Προς το περιεχόμενο

Αγορα budget headphones


SwordWielder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας. Έχω μπλέξει να ψάχνω εδώ και μέρες για ένα ζευγάρι vfm headphones.

Χρήση : Aκούω μουσική (πολλών ειδων απο ηλεκτρονική μεχρι μεταλ μεχρι τζαζ, soundtracks), ταινιες, games κλπ . Γενικά απολαμβάνω τέτοια και δουλεύοντας στο pc φοράω ακουστηκά αρκετές ωρες.  Δυστυχώς τα steelseries syberia v2 που έκαναν καλά την θητεία τους,  πάλιωσαν και εχουν σχεδόν καταστραφεί παρολο που δουλέυουν ακομα σαν σκυλια.

Budget: μεχρι 100  περιπου

Αυτά που έχουν σημασία για μένα είναι το εξής:

1) Ανεση!  (ultra σημαντικό)

2) Ποιότητα στον ήχο

3) Ωραία θα ηταν να μην είναι κακάσχημα. Αλλα το θυσιάζω αυτο για ποιότητα και vfm

(Αν ρωτήσει καποιος προτειμώ τον κρυστάλινο καθαρό ήχο, δεν με νοιάζει να ειναι bass boosted και τετοια. Θελω να ακουω καλα τις λεπτομέρεις δηλαδή ) με μια πρόχειρη γνωρημία με τους όρους που χρησιμοποιούν οι ψαγμένοι και με ενα chart που είδα, προτειμάω τον ήχω "bright" και "warm". Ντάξη δεν τρελένομαι με αυτα τωρα... Απλα τα λεω ετσι. Δεν ειμαι ειδικός και δεν πιστευω να καταλάβω και τρελες διαφορες σαν average consumer.  Το βασικό ειναι να δωσω καπου τα λεφτά μου που δεν θα πάνε στράφι.

Εδω να πω οτι δεν με ενδιαφερει να έχουν μικρόφωνο  γιατι σκοπευω να παρω ενα razer seiren mini για καποια βιντεακια που κάνω. Δεν με πειράζει να είναι gaming, ή studio ή noise canceling bluetooth κλπ.

Αυτο που θελω ειναι να ειναι Βολικά για πολλές ωρες, ποιοτηκά στον ήχο και vfm.

Extra σχολεια:  

Μεχρι τώρα έβλεπα κάποια noise cancelling που είναι τα taotronics soundsutge 46 και τα anker soundcore life q30 που μου άρεσαν τρελά εμφανισιακά, είναι σουπερ βολικά αλλά δεν ξέρω αν είναι οκ για χρήση στο pc. Είδα οτι τα Bluetooth έχουν latency και σκέφτηκα να τα χρησιμοποιήσω με καλώδιο κανονικά. Το μπάσο που λένε οτι είναι δυνατό σκέφτηκα μήπως το κατέβαζα με eq που έχει εφαρμογή μέσα στο κινητό αν το συνδέσω με bluetooth και ταυτόχρονα το έχω και στο pc με καλώδιο.  Ο ήχος όμως σε αυτά είναι αντάξιος σε ποιότητα με των υπολοίπων κατηγοριών σε αυτα τα λεφτα?  μηπως χαλανε πιο εύκολα ολα αυτα με τις μπαταρίες κλπ....δεν ξερω...

Ύστερα στην studio κατηγορία που μάλλον ειναι η προτιμότερη, δεν βλεπω καποιο ισορροπημένο προιόν....Τα audiotechnica ας πουμε ολοι λενε οτι δεν ειναι καθόλου ανετα παρολο που εχουν καλο ήχο...Δεν θελω ακουστικα που να μην ειναι ανετα με τιποτα...Μετα κοιτάω αλλα εδώ όπως akg και seinheiser αλλα βλεπω συνεχως αρκετες αρνητικές κρητικες για ολα σε σημείο να μην ξερω ποιες αρνητικες κριτικες θεωρουνται "λεπτομερειες για ψαγμενους" και ποιες οχι. Μετα κοιταγα τα beyerdynamic dt770 32 ohms(δεν θελω να παω σε εξωτερικες καρτες ηχου και τέτοια με πιο πολλα ohms) αλλα αυτα είναι πολυ ακριβά κιόλας οποτε μαλλον δεν....

Για gaming δεν εχω ιδέα αλλα θεώρησα οτι εκει πληρώνεις πιο πολυ led και τέτοια παρα ηχο και ανεση οποτε δεν εψαξα πολυ. Δεν εχω προβλημα ομως....

Γενικα εγω με τα gaming steelseries siberia v2 ημουν πολυ ευχαριστημένος. Αν παρω κατι παρόμοιο σε ήχο, πιο ανετο και vfm θα ειμαι ενταξη.

 

Ευχαριστώ πολυ

 

 

Επεξ/σία από SwordWielder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/1/2021 στις 4:09 ΜΜ, SwordWielder είπε

Γειά σας. Έχω μπλέξει να ψάχνω εδώ και μέρες για ένα ζευγάρι vfm headphones.

Χρήση : Aκούω μουσική (πολλών ειδων απο ηλεκτρονική μεχρι μεταλ μεχρι τζαζ, soundtracks), ταινιες, games κλπ . Γενικά απολαμβάνω τέτοια και δουλεύοντας στο pc φοράω ακουστηκά αρκετές ωρες.  Δυστυχώς τα steelseries syberia v2 που έκαναν καλά την θητεία τους,  πάλιωσαν και εχουν σχεδόν καταστραφεί παρολο που δουλέυουν ακομα σαν σκυλια.

Budget: μεχρι 100  περιπου

Αυτά που έχουν σημασία για μένα είναι το εξής:

1) Ανεση!  (ultra σημαντικό)

2) Ποιότητα στον ήχο

3) Ωραία θα ηταν να μην είναι κακάσχημα. Αλλα το θυσιάζω αυτο για ποιότητα και vfm

(Αν ρωτήσει καποιος προτειμώ τον κρυστάλινο καθαρό ήχο, δεν με νοιάζει να ειναι bass boosted και τετοια. Θελω να ακουω καλα τις λεπτομέρεις δηλαδή ) με μια πρόχειρη γνωρημία με τους όρους που χρησιμοποιούν οι ψαγμένοι και με ενα chart που είδα, προτειμάω τον ήχω "bright" και "warm". Ντάξη δεν τρελένομαι με αυτα τωρα... Απλα τα λεω ετσι. Δεν ειμαι ειδικός και δεν πιστευω να καταλάβω και τρελες διαφορες σαν average consumer.  Το βασικό ειναι να δωσω καπου τα λεφτά μου που δεν θα πάνε στράφι.

Εδω να πω οτι δεν με ενδιαφερει να έχουν μικρόφωνο  γιατι σκοπευω να παρω ενα razer seiren mini για καποια βιντεακια που κάνω. Δεν με πειράζει να είναι gaming, ή studio ή noise canceling bluetooth κλπ.

Αυτο που θελω ειναι να ειναι Βολικά για πολλές ωρες, ποιοτηκά στον ήχο και vfm.

Extra σχολεια:  

Μεχρι τώρα έβλεπα κάποια noise cancelling που είναι τα taotronics soundsutge 46 και τα anker soundcore life q30 που μου άρεσαν τρελά εμφανισιακά, είναι σουπερ βολικά αλλά δεν ξέρω αν είναι οκ για χρήση στο pc. Είδα οτι τα Bluetooth έχουν latency και σκέφτηκα να τα χρησιμοποιήσω με καλώδιο κανονικά. Το μπάσο που λένε οτι είναι δυνατό σκέφτηκα μήπως το κατέβαζα με eq που έχει εφαρμογή μέσα στο κινητό αν το συνδέσω με bluetooth και ταυτόχρονα το έχω και στο pc με καλώδιο.  Ο ήχος όμως σε αυτά είναι αντάξιος σε ποιότητα με των υπολοίπων κατηγοριών σε αυτα τα λεφτα?  μηπως χαλανε πιο εύκολα ολα αυτα με τις μπαταρίες κλπ....δεν ξερω...

Ύστερα στην studio κατηγορία που μάλλον ειναι η προτιμότερη, δεν βλεπω καποιο ισορροπημένο προιόν....Τα audiotechnica ας πουμε ολοι λενε οτι δεν ειναι καθόλου ανετα παρολο που εχουν καλο ήχο...Δεν θελω ακουστικα που να μην ειναι ανετα με τιποτα...Μετα κοιτάω αλλα εδώ όπως akg και seinheiser αλλα βλεπω συνεχως αρκετες αρνητικές κρητικες για ολα σε σημείο να μην ξερω ποιες αρνητικες κριτικες θεωρουνται "λεπτομερειες για ψαγμενους" και ποιες οχι. Μετα κοιταγα τα beyerdynamic dt770 32 ohms(δεν θελω να παω σε εξωτερικες καρτες ηχου και τέτοια με πιο πολλα ohms) αλλα αυτα είναι πολυ ακριβά κιόλας οποτε μαλλον δεν....

Για gaming δεν εχω ιδέα αλλα θεώρησα οτι εκει πληρώνεις πιο πολυ led και τέτοια παρα ηχο και ανεση οποτε δεν εψαξα πολυ. Δεν εχω προβλημα ομως....

Γενικα εγω με τα gaming steelseries siberia v2 ημουν πολυ ευχαριστημένος. Αν παρω κατι παρόμοιο σε ήχο, πιο ανετο και vfm θα ειμαι ενταξη.

 

Ευχαριστώ πολυ

 

 

Καλησπέρα! Πήρα πρόσφατα αυτά https://kingphone.gr/product/akoustika-bluetooth-stereo-awei-a780bl/. Μου βγήκαν αρκετά καλά και είναι σχετικά οικονομικά! Έχω περίπου 2 μήνες που τα πήρα και δεν μου έχουν βγάλει προβλήματα. Ελπίζω να σε βοήθησα!🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μπορεις να χτυπησεις τα παρακατω με 10 $ , λειτουργουν και ενσυρματα , η ποιοτητα ειναι πραγματικα καλη , το bluetooth  αψογο  , αν μπορεις να περιμενεις την αποστολη στα συστηνω ανεπιφυλακτα.

Τα παιδια μου τα εχουν καταευχαριστηθει εκτος απο εμενα. Παραγγειλα ηδη και 2ο ζευγαρι

https://www.aliexpress.com/item/32832328969.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.60d94c4dBIA7EW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεις συγκεκριμένα bluetooth/ασύρματα και με μικρόφωνο; Αν θες μόνο ένα stereo headset για μουσική/ταινίες κλπ χωρίς μικρόφωνο,  προτείνω τα εξής:

https://www.skroutz.gr/s/4513882/Audio-Technica-ATH-M40x.html

Τα συγκεκριμένα (λίγο παλιότερο μοντέλο) τα είχα σχεδόν 5 χρόνια, πολύ καλά ακουστικά, καταπληκτικός ήχος, ίσως είναι λίγο κουραστικά μετά από 2-3 ώρες συνεχόμενης ακρόασης, αλλά είναι και στον τύπο του αυτιού αυτό. Δεν έχουν χαλάσει ακόμα, απλά έχει ξεφτίσει λίγο η δερματίνη που έχουν από πάνω στο headband (αλλάζει με λίγο κόπο - φθηνό ανταλλακτικό από ebay)

https://www.skroutz.gr/s/39463/Sony-MDR-7506.html

Αυτά τα Sony τα έχω ακόμα, τα πρίμα τους είναι κρύσταλλο, βγαίνουν αρκετά καθαρά όλα τα όργανα, καθώς ακούω αρκετά rock/metal/jazz, είναι φοβερά. Τα low end είναι λίγο πιο χαμηλά (καλό γιατί δε λασπώνουν, ξέρουν ακριβώς τη σωστή αναλογία για να βγαίνουν καθαρά), αλλά υπάρχουν ακόμα. Έχουν επίσης αδιανόητη ευαισθησία, πάνε πολύ δυνατά σε volume, χωρίς να θολώνουν. Ένα μικρό μείον ίσως είναι το μακρύ καλώδιο, που για το σπίτι είναι σούπερ, για τον δρόμο είναι λίγο δύσκολα καθώς είναι σπιράλ και μακρύ οπότε θα ενοχλεί αν δε το χεις χωμένο σε καμιά τσέπη.

Από τα 2 θα ξανάπαιρνα πάλι χθες τα Sony, καθώς στο σπίτι/γραφείο ακούω περισσότερο μουσική, οπότε προτιμώ τη καθαρότητα και τη (σχεδόν) στουντιακή απόδοση.

Τέλος, σαν upgrade για τα παραπάνω (με λίγα παραπάνω χρήματα), εγώ πλέον θα πήγαινα σε open back ακουστικά, έχοντας δοκιμάσει το top self νομίζω ότι είναι η καλύτερη δυνατή λύση για μουσική στο σπίτι. Σίγουρα υπάρχει η ιδιεταιρότητα που πρέπει να είναι σχετικά ήσυχο το δωμάτιο, καθώς δεν έχουν καμιά τρομερή μόνωση, αλλά ο ήχος είναι λες και βρίσκεσαι σε συναυλία ή ακούς από στερεοφωνικό στο σαλόνι. Ειδικά αν ακούς πχ κάποια live ηχογράφηση, σχεδόν νιώθεις ότι είσαι εκεί. 

https://www.skroutz.gr/s/8550663/BeyerDynamic-DT-990-Edition-32-Ohms.html

https://www.skroutz.gr/s/4521071/Audio-Technica-ATH-AD700X.html

Πολύ ευχάριστα και τα 2 στο άκουσμα, εντελώς άλλη εμπειρία ακρόασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...