Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία λήψης νέας γραμμης & internet λόγω μη διαθεσιμοτητας στο KAFAO !!!! τι κάνουμε?


manosbr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαίρετε !

Θέλω τη βοήθειά σας! εδώ και 1 μήνα δε βγάζω άκρη! έκανα αίτηση στη Cosmote και μετά και στη Vodafone για να νεα γραμμή τηλ΄ και Ιντερνετ: η απάντηση η ίδια: δεν υπάρχουν διαθέσιμες γραμμες να με συνδέσουν στη περιοχή _ σε κεντρική πλατεία της Αθηνας λόγω του οτι ειναι γεμάτο το KAFAO!!!

Μου λένε να περιμενω 3 μηνες μηπως φύγει καποια γραμμή και την δώσουν σε μένα, αλλιώς ακυρώνεται το αίτημά μου και μετά εκ νέου για νέα 3μηνο. 

Γινεται στο 2021 να σου λένε δε μπορείς να έχεις γραμμή τηλ. και Ιντερνετ;;;

Η γραμμή είναι άμεσης αναγκης για επαγγελματικό Χώρο και δημιουργεί τεράστιο πρόβλημα η έλλειψη της, αλλά δε ξέρω τι άλλο να κάνω, απο το να τσακώνομαι στα τηλέφωνα. 

 

Κάποια λύση ;

 

Σκέφτηκα προσωρινά μήπως βάλω τηλ. σταθερό μέσω SIM 4G

https://www.cosmote.gr/eshop/go/Fixed Plans/Double Play Plans/Home Double Play SIM/rateplan/COSMOTE Home Double Play SIM Μ

αλλά μετά αν ποτέ βρεθεί γραμμή θα κρατήσω το ίδιο σταθερό τηλ;

Αλλά και πάλι για μένα δεν ειναι λύση η SIM 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δεν υπαρχειν λυση ή μετακομίζεις αφου εισαι επαγγελματίας, ή καρτουλα σιμ

Μακάρι να ηταν τοσο εύκολο... 

έχω βάλλει τόσα χρήματα στο χώρο ... και ειμαι με ενοίκιο με συμβόλαιο 3 χρόνων 

η κάρτα sim δεν αρκει για επαγγελματική χρήση , για να στήσω δίκτυο κτλ κτλ , να έχω σταθερό αριθμό τηλ. 

Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις? είναι δυνατον το 2021 να γίνονται αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, manosbr είπε

Μακάρι να ηταν τοσο εύκολο... 

έχω βάλλει τόσα χρήματα στο χώρο ... και ειμαι με ενοίκιο με συμβόλαιο 3 χρόνων 

η κάρτα sim δεν αρκει για επαγγελματική χρήση , για να στήσω δίκτυο κτλ κτλ , να έχω σταθερό αριθμό τηλ. 

Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις? είναι δυνατον το 2021 να γίνονται αυτα?

Νοίκιασες επαγγελματικο χωρο και εκανες επένδυση για την οποια ειναι απαραίτητο το ιντερνετ, χωρις να ρωτήσεις, τι να πω

Καλη τυχη

Να ξερεις ομως οτι μπορει να χρειαστεί να περιμενεις και χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Νοίκιασες επαγγελματικο χωρο και εκανες επένδυση για την οποια ειναι απαραίτητο το ιντερνετ, χωρις να ρωτήσεις, τι να πω

Καλη τυχη

Να ξερεις ομως οτι μπορει να χρειαστεί να περιμενεις και χρόνια

Τι εννοείς να ρωτήσω ;

δεν σου λένε αν δεν υπάρχει γραμμή χωρίς να κανείς αίτηση σύνδεσης . 
αιτηση δεν μπορώ να κάνω αν δεν έχω ενοικιάσει το χώρο .

και δεν πίστευα ποτε πως στις μέρες μας γίνεται να μην έχει γραμμή τηλ στο κέντρο τις Αθήνας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιδεα σου λεω εγω τωρα.

Αν προσεγγισεις κανα διπλανο καταστημα και τους πεις να βαλουν 2ο αριθμο που θα τον εχεις εσυ και να σου μοιραζουν και ιντερνετ?

Και να τα βρειτε στο οικονομικο για τη ταλαιπωρια τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό ειναι αφου δε φτάνουν για όλους. Οταν κανει επεκταση θα βαλουν παραπάνω. Δεν έχει κέρδος να βαλει παραπάνω γραμμές απο το επενδύσει σε αναβαθμίσεις(5g/vdsl/ οπτικες). Αυτοι που δε μπορουν να βαλουν ειναι μικρο ποσοστο επειδη δε φτανουν τα ζευγη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosbr είπε

μπορώ να έχω 2ο αριθμό που να τον χρησιμοποιώ μόνο έγω, απο διπλανό κατάστημα ; 

η πχ θα χτυπάει ο αριθμός αυτός και στους 2; 

 

Ναι γινεται να βαλεις 2ο αριθμο που θα χτυπαει μονο σε σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναγκαστικά θα περιμένεις όσο χρειαστεί ή θα καταφύγεις σε λύση 4G SIM ή θα ψαχτείς για FTTH (fiber to the home) σε όποιον πάροχο προσφέρει κάλυψη στην περιοχή σου (μεγάλο ή μικρό) ή θα ψάξεις για λύση δορυφορικό double play. Ακόμα αν δεν σε εξυπηρετεί κάτι από αυτά, αναζήτησε και την Sky Telecom που σου προτάθηκε παραπάνω. Είναι λύση με βάση ασύρματες κεραίες (τεχνολογία WiFi).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω το να τα βρεις με καποιο γείτονα προτεινω. Μπορεις να παρεις μονο το ιντερνετ σου απο αυτον και να μην μπλεχτεις με 2ο τηλεφωνικο αριθμο που μπορει να τον αγχωσει κλπ κλπ. Παρε ιντερνετ και για να λυσεις το προβλημα της τηλεφωνιας σου πηγαινε σε καποιο παροχο VoIP οπως η modulus με 15€ το χρονο για μια γραμμη, οπου για να παιξει θες μονο ιντερνετ. Μην τον μπλεξεις με σταθερα και τετοια τον γειτονα!! πες του μονο ιντερνετ να σου δωσει. το εκανα σε φιλο αυτο και παιζει μια χαρα και εχει γλυτωσει τα εξοδα του παροχου (βεβαια ο γειτονας του ειναι φιλος του και ετσι ολα γιναν ευκολα. απλα σου λεω οτι δουλευει μια χαρα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρις να την εχω δοκιμασει κλπ η Inalan Που βαζει οπτικες ινες δικο της δικτυο μεχρι τον χωρο που θες δεν σου φερνει

Επισης ναι γινεται να μην εχιε διαθεσιμο ζευγος καθως πολλες φορες και ο δημος δεν αφηνει τον οτε και τον καθε οτε να σκαβει ολες της πλατειες του για να περνα καλωδια καθε τοσο γιατι θα γινοντουσαν ακομα πιο σοβρακο απο οτι τωρα εδω υπαρχουν περιοχες που με το ζορι πιανουν 6αρα ταχυτητα (ευτυχως δεν ανηκω σε αυτες)

Επεξ/σία από soteras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2021 στις 9:55 ΠΜ, geioannou είπε

και εγω το να τα βρεις με καποιο γείτονα προτεινω. Μπορεις να παρεις μονο το ιντερνετ σου απο αυτον και να μην μπλεχτεις με 2ο τηλεφωνικο αριθμο που μπορει να τον αγχωσει κλπ κλπ. Παρε ιντερνετ και για να λυσεις το προβλημα της τηλεφωνιας σου πηγαινε σε καποιο παροχο VoIP οπως η modulus με 15€ το χρονο για μια γραμμη, οπου για να παιξει θες μονο ιντερνετ. Μην τον μπλεξεις με σταθερα και τετοια τον γειτονα!! πες του μονο ιντερνετ να σου δωσει. το εκανα σε φιλο αυτο και παιζει μια χαρα και εχει γλυτωσει τα εξοδα του παροχου (βεβαια ο γειτονας του ειναι φιλος του και ετσι ολα γιναν ευκολα. απλα σου λεω οτι δουλευει μια χαρα).

Ευχαριστώ!

Είναι μια λύση ανάγκης που βοηθάει αν αποτύχουν οι προσπάθειες για νέο αριθμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...