Προς το περιεχόμενο

Μετακόμιση στο εξωτερικό. Τι να προλάβω να διευθετήσω πριν φύγω? Τι να προσέξω κτλ, όλες οι συμβουλές ευπρόσδεκτες!


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To λογιστη να κανονισεις να σου κανει την δηλωση και να σε γραψει στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου μετα. Μην το κανεις σαν ενα φιλο μου στην κριση που την εκανε για εξω και τα παρατησε ολα τα της εφοριας εδω. Θα τον περιμενουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ είμαι κατά του πληρεξούσιου ακόμα και στο αίμα σου.

φτιάξε το GOV.gr να μπορείς να βγάζεις ηλεκτρονικές εξουσιοδοτήσεις και υπεύθυνες δηλώσεις και τελείωσες. (testαρε το) 

τους τη στέλνεις με ένα mail όποτε θες. Εγώ με τον αδερφό μου που ειναι Καναδά έτσι το έχουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

εγώ είμαι κατά του πληρεξούσιου ακόμα και στο αίμα σου.

φτιάξε το GOV.gr να μπορείς να βγάζεις ηλεκτρονικές εξουσιοδοτήσεις και υπεύθυνες δηλώσεις και τελείωσες. (testαρε το) 

τους τη στέλνεις με ένα mail όποτε θες. Εγώ με τον αδερφό μου που ειναι Καναδά έτσι το έχουμε. 

σωστος, μολις εκανα τη διασυνδεση με την τραπεζα και taxis και μπηκα στη θυριδα πολιτη που λεγεται οπου οπως βλεπω μπορω να δημιουργησω εξουσιοδοτησεις κτλ.

Αυτο ηταν ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα παιδια δεν νομιζω οτι θα χρειαστει κατι παραπανω απο εξουσιοδοτηση + οτι εχει ηλεκτρονικα το κρατος τωρα.

Λογω του οτι: δεν εχω περιουσιακα στοιχεια οπως σπιτι, αμαξι, κτλ και ολοι οι λογαριασμοι μου στις τραπεζες εχουνε e-banking, δεν μπορω να καταλαβω γιατι θα χρειαστω να κανω πληρεξουσιο, και δεν θελω βασικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Kwsths67 said:

σωστος, μολις εκανα τη διασυνδεση με την τραπεζα και taxis και μπηκα στη θυριδα πολιτη που λεγεται οπου οπως βλεπω μπορω να δημιουργησω εξουσιοδοτησεις κτλ.

Αυτο ηταν ετσι?

κάνε μια τεστ να δεις ότι δεν ζητάει κάτι που δεν θα το έχεις απλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, γιατι θα ακυρωσω συμβολαια απο ΔΕΗ και vodafone που ειναι ακομα πολυ νωρις και θα φαω 200αρια προστιμα κτλ, μπορω να τα πληρωσω αργοτερα η θα φανει καπου οτι χρωσταω? δεν θελω να παω να βγαλω κανα bankid και να μου πουνε χρωστας 500 ευρω σε παπαρες στην ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρωστάς ελεύθερα όπου θες εκτός την εφορίας :-) δε θα σου πούνε τίποτα. Αλλά πλήρωσε τα πρόστιμα καλύτερα αν θες να κόψεις τους λογαριασμός.

Οτιδήποτε χαρτί βγάζεις αυτή τη περίοδο κρατά ένα αντίγραφο.

μην ξεχάσεις να δεις φίλους και ανθρώπους που αγαπάς πριν φύγεις. 

Καλη αρχή και να έρχεσαι να μας βλέπεις που και που. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά 2 βδομάδες πριν φυγεις να ρωτας τι εκρεμότητες χρειάζεται να κλείσεις και μαλιστα σε περίοδο λοκ-νταουν ειναι απλά τραγικό.
Σταμάτησα να διαβαζω και γραφω αυτό οταν είδα οτι δεν έχεις καν διαβατήριο σε ισχύ. Και οκ, Σουηδία πας, αν απο τη δουλειά ή οποιοδήποτε άλλο λόγο χρειαστεις να πας σε άλλη χωρα εκτος ΕΕ, τί θα κάνεις; Θα περιμενεις απο τη πρεσβεία;
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, a_f_a είπε

Συγνώμη αλλά 2 βδομάδες πριν φυγεις να ρωτας τι εκρεμότητες χρειάζεται να κλείσεις και μαλιστα σε περίοδο λοκ-νταουν ειναι απλά τραγικό.
Σταμάτησα να διαβαζω και γραφω αυτό οταν είδα οτι δεν έχεις καν διαβατήριο σε ισχύ. Και οκ, Σουηδία πας, αν απο τη δουλειά ή οποιοδήποτε άλλο λόγο χρειαστεις να πας σε άλλη χωρα εκτος ΕΕ, τί θα κάνεις; Θα περιμενεις απο τη πρεσβεία;
 

 
 
 

Συγγνωμη αλλα πριν μου την πεις δεν ξερεις την ολη ιστορια..

Ολη η διαδικασια εγινε απο 2 ιανουαριου εως 10 ιανουαριου που επεγραψα το συμβολαιο εργασιας. Αν με ρωτουσες τα χριστουγεννα οτι θα εφευγα για σουηδια σε ενα μηνα θα μου φαινοτανε απιστευτο. Δεν μπορω να δω το μελλον συγγνωμη κιολας που σε προσεβαλα που απλα κανω ερωτησεις  στο φορουμ και ζηταω βοηθεια..

 

+ το lockdown που κολλαει? ελεγχω την πολιτικη κορονοιου της χωρας και ειναι δικο μου φταιξιμο που ρωταω τι πρεπει να κανω εν περιοδο lockdown? 

 

Επισης εχω ηδη κανονισει τα παντα σχεδον, εχω ραντεβου για ταυτοτητα καινουργια, και διαβατηριο, θα τα προλαβω ολα, εχω ενημερωσει τραπεζικους λογαριασμους και εκδοσει καινουργιες καρτες για ολους που ληγουν σε 5 χρονια, κτλ κτλ κτλ. Οτιδηποτε εχει αναφερθει σχεδον στο thread το εχω διευθετησει ηδη.

 

Καταλαβαινω φαινεται καπως παιδιαριστικο το οτι ρωταω τετοια πραγματα τελευταια στιγμη αλλα κυριολεκτικα δεν ξερω ποιον να ρωτησω περα απο εδω στο φορουμ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2021 στις 4:28 ΜΜ, Kwsths67 είπε

Γενικα παιδια δεν νομιζω οτι θα χρειαστει κατι παραπανω απο εξουσιοδοτηση + οτι εχει ηλεκτρονικα το κρατος τωρα.

Λογω του οτι: δεν εχω περιουσιακα στοιχεια οπως σπιτι, αμαξι, κτλ και ολοι οι λογαριασμοι μου στις τραπεζες εχουνε e-banking, δεν μπορω να καταλαβω γιατι θα χρειαστω να κανω πληρεξουσιο, και δεν θελω βασικα.

Βγαλε ενα ειδικο πληρεξούσιο απλα για εφορία για να μπορουν να σε γραψουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου. 

Αλλα αυτο ουσιαστικά θα μπορεσεις αοο του χρόνου να το κάνεις οπότε δεν βιαζει το πληρεξούσιο. 

Προσωπικά, θα εβγαζα και ενα παγκοσμιο διπλωμα απο ΕΛΠΑ, 50€ κανει, βγαίνει σε 2 μερες και εχει ισχυ για 1 χρόνο. 

Είναι χρήσιμο για εκτος Ευρώπης ή ακόμα και αν τύχει στραβη και σου πάρουν το δίπλωμα σε μια χωρα, να έχεις αλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, haHa είπε

Βγαλε ενα ειδικο πληρεξούσιο απλα για εφορία για να μπορουν να σε γραψουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου. 

Αλλα αυτο ουσιαστικά θα μπορεσεις αοο του χρόνου να το κάνεις οπότε δεν βιαζει το πληρεξούσιο. 

Προσωπικά, θα εβγαζα και ενα παγκοσμιο διπλωμα απο ΕΛΠΑ, 50€ κανει, βγαίνει σε 2 μερες και εχει ισχυ για 1 χρόνο. 

Είναι χρήσιμο για εκτος Ευρώπης ή ακόμα και αν τύχει στραβη και σου πάρουν το δίπλωμα σε μια χωρα, να έχεις αλλο. 

Το τελευταίο είναι λάθος.Για να ισχύει το διεθνές πρέπει να έχεις και το άλλο να δείξεις.Δεν το αντικαθιστά αλλά το συμπληρώνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν οδηγω και δεν εχω διπλωμα, αν χρειαστω θα βγαλω διπλωμα εκει οταν ερθει η ωρα του νομιζω δεν θα χρειαστει για τουλαχιστον κανα χρονακο ουτως η αλλως δεν θα εχω λεφτα να αγορασω αμαξι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Το τελευταίο είναι λάθος.Για να ισχύει το διεθνές πρέπει να έχεις και το άλλο να δείξεις.Δεν το αντικαθιστά αλλά το συμπληρώνει.

 

Το point είναι να δωσεις το διεθνες οταν σου το ζητησουν και να σου παρουν αυτο. 

Ποτε δεν μου έχουν ζητησει και το κανονικο οταν τους εδειξα το διεθνές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να κοιταξεις αν ειναι real η δουλεια...γιατι νομιζω διαβασα κατι για μεσαζοντες γραφειο και οτι στα ετοιμαζουν αυτοι τα εκει θεματα..+οτι απ οτι καταλαβα πας entry level job ακομη πιο ανησυχητικο

αυτα τα πληρεξουσια/εξουσιοδοτησεις γραφεις μπλα μπλα..αντι εμου για την χ διαδιακασια... δεν θα βγαλουν δανεια στο ονομα σας...παραειναι old school αυτα π σκεφτεστε

παιζει διακοπη συνδεσεων/υπηρεσιων να μην εχει προστιμο λογω αλλαγης εργασιας/ανεργιας/μετακομιση εκτος ελλαδος κτλ..

ταυτοτητα επιτοπου ,διαβατηριο εντος ελαχιστων ημερων. φωτογραφεια δεν εκλεισαν ποτε βαση ΚΑΔ αλλα απο μονοι τους (ή ραντεβου)επειδη δεν ειχε νοημα η υρπαξη τους εφοσον ταξιδια δεν υπαρχουν αλλα ουτε γαμοι/βαφτισια..

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...