Προς το περιεχόμενο

εξωτερικό ή εσωτερικό σκληρό (παίζω παιχνίδια)?


Angelsnow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή εχει γεμίσει ο σκληρός μου θέλω να αγοράσω έναν ακόμα, το θέμα εινα ότι τον χρειάζομαι και στην δουλεία οπότε η ερώτηση ειναι αν πάρω εξωτερικό σκληρό θα έχω μεγάλη διαφορά στις επιδώσεις απο έναν εσωτερικό? Παίζω παιχνιδια κυρίως fps online οπότε ο εξωτερικός θα επηρεάσει το game? Χρόνους φόρτωσης κλπ?

Δεν κάνει καθόλου ο εξωτερικός για gaming? H είναι αμελητέα η διαφορά οπότε no problem?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογως τι εξωτερικο θα παρεις. Αν παρεις καποιον εξωτερικο ssd σε usb-c / usb3.1 συνδεση , θα δεις αποδοσεις γυρω στο 400/400 mb/s read/write που πιστευω αρκουν για πολλες εργασιες οπως και gaming , δεδομενου των συνθηκων παντα.
Αν παρεις εναν εξωτερικο hdd (μηχανικο δηλ) σε οποιαδηποτε συνδεσμολογια , τοτε βλεπεις ταχυτητες γυρω στο 70/80 mb/s read/write αν δεν κανω λαθος και με τετοια νουμερα δεν προκοψε κανεις...

Για να σκεφτεις τα νουμερα που εγραψα σε σχεση με εναν εσωτερικο , αν μιλαμε για εσωτερικο ssd sata 3 , τα νουμερα αγγιζουν τα 500 mb/s read/write και αν μιλαμε για μηχανικο hdd sata 3 στις 5400 στροφες μιλαμε για 250mb/s περιπου ( οι 7200 ακουμπανε τα 350mb/s ) , παρολο που το sata 3 μπορει να δωσει παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Angelsnow είπε

Επειδή εχει γεμίσει ο σκληρός μου θέλω να αγοράσω έναν ακόμα, το θέμα εινα ότι τον χρειάζομαι και στην δουλεία οπότε η ερώτηση ειναι αν πάρω εξωτερικό σκληρό θα έχω μεγάλη διαφορά στις επιδώσεις απο έναν εσωτερικό? Παίζω παιχνιδια κυρίως fps online οπότε ο εξωτερικός θα επηρεάσει το game? Χρόνους φόρτωσης κλπ?

Δεν κάνει καθόλου ο εξωτερικός για gaming? H είναι αμελητέα η διαφορά οπότε no problem?

Δεν θα έχεις πρόβλημα στο gaming με έναν εξωτερικό σκληρό  ακόμα και usb 2 να είναι που λεει ο λόγος απλά σε αυτη την περίπτωση θα μεγαλώσει κάπως ο χρόνος φόρτωσης σε κάποια παιχνίδια  .

¨Ομως η δική μου πρόταση είναι να πάρεις εναν οικονομικό εξωτερικό portable USB 3.0 για να τον έχεις πάντα μαζί σου αφου όπως λες τον χρειάζεσαι και στην δουλειά και κάποιον οικονομικό 3,5 ιντσών εσωτερικό. 

Το παραπάνω σου το λέω γιατι οι εξωτερικοί σκληροί λόγο της φορητότητας που σου παρέχουν πεθαίνουν και πιο γρήγορα απο τα πέρα δώθε . Εξωτερικό με ssd δεν αξίζει , είναι ακριβοί. 

Πάρε 1 ή 2 τέρα εσωτερικό για να μετριάσεις τα έξοδα σου και εναν οικονομικό usb 3.0 portable

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Δεν θα έχεις πρόβλημα στο gaming με έναν εξωτερικό σκληρό  ακόμα και usb 2 να είναι που λεει ο λόγος απλά σε αυτη την περίπτωση θα μεγαλώσει κάπως ο χρόνος φόρτωσης σε κάποια παιχνίδια  .

Η προταση σου ειναι αντιφατικη και κατα ενα μερος της δεν ισχυει. Στο λεω φιλικα. To μεγαλωμα του χρονου φορτωσης δεν θεωρειται προβλημα ?  Εδω με εσωτερικο δισκο μηχανικο στις 5400 και ειχα προβλημα με παιχνιδια...δεν θα εχει με εξωτερικο usb ? Με μηχανικο ειτε εσωτερικο ειτε εξωτερικο δισκο δεν κανεις δουλεια την σημερον ημεραν. Με ssd κανεις.
 

6 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Εξωτερικό με ssd δεν αξίζει , είναι ακριβοί. 

Δεν το φυσαω κιολας αλλα αυτες οι τιμες δεν μου φαινονται ακριβες.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, panoskatos είπε

Δεν θα έχεις πρόβλημα στο gaming με έναν εξωτερικό σκληρό  ακόμα και usb 2 να είναι που λεει ο λόγος απλά σε αυτη την περίπτωση θα μεγαλώσει κάπως ο χρόνος φόρτωσης σε κάποια παιχνίδια  .

Το έχω κάνει

13 ώρες πριν, mphxths είπε

To μεγαλωμα του χρονου φορτωσης δεν θεωρειται προβλημα ?  Εδω με εσωτερικο δισκο μηχανικο στις 5400 και ειχα προβλημα με παιχνιδια...δεν θα εχει με εξωτερικο usb ? Με μηχανικο ειτε εσωτερικο ειτε εξωτερικο δισκο δεν κανεις δουλεια την σημερον ημεραν.

Συμφωνώ

13 ώρες πριν, mphxths είπε

αυτες οι τιμες δεν μου φαινονται ακριβες.

και συμφωνώ.

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα με τον εξωτερικό πέρα από τις ταχύτητες. Αν αφαιρέσουμε τον εξωτερικό και βάλουμε κάποιο φλασάκι και μετά τον ξαναβάλουμε, θα έχει το ίδιο γράμμα ο δίσκος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Αν αφαιρέσουμε τον εξωτερικό και βάλουμε κάποιο φλασάκι και μετά τον ξαναβάλουμε, θα έχει το ίδιο γράμμα ο δίσκος;

Δεν ξερω πως συμπεριφερονται τα windows σε τετοιες περιπτωσεις. Πολυ πιθανο να μην εχει το ιδιο γραμμα. Προσωπικα πιστευω οτι εξωτερικοι δισκοι δεν ειναι για εγκαταστασεις προγραμματων/παιχνιδιων εξαιτιας τετοιων περιπτωσεων. Αλλα αν καποιος παρει το εγκατεστημενο προγραμμα/παιχνιδι , το πεταξει στον εξωτερικο δισκο , ξερει οτι παιζει και χωρις εγκατασταση και δεν βαριεται να πηγαινει χειροκινητα στον δισκο και να διπλοκλικαρει το εκτελεσιμο , μπορει να το κανει ευκολα και θα δουλεψει με καποιον εξωτερικο ssd ικανοποιητικοτατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το GTA V από την Epic όταν το είχα σε εξωτερικό κάθε ~1 μήνα μου ζητούσε να το εγκαταστήσω, όπως ανέφερα κι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Αν αφαιρέσουμε τον εξωτερικό και βάλουμε κάποιο φλασάκι και μετά τον ξαναβάλουμε, θα έχει το ίδιο γράμμα ο δίσκος;

Πολύ σωστά το επισημαίνεις. Πάντως, μια και αναφέρθηκε, ας προσθέσουμε κάτι: αν θέλεις (με πολλές πιθανότητες αλλά όχι 100% βεβαιότητα) να έχει μια εξωτερική μονάδα πάντα το ίδιο γράμμα, όρισέ της κάποιο από τα τελευταία διαθέσιμα του αλφαβήτου. H διαδικασία περιγράφεται εδώ: https://www.howtogeek.com/96298/assign-a-static-drive-letter-to-a-usb-drive-in-windows-7/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, το σκέφτηκα και είπα να πάω σε εσωτερικό και ίσως πάρω ενα φλασάκι για την δουλειά και να πηγαινοφέρνω τα αρχεία. Σίγουρα θα έχει θέση για δεύτερο σκληρό το κουτί ή παίζει να εχω μπλεξίματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Turbo x cerberus VI midi tower. Ειχα πάρει ενα έτοιμο με rx570, 8gb ram, 240 ssd αλλά εχει εκείνα τα παλιο τροφοδοτικά του πλαίσιου....τεσπα θα το ανοιξω και θα δώ απλα φοβάμαι μην χάσω την εγγυηση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Angelsnow είπε

Turbo x cerberus VI midi tower. Ειχα πάρει ενα έτοιμο με rx570, 8gb ram, 240 ssd αλλά εχει εκείνα τα παλιο τροφοδοτικά του πλαίσιου....τεσπα θα το ανοιξω και θα δώ απλα φοβάμαι μην χάσω την εγγυηση! 

Στη φωτογραφία που βλέπω στη σελίδα του προϊόντος στο Πλαίσιο βλέπω να χωράει 4 δίσκους των 3.5" και άλλους 3 των 2.5"

Επεξ/σία από fujitsuA530
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...