Προς το περιεχόμενο

Επιτρέπεται το κάπνισμα....


DimosthenisG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, paredwse είπε

Ωραία φάση, βλέπω διάφορα προβληματάκια (καταγραφή εισερχομένων προσώπων, απαγόρευση κατοικιδίων, απαγόρευση καπνίσματος σε μη κοινόχρηστο χώρο). 

Καλές δουλειές. :) 

οτι ναναι. η πλακα ειναι οτι αν σου κάνουν μανουρα μπορείς να τους κάνεις και μήνυση γιατι τίποτα απο αυτα δεν μπορείς να απαγορευσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

οτι ναναι. η πλακα ειναι οτι αν σου κάνουν μανουρα μπορείς να τους κάνεις και μήνυση γιατι τίποτα απο αυτα δεν μπορείς να απαγορευσεις.

Μην είσαι τόσο σίγουρος... πχ το καταστατικό δεν μπορεί να απαγορέψει τα ζώα, αλλά η συμφωνία μισθωτή και εκμισθωτή μια χαρά μπορεί να τα απαγορεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι, ξέρεις πόσα τέτοια έχει έξω? Και τα περισσότερα δουλεύουν με εταιρίες.

Π.χ. Είμαι στη μητρική εταιρία που είναι Γερμανία και με στέλνουν στη θυγατρική στην Ολλανδία για 1-2 χρόνια.

Τσακ μπαμ μου νοικιάζει η εταιρία ένα τέτοιο και ξένοιασαν όλοι χωρίς μανούρες κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μην είσαι τόσο σίγουρος... πχ το καταστατικό δεν μπορεί να απαγορέψει τα ζώα, αλλά η συμφωνία μισθωτή και εκμισθωτή μια χαρά μπορεί να τα απαγορεύσει.

πως μπορει να συμβει αυτο; μονο αν εξ΄ αρχης ο ενοικος δηλωσει οτι εχει ζωντανο και του αρνηθει ο αλλος να του ενοικιασει. απαξ και και μπει ο αλλος στο σπιτι με συμβολαιο σαφως και μπορει να φερει κατοικιδιο ασχετως αμα υπαρχει ορος στο συμβολαιο. στο συμβολαιο ο καθενας μπορει να γραψει οτι θελει, αμα δεν εχει νομικη ισχυ δεν υφισταται. οι νομοι ειναι πανω απο καθε ορο συμβολαιου που μπορει να σκαρφισει ο καθενας αλλιως ο καθενας θα ειχε θεσπισει δικους του νομους σε καθε σπιτι.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, vins said:

Μια χαρά είναι, ξέρεις πόσα τέτοια έχει έξω? Και τα περισσότερα δουλεύουν με εταιρίες.

Π.χ. Είμαι στη μητρική εταιρία που είναι Γερμανία και με στέλνουν στη θυγατρική στην Ολλανδία για 1-2 χρόνια.

Τσακ μπαμ μου νοικιάζει η εταιρία ένα τέτοιο και ξένοιασαν όλοι χωρίς μανούρες κλπ

Οι παράνομοι ή καταχρηστικοί όροι είναι τόσο ισχυροί όσο η βούληση των συμβαλλόμενων. Από τη στιγμή που κανείς δεν αντιταχθεί, δεν θα υπάρξει πρόβλημα. 

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι νόμιμοι... :) 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, paredwse είπε

Οι παράνομοι ή καταχρηστικοί όροι είναι τόσο ισχυροί όσο η βούληση των συμβαλλόμενων. Από τη στιγμή που κανείς δεν αντιταχθεί, δεν θα υπάρξει πρόβλημα. 

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι νόμιμοι... :) 

Γενική ήταν η τοποθέτησή μου και προσέθεσα κάποια πράγματα από την προσωπική μου εμπειρία :)

Το ότι σαν χώρα έχουμε τα θεματάκια μας γενικά με νομοθεσίες, κανόνες και την τήρηση αυτών τα έχουμε. 

+ το γεγονός ότι όταν* κάτι είναι νόμιμο ή παράνομο στη χώρα μας δε σημαίνει ότι είναι και παράλληλα λογικό ή παράλογο :P 

 

Επεξ/σία από vins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paredwse είπε

Οι παράνομοι ή καταχρηστικοί όροι είναι τόσο ισχυροί όσο η βούληση των συμβαλλόμενων. Από τη στιγμή που κανείς δεν αντιταχθεί, δεν θα υπάρξει πρόβλημα. 

Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι νόμιμοι... :) 

Ετσι ακριβως ειναι.

Ο καθενας μπορει να γραψει οτι θελει σε οποιοδηποτε μισθωτηριο η συμβαση αλλα σημασια εχει τι λεει ο νομος.

Και στα δικαστηρια να παει οποιοσδηποτε τον νομο θα εξετασουν οχι τι εγραψε ο ιδιοκτητης.

Το ξερω γιατι μου εχει τυχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, paredwse είπε

Ωραία φάση, βλέπω διάφορα προβληματάκια (καταγραφή εισερχομένων προσώπων, απαγόρευση κατοικιδίων, απαγόρευση καπνίσματος σε μη κοινόχρηστο χώρο). 

Καλές δουλειές. :) 

Αφού υπογράφεις δεν σημαίνει "αποδέχεσαι τους όρους χρήσης" όπως στις εφαρμογές πχ;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Αφού υπογράφεις δεν σημαίνει "αποδέχεσαι τους όρους χρήσης" όπως στις εφαρμογές πχ;

Ναι, εφόσον οι όροι είναι σύμφωνοι με το νόμο. Αν δηλαδή στους όρους χρήσης, γράφει ότι τους δίνεις τα νεφρά σου και εσύ πατήσεις αποδοχή, τι σημαίνει αυτό; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Ναι, εφόσον οι όροι είναι σύμφωνοι με το νόμο. Αν δηλαδή στους όρους χρήσης, γράφει ότι τους δίνεις τα νεφρά σου και εσύ πατήσεις αποδοχή, τι σημαίνει αυτό; 

Οτι είσαι ηλίθιος και δεν διαβάζεις, τι άλλο;

Φυσικά και να καλύπτονται απο νόμο ρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως εκεί δεν θα πήγαινα να νοικιάσω

Αναφορά σε κείμενο

Έλεγχος διαμερισμάτων. Η εκμισθώτρια, ο διαχειριστής του κτιρίου και οι εξουσιοδοτημένοι συνεργάτες δικαιούνται να επισκέπτονται και να ελέγχουν την κατάσταση των διαμερισμάτων κατόπιν σχετικής ειδοποίησης των μισθωτών, η οποία γνωστοποιείται σε αυτούς τουλάχιστον είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την επίσκεψη μέσω μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, στο οποίο αναφέρεται η ημέρα και η ώρα της επίσκεψης.  Σε περίπτωση αδυναμίας ελέγχου διαμερίσματος μετά την πρώτη ειδοποίηση για οποιοδήποτε λόγο, η διαδικασία επαναλαμβάνεται. Αν και πάλι δεν καταστεί εφικτός ο έλεγχος του διαμερίσματος για οποιοδήποτε λόγο, η εκμισθώτρια, ο διαχειριστής του κτιρίου ή εξουσιοδοτημένος συνεργάτης δύναται να εισέλθει στο διαμέρισμα με δικά του μέσα και χωρίς τη συγκατάθεση του μισθωτή. Στην περίπτωση αυτή, ουδεμία ευθύνη της εταιρείας γεννάται. Η υποχρέωση προηγούμενης ειδοποίησης δεν ισχύει σε έκτακτες περιπτώσεις, όπως ιδίως όταν οι μισθωτές παραβιάζουν τις υποχρεώσεις τους, προκαλώντας κίνδυνο ή βλάβη εις βάρος οποιουδήποτε προσώπου ή της εκμισθώτριας. Στις περιπτώσεις αυτές η εκμισθώτρια, ο διαχειριστής του κτιρίου ή εξουσιοδοτημένοι συνεργάτες δύνανται να εισέρχονται στα διαμερίσματα άμεσα με δικά τους μέσα, χωρίς να γεννάται ουδεμία ευθύνη τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Οτι είσαι ηλίθιος και δεν διαβάζεις, τι άλλο;

Φυσικά και να καλύπτονται απο νόμο ρε.

Ε προφανώς είναι παράνομος και καταχρηστικός ένας όρος που σου λέει π.χ. δεν επιτρέπονται τα κατοικίδια (εφόσον υπάρχει νόμος για αυτό). Το ότι έβαλες την υπογραφή σου, δε σημαίνει ότι μπορεί να το χρησιμοποιήσει για να σου κάνει έξωση πχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δε βλέπω γιατί να είναι αρνητικό να υπάρχουν κάποιοι κανόνες, όχι απαραίτητα σαν τους ανωτέρω. Αν ήμουν σύμφωνος με αυτούς θα το προτιμούσα χίλιες φορές από το μπάχαλο που επικρατεί τώρα. Πχ θα ήθελα έλεγχο των εισερχομένων ή κάμερες, καθώς έχουν γίνει άπειρες μπούκες(και σε μένα) και κάποια διαμερίσματα γίνονται κάτα καιρούς κέντρα διερχομένων, με πολλά προβλήματα για τους ενοίκους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νόμιζα ότι ενδιέφερε τον TS αν επιτρέπεται το κάπνισμα σε ξενοδοχεία.

Και κλασσικά παλι τα ίδια,"δεν με νοιάζει τι λέει το συμβόλαιο που διάβασα και υπέγραψα,εγώ θα φέρω κατοικίδιο,άσχετα αν απαγόρευεται ρητά στους ορους του συμβολαίου".Έτσι,αντρίκια πράγματα,ο λόγος μου συμβόλαιο.

Αν δεν συμφωνείς με τους όρους του εκμισθωτή,τότε ψάχνεις αλλού.Αν ο άλλος είναι καγκουρας,θα γράψει στα τέτοια του αυτά που υπεύθυνα υπέγραψε. 

Οι κακοί ιδιοκτήτες,οι φιλόζωοι μισθωτές.

2-3 ώρες το δίνω το θέμα,πριν κλειδωθεί.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...