Προς το περιεχόμενο

Δρομεας Επιπλα Εκπτωσεις απο 25%


jimakos234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/1/2021 στις 5:36 ΜΜ, geornirv είπε

Εγώ πήρα την απλή action με δερματινη παντού. Δεν έχω σημαντικά θέματα αλλά λίγο η πλάτη που δεν ρυθμίζεται προς τα πίσω δηλ ανακλιση και λίγο που νιώθω και εγώ σαν να πάει να τερματίσει ο "πάτος" μου στο κάθισμα λίγο με έχουν ψιλοξενερωσει γιατί την εταιρεία την είχα στο μυαλό μου ανώτερη. Η secretlab που έχω δεν παίζεται τελικά.

Η secretlab ειναι σε αλλο επιπεδο αλλα μιλαμε για κοντα 400 ευρω αν οχι παραπανω. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, geornirv είπε

Εγώ πήρα την απλή action με δερματινη παντού. Δεν έχω σημαντικά θέματα αλλά λίγο η πλάτη που δεν ρυθμίζεται προς τα πίσω δηλ ανακλιση και λίγο που νιώθω και εγώ σαν να πάει να τερματίσει ο "πάτος" μου στο κάθισμα λίγο με έχουν ψιλοξενερωσει γιατί την εταιρεία την είχα στο μυαλό μου ανώτερη. Η secretlab που έχω δεν παίζεται τελικά.

Όπως λέει μια παροιμία, όπου ακούς πολλά κεράσια.... Η Markus που έχω δεν με έχει βολέψει ιδιαίτερα όχι εξαιτίας της ποιότητας της, κάθε άλλο τολμώ να πω ότι είναι ποιοτικότερη, αλλά εξαιτίας της κοντής σε μήκος έδρας της η οποία δεν με βολεύει. Διαφορετικά θα έμενα σε αυτή.

Σε θέμα όμως άνεσης και γεμίσματος του καθίσματος απλά καμία σχέση με την Reflex-D που είναι "άδεια". Μιλάμε για μια καρέκλα που πωλείται στα 179€ κανονική τιμή και μια καρέκλα που πωλείτο στα 230€ και τώρα στα 283€ σε "προσφορά". 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδιά μου φαίνονται πραγματικά παράξενα αυτά που γράφετε. Δεν πίστευα ότι για το ίδιο προϊόν θα υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στην ποιότητα από την μια καρέκλα στην άλλη.

Ειδικά για την πλάτη και το κάθισμα στις δικές μου φαίνονται αθάνατα. Και δεν είναι ότι τα πήρα χρόνια πριν, την μια Action D πριν 7 μήνες και την άλλη Reflex D και πριν 5 μήνες τις πήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η secretlab ειναι σε αλλο επιπεδο αλλα μιλαμε για κοντα 400 ευρω αν οχι παραπανω. Το καθισμα της reflex οντως τερματιζε οταν καθομασταν και ηταν σαν να καθεσαι σε κουτσουρο. Για αυτο και τα θεματα με την μεση που ανεφερα στο αλλο θεμα. 

Εγώ την πήρα 350 BF. Εντάξει δεν τερματίζει η action που έχω αλλά είμαι κοντά στο να νιώσω το τέρμα...απλά δεν ξέρω αν σε λίγο καιρό θα έχει θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Billator είπε

Τι να πω ρε παιδιά μου φαίνονται πραγματικά παράξενα αυτά που γράφετε. Δεν πίστευα ότι για το ίδιο προϊόν θα υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά στην ποιότητα από την μια καρέκλα στην άλλη.

Ειδικά για την πλάτη και το κάθισμα στις δικές μου φαίνονται αθάνατα. Και δεν είναι ότι τα πήρα χρόνια πριν, την μια Action D πριν 7 μήνες και την άλλη Reflex D και πριν 5 μήνες τις πήρα.

Και εγώ δεν περίμενα τέτοιο προϊόν και ήμουν τόσο ενθουσιασμένος με την αγορά που μετά από μερικές μέρες προσγειώθηκα ανώμαλα. Δυστυχώς αν περάσει ο ενθουσιασμός και το δεις καθαρά με βάση την εμπειρία που πιθανόν έχεις από διάφορες καρέκλες που έχουν περάσει από τα χέρια σου, θα διαπιστώσεις ότι δεν αξίζει τα χρήματά της. Τόσο απλά είναι τα πράγματα. Προσωπικά τα τελευταία 3 έτη έχω αλλάξει 6 καρέκλες συμπεριλαμβανομένης της Reflex-D. Όλες φυσικά σε τιμή προσφοράς και όχι αρχικής τιμής εκτός της Markus που μου βγήκε στα 150€ με πόντους που είχα στην κάρτα ikea family. Στα προϊόντα λοιπόν που έχεις δαπανήσει 100-150€ μπορείς να είναι πιο ελαστικός στην ποιότητα ή στην αστοχία κάποιου υλικού μιας και σκέφτεσαι πόση ποιότητα να υπάρχει σε ένα προϊόν 100 ή 150€; Δε βαριέσαι λες στον εαυτό σου. Περιμένεις λοιπόν δίνοντας 230€ (από 360€ αρχικής) να βρεις πολύ ανώτερη ποιότητα και όταν αυτό απλά δεν ισχύει καταλαβαίνεις ότι πρόκειται απλά για hype. 

p.s: Να συμπληρώσω εδώ ότι δεν συνάντησα καμία αστοχία υλικού σε καμία από τις 5 καρέκλες που πήρα τα τελευταία 3 έτη κόστους απο 70 μέχρι 170 ευρώ. Συγκεκριμένα: Nitro 550, Nitro 770, Work Top II, ADX race 19, Ikea Markus

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα πάρει την reflex-d και εγώ στην προσφορά της black briday, 230-κάτι με δερματίνη. Σε εμένα μετά από 2 μέρες έκατσε λίγο το μαξιλάρι της έδρας, η πλάτη της είναι σχετικά μικρή σε πλάτος και δεν με στήριζε στους ώμους και το προσκέφαλο είναι σε λάθος θέση. Οπότε στήριξη του αυχένα σε εμένα τουλάχιστον δεν υπήρχε όταν καθόμουν και δεν ξάπλωνα στη καρέκλα. Δεν ήταν πολύ άβολη γενικά και σκεφτόμουν να την κρατήσω μπας και μου ισιώσει την μέση 😂

Την 4 μέρα άρχισε να τρίζει ο μηχανισμός της πλάτης και την επέστρεψα βάσει αυτού https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/guarantees-returns/index_el.htm. Αποτυχημένη αγορά για εμένα, αλλά ίσως απλά να ήταν ελαττωματικό το προϊόν

Επεξ/σία από go2jimmys1
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lionheart75 είπε

p.s: Να συμπληρώσω εδώ ότι δεν συνάντησα καμία αστοχία υλικού σε καμία από τις 5 καρέκλες που πήρα τα τελευταία 3 έτη κόστους απο 70 μέχρι 170 ευρώ. Συγκεκριμένα: Nitro 550, Nitro 770, Work Top II, ADX race 19, Ikea Markus

Η διαφορά στις δικές μου παραλαβές είναι ότι εγώ προσωπικά ποτέ δεν έλαβα μη ελεγμένη καρέκλα από αυτούς γιατί έκανα παραλαβή από το κατάστημα (που είναι δίπλα στο εργοστάσιο τους), και ζητούσα συναρμολόγηση και έλεγχο δικό τους πριν την παραλαβή από εμένα. (Οι ίδιοι μου έδωσαν αυτή την επιλογή δεν το ζήτησα εγώ να το κάνουν)

Αν βλέπατε τι τις έκανε η υπάλληλος (μπροστά μου) για να ελέγξει όλους του μηχανισμούς και την ποιότητα του mesh, θα πονούσε η καρδιά σας. Αλλά το έκανε με τόσο confidence ότι δεν παθαίνουν τίποτα και όντως εγώ μέχρι τώρα δεν έχω κανένα θέμα. Ειδικά στην Action-D χοροπηδούσε σαν τρελή πάνω.  Στην Action D το κουτί το άνοιξαν μπροστά μου και την έδεσαν/δοκίμασαν ενώ η reflex-D απλά ήταν ήδη στημένη και έκανε έναν χαλαρό έλεγχο των μηχανισμών αλλά εγώ τις το είχα ζητήσει να μην χοροπηδήσει όπως την προηγούμενη φορά :P 

Για αυτό μου φαίνεται τόσο παράξενο αυτό που περάσατε εσείς και τα προβλήματα που έχετε. Τι να πω ελπίζω όλοι σας να βγάλετε άκρη όσο πιο γρήγορα γίνεται. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Billator είπε

Αν βλέπατε τι τις έκανε η υπάλληλος (μπροστά μου) για να ελέγξει όλους του μηχανισμούς και την ποιότητα του mesh, θα πονούσε η καρδιά σας. Αλλά το έκανε με τόσο confidence ότι δεν παθαίνουν τίποτα και όντως εγώ μέχρι τώρα δεν έχω κανένα θέμα. Ειδικά στην Action-D χοροπηδούσε σαν τρελή πάνω. 

Αποκλειστικά πλάνα..:P

Spoiler

chair fail falling GIF

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι στη Reflex-D που παρέλαβα φέτος, μετά από δοκιμή 5 ημερών πριν την επιστρέψω, δεν είμαι σίγουρος ότι κάτι ήτανε κατασκευαστική αστοχία της παρτίδας, αλλά ξεκάθαρα σχεδιαστικό πρόβλημα. Μετά τις πρώτες 1-2 ώρες χρήσης η μέση μου με πέθαινε.

Τα είχα γράψει και στο άλλο το θέμα, της reflex-d. Εντελώς άβολη καρέκλα, που σε εμένα δε μου προσέφερε καθόλου στήριξη από τη μέση και πάνω, εξαιτίας της τεράστιας κλίσης της πλάτης. Ο μηχανισμός ήθελε τρομερό βάρος για να πάει η πλάτη προς τα μέσα και να γίνει πιο κάθετη, που έπρεπε να βάζω δύναμη για να την κρατήσω. Αλλιώς ήμουν σε γωνία 100 μοιρών μέχρι τη μέση και από τη μέση και πάνω έπρεπε να γέρνω πίσω σε γωνία πάνω από 120 μοίρες, λες και έσπασα τη σπονδυλική μου στήλη. Το προσκέφαλο όπως είπαν όλοι εντελώς διακοσμητικό.

Το μόνο πράγμα που θα μπορούσε να αποτελεί φετινό ελάττωμα, είναι το γέμισμα με αφρολέξ της έδρας. Η καρέκλα σχεδόν δεκαετίας του dromea που κάθομαι αυτή τη στιγμή και την οποία ήθελα να αντικαταστήσω, έχει πολύ περισσότερο αφρολέξ στην έδρα, που σίγουρα έχει πατηθεί κιόλας μετά από τόσα χρόνια. Αλλά δε θεωρώ σε καμία περίπτωση πως θα άλλαζε κάτι για μένα, όσο αφρολέξ και να πρόσθεταν.

Απλά, κάποια πράγματα όπως η καρέκλα, πρέπει να πας στο μαγαζί και να τα δοκιμάσεις. Δεν είναι όλοι οι σωματότυποι ίδιοι. Ούτε παίζει ρόλο το κόστος για το αν σε βολεύει ο σχεδιασμός μιας καρέκλας ή όχι. Μπορεί να πάρεις καρέκλα των 50€ και να σου είναι πιο βολική από μία των 1500€ αν ο σχεδιασμός της 2ης δεν είναι για το σώμα σου.

Ευτυχώς, την επέστρεψα δίχως κάποιο πρόβλημα και ήδη έχω λάβει και τα χρήματά μου πίσω.

Επεξ/σία από jimex
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν πρέπει να γίνεται αγορά καρέκλας χωρίς δοκιμή, όχι μόνο από αυτά που διαβάζω εδώ, αλλά και από δική μου πρόσφατη εμπειρία.
Προσωπικά πήγα σε Anda t18 pro και ενώ σαν ποιότητα κατασκευής τα σπάει, τη βρίσκω πολύ άβολη -μου έχει πεθάνει τη μέση- και βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν πήγα σε markus που την έχω δοκιμάσει σε φίλο. Αλλά ήθελε "gaming chair" ο κώλος μου 😛
Οπότε ναι, καλύτερα υπομονή μέχρι να ανοίξουν τα μαγαζιά και να μπορούμε να κάτσουμε πριν αγοράσουμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα οι περισσότερες από τις καρέκλες που δίνονται τώρα με έκπτωση είναι αυτές που επιστράφηκαν από τις αγορές της BF. Καπως πρέπει να τις διώξουν και αυτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπλήσσομαι δυσάρεστα έχω να πω. Πανευτυχής κάτοχος της reflex-D σχεδόν 3 χρόνια. Το δίχτυ της πλάτης είναι όπως ήταν. Τώρα για το αφρώδες υλικό της έδρας μάλλον έχει κάτσει ελαφρώς. Όμως με αυτά που διαβάζω μάλλον η ποιότητα έπεσε.. Λυπάμαι για την ταλαιπωρία ορισμένων που την αγόρασαν και έμπλεξαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, πήρα την Reflex D BF, για το σπίτι που δεν κάθομαι πολλές ώρες και σε δυο μέρες επέστρεψα στην 10ετίας των 70 ευρώ απο ΙΚΕΑ. Η μοναδική χρήση που μπορώ να σκεφτώ για την πλάγια κλίση της πλάτης( η οποία δεν κλειδώνει) είναι να παίζεις πινγκ πόνγκ καθησμένος. Θα προσπαθησω να την πουλήσω με την πρώτη ευκαιρία. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, li@m είπε

Εκπλήσσομαι δυσάρεστα έχω να πω. Πανευτυχής κάτοχος της reflex-D σχεδόν 3 χρόνια. Το δίχτυ της πλάτης είναι όπως ήταν. Τώρα για το αφρώδες υλικό της έδρας μάλλον έχει κάτσει ελαφρώς. Όμως με αυτά που διαβάζω μάλλον η ποιότητα έπεσε.. Λυπάμαι για την ταλαιπωρία ορισμένων που την αγόρασαν και έμπλεξαν. 

και δεν ειναι μονο η ταλαιπωρια...προχθες την εστειλα με την ιδια μεταφορικη που μου ηρθε και μου ζητησε (ως ιδιωτη μαλιστα) γυρω στα 12 ευρω λιγοτερα μεταφορικα απο οσα πληρωσα για να μου ερθει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...