Προς το περιεχόμενο

Απορίες σχετικά με την έξοδο ήχου στον υπολογιστή μου


j.g.!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

Χθες, προσπάθησα να συνδέσω ένα δυναμικό μικρόφωνο ( https://ibb.co/bJqxpB9 )

στην είσοδο μικροφώνου της motherboard του υπολογιστή μου ( https://ibb.co/mJy3Hn4 )

με καλώδιο XLR θηλυκό σε jack 3.5 m.m. , ( https://ibb.co/w62RNsD )

αλλά η έξοδος ήχου της φωνής μου ήταν παραμορφωμένη και παρασιτική.

Με βάση αυτήν την  περίπτωση θα 'θελα να ρωτήσω : 

γιατί πιστεύετε πως η έξοδος του ήχου , με την συγκεκριμένη συνδεσμολογία , 

βγάζει τον ήχο της φωνής μου παραμορφωμένο και παρασιτικό ;

Μήπως υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει η είσοδος μικροφώνου της motherboard του υπολογιστή μου , 

επειδή παλιότερα  έτυχε και σύνδεσα κατά λάθος τα ακουστικά  ,

στην είσοδο μικροφώνου της motherboard του υπολογιστή μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, snbblp είπε

Πρέπει να ενώσεις μπλε και πράσινο μαζί.

XVS-100F_diagram1.jpg.e369c6db3e2e117c87b2c2684f81d855.jpg

Δεν μπορώ να καταλάβω την σημασία της συγκεκριμένης απεικόνισης ...

Οι τρεις τρύπες (1,2,3) είναι η απεικόνιση του XLR  θηλυκού ;

Αν ναι , τι σχέση έχουν με το jack 3.5 m.m. , που επίσης απεικονίζεται στην συγκεκριμένη εικόνα ;

Πάντως με βάση την περίπτωση μου ,

η συνδεσμολογία δυναμικού μικροφώνου στην μπροστινή είσοδο μικροφώνου του υπολογιστή μου είναι απλή ...

Τώρα , δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να έφταιξε το μικρόφωνο (δυναμικό) ή το καλώδιο (XLR θηλυκό σε jack 3.5 mm),

για το γεγονός του ότι η έξοδος ήχου της φωνής μου είναι παραμορφωμένη και παρασιτική . 

 

Επεξ/σία από j.g.!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, j.g.!!! είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω την σημασία της συγκεκριμένης απεικόνισης ...

Οι τρεις τρύπες (1,2,3,) είναι η απεικόνιση του XLR  θηλυκού ;

Αν ναι , τι σχέση έχουν με το jack 3.5 m.m. , που επίσης απεικονίζεται στην συγκεκριμένη εικόνα ;

Πάντως με βάση την περίπτωση μου ,

η συνδεσμολογία δυναμικού μικροφώνου στην μπροστινή είσοδο μικροφώνου του υπολογιστή μου είναι απλή ...

Τώρα , δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να έφταιξε το μικρόφωνο (δυναμικό) ή το καλώδιο (XLR θηλυκό σε jack 3.5 mm),

για το γεγονός του ότι η έξοδος ήχου της φωνής μου είναι παραμορφωμένη και παρασιτική . 

 

Δοκίμασες να το συνδέσεις στην πίσω θύρα μικροφώνου που είναι απευθείας επάνω στην μητρική;;;

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δοκίμασες να το συνδέσεις στην πίσω θύρα μικροφώνου που είναι απευθείας επάνω στην μητρική;;;

Δοκίμασα και σύνδεσα το μικρόφωνο , στην πίσω θύρα μικροφώνου που είναι επάνω στην μητρική (την λεγόμενη Mic In) , 

αλλά η φωνή μου δεν ακουγόταν και ούτε έβλεπα κάποια ένταση ήχου στο volume mixer . 

Παρόλα αυτά , μπήκα μέσα σε ένα πρόγραμμα ηχογράφησης που έχω , και με το μικρόφωνο συνδεδεμένο στο Mic In της μητρικής , 

λαμβάνονταν σήμα στο κανάλι του προγράμματος και η φωνή μου ηχογραφούνταν κανονικά . 

Το ίδιο ακριβώς συνέβαινε και με την είσοδο  ''Line In'' της μητρικής . 

Το θέμα όμως είναι γιατί συμβαίνει αυτό το πρόβλημα της εξόδου του παραμορφωμένου και παρασιτικού ήχου , 

αφότου συνδέσω το δυναμικό μικρόφωνο στην μπροστινή είσοδο του υπολογιστή μου , με καλώδιο XLR θηλυκό σε jack 3.5 m.m. !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, j.g.!!! είπε

Δοκίμασα και σύνδεσα το μικρόφωνο , στην πίσω θύρα μικροφώνου που είναι επάνω στην μητρική (την λεγόμενη Mic In) , 

αλλά η φωνή μου δεν ακουγόταν και ούτε έβλεπα κάποια ένταση ήχου στο volume mixer . 

Παρόλα αυτά , μπήκα μέσα σε ένα πρόγραμμα ηχογράφησης που έχω , και με το μικρόφωνο συνδεδεμένο στο Mic In της μητρικής , 

λαμβάνονταν σήμα στο κανάλι του προγράμματος και η φωνή μου ηχογραφούνταν κανονικά . 

Το ίδιο ακριβώς συνέβαινε και με την είσοδο  ''Line In'' της μητρικής . 

Το θέμα όμως είναι γιατί συμβαίνει αυτό το πρόβλημα της εξόδου του παραμορφωμένου και παρασιτικού ήχου , 

αφότου συνδέσω το δυναμικό μικρόφωνο στην μπροστινή είσοδο του υπολογιστή μου , με καλώδιο XLR θηλυκό σε jack 3.5 m.m. !

Πήγαινε σε ένα εργαστήριο ηλεκτρονικών να σου κάνει μία κόλληση σύμφωνα με το διάγραμμα. Ξέρουν αυτοί.

(ή πάρε έναν αντάπτορα καρφί stereo θηλυκό σε καρφί mono αρσενικό).

Αν παίξει χωρίς αυτή τη σύνδεση, εμένα να με χέ...

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, j.g.!!! είπε

Δοκίμασα και σύνδεσα το μικρόφωνο , στην πίσω θύρα μικροφώνου που είναι επάνω στην μητρική (την λεγόμενη Mic In) , 

αλλά η φωνή μου δεν ακουγόταν και ούτε έβλεπα κάποια ένταση ήχου στο volume mixer . 

Παρόλα αυτά , μπήκα μέσα σε ένα πρόγραμμα ηχογράφησης που έχω , και με το μικρόφωνο συνδεδεμένο στο Mic In της μητρικής , 

λαμβάνονταν σήμα στο κανάλι του προγράμματος και η φωνή μου ηχογραφούνταν κανονικά . 

Το ίδιο ακριβώς συνέβαινε και με την είσοδο  ''Line In'' της μητρικής . 

Το θέμα όμως είναι γιατί συμβαίνει αυτό το πρόβλημα της εξόδου του παραμορφωμένου και παρασιτικού ήχου , 

αφότου συνδέσω το δυναμικό μικρόφωνο στην μπροστινή είσοδο του υπολογιστή μου , με καλώδιο XLR θηλυκό σε jack 3.5 m.m. !

Σε Windows είσαι να υποθέσω ?

Στις ρυθμίσεις του ήχου το βλέπει το μικρόφωνο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Σε Windows είσαι να υποθέσω ?

Στις ρυθμίσεις του ήχου το βλέπει το μικρόφωνο ?

Ναι σε windows είμαι.

Στις ρυθμίσεις του ήχου ( Sound του Control Panel) φαίνεται το μικρόφωνο ,

είτε το συνδέσω στο Mic In , είτε στο Line In , είτε στην μπροστινή είσοδο μικροφώνου του υπολογιστή μου . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, j.g.!!! είπε

Ναι σε windows είμαι.

Στις ρυθμίσεις του ήχου ( Sound του Control Panel) φαίνεται το μικρόφωνο ,

είτε το συνδέσω στο Mic In , είτε στο Line In , είτε στην μπροστινή είσοδο μικροφώνου του υπολογιστή μου . 

 

Και κάνει παραμόρφωση και στην πίσω ? Είχες παραμόρφωση και στην ηχογράφηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, j.g.!!! said:

Δεν μπορώ να καταλάβω την σημασία της συγκεκριμένης απεικόνισης ...

Οι τρεις τρύπες (1,2,3) είναι η απεικόνιση του XLR  θηλυκού ;

Αν ναι , τι σχέση έχουν με το jack 3.5 m.m. , που επίσης απεικονίζεται στην συγκεκριμένη εικόνα ;

Πάντως με βάση την περίπτωση μου ,

η συνδεσμολογία δυναμικού μικροφώνου στην μπροστινή είσοδο μικροφώνου του υπολογιστή μου είναι απλή ...

Τώρα , δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να έφταιξε το μικρόφωνο (δυναμικό) ή το καλώδιο (XLR θηλυκό σε jack 3.5 mm),

για το γεγονός του ότι η έξοδος ήχου της φωνής μου είναι παραμορφωμένη και παρασιτική . 

 

Έκανες μία ερώτηση σε ένα πρόβλημα και ο @snbblp σου έδωσε την πιο πιθανή λύση.

6 hours ago, snbblp said:

Πρέπει να ενώσεις μπλε και πράσινο μαζί.

XVS-100F_diagram1.jpg.e369c6db3e2e117c87b2c2684f81d855.jpg

 

3 hours ago, snbblp said:

Πήγαινε σε ένα εργαστήριο ηλεκτρονικών να σου κάνει μία κόλληση σύμφωνα με το διάγραμμα. Ξέρουν αυτοί.

(ή πάρε έναν αντάπτορα καρφί stereo θηλυκό σε καρφί mono αρσενικό).

Αν θέλεις να μάθεις περισσότερες πληροφορίες για το θέμα (συνδεσμολογίας/θόρυβος/παράσιτα/θωράκιση/γειώσεις) στις συσκευές ήχου, μπορείς να ρίξεις μία ματιά εδώ >

Grounding and Shielding Audio Devices >> https://www.ranecommercial.com/legacy/note151.html

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tsofras είπε

Και κάνει παραμόρφωση και στην πίσω ? Είχες παραμόρφωση και στην ηχογράφηση?

Δοκιμάζοντας τις δύο πίσω εισόδους της μητρικής ( Mic In , Line In ) , δεν υπάρχει κάποια ηχητική παραμόρφωση στην έξοδου ήχου  , 

αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει ένταση ήχου στο volume mixer . 

Όταν έκανα μια δοκιμαστική ηχογράφηση , για να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται ο ήχος ,

βάζοντας το μικρόφωνο με το καλώδιο στο Mic In και πολύ πιο μετά στο Line In ,

συμπέρανα ότι δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα στον ήχο απλώς η ένταση του ήταν αρκετά χαμηλή

46 λεπτά πριν, htaccess είπε

Έκανες μία ερώτηση σε ένα πρόβλημα και ο @snbblp σου έδωσε την πιο πιθανή λύση.

 

Αν θέλεις να μάθεις περισσότερες πληροφορίες για το θέμα (συνδεσμολογίας/θόρυβος/παράσιτα/θωράκιση/γειώσεις) στις συσκευές ήχου, μπορείς να ρίξεις μία ματιά εδώ >

Grounding and Shielding Audio Devices >> https://www.ranecommercial.com/legacy/note151.html

Πάντως , όσον αφορά το συγκεκριμένο καλώδιο (XLR θηλυκό σε jack 3.5 m.m.) ,

χρησιμοποιήθηκε για ηχογράφηση φωνής σε εξωτερική usb κάρτα ήχου ,

με αντάπτορα jack 6.3 m.m. TRS σε θηλυκό jack 3.5 m.m. ( https://ibb.co/7XR22Gz ) , σε ένα input της εξωτερικής usb κάρτα ήχου

και η ηχογράφηση έγινε κανονικά , χωρίς ο ήχος να είναι παραμορφωμένος ή παρασιτικός . 

Όσον αφορά το link που μου έγραψες , θα το αποθηκεύσω και θα το διαβάσω σε κάποια φάση πιο μετά !

Επεξ/σία από j.g.!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, j.g.!!! said:

Δοκιμάζοντας τις δύο πίσω εισόδους της μητρικής ( Mic In , Line In ) , δεν υπάρχει κάποια ηχητική παραμόρφωση στην έξοδου ήχου  , 

αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει ένταση ήχου στο volume mixer . 

Όταν έκανα μια δοκιμαστική ηχογράφηση , για να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται ο ήχος ,

βάζοντας το μικρόφωνο με το καλώδιο στο Mic In και πολύ πιο μετά στο Line In ,

συμπέρανα ότι δεν υπήρχε κάποια πρόβλημα στον ήχο απλώς η ένταση του ήταν αρκετά χαμηλή

Πάντως , όσον αφορά το συγκεκριμένο καλώδιο (XLR θηλυκό σε jack 3.5 m.m.) ,

χρησιμοποιήθηκε για ηχογράφηση φωνής σε εξωτερική usb κάρτα ήχου ,

με αντάπτορα jack 6.3 m.m. TRS σε θηλυκό jack 3.5 m.m. ( https://ibb.co/7XR22Gz ) , σε ένα input της εξωτερικής usb κάρτα ήχου

και η ηχογράφηση έγινε κανονικά , χωρίς ο ήχος να είναι παραμορφωμένος ή παρασιτικός . 

Όσον αφορά το link που μου έγραψες , θα το αποθηκεύσω και θα το διαβάσω σε κάποια φάση πιο μετά !

Προφανώς το καλώδιο δεν έχει πρόβλημα όταν συνδεθεί όπως πρέπει, δεν ανέφερε κάποιος το αντίθετο, το πρόβλημα έχει να κάνει με το αν η είσοδο που θα το συνδέσεις είναι balanced, ή unbalanced.

Αν η είσοδο του mic στο pc, είναι unbalanced (2 επαφών) και συνδέσεις balanced (3 επαφών jack) θα έχεις θέμα θορύβου.

Ποια motherboard έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, snbblp είπε

Αν γνώριζες τι είναι είσοδος balanced, και τι unbalanced phantom powered, δεν θα χρειαζόταν όλη αυτή η συζήτηση.

Προφανώς δεν γνωρίζει ο άνθρωπος γιατί δεν κάνεις έναν κόπο να του εξηγήσεις?

Έτσι θα καταλάβει και όποιος άλλος έχει το ίδιο θέμα στο μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Προφανώς δεν γνωρίζει ο άνθρωπος γιατί δεν κάνεις έναν κόπο να του εξηγήσεις?

Έτσι θα καταλάβει και όποιος άλλος έχει το ίδιο θέμα στο μέλλον

Του έχω δώσει τη μοναδική λύση εδώ και ώρες, και συνεχίζει να ψάχνει αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...