Προς το περιεχόμενο

Έξωση σε ενοικιαστή για ιδιοκατοίκηση


savvaskiratzis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
1 hour ago, kostasR1 said:

Το ρεύμα είναι στο δικό σου όνομα ?  Αν είσαι τυχερός και είναι στο δικό σου. Απειλησέ τους ότι θα κόψεις το ρεύμα.

Γνωστός μου που είχε στο ονομά του το ρεύμα έτσι τους έδιωξε :-) 

Πανέξυπνος ο γνωστός σου.

Εάν το έκανε σε εμένα, θα τράβαγα μια παράνομη επανασύνδεση και θα τον άφηνα να τρέχει μετά εάν το έβρισκαν, μιας και το ρεύμα θα ήταν στο όνομά του. 

:-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Malthador είπε

Πανέξυπνος ο γνωστός σου.

Εάν το έκανε σε εμένα, θα τράβαγα μια παράνομη επανασύνδεση και θα τον άφηνα να τρέχει μετά εάν το έβρισκαν, μιας και το ρεύμα θα ήταν στο όνομά του. 

:-)

Πρόπλεμ σολβτ! :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Πολύ συγκεκριμένη κατηγορία όλες οι ενεργές μισθώσεις; Καλή συνέχεια σου εύχομαι. Να ξέρεις πάντως ότι η αξία του λόγου είναι εκ διαμέτρου αντίθετη από την επιθετικότητα και την ειρωνεία που τη χαρακτηρίζει. Ειδικά μεταξύ αγνώστων. 

Όχι, δεν είναι πολύ συγκεκριμένη κατηγορία οι "ενεργές" (ότι και να εννοείς με αυτό) μισθώσεις, όπως έγραψα και παραπάνω είναι πολύ συγκεκριμένη κατηγορία οι μισθώσεις που έχουν συναφθεί πριν το 2014 και δεν έχει γίνει ποτέ για αυτές δήλωση στο taxis.

Επίσης το να μιλάει κάποιος με επιχειρήματα και να λέει τα πράγματα όμως είναι δεν το λες ούτε επιθετικότητα ούτε ειρωνεία.

15 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει τι πραγματικά ισχύει, ας ρωτήσει τον λογιστή του. Χωρίς μισθωτήριο σε ισχύ στο taxis, δεν μπορούν ούτε μισθωτές ούτε εκμισθωτές να κάνουν τίποτα. Ούτε ΚΕΑ, ούτε επιδόματα, ούτε μειώσεις ενοικίου. 

Αυτά από εμένα. Αποχωρώ. 

Άλλα έλεγες πριν (πως η σιωπηρή αναμίσθωση δεν ισχύει πλέον), και άλλα λες τώρα (πως χωρίς ενεργό μισθωτήριο δεν έχει επιδόματα κτλ, κάτι που πάντα ίσχυε, δεν έγινε τώρα).

Καλά κάνεις και αποχωρείς γιατί όσο συνεχίζεις τόσο εκτίθεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρυσι πάντως που μίλησα με το λογιστή μου, μου είπε δεν υπάρχουν αυτόματες ανανεώσεις και να έχω το νου μου μετά απο 3 χρόνια γιατί αν φαίνεται κατάθεση είσπραξης ενοικίου και δεν είναι δηλωμένο στο taxis έγκαιρα θα έχω πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

Πέρυσι πάντως που μίλησα με το λογιστή μου, μου είπε δεν υπάρχουν αυτόματες ανανεώσεις και να έχω το νου μου μετά απο 3 χρόνια γιατί αν φαίνεται κατάθεση είσπραξης ενοικίου και δεν είναι δηλωμένο στο taxis έγκαιρα θα έχω πρόβλημα

Αν πρόκειται για μίσθωση που ξεκίνησε από τον 6ο 2020 και μετά ισχύει το ακριβώς αντίθετο:

"Τονίζεται ότι για νέες μισθώσεις, μετά την έκδοση της Α.1139/2020 Απόφασης Διοικητή ΑΑΔΕ, δεν χρειάζεται να δηλώνεται η τυχόν παράταση της μίσθωσης, καθότι η μίσθωση θα θεωρείται ότι είναι σε ισχύ μέχρι τη δήλωση της λύσης αυτής."

https://www.forin.gr/articles/article/11099/suxnes-erwthseis-apanthseis-aade-misthwthria-akinhtwn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...