Προς το περιεχόμενο

οπτικη ινα σε απομακρησμενη περιοχη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να αγορασω καλωδιο οπτικης ινας και να πω τον οτε να με συνδεσει με το καφαο με δικο μου καλωδιο? 

η αποσταση (καλωδιακη αποσταση οχι ευθεια) ειναι περιπου 420 μετρα πανω κατω. μενω σε μονοκατοικια πανω σε βουνο αρα αναγκαστηκα λογο δεντρων κτλ δεν μπορει να παει ευθεια καλωδιο. στα 400κατι μετρα υπαρχει κεντρικος δρομος που οδηγει σε στρατοπαιδο και απο οτι θυμαμαι εχουν περασει οπτικες. επισης αν πω οτι μπαινει το καλωδιο θα υπαρχουν απωλειες? θα χρειαζεται μηπως και καλωδιο ρευματος για να μην εξασθενει το σημα?

η υπαρχουσα γραμμη ειναι 24αρα με 10mbps μαξ download. να πω οτι υπαρχουν αλλοι 2 γειτονες με τους οποιους πιθανων να μπορουσα να συνενοηθω για να μετριασουμε το κοστος ωστε αν γινετε με 1 καλωδιο να εχουμε και οι 3 internet.

Επεξ/σία από patousitsas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι τετοιο το μερος που δεν πιανει και καλα το δικτυο κινητης. η κατασταση ειναι ακομα χειροτερη μεσα στο σπιτι γιατι ειναι μονοκατοικια με βαρβατους τοιχους και σκεπη. αν εξω πιανω 1-2 γραμμες σημα μεσα με δειχνει οτι το εχω κλειστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, toketog είπε

περίμενε το starlink

θα εχω φυγει απο τη χωρα μεχρι να ερθει αυτο εδω :P σκεφτομουνα και για skytelecom μηπως εβαζα αλλα τεσπα. παρακαλω να κλεισει το θεμα εφοσον δεν υπαρχει λυση. να ειστε ολοι καλα και υγιεις. ευχαριστω για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το starlink ακούγεται ότι θα έρθει μέχρι τα μέσα του 21. Κανε εγγραφή στο beta προγραμμα και βλέπεις. Η δεύτερη καλύτερη σου επιλογή είναι όντως το home speed booster. Ίσως αν βρεις ένα σημείο κοντά σε παράθυρο να πιάνει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τα 200 μετρα κανουν κανα 370 ευρω η κουλουρα..οποτε θες κανα 700 ευρω μονο το καλωδιο χωρια το προστατευτικο κλπ ..σε περιπτωση που γινοτανε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 1/15/2021 at 00:33, patousitsas said:

θα εχω φυγει απο τη χωρα μεχρι να ερθει αυτο εδω :P σκεφτομουνα και για skytelecom μηπως εβαζα αλλα τεσπα. παρακαλω να κλεισει το θεμα εφοσον δεν υπαρχει λυση. να ειστε ολοι καλα και υγιεις. ευχαριστω για το χρονο σας.

κλεινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...