Προς το περιεχόμενο

Έξωση σε ενοικιαστή για ιδιοκατοίκηση


savvaskiratzis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

Έχω ένα πρόβλημα. Νοικιάζω μια μονοκατοικία σε ένα ζευγάρι και πλέον την χρειάζομαι για ιδιοκατοίκηση. Έγιναν 3 ετήσια συμβόλαια και δυστυχώς έπεσα στην παγίδα και πριν λήξει το τελευταίο τους έκανα 3ετές συμβόλαιο για να μην χάσουν το επίδομα ενοικίου ( είπαν ότι είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να το πάρουν ). Πλέον όμως μου προκαλούν προβλήματα με το σπίτι. Ενώ αναφέρει το συμβόλαιο ότι συντηρήσεις θα γίνονται από την πλευρά τους, εκείνοι μου ζητάνε να μειωθεί το μίσθωμα, ας πούμε γιατί χάλασε ο λέβητας του αερίου και χρειάστηκε να γίνει συντήρηση. Επιπλέον βρίσκεται σε αναστολή και αρνείται να μου προσκομίζει κάθε μήνα το χαρτί που το αποδεικνύει λες και είμαι υποχρεωμένος να γνωρίζω ότι είναι ακόμα σε αναστολή. Τέλος πάντων το χρειάζομαι, γιατί παντρεύεται η κόρη μου και θα μεταφερθώ εκεί. Το 3ετές συμβόλαιο λήγει τον Απρίλη του 2023 και δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τότε. Υπάρχει κάποιος νόμος που να με προστατεύει ? Διάβασα αυτό, αλλά λόγω του νέου συμβολαίου δεν γνωρίζω αν με καλύπτει.

Νομικά, σύμφωνα με το Αρθρο 2 παρ. 1 του ν. Ν 1703/1987: ΡΥΘΜΙΣΗ ΜΙΣΘΩΣΕΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ, όπως αντικαταστάθηκε με την παρ.5 του άρθρου 1 του Ν.2235/1994 «η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για τρία (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο.  Σύντμηση της τριετίας επιτρέπεται με νεότερη συμφωνία απέχουσα από την έναρξη της μισθωτικής σύμβασης τουλάχιστον έξι (6) μήνες μετά την κατάρτισή της και αποδεικνυόμενη με συμβολαιογραφικό έγγραφο». Μετά όμως από την τριετία, ή και μετά τη λήξη της διάρκειας της μίσθωσης σύμφωνα με το συμβόλαιο (εάν αντιστοιχεί σε διάστημα περισσότερο από τρία χρόνια), η ενοικίαση γίνεται αορίστου χρόνου, και δεν υπάρχει νομική κάλυψη της αρχικής συμφωνίας. Αυτό δίνει τη δυνατότητα τόσο στον ενοικιαστή να αποχωρήσει χωρίς συνέπειες, όσο και στον ιδιοκτήτη να ζητήσει την αποχώρηση του ενοικιαστή, και αν αυτός αρνείται, να κινηθεί δικαστικά για έξωση.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά προσπάθησε με τον ευγενικό τρόπο και πες τους αυτο που μας έγραψες και εδω, πως παντρευεται η κόρη σου και θα πρεπει να το χρησιμοποιησεις για ιδιοκατοίκηση. Αν μπορουν σιγα σιγα να ψάχνουν για άλλο σπίτι. 

Εντάξει, ο Απρίλιος του 2023 είναι μακρια, αλλα φαντάζομαι και στο τέλος του 2021 να φύγουν, θα είσαι εντάξει αν γίνει με οικειοθελή αποχωρησή τους χωρις παρατράγουδα και χρήση των νόμιμων οδών.

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα κυκλοφορεί η εσφαλμένη αντίληψη ότι αν χρειάζεσαι το σπίτι για ιδιοκατοίκηση, μπορείς να βγάλεις τον ενοικιαστή ανά πάσα ώρα και στιγμή. Αυτό ΔΕΝ ισχύει. Ο μόνος λόγος για να τον βγάλεις είναι για ιδιόχρηση (δηλαδή για δική σου επαγγελματική στέγη) και μόνο εφ' όσον δεν έχεις άλλο ακίνητο στην κατοχή σου.

Σχετικά με το παράδειγμα του λέβητα επειδή δεν κατάλαβα, ο λέβητας χάλασε και θέλει επισκευή ή χρειάζεται την ετήσια συντήρησή του; Η πρώτη περίπτωση πρέπει να πληρωθεί από εσένα ενώ η δεύτερη από τον ενοικιαστή.

Δυστυχώς, έτσι όπως μας τα λες θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να λήξει το συμβόλαιο για να τους βγάλεις, εκτός εάν καταλάβεις ότι σου καταστρέφουν το ακίνητο οπότε μπορείς να κινηθείς δικαστικά εναντίον τους.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλα με δικηγόρο μήπως μπορεις να εκμεταλλευτείς το γεγονός οτι δε σου αποδεικνύει την αναστολη και σου βαζει λιγότερα. Απο όσο ξερω αυτό γινεται πλεον ηλεκτρονικα και αυτόματα παντως με σχετικη αιτηση καθε μηνα σε μια φορμα, οποτε κατι δε παει καλα σε αυτό. Την αιτιολογια ιδιοκατοικηση τη ξεχνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκειται για νεο συμβολαιο ή για ανανεωση του παλιου ?

Αν ειναι νεο και ειναι τυπικοι στις πληρωμες, δεν τους κουνας πριν την 3ετια. 

Αν ειναι ανανεωση του παλιου και εχει περασει η 3ετια, απλως ενημερωνεις οτι μετα τη ληξη του συμβολαιου, δεν θα συνεχισεις να τους το νοικιαζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Προκειται για νεο συμβολαιο ή για ανανεωση του παλιου ?

Αν ειναι νεο και ειναι τυπικοι στις πληρωμες, δεν τους κουνας πριν την 3ετια. 

Αν ειναι ανανεωση του παλιου και εχει περασει η 3ετια, απλως ενημερωνεις οτι μετα τη ληξη του συμβολαιου, δεν θα συνεχισεις να τους το νοικιαζεις. 

Εφόσον τους έκανε τριετές συμβόλαιο, δεν μπορεί να τους κουνήσει.

Θα ζητούσα το χαρτί της αναστολής. Αν για κάποιον περίεργο λόγο λένε ψέματα, μπορείς να ξεκινήσεις διαδικασίες έξωσης.

Κατά τα άλλα αυτό με τον λέβητα δεν είναι σαφές. Να σου υπενθυμίσω ότι δε θα πάρουν τον λέβητα μαζί τους, όταν αποχωρήσουν, οπότε οποιαδήποτε βλάβη εκτός της τακτικής συντήρησης, βαρύνει εσένα.

Επιπλέον, αν σε όλα είναι τυπικοί, μια συμβιβαστική λύση θα ήταν:

  1.  Να τους βρεις νέο ακίνητο, στο ίδιο εύρος τιμής
  2.  Να αναλάβεις κάθε διαδικασία και έξοδο μετακόμισης. Λόγου χάρη, κόστος εταιρείας μεταφορών, κόστος μεταφοράς τηλεφωνικής γραμμής κτλ.

Προσωπικά αν αναλάμβανες τα παραπάνω θα αποχωρούσα. Αλλιώς, δε θα έμπαινα στον κόπο να μετακινηθώ.

Επεξ/σία από christakos07
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλή θέληση όλα γίνονται. Αν είσαι και μόνος , μπορείς να βρεις προσωρινά ένα στούντιο 30-40τμ , και φυσικά τους δηλώνεις από τώρα ότι δεν θα συνεχιστεί η σύμβαση μετά το 3ετες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εχετε βαλει τετοιον ορο στο συμβολαιο, αφησε σε τους στην μοιρα τους και κυνηγησε καμια πιθανη μη πληρωμη του ενοικιου εγκαιρως ή μειωμενο χωρις εσυ να εχεις βεβαιωση οτι αλλος δικαιουται μειωμενο. Δεν τους κουνας αλλιως

49 λεπτά πριν, Μάκαρος είπε

Προκειται για νεο συμβολαιο ή για ανανεωση του παλιου ?

Αν ειναι νεο και ειναι τυπικοι στις πληρωμες, δεν τους κουνας πριν την 3ετια. 

Αν ειναι ανανεωση του παλιου και εχει περασει η 3ετια, απλως ενημερωνεις οτι μετα τη ληξη του συμβολαιου, δεν θα συνεχισεις να τους το νοικιαζεις. 

Οπως και να εχει, το συμβολαιο που εκαναν τον Απριλιο, ειναι για 3 ετη, οποτε το περι νεων συμβολαιων δεν ισχυει εδω (και για οσα συμβολαια ειναι για >3 χρονια)

*Διαβαζετε το thread

1 ώρα πριν, savvaskiratzis είπε

Έγιναν 3 ετήσια συμβόλαια και δυστυχώς έπεσα στην παγίδα και πριν λήξει το τελευταίο τους έκανα 3ετές συμβόλαιο για να μην χάσουν το επίδομα ενοικίου ( είπαν ότι είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να το πάρουν ).

Κανονικα με την ληξη του συμβολαιου, αυτο ανανεωνεται σε αοριστου χρονου. Οποτε ή τους τα ειπαν λαθος, ή ηθελαν το σπιτι για αλλα 3 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Κανονικα με την ληξη του συμβολαιου, αυτο ανανεωνεται σε αοριστου χρονου.

Έχεις κάποια νομοθετική ρύθμιση που το λέει αυτό, γιατί θα με ενδιέφερε; 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filip123go είπε

Έχεις κάποια νομοθετική ρύθμιση που το λέει αυτό, γιατί θα με ενδιέφερε; 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Δεν ξερω αν σαν ορο αυτο μου ειχε αναφερει ο λογιστης, αλλα απο την ωρα που συνεχιζεις να μενεις καπου χωρις καποια ανανεωση, δεν εχεις θεμα. Και απο την ωρα που το συμβολαιο δεν καταργειται στο Taxis και συνεχιζονται οι πληρωμες, φανταζομαι φαινεται σαν ενεργο. Απλα προφανως εισαι ξεκρεμαστος μετα τα 3 χρονια ως ενοικιαστης (νοικιασα για 4 και εν τελει εμεινα 5.5 χωρις καποια νεα ανανεωση συμβολαιου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Λεβητας αεριου χαλασε, τοτε δικα σου εξοδα. ΑΛΛΑ, εχουν αποδεικτικα οτι εκαναν σερβις καθε χρονο? Αν οχι, τοτε η ζημια παει σε αυτους νομιζω...

Για τα υπολοιπα, οπως σου ειπαν τα παιδια. Στην χειροτερη νοικιαζεις ενα σπιτακι μεχρι το 23.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, savvaskiratzis said:

Ενώ αναφέρει το συμβόλαιο ότι συντηρήσεις θα γίνονται από την πλευρά τους, εκείνοι μου ζητάνε να μειωθεί το μίσθωμα, ας πούμε γιατί χάλασε ο λέβητας του αερίου και χρειάστηκε να γίνει συντήρηση.

Δεν ξέρω τι γράφει το συμφωνητικό, αλλά έτσι όπως το περιγράφεις, εάν ο λέβητας έχει φυσιολογική φθορά, τότε το κόστος επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη.

1 minute ago, tz3s said:

O Λεβητας αεριου χαλασε, τοτε δικα σου εξοδα. ΑΛΛΑ, εχουν αποδεικτικα οτι εκαναν σερβις καθε χρονο? Αν οχι, τοτε η ζημια παει σε αυτους νομιζω...

Γιατί να πρέπει ο ενοικιαστής να γνωρίζει ότι ο λέβητας θέλει σέρβις κάθε χρόνο; Δεν μπορεί να υποστηρίξει κάτι τέτοιο, εκτός κι αν το αναγράφει μέσα στο συμφωνητικό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Δεν ξέρω τι γράφει το συμφωνητικό, αλλά έτσι όπως το περιγράφεις, εάν ο λέβητας έχει φυσιολογική φθορά, τότε το κόστος επιβαρύνει τον ιδιοκτήτη.

Υπαρχει νομος για αυτο?

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Γιατί να πρέπει ο ενοικιαστής να γνωρίζει ότι ο λέβητας θέλει σέρβις κάθε χρόνο; Δεν μπορεί να υποστηρίξει κάτι τέτοιο, εκτός κι αν το αναγράφει μέσα στο συμφωνητικό.

Προφανως ο ενοικιαστης πρεπει να γνωριζει οτι θελει συντηρηση καθε χρονο. Οπως θελουν και τα ac. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, SabotazNic said:

Υπαρχει νομος για αυτο?

Νόμος δεν ξέρω, αλλά υπάρχει η 633/2010 απόφαση του ΑΠ, που ορίζει ότι οι ενοικιαστές πληρώνουν μόνο τις μη φυσιολογικές φθορές του μισθίου.

5 minutes ago, SabotazNic said:

Προφανως ο ενοικιαστης πρεπει να γνωριζει οτι θελει συντηρηση καθε χρονο. Οπως θελουν και τα ac. 

Υπάρχει νόμος για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τον λέβητα υπάρχει όρος στο συμβόλαιο που αναφέρει ότι το service του λέβητα τους επιβαρύνει. Έγινε η ετήσια συντήρηση από τεχνικό της εταιρείας που τον τοποθέτησε ( είναι ακόμα σε εγγύηση το μηχάνημα ), αλλά μια μέρα παρουσίασε σύμφωνα με αυτούς βλάβη και φώναξαν άλλο τεχνικό εκτός της εταιρείας όπου και πείραξε κουμπιά και το μηχάνημα δεν δούλευε σωστά. Φώναξαν εν τέλει τον τεχνικό της εταιρείας και με κόστος 50€ επιδιόρθωσε το πρόβλημα. Με πρόφαση ότι τη ζημιά τη προκάλεσα εγώ, επειδή χρειάζομαι το σπίτι αρνούνται να μου καταβάλλουν το συνολικό ενοίκιο, αλλά αναφέρουν ότι θα το καταβάλλουν μειωμένο κατά 50€.

Όσον αφορά την αίτηση της αναστολής και εκεί, ενώ την είχε εκτυπώσει από την εργασία της από τις 29/12/2020 τελικά αφού έβαλα δικηγόρο μου την προσκόμισε στις 9/1/2021. Ζητούσε να της δώσω τη μείωση του ενοικίου χωρίς να μου προσκομίσει κάποιο χαρτί λέγοντας ότι δεν είναι υποχρεωμένη να μου το δώσει. 

Τέλος πως καταλαβαίνω τη διαφορά νέο μισθωτήριο και ανανέωση συμβολαίου ? Λίγο πριν λήξει το 3ο και τελευταίο ετήσιο συμβόλαιο έγινε συμβόλαιο 3ετες με τους ίδιους ακριβώς όρους που ανέφεραν και τα προηγούμενα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...