Προς το περιεχόμενο

Φορολογική Δήλωση, τι συμφέρει;


Boubis1411

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Η γυναίκα σου πχ έχει δικό της αυτοκίνητο ?

Οχι τίποτα. Ένα αυτοκίνητο παλιό έχουμε του 1998 στο όνομα μου. 

Μόλις τώρα, vasilisga είπε

Και μαζί και χωρια που λέει το τραγούδι όσον αφορά το φόρο με τα στοιχεία που μας δίνεις θα είστε μηδενικοι, οπότε μια η άλλη

Ώραια με τον φόρο από ότι φαίνεσαι το λύσαμε. 

Το ταμείο και η αποζημίωση μπαίνουν κανονικά στο συνολικό εισόδημα; 

Γιατί φέτος για 59 ευρώ έχασα το κοτ Β. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vasilisga είπε

Προσμετρώνται στο προσδιορισμό του συνολικου εισοδηματος αλλά όπως ειπώθηκε παραπάνω δεν φορολογουνται

Ναι αλλά πάλι ίσως βγω εκτός επιδομάτων. Αν το μετρήσουν όλο το ποσόν της αποζημίωσης βγαίνω σίγουρα εκτός πάλι. Μακάρι να φανεί ότι το πήρα όντως σε δόσεις κ να γλυτώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει για αυτό δε μπορείς να κάνεις κάτι

Εν κατακλείδι είτε μόνος είτε με κοινή δήλωση αυτό δεν επηρεάζει το τρόπο υπολογισμού για τα επιδόματα, οπότε αυτό που σου είπα στο πρώτο ποστ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vasilisga είπε

Όπως και να έχει για αυτό δε μπορείς να κάνεις κάτι

Εν κατακλείδι είτε μόνος είτε με κοινή δήλωση αυτό δεν επηρεάζει το τρόπο υπολογισμού για τα επιδόματα, οπότε αυτό που σου είπα στο πρώτο ποστ...

Οκ θα κάνουμε μαζί τότε να τελειώνει το θέμα και φέτος και του χρόνου θα δούμε. 

Παίζει ρόλο αν κάνεις δήλωση Μάρτιο η τελη Αυγούστου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vasilisga είπε

Αύγουστο? Ξέρεις κάτι που δε ξέρουμε?😅 

Κανε τη όποτε θες αρκεί να είναι εμπροθεσμη

Πέρυσι την έκανα Μάρτιο... Και τελικά η κυβέρνηση το πήγε μέχρι τέλη Αυγούστου. 

Απλά ρωτάω αν παίζει ρόλο στο πως θα " δει" το κράτος τα εισοδήματα μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μονη διαφορα ειναι ποτε πρεπει να πληρωσεις τον φορο, αν η δηλωση σου βγαινει χρεωστικη. Αλλιως ειτε πρωτη μερα την κανεις ειτε τελευταια δεν αλλαζει τιποτα, και στις δυο περιπτωσεις το κρατος "βλεπει" τα εισοδηματα σου μεχρι 31/12/2020

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fredd0 είπε

η μονη διαφορα ειναι ποτε πρεπει να πληρωσεις τον φορο, αν η δηλωση σου βγαινει χρεωστικη. Αλλιως ειτε πρωτη μερα την κανεις ειτε τελευταια δεν αλλαζει τιποτα, και στις δυο περιπτωσεις το κρατος "βλεπει" τα εισοδηματα σου μεχρι 31/12/2020

Κατάλαβα οκ, άρα ίσως την γλυτώσω φέτος και πάρω τα επιδόματα όλα που δικαιούται ένας άνεργος. Θα μάθουμε σε λίγους μήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Οκ θα κάνουμε μαζί τότε να τελειώνει το θέμα και φέτος και του χρόνου θα δούμε. 

Παίζει ρόλο αν κάνεις δήλωση Μάρτιο η τελη Αυγούστου; 

Όσο αφορά το κοτ ΔΕΝ παίζει ρόλο ποτέ κανείς την φορολογική δήλωση. Θα το πάρεις πχ Οκτωβρίο του 2021 με Οκτωβρίο του 2022, 12 μήνες.

Στο επιδόμα ενοικίου ίσως υπάρχει διαφορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά από ότι ξέρω ο φόρος βγαίνει χωριστά σε κάθε σύζυγο με βάση τα προσωπικά εισοδήματα, είτε κάνεις κοινή δήλωση είτε χωριστή

Στην κοινή δήλωση ο ένας καλύπτει τα τεκμήρια του άλλου και τις δαπάνες, δεν γνωρίζω τι γίνεται αν δύο σύζυγοι κάνουν χωριστή δήλωση

Επίσης,  επειδή μάλλον αυτό σε έχει προβληματίσει, τα διάφορα επιδόματα υπολογίζονται με βάση το οικογενειακό εισόδημα.

Αυτό είναι ένα, και πάλι δεν επηρεάζεται αν κάνεις κοινή δήλωση ή αν κάνεις χωριστή

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν η αποζημίωση και το επίδομα προσμετρώνται στο εισόδημα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Βασικά από ότι ξέρω ο φόρος βγαίνει χωριστά σε κάθε σύζυγο με βάση τα προσωπικά εισοδήματα, είτε κάνεις κοινή δήλωση είτε χωριστή

Στην κοινή δήλωση ο ένας καλύπτει τα τεκμήρια του άλλου και τις δαπάνες, δεν γνωρίζω τι γίνεται αν δύο σύζυγοι κάνουν χωριστή δήλωση

Επίσης,  επειδή μάλλον αυτό σε έχει προβληματίσει, τα διάφορα επιδόματα υπολογίζονται με βάση το οικογενειακό εισόδημα.

Αυτό είναι ένα, και πάλι δεν επηρεάζεται αν κάνεις κοινή δήλωση ή αν κάνεις χωριστή

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν η αποζημίωση και το επίδομα προσμετρώνται στο εισόδημα

Καλώς θα πάρω στον λογιστή τηλέφωνο να το δει, αλλά συνήθως αυτοί βαριούνται την ζωή τους. Έπρεπε να έχω δεύτερη γνώμη έτοιμη πριν μιλήσω μαζί του. 

Αυτό με την αποζημίωση δεν ξέρω τι παίζει και το επίδομα. 

42 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Όσο αφορά το κοτ ΔΕΝ παίζει ρόλο ποτέ κανείς την φορολογική δήλωση. Θα το πάρεις πχ Οκτωβρίο του 2021 με Οκτωβρίο του 2022, 12 μήνες.

Στο επιδόμα ενοικίου ίσως υπάρχει διαφορά.

Άρα στην περίπτωση μου νιμιζω καλύτερα να κάνω Μάρτιο από τους πρώτους για να φανεί η ανεργία μου άμεσα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...