Προς το περιεχόμενο

Έξωση σε ενοικιαστή για ιδιοκατοίκηση


savvaskiratzis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Νόμος δεν ξέρω, αλλά υπάρχει η 633/2010 απόφαση του ΑΠ, που ορίζει ότι οι ενοικιαστές πληρώνουν μόνο τις μη φυσιολογικές φθορές του μισθίου.

Στην περίπτωση που δεν προβλέπεται στο μισθωτήριο ναι, αν όμως υπάρχει πρόβλεψη στο μισθωτήριο τότε η ιδιωτική συμφωνία είναι πάνω από το νόμο.

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

9 λεπτά πριν, Malthador είπε

Νόμος δεν ξέρω, αλλά υπάρχει η 633/2010 απόφαση του ΑΠ, που ορίζει ότι οι ενοικιαστές πληρώνουν μόνο τις μη φυσιολογικές φθορές του μισθίου.

Υπάρχει νόμος για αυτό;

Δηλαδή αν προκύψει μια μεγάλη ζημιά στο οίκημα μεγαλύτερη του μίσθιου και είναι φυσιολογική φθορά ( ας πούμε έβγαλε υγρασία το σπίτι σε πολλά σημεία ) και δεν έχεις τα χρήματα να την επιδιορθώσεις. Σε αυτή τη περίπτωση τι γίνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, savvaskiratzis είπε

Δηλαδή αν προκύψει μια μεγάλη ζημιά στο οίκημα μεγαλύτερη του μίσθιου και είναι φυσιολογική φθορά ( ας πούμε έβγαλε υγρασία το σπίτι σε πολλά σημεία ) και δεν έχεις τα χρήματα να την επιδιορθώσεις. Σε αυτή τη περίπτωση τι γίνεται ?

Αυτο προφανως επιβαρυνει τον ιδιοκτητη

 

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Στην περίπτωση που δεν προβλέπεται στο μισθωτήριο ναι, αν όμως υπάρχει πρόβλεψη στο μισθωτήριο τότε η ιδιωτική συμφωνία είναι πάνω από το νόμο.

Κανενας ορος ενος συμβολαιου δεν υπερισχυει τον αντιστοιχο νομο (τα λεμε και στο αλλο thread). Απλα δεν ξερω αν υπαρχει σχετικος νομος. Εδω καταλαβαινω (δεν το διαβασα ολο γτ ειναι κουραστικο το κειμενο) οτι εγινε εφεση σε προηγουμενο δικαστηριο για να πληρωθουν ζημιες σε κτηριο. Απο την ωρα που δεν υπαρχει νομος πανω σε αυτο, ο ορος στο συμβολαιο υπερισχυει οτιδηποτε αλλο (εκτος αν υπαρχει ξαναλεω, δεν το γνωριζω)

12 λεπτά πριν, savvaskiratzis είπε

Τέλος πως καταλαβαίνω τη διαφορά νέο μισθωτήριο και ανανέωση συμβολαίου ? Λίγο πριν λήξει το 3ο και τελευταίο ετήσιο συμβόλαιο έγινε συμβόλαιο 3ετες με τους ίδιους ακριβώς όρους που ανέφεραν και τα προηγούμενα. 

Φανταζομαι αν αλλαξει ο κωδικος του συμβολαιου στο taxis ή whatever. Οπως και αν εχει, υπαρχει ενεργο συμβολαιο μεχρι τον Απριλιο του '23 και δεν μπορεις να κανεις κατι. Με το που σου βαλουν το ενοικιο-50 ευρω, επικοινωνησε με τον δικηγορο σου που ηδη εχεις και ξεκινα διαδικασιες. (Απλα ρωτα τον και σχετικα με τον παραπανω ορο και σχετικο νομο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Αυτο προφανως επιβαρυνει τον ιδιοκτητη

Και πες ότι η ζημιά είναι 5000€ και εγώ παίρνω ενοίκιο 300€. Πως θα καταφέρω να επιδιορθώσω τη ζημιά ? Δεν υπάρχει κάποιος νόμος που αντίστοιχα να προστατεύει τον ιδιοκτήτη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, savvaskiratzis είπε

Και πες ότι η ζημιά είναι 5000€ και εγώ παίρνω ενοίκιο 300€. Πως θα καταφέρω να επιδιορθώσω τη ζημιά ? Δεν υπάρχει κάποιος νόμος που αντίστοιχα να προστατεύει τον ιδιοκτήτη ?

Ιδιοκτησία σου θα είναι; Ποιος θα το φτάξει, ο γείτονας;

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, savvaskiratzis είπε

Και πες ότι η ζημιά είναι 5000€ και εγώ παίρνω ενοίκιο 300€. Πως θα καταφέρω να επιδιορθώσω τη ζημιά ? Δεν υπάρχει κάποιος νόμος που αντίστοιχα να προστατεύει τον ιδιοκτήτη ?

Οχι. Αν το προβλημα οφειλεται σε φυσικα αιτια, μαλλον θα το γνωριζες ηδη σαν ιδιοκτητης. Αν το προβλημα οφειλεται σε πχ σπασμενο σωληνα αλλου διαμερισματος, τα βρισκεις με τον αλλο ιδιοκτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, savvaskiratzis είπε

Και πες ότι η ζημιά είναι 5000€ και εγώ παίρνω ενοίκιο 300€. Πως θα καταφέρω να επιδιορθώσω τη ζημιά ? Δεν υπάρχει κάποιος νόμος που αντίστοιχα να προστατεύει τον ιδιοκτήτη ?

Γιατί συνέταιροι είστε στην μπίζνα της ενοικίασης;

Εφόσον ο ιδιοκτήτης έδωσε συναίνεση για νέο τριετές συμβόλαιο, δεν έχει σημασία αν ήταν παλιό ή όχι. Οι ημερομηνίες είναι σαφώς ορισμένες. Δεν μπορείς να τον διώξεις, σε καμία των περιπτώσεων αν είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, savvaskiratzis είπε

Καλημέρα σας,

Έχω ένα πρόβλημα. Νοικιάζω μια μονοκατοικία σε ένα ζευγάρι και πλέον την χρειάζομαι για ιδιοκατοίκηση. Έγιναν 3 ετήσια συμβόλαια και δυστυχώς έπεσα στην παγίδα και πριν λήξει το τελευταίο τους έκανα 3ετές συμβόλαιο για να μην χάσουν το επίδομα ενοικίου ( είπαν ότι είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να το πάρουν ). Πλέον όμως μου προκαλούν προβλήματα με το σπίτι. Ενώ αναφέρει το συμβόλαιο ότι συντηρήσεις θα γίνονται από την πλευρά τους, εκείνοι μου ζητάνε να μειωθεί το μίσθωμα, ας πούμε γιατί χάλασε ο λέβητας του αερίου και χρειάστηκε να γίνει συντήρηση. Επιπλέον βρίσκεται σε αναστολή και αρνείται να μου προσκομίζει κάθε μήνα το χαρτί που το αποδεικνύει λες και είμαι υποχρεωμένος να γνωρίζω ότι είναι ακόμα σε αναστολή. Τέλος πάντων το χρειάζομαι, γιατί παντρεύεται η κόρη μου και θα μεταφερθώ εκεί. Το 3ετές συμβόλαιο λήγει τον Απρίλη του 2023 και δεν μπορώ να περιμένω μέχρι τότε. Υπάρχει κάποιος νόμος που να με προστατεύει ? Διάβασα αυτό, αλλά λόγω του νέου συμβολαίου δεν γνωρίζω αν με καλύπτει.

Νομικά, σύμφωνα με το Αρθρο 2 παρ. 1 του ν. Ν 1703/1987: ΡΥΘΜΙΣΗ ΜΙΣΘΩΣΕΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ, όπως αντικαταστάθηκε με την παρ.5 του άρθρου 1 του Ν.2235/1994 «η μίσθωση ακινήτου για κατοικία ισχύει τουλάχιστον για τρία (3) έτη, κι αν ακόμη έχει συμφωνηθεί για βραχύτερο χρονικό διάστημα ή για αόριστο χρόνο.  Σύντμηση της τριετίας επιτρέπεται με νεότερη συμφωνία απέχουσα από την έναρξη της μισθωτικής σύμβασης τουλάχιστον έξι (6) μήνες μετά την κατάρτισή της και αποδεικνυόμενη με συμβολαιογραφικό έγγραφο». Μετά όμως από την τριετία, ή και μετά τη λήξη της διάρκειας της μίσθωσης σύμφωνα με το συμβόλαιο (εάν αντιστοιχεί σε διάστημα περισσότερο από τρία χρόνια), η ενοικίαση γίνεται αορίστου χρόνου, και δεν υπάρχει νομική κάλυψη της αρχικής συμφωνίας. Αυτό δίνει τη δυνατότητα τόσο στον ενοικιαστή να αποχωρήσει χωρίς συνέπειες, όσο και στον ιδιοκτήτη να ζητήσει την αποχώρηση του ενοικιαστή, και αν αυτός αρνείται, να κινηθεί δικαστικά για έξωση.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Πάνω κάτω στα είπανε,επίσης το άρθρο που παρέθεσε τα λέει αναλυτικά.

Η 3ετια ισχύει μόνο για νέα συμβόλαια με νέο μισθωτή.Μετα αν έκανες συμβόλαιο αορίστου χρόνου,μπορούσες να τους ζητήσεις να αποχωρήσουν,και το σωστό είναι να τους το πεις ένα 6μηνο νωρίτερα,όχι τελευταία στιγμή. 

Από την στιγμή όμως που τελείωσε η 3ετια και έκανες νέο συμβόλαιο 3 ετών, όχι αορίστου χρόνου,τότε,εφόσων είναι τυπικοί στις πληρωμές,δεν μπορείς να τους πεις να φύγουν.Οπως ειπώθηκε,η ιδιοκατοικηση ΔΕΝ είναι αιτία έξωσης,παλιά νομίζω ήταν.

Οπότε ή κάνεις μια πολιτισμένη συζήτηση και τους αφήνεις ένα χρονικό όριο 6 μηνών,λέω τώρα,και δεχθούν από μόνοι τους να φύγουν,

ή ελπίζεις στην μη έγκαιρη πληρωμή του ενοικίου,για αρκετούς μήνες και καλή τύχη με την έξωση.

Αυτό με τον λέβητα,είναι καθαρά θέμα τι συμφωνήθηκε,αν δεν έκαναν τις συντηρήσεις όπως προβλέπεται και χάλασε εξαιτίας από αυτό, τότε το κόστος βαραίνει αυτούς.Αν χάλασε από φυσιολογική φθορά,τότε βαραίνει εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, george1807 είπε

Ιδιοκτησία σου θα είναι; Ποιος θα το φτάξει, ο γείτονας;

Εγώ αλλά όποτε έχω τα χρήματα. Αν αδυνατώ λόγω της κατάστασης να φτιάξω τη ζημιά και μένουν άνθρωποι μέσα τι γίνεται ?

2 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οχι. Αν το προβλημα οφειλεται σε φυσικα αιτια, μαλλον θα το γνωριζες ηδη σαν ιδιοκτητης. Αν το προβλημα οφειλεται σε πχ σπασμενο σωληνα αλλου διαμερισματος, τα βρισκεις με τον αλλο ιδιοκτητη.

Ξέχασα να το αναφέρω. Μιλάμε για μονοκατοικία.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Πλέον έχω σαφή εικόνα. Μπορείτε να κλείσετε το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, savvaskiratzis είπε

Όσον αφορά τον λέβητα υπάρχει όρος στο συμβόλαιο που αναφέρει ότι το service του λέβητα τους επιβαρύνει. Έγινε η ετήσια συντήρηση από τεχνικό της εταιρείας που τον τοποθέτησε ( είναι ακόμα σε εγγύηση το μηχάνημα ), αλλά μια μέρα παρουσίασε σύμφωνα με αυτούς βλάβη και φώναξαν άλλο τεχνικό εκτός της εταιρείας όπου και πείραξε κουμπιά και το μηχάνημα δεν δούλευε σωστά. Φώναξαν εν τέλει τον τεχνικό της εταιρείας και με κόστος 50€ επιδιόρθωσε το πρόβλημα. Με πρόφαση ότι τη ζημιά τη προκάλεσα εγώ, επειδή χρειάζομαι το σπίτι αρνούνται να μου καταβάλλουν το συνολικό ενοίκιο, αλλά αναφέρουν ότι θα το καταβάλλουν μειωμένο κατά 50€.

Όσον αφορά την αίτηση της αναστολής και εκεί, ενώ την είχε εκτυπώσει από την εργασία της από τις 29/12/2020 τελικά αφού έβαλα δικηγόρο μου την προσκόμισε στις 9/1/2021. Ζητούσε να της δώσω τη μείωση του ενοικίου χωρίς να μου προσκομίσει κάποιο χαρτί λέγοντας ότι δεν είναι υποχρεωμένη να μου το δώσει. 

Καταρχήν μην μπερδεύεις το σέρβις με τις βλάβες, είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα, αν το συμβόλαιο δεν αναφέρει κάτι για βλάβες τότε αυτές επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη.

Τώρα στην περίπτωση που περιγράφεις - αν όλα είναι έτσι όπως τα λες - θα έπρεπε να φωνάξουν εσένα για να αποκαταστήσεις τη βλάβη, και όχι αυτό που έκαναν, δεν πρέπει να χρεωθείς τίποτα εσύ.

Θα πρότεινα την επόμενη φορά που θα καθυστερήσει να σε πληρώσει ή θα σου δώσει μειωμένο ενοίκιο χωρίς πρώτα να έχει αποδείξει πως το δικαιούται, να της στείλεις εξώδικο, στην δεύτερη φορά που θα το επαναλάβει θα μπορέσεις να ξεκινήσεις διαδικασίες έξωσης λόγω δυστροπίας. Ζήτα από τον δικηγόρο σου να σε ενημερώσει σχετικά.

18 λεπτά πριν, savvaskiratzis είπε

Τέλος πως καταλαβαίνω τη διαφορά νέο μισθωτήριο και ανανέωση συμβολαίου ? Λίγο πριν λήξει το 3ο και τελευταίο ετήσιο συμβόλαιο έγινε συμβόλαιο 3ετες με τους ίδιους ακριβώς όρους που ανέφεραν και τα προηγούμενα. 

Κάνοντας τον κόπο να διαβάσεις το συμβόλαιο, αν δεν γράφει κάτι για ανανέωση μίσθωσης τότε είναι νέα :)

Αν και όπως ειπώθηκε παραπάνω δεν κάνει καμία διαφορά, εφόσον προβλέπει λήξη το 2023 τότε είσαι δεσμευμένος μέχρι τότε, άσχετα αν είναι νέα μίσθωση ή ανανέωση της παλιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, george1807 είπε

Ιδιοκτησία σου θα είναι; Ποιος θα το φτάξει, ο γείτονας;

Μπορεί να μην αξίζει να επισκευαστεί το σπίτι ή το κόστος επισκευής να είναι δυσανάλογο με το πρόβλημα που δημιουργείται. Δηλαδή αν έμενες ο ίδιος να μην το επισκεύαζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, savvaskiratzis said:

Εγώ αλλά όποτε έχω τα χρήματα. Αν αδυνατώ λόγω της κατάστασης να φτιάξω τη ζημιά και μένουν άνθρωποι μέσα τι γίνεται ?

Ξέχασα να το αναφέρω. Μιλάμε για μονοκατοικία.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Πλέον έχω σαφή εικόνα. Μπορείτε να κλείσετε το θέμα.

 

Quote

Αν κατά το χρόνο της παράδοσής του στο μισθωτή το μίσθιο έχει ελάττωμα που εμποδίζει μερικά ή ολικά τη συμφωνημένη χρήση (πραγματικό ελάττωμα) ή αν κατά τη διάρκεια της μίσθωσης εμφανίστηκε τέτοιο ελάττωμα, ο μισθωτής έχει δικαίωμα μείωσης ή μη καταβολής του μισθώματος.

Το ίδιο ισχύει και αν λείπει από το μίσθιο μια συμφωνημένη ιδιότητα ή αν έλειψε μια τέτοια ιδιότητα όσο διαρκεί η μίσθωση.

Άρθρο 576 Α.Κ.

Επίσης

Quote

Στη μίσθωση κατοικίας, αν η χρήση του μισθίου συνεπάγεται σπουδαίο κίνδυνο για την υγεία του μισθωτή ή των οικείων του που συγκατοικούν, ο μισθωτής έχει δικαίωμα να καταγγείλει τη μίσθωση χωρίς να τάξει προθεσμία, και αν ακόμη κατά τη σύναξη της μίσθωσης ή την παράδοση του μισθίου γνώριζε τις επικίνδυνες συνθήκες ή παραιτήθηκε από τα σχετικά δικαιώματά του.

Άρθρο 588 Α.Κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οχι. Αν το προβλημα οφειλεται σε φυσικα αιτια, μαλλον θα το γνωριζες ηδη σαν ιδιοκτητης.

Το "μάλλον" δεν αποτελεί επιχείρημα, θα πρέπει να αποδειχθεί ότι ο ιδιοκτήτης το γνώριζε.

13 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν το προβλημα οφειλεται σε πχ σπασμενο σωληνα αλλου διαμερισματος, τα βρισκεις με τον αλλο ιδιοκτητη.

Μην μπερδεύεσαι, ο σπασμένος σωλήνας άλλου διαμερίσματος δεν έχει να κάνει με αυτό που συζητάμε εδώ επειδή είναι βλάβη άλλου διαμερίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Το "μάλλον" δεν αποτελεί επιχείρημα, θα πρέπει να αποδειχθεί ότι ο ιδιοκτήτης το γνώριζε.

Μην μπερδεύεσαι, ο σπασμένος σωλήνας άλλου διαμερίσματος δεν έχει να κάνει με αυτό που συζητάμε εδώ επειδή είναι βλάβη άλλου διαμερίσματος.

Δεν θυμομουν οτι αφορουσε μονοκατοικια το Thread.

Δλδ δεν γνωριζεις οτι ενα σπιτι σε ενα νησι δεν θα εχει υγρασια? Εμενα σε τετοιο στην Συρο, και απο την ωρα που δεν ειχε τις σχετικες μονωσεις, δεν ασχοληθηκα και εγω με επισκευες και ξυσιμο τοιχων πριν φυγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...