Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στο εξωτερικό. Τι να προλάβω να διευθετήσω πριν φύγω? Τι να προσέξω κτλ, όλες οι συμβουλές ευπρόσδεκτες!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Οκ, ελπιζω να ειναι ανοιχτα τα φωτογραφεια??

Μπορεις να παρεις τηλ, αν και πχ στην περιοχη μου 1-2 ειναι ανοιχτα ανα στιγμες. Αν δεν βρεις καποιο ανοιχτο, ψαξε καποιο που να δινει κινητο τηλ για επικοινωνια ή περνα απο το καταστημα για κανα χαρτι κολλημενο στο τζαμι πχ.

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα είχαμε κανονικές ταυτότητες και όχι το αντίστοιχο καλλιτεχνίων ανησυχιών 12χρονου, τότε δεν θα χρειαζόσουν διαβατήρια, αλλά δεν έχουμε, όποτε σίγουρα χρειάζεσαι. Το διαβατήριο βγαίνει σε μια βδομάδα πλέον, όποτε προλαβαίνεις.

Πιστοποιητικό γέννησης και ειδικά ποινικό μητρώο, δεν νομίζω να χρειαστείς ποτέ. Ακόμη και για να πάρεις υπηκοότητα άλλης χώρας δεν χρειάζεται. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας για να μείνεις μόνιμα, εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις είτε να πουλήσεις είτε να μεταβιβάσεις σε κάποιον δικό σου ότι περιουσιακό στοιχείο έχεις στην Ελλάδα (αν έχεις φυσικά)

Επίσης σαν πρώτη προτεραιότητα θα έλεγα να κοιτάξεις τι γίνεται με την εφορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση σχετική.

Αν κάποιος έχει μετακομίσει μόνιμα στο εξωτερικό εδώ και πέντε χρόνια, αλλά δεν το έχει δηλώσει ούτε έχει υποβάλει φορολογική δήλωση Ελλάδα από τότε που έφυγε, τι κυρώσεις μπορεί να έχει; Έχω βρει μόνο το ακόλουθο που αναφέρεται στο τι ισχύει όταν ο κάτοικος εξωτερικού έχει δηλώσει την αλλαγή.

https://www.taxheaven.gr/circulars/29974/arora-h-metafora-forologikhs-katoikias-sto-exwteriko-kai-oi-prosfates-exelixeis-xwristes-dhlwseis-syzygwn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Άμα είχαμε κανονικές ταυτότητες και όχι το αντίστοιχο καλλιτεχνίων ανησυχιών 12χρονου, τότε δεν θα χρειαζόσουν διαβατήρια, αλλά δεν έχουμε, όποτε σίγουρα χρειάζεσαι. Το διαβατήριο βγαίνει σε μια βδομάδα πλέον, όποτε προλαβαίνεις.

Πιστοποιητικό γέννησης και ειδικά ποινικό μητρώο, δεν νομίζω να χρειαστείς ποτέ. Ακόμη και για να πάρεις υπηκοότητα άλλης χώρας δεν χρειάζεται. 

Στη Σουηδία δεν ξέρω, αλλα για παραδειγμα στην Ολλανδία για να κάνεις την εγγραφή σου στο Δήμο (και να σου βγαλουν το αντίστοιχο ΑΦΜ) ενα απο τα βασικά χαρτια που χρειάζονται ειναι η ληξιαρχική πράξη γέννησης, όπως και η οικογένειακη κατάσταση (παντρεμένος, ανυπαντρος, χωρισμένος). Αρα πρέπει να ρωτήσει στο Δήμο/Χώρα που θα πάει τι θα χρειαστεί ακριβώς για να κάνει εγγραφή. 

Σε παρα πολλες δουλειές που μου εκαναν background check θελαν και το ποινικό μητρώο, οπότε αυτό ισως ειναι ανα περίπτωση. 

Η ελληνική του ταυτότητα έστω και λίγο ταλαιπωρημενη να είναι μπορεί να μη μπορέσει να ανοίξει ουτε λογαριασμό τραπέζης μιας και στο εξωτερικό οι τραπεζες τσεκάρουν το id σου με εξωτερική εταιρία. Το διαβατήριο είναι must. 

 

Μόλις τώρα, Narayan είπε

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση σχετική.

Αν κάποιος έχει μετακομίσει μόνιμα στο εξωτερικό εδώ και πέντε χρόνια, αλλά δεν το έχει δηλώσει ούτε έχει υποβάλει φορολογική δήλωση Ελλάδα από τότε που έφυγε, τι κυρώσεις μπορεί να έχει; Έχω βρει μόνο το ακόλουθο που αναφέρεται στο τι ισχύει όταν ο κάτοικος εξωτερικού έχει δηλώσει την αλλαγή.

https://www.taxheaven.gr/circulars/29974/arora-h-metafora-forologikhs-katoikias-sto-exwteriko-kai-oi-prosfates-exelixeis-xwristes-dhlwseis-syzygwn

Καλη τύχη, εχω ακούσει περίπτωσεις απο το δεν τρεχει μία μέχρι τσουχτερα προστιμα απο αναδρομική δήλωση του παγκόσμιου εισοδήματος στην Ελλάδα για τα έτη που έλειπαν και πληρωμή με προσαυξήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Narayan είπε

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση σχετική.

Αν κάποιος έχει μετακομίσει μόνιμα στο εξωτερικό εδώ και πέντε χρόνια, αλλά δεν το έχει δηλώσει ούτε έχει υποβάλει φορολογική δήλωση Ελλάδα από τότε που έφυγε, τι κυρώσεις μπορεί να έχει; Έχω βρει μόνο το ακόλουθο που αναφέρεται στο τι ισχύει όταν ο κάτοικος εξωτερικού έχει δηλώσει την αλλαγή.

https://www.taxheaven.gr/circulars/29974/arora-h-metafora-forologikhs-katoikias-sto-exwteriko-kai-oi-prosfates-exelixeis-xwristes-dhlwseis-syzygwn

Κάνε έστω και τώρα δήλωση για κάτοικος εξωτερικού. Κανείς δεν ξέρει άμα θα έχεις θέμα, αλλά είμαι περίεργος,  γιατί δεν δηλώθηκες σαν φορολογικός κάτοικος εξωτερικού τόσα χρόνια;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Διαβατήριο,μην ακούς για ταυτότητα κλπ.

Επικαιροποιημένος τραπεζικός λογαριασμός στην Ελλάδα,αν μπορείς να έχεις και οσο πιο καινούργια κάρτα μπορείς ακόμα καλύτερα.

Οτι έχεις απο ΔΕΗ ΟΤΕ κλπ κάνε τα να μπορείς να τα παρακολουθείς ηλεκτρονικα.

Μίλα με δικηγόρο να μπορείς να του στείλεις για επικύρωση ότι χρειαστείς χωρίς να τρέχεις σε πρεσβείες κλπ.

 

Εκτος αυτων που ειναι απαραιτητα ,να φτιαξεις ενα πληρεξουσιο σε συμβολαιογραφο (οχι δικηγορο,δεν θα το δεχεται σχεδον κανεις) με καποιον που εμπιστευεσαι απολυτα (πχ πατερας,αδελφος κτλ) ωστε να μπορει να κανει διαφορες δουλειες σε δημοσιες υπηρεσιες και τραπεζες χωρις να εισαι εσυ παρων. 

44 λεπτά πριν, Narayan είπε

Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση σχετική.

Αν κάποιος έχει μετακομίσει μόνιμα στο εξωτερικό εδώ και πέντε χρόνια, αλλά δεν το έχει δηλώσει ούτε έχει υποβάλει φορολογική δήλωση Ελλάδα από τότε που έφυγε, τι κυρώσεις μπορεί να έχει; Έχω βρει μόνο το ακόλουθο που αναφέρεται στο τι ισχύει όταν ο κάτοικος εξωτερικού έχει δηλώσει την αλλαγή.

https://www.taxheaven.gr/circulars/29974/arora-h-metafora-forologikhs-katoikias-sto-exwteriko-kai-oi-prosfates-exelixeis-xwristes-dhlwseis-syzygwn

 

https://www.economistas.gr/oikonomia/26707_forologikes-diloseis-2020-odigies-gia-katoikoys-exoterikoy

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Κάνε έστω και τώρα δήλωση για κάτοικος εξωτερικού. Κανείς δεν ξέρει άμα θα έχεις θέμα, αλλά είμαι περίεργος,  γιατί δεν δηλώθηκες σαν φορολογικός κάτοικος εξωτερικού τόσα χρόνια;  

Δεν αφορά εμένα, αλλά άλλο πρόσωπο. Υποθέτω δεν το έκανε επειδή ενώ έχει Ελληνικό διαβατήριο, δεν θέλει να έχει καμμία σχέση με την Ελλάδα. 

19 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Άρα αν δεν έχει κανένα εισόδημα στη Ελλάδα και ζει με επιδόματα στο εξωτερικό, δεν τρέχει τίποτα. Λαμβάνει βέβαια μια διατροφή από τον πρώην σύζυγο που διαμένει Ελλάδα, θα πρέπει να ρωτήσω αν αυτό θεωρείται ειδόδημα εσωτερικού ή εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λαμβανει συζυγος απο (πρωην προφανως) συζυγο διατροφη,τοτε ειναι εισοδημα και ειναι εσωτερικου

Αν ομως ειναι διατροφη απο συζυγο σε τεκνο,δεν ειναι εισοδημα

Αυτα με καθε επιφυλαξη,μονο επαγγελματιας λογιστης ξερει σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Narayan είπε

Δεν αφορά εμένα, αλλά άλλο πρόσωπο. Υποθέτω δεν το έκανε επειδή ενώ έχει Ελληνικό διαβατήριο, δεν θέλει να έχει καμμία σχέση με την Ελλάδα. 

Άρα αν δεν έχει κανένα εισόδημα στη Ελλάδα και ζει με επιδόματα στο εξωτερικό, δεν τρέχει τίποτα. Λαμβάνει βέβαια μια διατροφή από τον πρώην σύζυγο που διαμένει Ελλάδα, θα πρέπει να ρωτήσω αν αυτό θεωρείται ειδόδημα εσωτερικού ή εξωτερικού.

Μη χαλαμε το θεμα το παιδιου. Η φιλη σου πρεπει να δηλωθει στην εφορια κατοικος εξωτερικου εφοσον εχει ελληνικο διαβατηριο ακομα και αν οι δηλωσεις της στην Ελλαδα ειναι μηδενικες. Τα υπολοιπα ειναι πλαγιες μεθοδοι/ταρζανιες.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Progress report για σημερα το πρωι:

1. Εβγαλα φωτογραφιες για να κανω επανεκδοση την ταυτοτητα μου, θα με εξυπηρετησουν τα παιδια απο το τοπικο αστυνομικο τμημα και θα γινει ανετα η δουλεια μου,

2. Επισης πηρα φωτο και εκλεισα ραντεβου για εκδοση διαβατηριου.

3. Φευγω τωρα για να βγαλω καινουργια καρτα για τον λογαριασμο μου στην eurobank

 

Todos:

1. Θα ρωτησω για το πληρεξουσιο για τον πατερα μου

++ οτι βρω απο το thread αυτο καθως ειστε απιστευτη βοηθεια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kwsths67 είπε

++ οτι βρω απο το thread αυτο καθως ειστε απιστευτη βοηθεια!!!

Quick tip (λόγω covid) : Ρώτα το relocation agent που σε βοηθάει πριν πας, τι ισχύει λόγω covid όταν θα είσαι εκεί, για τις ενοικιάσεις διαμερισμάτων για να είσαι προετοιμασμένος. Εννοώ τι περιορισμούς έχουν αυτό καιρό. Δεν μένω Σουηδία, μένω uk, άρα δεν στο λέω εκ πείρας. Εδώ για παράδειγμα αυτή τη στιγμή αν ψάχνεις να νοικιάσεις ... ΔΕΝ μπαίνει κανείς μέσα να δει το σπίτι προς ενοικίαση και όταν μετακομίσεις, οι μεταφορικές αφήνουν τα έπιπλά έξω από το σπίτι (το ίδιο και το ΙΚΕΑ όταν τα φέρνει). Καλή αρχή! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβατηριο, διπλωμα οδηγησες ΕΕ(που ειναι σαν πιστωτικη), πληρεξουσιο σε γονεις σου.
Αν δεν κανεις πληρεξουσιο, κανε τουλαχιστον εξουσιοδοτηση σε γονεις σου να μπορουν να λαμβανουν συστημενα γραμματα στο ονομα σου. Ισως και ενα πληρεξουσιο ειδικο για συναλλαγες με ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο φάρμακα δεν ξέρω τι παίζει Σουηδία αλλά χύμα σαν Ελλάδα δεν θα είναι.Οπότε αν είναι πάρε κανένα δυνατό παυσίπονο πχ για πονόδοντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...