε κανένας για να ρισκάρει τη δουλειά του.

Δύο σενάρια παίζουν, είτε αντί για δέμα άφησε ειδοποιητήριο και το πήρε ο αέρας, είτε έφυγε χωρίς να αφήσει τίποτα. Υπομονή, και αν δεν αλλάξει το tracking για μερικές μέρες πήγαινε στα ΕΛΤΑ με τον αριθμό να το βρούνε.

Υ.Γ. μήπως υπάρχουν και άλλα κουτιά και το έβαλε εκεί κατά λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο tracking λέει ακόμα Εκφορτωση από μεταφορικο μέσο. Εγώ μένω εκτός Αθήνας άρα έχει μια παραπάνω διαδρομή μέχρι να φτάσει

Φυσικά και υπάρχουν άλλα κουτιά αλλά το καθένα έχει άλλο όνομα. Εκτός αν είσαι τόσο αφηρημένος που το βάζεις όπου ναναι.

Επίσης το κουτί είναι δίπλα στην είσοδο δηλαδή το πρώτο πρώτο άρα ακόμα και να το έβαζε όπου ναναι εκεί θα το έβαζε γιατί αυτό έβλεπε πρώτο 

Βέβαια ο ταχυδρόμος με ρώτησε είναι αντικαταβολή και λέω όχι. Μου φάνηκε κουφό. 

 

Τώρα να άφησε ειδοποίηση κουφο και να χτύπησε το κουδούνι. Πάντα το αφήνουν στο κουτί μέσα και εξαφανιζονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, w95chris είπε

 

 

Τώρα να άφησε ειδοποίηση κουφο και να χτύπησε το κουδούνι. Πάντα το αφήνουν στο κουτί μέσα και εξαφανιζονται 

Ετσι ακριβως κανουν .Στις 11/1 βρηκα για συστημενο ειδοποιηση με ημερομηνια 4/1 χωρις να ειδοποιησει ο ταχυδρομος.

Στο καταστημα που πηγα να το παρω εμμεσως πλην σαφως μου το επιβεβαιωσαν λογω φορτου  εργασιας και ελλειψης προσωπικου

Ευτυχως το συστημενο ειχε μια ευχαριστη εκπληξη!!! Επισημη ενημερωση απο ΟΤΕ για διαγραφη χρεους 130 ευρω απο το 2010 για συνδεση που κοπηκε πριν ληξη το συμβολαιο.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και σήμερα δεν έχω λάβει τίποτα από τον ταχυδρόμο ούτε κάποια ειδοποίηση στο γραμματοκιβώτιο. Βέβαια είχε κάνει μια παραγγελία πριν κάτι μήνες από το εξωτερικό και σκέφτηκα ότι ίσως ήταν αυτή. Όμως επικοινώνησα με το κατάστημα που είχα κάνει την αγορά και μου είπαν ότι το σύστημά τους είχε κολλήσει και δεν έχασαν την παραγγελία. Άρα λοιπόν ούτε αυτό είναι.

Το τι στο καλό ήθελε να μου παραδώσει μάλλον θα μείνει άγνωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2021 στις 11:25 ΠΜ, w95chris είπε

Καλημέρα σε όλους, 

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Σήμερα το πρωί χτύπησε το κουδούνι της πολυκατοικίας ο ταχυδρόμος λέγοντας μου ότι έχει ένα δέμα για εμένα. Λέω εντάξει μισό να κατέβω και μου λέει το αφήνω στο κουτί. Τον ευχαριστώ και το επόμενο λεπτό ήμουν στην πυλωτή, ανοίγω το κουτί και το βρίσκω άδειο. 

Ψάχνω στην πυλωτή μήπως το παράτησε κάπου αλλού τίποτα. Παίρνω τηλέφωνο τα ΕΛΤΑ της περιοχής μου εξηγώντας το τι έγινε και μου λένε ότι αν σου είπε ότι το έβαλε στο κουτί τότε ίσως κάποιος άλλος το πήρε και δε μπορούν να κάνουν κάτι. 

Αυτό αποκλείεται να ισχύει γιατί όπως είπα το επόμενο λεπτό ήμουν στην πυλωτή και επίσης το ταχυδρομικό κουτί έχει κλειδαριά και είναι μονίμως κλειδωμένο 

Τώρα εγώ τι μπορώ να κάνω; Να κάνω στασίδι στον ταχυδρόμο και να τον ρωτήσω; Να τραβάω τα μαλλιά μου; 

Τώρα όσο αναφορά το δέμα ένα πράγμα περιμένω αλλά το tracking λέει ότι είναι Αθήνα ακόμα. Όσο για το να είναι αλλουνού το δέμα, δεν υπάρχει κάποιος άλλος με αυτό το όνομα στην πολυκατοικία ούτε καν την γύρω περιοχή να πω ότι έκανε λάθος

Μην ήταν κάνας μπουκαδόρος κι έκανε ψαχτήρι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vins είπε

Μην ήταν κάνας μπουκαδόρος κι έκανε ψαχτήρι?

Δεν νομίζω γιατί είδα το μηχανάκι του όσο έφευγε από την πυλωτή. Μπουκαδόρος με μηχανάκι ΕΛΤΑ; Όχι πως είναι αδύνατο αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν το νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, w95chris είπε

Δεν νομίζω γιατί είδα το μηχανάκι του όσο έφευγε από την πυλωτή. Μπουκαδόρος με μηχανάκι ΕΛΤΑ; Όχι πως είναι αδύνατο αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν το νομίζω

Ναι εφόσον έγινε έτσι κι εγώ δεν πιστεύω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...