Προς το περιεχόμενο

Ξανά πρώτη η AMD στους desktop επεξεργαστές, μετά από 15 χρόνια


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Thresh είπε

Η Intel πάντως το πιστεύει κι έχει ξοδέψει δισεκατομμύρια για να πάει σε λιγότερα.

Άλλο το να θες να μειώσεις την αρχιτεκτονική και άλλο να συγκρίνεις τα 7nm της μίας εταιρίας με τα 14nm της άλλης το οποίο πρακτικά είναι χαζό εντελώς

Σε περίπτωση που θες να μάθεις κάποια παραπάνω πράγματα 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, nasos74 είπε

Σωστά το αναφέρεις, είναι ξεκάθαρο πως με τον νέο CEO της, η Intel θα κάνει focus σε προϊόντα που θα επιτρέψει στους OEM συνεργάτες/κατασκευαστές της να ανταγωνιστούν τον δρόμο που επέλεξε η Apple.

Μερικές παρατηρήσεις, 
Η υιοθέτηση big/little core σχεδίασης από την x86 μεριά, είναι για πολλούς game changer καθώς θα χτυπήσει στο σημαντικότερο πλεονέκτημα των ARM υλοποιήσεων που είναι η αυτονομία κτλ. 

Φημολογείται πως AMD και Intel έχουν ήδη συμφωνήσει σε μια lightweight εκδοχή toy 64bit-x86 η οποία θα «ελαφρύνει» την σχεδίαση και θα προσφέρει θεαματική αύξηση των επιδόσεων

Intel και AMD δεν ανταγωνίζονται την Apple καθώς έτσι και αλλιώς είναι ένα περιφραγμένο οικοσύστημα με στοχευμένο/ορισμένο μερίδιο στην αγορά. Μόνο μια εταιρεία έχει την τεχνογνωσία και το χρήμα για να φέρει την ARM σε notebook/desktop/workstation και αυτή είναι η nVidia. 

Με την ευκαιρία να αποσαφηνίσουμε ότι ο M1 πράγματι είναι μια πολύ καλή υλοποίηση ARM, εννοείται δεν είναι πανάκεια για όλες τι χρήσεις άσχετα τι λέει το marketing της Apple και τα fanboys. Πχ. Δεν είναι ένα 10W CPU, σε full απόδοση πλησιάζει τα 30W όπως και αντίστοιχα x86 CPUs.

Με απλά λόγια, γενικότητες ότι οι ARM είναι το μέλλον, το x86 είναι ενεργοβόρο, πεθαίνει κτλ είναι επιφανειακές αναλύσεις. Η RISC και η CISC πορεύονται μαζί για δεκαετίες με ξεκάθαρα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Το software και κυρίως το OS θα κάνει την διαφορά για αυτό όλα τα βλέμματα είναι στην Microsoft. 
 

Εγώ μετέφερα τι είπε το νέο αφεντικό. Νομίζω έχει περισσότερη σημασία τι λέει αυτός παρά τι σχολιάζουμε εμείς εδώ. Είναι λίγο άσχημο η πρώτη προσπάθεια desktop επεξεργαστή μιας εταιρίας lifestyle να είναι καλύτερη από τον κορυφαίο τους mobile. Φαίνεται πιο άσχημο από το "η AMD μας πέρασε", αυτό είχε ξαναγίνει και θα ξαναγίνει, μια θα περνάει μπροστά ο ένας μια ο άλλος. Το άλλο όμως βαράει στο γόητρο.

Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα περί W, CISC, RISC έχω τελείως διαφορετική άποψη αλλά δεν είναι της παρούσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickem7 είπε

Άλλο το να θες να μειώσεις την αρχιτεκτονική και άλλο να συγκρίνεις τα 7nm της μίας εταιρίας με τα 14nm της άλλης το οποίο πρακτικά είναι χαζό εντελώς

Σε περίπτωση που θες να μάθεις κάποια παραπάνω πράγματα 

 

Απλά ότι λέει το παλικάρι στο βίντεο... Είναι χαζό να συγκρίνεις ένα τρανζιστορ (που έχει πάρα πολλές παραμέτρους λειτουργίας) με ένα νούμερο... Το πόσταρα κι εγώ το βίντεο αλλά δε νομίζω να το έχει δει και κανείς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mordred είπε

Απλά ότι λέει το παλικάρι στο βίντεο... Είναι χαζό να συγκρίνεις ένα τρανζιστορ (που έχει πάρα πολλές παραμέτρους λειτουργίας) με ένα νούμερο... Το πόσταρα κι εγώ το βίντεο αλλά δε νομίζω να το έχει δει και κανείς...

Έχεις δίκιο φίλε μου δεν το είχα δει! Είναι πολλές σελίδες με σχόλια...
Πραγματικά είναι σαν να συγκρίνεις ποιότητα κάμερας από τα MP 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, nickem7 said:

Άλλο το να θες να μειώσεις την αρχιτεκτονική και άλλο να συγκρίνεις τα 7nm της μίας εταιρίας με τα 14nm της άλλης

Άλλο αυτό που γράφεις τώρα κι άλλο το προηγούμενο post όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Thresh είπε

Άλλο αυτό που γράφεις τώρα κι άλλο το προηγούμενο post όμως.

Προφανώς και η AMD πλέον είναι μπροστά σε τεχνολογία και επιδόσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...