Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στο εξωτερικό. Τι να προλάβω να διευθετήσω πριν φύγω? Τι να προσέξω κτλ, όλες οι συμβουλές ευπρόσδεκτες!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μετακομίζω εξωτερικό σε 2 εβδομάδες και ζητάω γνώση και σοφία μεγαλυτέρων μου που μπορεί να με βοηθήσει όποια και να είναι αυτή. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαβατήρια για ΕΕ  και δίπλωμα. Εγώ για Καναδά αυτά είχα και όταν πήρα την μονιμη παραμονή χρειάστηκα ποινικό μητρώο από την εισαγγελεία 

 

Δεν μου χρειάστηκε τίποτα άλλο. και η Σουηδία έχει και Πρεσβεία. επίσης η ελληνική κυβέρνηση έχει πάει ψηφιακή?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Kwsths67 είπε

 ζητάω γνώση και σοφία μεγαλυτέρων μου που μπορεί να με βοηθήσει όποια και να είναι αυτή.

spacer.png
 

Spoiler



 

 

Επεξ/σία από momotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Σουηδια ειναι  τεραστια χωρα, ο βορρας διαφερει πολυ με το νοτο, οχι μονο σε καιρικες συνθηκες. Στην καθημερινοτητα-αγορες δε συμπαθουν ιδιαιτερα τα μετρητα, υπαρχουν μαγαζια που ειναι cashless, αυτονοητο να εχεις καρτα, ισως εχει νοημα να κανεις μια revolut για να μη σου τρωει προμηθεια η ελληνικη τραπεζα ανα συναλλαγη. Να φροντισεις το διαβατηριο σου να μη ληγει αμεσα, δε θα ηταν φρονιμο να εμπλακεις με πρεσβεια συντομα, δεν ειναι η καλυτερη εμπειρια. Το διπλωμα οδηγησης ισχυει κανονικα, αρκει να ειναι το νεο σε μορφη καρτας, με το παλιο ισως συναντησεις προβληματα. Σουηδικο νουμερο μολις φτασεις, Hallon ή Comviq σε καρτοτηλεφωνο, με 15€ το μηνα επικοινωνεις ελευθερα εντος της χωρας και εχεις και 5GB data. Σε θεμα ρουχισμου, πρεπει να κανεις layering και ενα καλο μπουφαν χρειαζεται, οχι ομως κανα polar expedition για -30 βαθμους, εκτος αν πας στην Kiruna. Αδιαβροχα παπουτσια θα πρεπει να σκεφτεις να παρεις, τα συνηθισμενα sneakers ειναι για καλοκαιρι. Μετακινηση ειναι πιο ακριβη απο Ελλαδα, το απλο εισιτηριο λεωφορειου εχει συνηθως 3 ευρω. Μηνιαια καρτα προτεινεται. Ποδηλατο βολευει αν μενεις σχετικα κοντα σε δουλεια/σχολη, προσοχη γιατι τα κλεβουν. Μην παρεις κανα Bianchi που κανει 2-3 χιλιαρικα € για να το κλειδωνεις εξω, θα το κλαις. Φαγητο εξω πιο ακριβο σε σχεση με ελλαδα, σε αξιοπρεπες εστιατοριο δεν τρως με λιγοτερο απο 30€/ατομο. Αλκοολ πανακριβο παντου, δε μπορεις να παρεις στο σουπερμαρκετ, μονο στο κρατικο μονοπωλιο (systembolaget). 

Δεν αναφερεις αν ερχεσαι για δουλεια και αν εχεις συμβολαιο, ουτε αν μετακομιζεις Στοκχολμη ή αλλου. Αν σκοπευεις να μεινεις μονιμα απαραιτητη προυποθεση ειναι να παρεις personnummer, προσωπικο αριθμο, που ειναι ΑΜΚΑ και ΑΦΜ μαζι και χωρις αυτο εισαι πρακτικα τουριστας στη χωρα. Διδεται στην εφορια, skatteverket,  αρκει να εχεις δουλεια με συμβολαιο, μπορει να κανει και πανω απο 2 μηνες απο τη στιγμη που κανεις αιτηση. Δεν προκειται να στο δωσουν αν ερχεσαι να ψαξεις για δουλεια. Μπορεις να παρεις προσωρινα νουμερα samordningsnummer (νομιζω), αλλα και παλι θελει βεβαιωση εργοδοτη. Επισης ειναι πολυ δυσκολο ως αδυνατο να νοικιασεις σπιτι χωρις personnummer. Η ανευρεση κατοικιας ειναι ενα θεμα στη Σουηδια, ειδικα στις μεγαλες πολεις. Για να μετακομιζεις τοσο συντομα υποθετω οτι το εχεις λυσει αυτο το θεμα.

  • Like 13
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ άλλων πάρε 

- Ληξιαρχική πράξη γέννησης(μεταφρασμένη και με αποστιλ) 

- Ποινικό μητρώο (μεταφρασμένο και με αποστιλ) 

- Βγαλε διαβατήριο 

- Αν η ταυτότητα σου ειναι ταλαιπωρημενη βγαλε νέα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, doctorkostis είπε

Η Σουηδια ειναι  τεραστια χωρα, ο βορρας διαφερει πολυ με το νοτο, οχι μονο σε καιρικες συνθηκες. Στην καθημερινοτητα-αγορες δε συμπαθουν ιδιαιτερα τα μετρητα, υπαρχουν μαγαζια που ειναι cashless, αυτονοητο να εχεις καρτα, ισως εχει νοημα να κανεις μια revolut για να μη σου τρωει προμηθεια η ελληνικη τραπεζα ανα συναλλαγη. Να φροντισεις το διαβατηριο σου να μη ληγει αμεσα, δε θα ηταν φρονιμο να εμπλακεις με πρεσβεια συντομα, δεν ειναι η καλυτερη εμπειρια. Το διπλωμα οδηγησης ισχυει κανονικα, αρκει να ειναι το νεο σε μορφη καρτας, με το παλιο ισως συναντησεις προβληματα. Σουηδικο νουμερο μολις φτασεις, Hallon ή Comviq σε καρτοτηλεφωνο, με 15€ το μηνα επικοινωνεις ελευθερα εντος της χωρας και εχεις και 5GB data. Σε θεμα ρουχισμου, πρεπει να κανεις layering και ενα καλο μπουφαν χρειαζεται, οχι ομως κανα polar expedition για -30 βαθμους, εκτος αν πας στην Kiruna. Αδιαβροχα παπουτσια θα πρεπει να σκεφτεις να παρεις, τα συνηθισμενα sneakers ειναι για καλοκαιρι. Μετακινηση ειναι πιο ακριβη απο Ελλαδα, το απλο εισιτηριο λεωφορειου εχει συνηθως 3 ευρω. Μηνιαια καρτα προτεινεται. Ποδηλατο βολευει αν μενεις σχετικα κοντα σε δουλεια/σχολη, προσοχη γιατι τα κλεβουν. Μην παρεις κανα Bianchi που κανει 2-3 χιλιαρικα € για να το κλειδωνεις εξω, θα το κλαις. Φαγητο εξω πιο ακριβο σε σχεση με ελλαδα, σε αξιοπρεπες εστιατοριο δεν τρως με λιγοτερο απο 30€/ατομο. Αλκοολ πανακριβο παντου, δε μπορεις να παρεις στο σουπερμαρκετ, μονο στο κρατικο μονοπωλιο (systembolaget). 

Δεν αναφερεις αν ερχεσαι για δουλεια και αν εχεις συμβολαιο, ουτε αν μετακομιζεις Στοκχολμη ή αλλου. Αν σκοπευεις να μεινεις μονιμα απαραιτητη προυποθεση ειναι να παρεις personnummer, προσωπικο αριθμο, που ειναι ΑΜΚΑ και ΑΦΜ μαζι και χωρις αυτο εισαι πρακτικα τουριστας στη χωρα. Διδεται στην εφορια, skatteverket,  αρκει να εχεις δουλεια με συμβολαιο, μπορει να κανει και πανω απο 2 μηνες απο τη στιγμη που κανεις αιτηση. Δεν προκειται να στο δωσουν αν ερχεσαι να ψαξεις για δουλεια. Μπορεις να παρεις προσωρινα νουμερα samordningsnummer (νομιζω), αλλα και παλι θελει βεβαιωση εργοδοτη. Επισης ειναι πολυ δυσκολο ως αδυνατο να νοικιασεις σπιτι χωρις personnummer. Η ανευρεση κατοικιας ειναι ενα θεμα στη Σουηδια, ειδικα στις μεγαλες πολεις. Για να μετακομιζεις τοσο συντομα υποθετω οτι το εχεις λυσει αυτο το θεμα.

Δεν παω Στοκχολμη οχι, εχω ηδη υπογραψει συμβολαιο εργασιας, σκοπευω να μεινω μονιμα. Η εταιρια μου με βοηθαει ηδη να βρω σπιτι πριν παω και τα κοιτανε και απο κοντα κιολας, θα με βοηθησουνε για personnummer επισης και για τραπεζικο λογαριασμο. Γενικα νομιζω κανω tick πολλα που ανεφερες ηδη γιατι η εταιρια τα κανονιζει για μενα. Η πολη ειναι η Vaxjo, νοτιο κεντρικα. 

Για διαβατηριο, νομιζα οτι μπορω απλα με ταυτοτητα να μετακινηθω ετσι? 

31 λεπτά πριν, AgiosEfraim είπε

Μεταξύ άλλων πάρε 

- Ληξιαρχική πράξη γέννησης(μεταφρασμένη και με αποστιλ) 

- Ποινικό μητρώο (μεταφρασμένο και με αποστιλ) 

- Βγαλε διαβατήριο 

- Αν η ταυτότητα σου ειναι ταλαιπωρημενη βγαλε νέα 

 
 
 
 

Προλαβαινω αυτα μεσα σε 2 εβδομαδες? ειναι απολυτως απαραιτητα η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινα να μη βασιστεις στην ελληνικη ταυτοτητα για τις συνδιαλλαγες σου με το σουηδικο κρατος. Διαβατηριο οσο προλαβαινεις. Συμπαθητικο το Växjö, η λιμνη δινει χρωμα στην πολη, μην περιμενεις τρελο nightlife βεβαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doctorkostis είπε

Θα προτεινα να μη βασιστεις στην ελληνικη ταυτοτητα για τις συνδιαλλαγες σου με το σουηδικο κρατος. Διαβατηριο οσο προλαβαινεις. Συμπαθητικο το Växjö, η λιμνη δινει χρωμα στην πολη, μην περιμενεις τρελο nightlife βεβαια.

μετα το lockdown που εφαγα στη μουρη μονος μου στην αθηνα το να βγω 1 φορα το μηνα εξω θα ειναι θεοσταλτο.

 

Οκ... πρεπρει να τρεξω για διαβατηριο, θα κοιταξω αν γινεται κατι ηλεκτρονικα. Ευχαριστω φιλε!

Για το διαβατηριο μολις ειδα τι εγγραφα χρειαζονται, τα φωτογραφεια ειναι κλειστα για να βγαλω φωτο διαβατηριου?

 

Αλλιως ειμαι γνωστης Photoshop εδω και καιρο και εχω πολυ καλη καμερα στο κινητο, λες να μπορω να την φτιαξω μονος μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με απλή ταυτότητα μπορείς να βγάλεις Personnummer. Έχοντας αυτό είσαι είσαι ουσιαστικά καλυμμένος σε όλα. Το διαβατήριο όμως θα το χρειαστείς για να βγάλεις ηλεκτρονική ταυτότητα (bankid). Παρόλο που μπορείς να επιβιώσεις χωρίς bankid, αν το έχεις σου κάνει τη ζωή ΠΟΛΥ πιο εύκολη. Οπότε αν προλαβαίνεις για διαβατήριο καντο, γιατί για να βγάλεις μετα απο τη πρεσβεία είναι λιγο ταλαιπωρία και παίρνει αρκετό καιρό, αλλά αν δε προλάβεις δεν ειναι κ το τέλος του κόσμου. 

 

Υ.Γ: Με ελληνική ταυτότητα έχω φάει άκυρο στο systembolaget για αγορα αλκοόλ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβατήριο,μην ακούς για ταυτότητα κλπ.

Επικαιροποιημένος τραπεζικός λογαριασμός στην Ελλάδα,αν μπορείς να έχεις και οσο πιο καινούργια κάρτα μπορείς ακόμα καλύτερα.

Οτι έχεις απο ΔΕΗ ΟΤΕ κλπ κάνε τα να μπορείς να τα παρακολουθείς ηλεκτρονικα.

Μίλα με δικηγόρο να μπορείς να του στείλεις για επικύρωση ότι χρειαστείς χωρίς να τρέχεις σε πρεσβείες κλπ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Kwsths67 said:

Αλλιως ειμαι γνωστης Photoshop εδω και καιρο και εχω πολυ καλη καμερα στο κινητο, λες να μπορω να την φτιαξω μονος μου?

99,9% οχι, θα στην απορριψουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, doctorkostis είπε

99,9% οχι, θα στην απορριψουν. 

Οκ, ελπιζω να ειναι ανοιχτα τα φωτογραφεια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...