Προς το περιεχόμενο

WD Elements - Πρόβλημα με Mac OS


thephotoshoped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την ομάδα! Αντιμετωπίζω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα με 2 WD Elements 12TB δίσκους που έχω στο macbook. Κάθε φορά που κάποιος δίσκος δεν γίνεται σωστά eject , την αμέσως επόμενη στιγμή που θα τον συνδέσω δε μπορεί να γίνει mount. Γκριζάρει στο disk utility και με ό,τι και αν έψαξα να βρω δεν κατάφερα να τον κάνω mount. 

Η μόνη λύση που δουλεύει είναι να τον συνδέσω σε PC με windows όπου εκεί τον αναγνωρίζει κατ'ευθείαν και απλά βγάζει την ειδοποίηση ότι χρειάζεται επιδιόρθωση ο δίσκος. Μόλις πατήσω την επιδιόρθωση και ολοκληρωθεί τα mac τον αναγνωρίζουν κανονικά. Προφανώς πρόκειται για κάποιο αρχειάκι το οποίο δεν προλαβαίνει να γραφτεί όταν δεν γίνεται σωστά eject. Πως όμως είναι δυνατόν τα windows να μην έχουν κανένα πρόβλημα αναγνώρισης και επίσης όλοι μου οι υπόλοιποι δίσκοι Seagate ακόμη και αν βγουν βίαια μετά να δουλεύουν κανονικά; 

Έχω επικοινωνήσει με την WD και η απάντηση τους ήταν απαράδεκτη. Μου είπαν απλά να τον βγάζω σωστά. Και ρωτάω όταν κοπεί το ρεύμα, λείπω, και το UPS δεν προλάβει να κρατήσει αρκετή ενέργεια πάλι θα έχουμε τα ίδια; Ναι μου λένε. Άρα έχουν κατασκευάσει ένα προϊόν το οποίο για να δουλέψει σωστά σε mac πρέπει να έχεις και ένα windows PC. 

Να πω απλά ότι πρόκειται για νέους σκληρούς δίσκους, macbook pro 2020 & Big Sur. 

Δεν είναι τραγικό; Έχετε αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα ξανά;

Επεξ/σία από thephotoshoped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

*Μετέφερα το θέμα στην κατηγορία των σκληρών δίσκων - ας σβηστεί από εδώ παρακαλώ

Επεξ/σία από thephotoshoped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...