Προς το περιεχόμενο

Μεταβίβαση επαγγελματικου αυτοκινήτου


gemis XTX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος  τι διαδικασία χρειάζεται για να γίνει μεταβίβαση επαγγελματικου αυτοκινήτου σε αγροτικό σε διαφορετική έδρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gemis XTX είπε

Γειά σας παιδιά! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος  τι διαδικασία χρειάζεται για να γίνει μεταβίβαση επαγγελματικου αυτοκινήτου σε αγροτικό σε διαφορετική έδρα. 

Για να μην μπερδεύεσαι η έδρα του αγοραστή και η χρήση που θα του κάνει ο αγοραστής είναι άσχετα με την μεταβίβαση, στα φορτηγά η μεταβίβαση και η έκδοση νέας άδειας είναι δύο ξεχωριστές διαδικασίες. Η μεταβίβαση γίνεται στο μεταφορών του πωλητή μια και εκεί είναι ο φάκελος του αυτοκινήτου, μετά το μεταφορών του πωλητή στέλνει το φάκελο μαζί με τις πινακίδες στο μεταφορών του αγοραστή (αν υπάγεται σε διαφορετικό βέβαια), και μετά ο αγοραστής κάνει άλλη διαδικασία ώστε να βγάλει δική του άδεια κυκλοφορίας.

Τα δικαιολογητικά για τη μεταβίβαση θα τα δεις εδώ, είναι μέχρι και το σημείο που λέει για το παράβολο των 75€:

https://www.metavivasi.gr/μεταβιβάσεις-επαγγελματικών-έως-3-5-τόν/

Υπόψιν εξουσιοδοτήσεις χρειάζονται μόνο αν πωλητής και αγοραστής δεν πάνε οι ίδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτοκίνητο βρίσκεται στη Ρόδο και εγώ θέλω να το πάω στη Βέροια. Πως θα γινει η διαδικασία δλδ; θα πάω το αυτοκίνητο στη Βέροια χωρίς πινακίδες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς είτε να το φορτώσεις σε νταλίκα, είτε να προμηθευτείς από τη ΔΟΥ προσωρινή άδεια κυκλοφορίας "Μ" δύο ημερών (αφού το ασφαλίσεις πρώτα) ώστε να το πας οδηγώντας στη Βέροια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SchinasN είπε

Μίλα με κάποιον μαντρά , θα μεταφέρουν το αυτοκίνητο με φορτηγό. Εννοείται ότι κοστίζει.

Εγώ θα πρότεινα να μιλήσει απευθείας σε αυτούς που κάνουν μεταφορές με αυτοκινητάμαξες, αν μιλήσει σε μαντρά υπάρχει το ενδεχόμενο να του φουσκώσει την τιμή για να του μείνει χαρτζιλίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το φορτώσω μεταφορική το αυτοκίνητο δε το συζητώ καν.. Πολλά τα λεφτά.. Αγοράζω άλλο από επάνω κατευθείαν.. Αυτό με τις προσωρινές πινακίδες 2 ημερών καλό ακούγεται.. Θα το ρωτήσω... Πιο πολύ θέλω να το κάνω αυτό γιατί το καλοκαίρι που παίρνω μετάθεση να κουβαλησω τα πράγματα μου επάνω απτό νησί... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gemis XTX είπε

Να το φορτώσω μεταφορική το αυτοκίνητο δε το συζητώ καν.. Πολλά τα λεφτά.. Αγοράζω άλλο από επάνω κατευθείαν.. Αυτό με τις προσωρινές πινακίδες 2 ημερών καλό ακούγεται.. Θα το ρωτήσω... Πιο πολύ θέλω να το κάνω αυτό γιατί το καλοκαίρι που παίρνω μετάθεση να κουβαλησω τα πράγματα μου επάνω απτό νησί... 

Στο link παρακάτω έχει λεπτομέρειες, δες τις, και μόλις ανοίξουν οι εφορίες πας να στα πουν αναλυτικά.

https://www.autotriti.gr/asfaleies/data/news/preview_news/Metakinhsh-I-X--me-M-pinakides,-alla-kai-asfalish_117438.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...