Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που στηρίζονται στην τεχνολογία Mini LED ανακοίνωσε η LG με τη σειρά QNED


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την είσοδό της στην αγορά των Mini-LED τηλεοράσεων ανακοίνωσε η LG στη πλαίσια της έκθεσης CES 2021.

Ο δημοφιλέστερος κατασκευαστής OLED τηλεοράσεων, παρουσίασε τη σειρά QNED MiniLED η οποία περιλαμβάνει 4K και 8K μοντέλα, βασισμένα σε μια νέα LED τεχνολογία που ήδη αφήνει το στίγμα της στη μεγαλύτερη έκθεση τεχνολογίας. Όπως διευκρινίζει η LG, η νέα σειρά θα αποτελεί την κορυφαία πρόταση της νοτιοκορεατικής εταιρείας στις τηλεοράσεις που θα στηρίζεται στην τεχνολογία LCD. Συνολικά περιλαμβάνονται 10 μοντέλα μεταξύ των οποίων τα QNED99, QNED95, QNED90 και QNED85, που βασίζονται στην τεχνολογία quantum dot και NanoCell με Mini LED ως πηγή φωτός προσφέροντας πολύ καλύτερη αντίθεση και φωτεινότητα.

Συγκεκριμένα ο οπίσθιος φωτισμός Mini LED της LG περιλαμβάνει έως και 30.000 μικροσκοπικές λυχνίες LED που παράγουν απίστευτη φωτεινότητα και λόγο αντίθεσης 1.000.000:1 όταν συνδυάζονται με έως και 2.500 dimming zones και προηγμένη local dimming τεχνολογία. Οι χρήστες θα πρέπει να περιμένουν εξαιρετική ποιότητα εικόνας HDR με πλούσια χρώματα και απόλυτο μαύρο ενώ για τις τιμές όλων των μοντέλων αν και αυτές θα είναι πιο προσιτές από τα OLED μοντέλα, μέχρι στιγμής δεν γνωρίζουμε λεπτομέρειες όπως και για την ημερομηνία κυκλοφορίας.

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

QLED η Samsung, QNED η LG...εγγυημένο ότι δεν θα μπερδευτεί ο κόσμος. 😛

Έλα ντε, πραγματικά αστείο. Το άσχημο είναι ότι το 90 % όσων με ρωτάνε για τηλεόρασεις θεωρούν τις Oled, Qled ίδια τεχνολογία και πέφτουν από τα σύννεφα μόλις τους εξηγω... Τώρα θα έχει και QNED... 

Επεξ/σία από warden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, warden είπε

Έλα ντε, πραγματικά αστείο. Το άσχημο είναι ότι το 90 % όσων με ρωτάνε για τηλεόρασεις θεωρούν τις Oled, Qled ίδια τεχνολογία και πέφτουν από τα σύννεφα μόλις τους εξηγω... Τώρα θα έχει και QNED... 

Είμαι ένας από αυτούς. Δεν έχω ιδέα ποιες είναι οι διαφορές τους. 

 

Ειμαι σε έρευνα αγοράς, ψάχνω μια 55" με όσο το καλύτερα μαύρα και ωραία χρώματα γύρω στα 100Hz, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να πάω σε OLED ή QLED... Το budget είναι γύρω στα 800-900€ ακόμα και μεταχειρισμένη. 

 

Έχεις να προτείνεις κάτι; 

Επεξ/σία από magaiver85
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, magaiver85 είπε

Είμαι ένας από αυτούς. Δεν έχω ιδέα ποιες είναι οι διαφορές τους. 

 

Ειμαι σε έρευνα αγοράς, ψάχνω μια 55" με όσο το καλύτερα μαύρα και ωραία χρώματα γύρω στα 100Hz, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να πάω σε OLED ή QLED... Το budget είναι γύρω στα 800-900€ ακόμα και μεταχειρισμένη. 

 

Έχεις να προτείνεις κάτι; 

Σε αυτό το budget πρότεινα πάντα την Sony xf9005 εξαιρετική τηλεόραση που έβγαινε σε προσφορές στα 800 ευρώ  όπως και την αντίστοιχη Qled 55q80 της Samsung. Για Oled πρέπει να ανέβεις αρκετά σε budget εκτός αν βρεις κάποια σε προσφορά λίγο πάνω από 1100. Φυσικά έχω λίγο καιρό να κάνω έρευνα αγοράς οπότε να μην στηριχθείς μόνο σε όσα σου προτείνω.

Πάντως συμφωνώ με τα κριτήρια αγοράς που έχεις. Καλό μαύρο, φωτεινό Hdr, 100hz στο πάνελ

Επεξ/σία από warden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, magaiver85 είπε

Είμαι ένας από αυτούς. Δεν έχω ιδέα ποιες είναι οι διαφορές τους. 

Ειμαι σε έρευνα αγοράς, ψάχνω μια 55" με όσο το καλύτερα μαύρα και ωραία χρώματα γύρω στα 100Hz, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να πάω σε OLED ή QLED... Το budget είναι γύρω στα 800-900€ ακόμα και μεταχειρισμένη. 

Έχεις να προτείνεις κάτι; 

Σε αυτο το μπατζετ δεν βγαινει Oled , αλλα προτεινω να περιμενεις μεχρι Φεβρουαριο , που θα "σκοτωσουν" τα μοντελα 2020

για να κανουν χωρο για τα νεα . Φυσικα θα κοιταξεις για αγορα Direct led  και οχι Edge led φωτισμο = οι πανω σειρες qled η nanocell απο

τους γνωστους samsung , lg και σονυ . Στο ..στουκου των εκπτωσεων μπορει να σου κατσει και oled  κατω απο χιλιαρικο.

Αν παντως επιζητεις υπερυψηλη φωτεινοτητα , HDR , τοτε πας  σε  Qled . Επισης αν ακους απο τα μεγαφωνα της τιβι , τοτε

επιβαλλεται να εξετασεις και το ηχητικο της μερος , πχ dolby atmos .

Επεξ/σία από nepomuk
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Thresh είπε

QLED η Samsung, QNED η LG...εγγυημένο ότι δεν θα μπερδευτεί ο κόσμος. 😛

Κανένα πρόβλημα για τους Έλληνες καταναλωτές. Μόνο TurboX θα αντέχει η τσέπη μας σε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, magaiver85 είπε

Το budget είναι γύρω στα 800-900€ ακόμα και μεταχειρισμένη.

Πρόσφατα σε μοντέλο LG OLED 55' η τιμή έχει πέσει κάτω από τα 1100€, ενημερωτικά.

Αν βιάζεσαι και πιέζεσαι οικονομικά, για μια QLED πιστεύω υπερκαλύπτεσαι με 800€.

 

 

Επί του θέματος, ωραία όλα αυτά και χαίρομαι, αρκεί να παράγονται και μοντέλα για πιο μικρές τσέπες. Δεν είναι ντε και καλά απαραίτητο να έχεις 85 ίντσες, και καμιά 4Κ κάτω από τις 60 ίντσες ας υπάρχει και για κανά φτωχό... Παρατηρώ πως οι νέες τεχνολογίες σερβίρονται ως super premium μοντέλα και απογοητεύομαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, PCharon είπε

Παρατηρώ πως οι νέες τεχνολογίες σερβίρονται ως super premium μοντέλα και απογοητεύομαι.

Πάντα έτσι ξεκινάνε. Δεν έχεις να απογοητευτείς από τίποτα. Δεν βγαίνει αλλιώς οικονομικά. Στην αρχή, οι νέες τεχνολογίες έχουν μικρό yield και πρέπει να πουλιούνται σε premium τιμές. Ακόμα και ένα μεγάλο πανελ να το κόβανε σε 2 μικρά για να το πουλήσουν πιο φθηνά, δεν θα ήταν 1) Ούτε όσο φθηνά θα τα αγόραζες 2) Θα έχαναν το 1 premium πορτοφόλι που θα έπαιρνε το μεγάλο panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/1/2021 στις 6:42 ΜΜ, warden είπε

Σε αυτό το budget πρότεινα πάντα την Sony xf9005 εξαιρετική τηλεόραση που έβγαινε σε προσφορές στα 800 ευρώ  όπως και την αντίστοιχη Qled 55q80 της Samsung. Για Oled πρέπει να ανέβεις αρκετά σε budget εκτός αν βρεις κάποια σε προσφορά λίγο πάνω από 1100. Φυσικά έχω λίγο καιρό να κάνω έρευνα αγοράς οπότε να μην στηριχθείς μόνο σε όσα σου προτείνω.

Πάντως συμφωνώ με τα κριτήρια αγοράς που έχεις. Καλό μαύρο, φωτεινό Hdr, 100hz στο πάνελ

 

Στις 13/1/2021 στις 7:13 ΜΜ, nepomuk είπε

Σε αυτο το μπατζετ δεν βγαινει Oled , αλλα προτεινω να περιμενεις μεχρι Φεβρουαριο , που θα "σκοτωσουν" τα μοντελα 2020

για να κανουν χωρο για τα νεα . Φυσικα θα κοιταξεις για αγορα Direct led  και οχι Edge led φωτισμο = οι πανω σειρες qled η nanocell απο

τους γνωστους samsung , lg και σονυ . Στο ..στουκου των εκπτωσεων μπορει να σου κατσει και oled  κατω απο χιλιαρικο.

Αν παντως επιζητεις υπερυψηλη φωτεινοτητα , HDR , τοτε πας  σε  Qled . Επισης αν ακους απο τα μεγαφωνα της τιβι , τοτε

επιβαλλεται να εξετασεις και το ηχητικο της μερος , πχ dolby atmos .

Σας ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας!! 👌👌 

Θα περιμένω μέχρι Φεβρουάριο να δω τι θα παίξει!

Στις 13/1/2021 στις 8:34 ΜΜ, PCharon είπε

Πρόσφατα σε μοντέλο LG OLED 55' η τιμή έχει πέσει κάτω από τα 1100€, ενημερωτικά.

Αν βιάζεσαι και πιέζεσαι οικονομικά, για μια QLED πιστεύω υπερκαλύπτεσαι με 800€.

 

 

Επί του θέματος, ωραία όλα αυτά και χαίρομαι, αρκεί να παράγονται και μοντέλα για πιο μικρές τσέπες. Δεν είναι ντε και καλά απαραίτητο να έχεις 85 ίντσες, και καμιά 4Κ κάτω από τις 60 ίντσες ας υπάρχει και για κανά φτωχό... Παρατηρώ πως οι νέες τεχνολογίες σερβίρονται ως super premium μοντέλα και απογοητεύομαι.

Θα κοιτάξω να δω τι παίζει αν και δύσκολα στα λεφτά που δίνω για καινουργια με τα specs που θέλω. Για μεταχειρισμένη είναι πιο εύκολο το πράμα απ'οτι βλέπω. 

Επεξ/σία από magaiver85
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2021 στις 6:35 ΜΜ, magaiver85 είπε

Είμαι ένας από αυτούς. Δεν έχω ιδέα ποιες είναι οι διαφορές τους. 

Ειμαι σε έρευνα αγοράς, ψάχνω μια 55" με όσο το καλύτερα μαύρα και ωραία χρώματα γύρω στα 100Hz, αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να πάω σε OLED ή QLED... Το budget είναι γύρω στα 800-900€ ακόμα και μεταχειρισμένη. 

Έχεις να προτείνεις κάτι; 

Μαύρο σαν τις OLED δεν υπάρχει αυτήν τη στιγμή.

Αλλά κατά τη γνώμη μου παίζει ρόλο τι χρειάζεσαι. Σου έγραψαν ότι για πολλή φωτεινότητα (δηλαδή σε πολύ φωτεινά μέρη) παίρνεις QLED. Για μένα παίζει ρόλο και η γωνία θέασης. Έχω μια plasma 10ετίας και πολύ με έχει βολέψει επειδή φαίνεται το ίδιο από κάθε γωνία (ακόμα και πάνω από 120ο). Με όλες τις LED χάνεις σε γωνία, είτε λίγο είτε πολύ.

Τώρα θα σε δυσκολέψω λίγο αφού υπάρχουν διαφορετικές τεχνολογίες LED και για καλύτερο μαύρο παίρνεις VA panel (νoμίζω όλες οι Samsung και αρκετές LG), ενώ αν θέλεις καλύτερες γωνίες παίρνεις IPS panel (μεγάλες Sony).

Οι OLED δεν έχουν τέτοια θέματα. Τώρα με τις νέες QNED με miniLED, πάμε σε νέα τεχνολογία, νομίζω ένα βήμα πριν την πιο αναμενόμενη, τα microLED, με ένα LED ανα pixel... Και νομίζω ότι ίδια τεχνολογία ετοιμάζει και η Samsung (στην Κορέα έχουν δικαστικές διαμάχες για το όνομα http://www.koreatimes.co.kr/www/tech/2021/01/129_301780.html)

Πάντως, για τις OLED, περιμένουμε κάποια νέα αφού στα νέα panel που παρουσιάζει η LG, βελτιώνει τη φωτεινότητα και τα βάζει σε νέα ακριβότερη σειρά. Και ακούγεται ότι δεν πρόκειται να φτηνύνει η υπάρχουσα σειρά...

Αν έχεις όρεξη να περιμένεις, κάτσε να δούμε σε τι τιμές θα παίξουν οι QNED.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Selespeed είπε

Μαύρο σαν τις OLED δεν υπάρχει αυτήν τη στιγμή.

Αλλά κατά τη γνώμη μου παίζει ρόλο τι χρειάζεσαι. Σου έγραψαν ότι για πολλή φωτεινότητα (δηλαδή σε πολύ φωτεινά μέρη) παίρνεις QLED. Για μένα παίζει ρόλο και η γωνία θέασης. Έχω μια plasma 10ετίας και πολύ με έχει βολέψει επειδή φαίνεται το ίδιο από κάθε γωνία (ακόμα και πάνω από 120ο). Με όλες τις LED χάνεις σε γωνία, είτε λίγο είτε πολύ.

Τώρα θα σε δυσκολέψω λίγο αφού υπάρχουν διαφορετικές τεχνολογίες LED και για καλύτερο μαύρο παίρνεις VA panel (νoμίζω όλες οι Samsung και αρκετές LG), ενώ αν θέλεις καλύτερες γωνίες παίρνεις IPS panel (μεγάλες Sony).

Οι OLED δεν έχουν τέτοια θέματα. Τώρα με τις νέες QNED με miniLED, πάμε σε νέα τεχνολογία, νομίζω ένα βήμα πριν την πιο αναμενόμενη, τα microLED, με ένα LED ανα pixel... Και νομίζω ότι ίδια τεχνολογία ετοιμάζει και η Samsung (στην Κορέα έχουν δικαστικές διαμάχες για το όνομα http://www.koreatimes.co.kr/www/tech/2021/01/129_301780.html)

Πάντως, για τις OLED, περιμένουμε κάποια νέα αφού στα νέα panel που παρουσιάζει η LG, βελτιώνει τη φωτεινότητα και τα βάζει σε νέα ακριβότερη σειρά. Και ακούγεται ότι δεν πρόκειται να φτηνύνει η υπάρχουσα σειρά...

Αν έχεις όρεξη να περιμένεις, κάτσε να δούμε σε τι τιμές θα παίξουν οι QNED.

Έχω βρει OLED της LG 55BX6LB στα 1099€ 55" με κουπόνι 100€. Τρέχει στις μεγάλες αλυσίδες η ΠΡΟΣΦΟΡΆ. 

 

Νομίζω κλείνω εδώ. 

Το γνώμη έχεις για την συγκεκριμένη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, magaiver85 είπε

Έχω βρει OLED της LG 55BX6LB στα 1099€ 55" με κουπόνι 100€. Τρέχει στις μεγάλες αλυσίδες η ΠΡΟΣΦΟΡΆ. 

Νομίζω κλείνω εδώ. 

Το γνώμη έχεις για την συγκεκριμένη; 

Επειδή, όπως είπα και παραπάνω, κρατάω πολλά χρόνια την TV, θα έπαιρνα την CX επειδή έχει καλύτερο επεξεργαστή (και ίσως κάποιες άλλες μικρές βελτιώσεις). Ξέρω ανεβαίνει το budget, αλλά νομίζω τα βγάζει τα λεφτά του...

Τώρα που ανοίγουν τα μαγαζιά, πήγαινε να δεις τη Hisense OLED που φαίνεται στο skroutz να έχει 950€. Και ψάξε λίγο και σε γενικές εντυπώσεις στο ιντερνετ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...