Προς το περιεχόμενο

Νέα τηλεφωνική γραμμή σε μονοκατοικία - απορίες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα μετακόμισα στο χωριό σε νεόδμητo όροφο σε διπλοκατοικία. Εκεί που είχα εξετάσει διάφορες λύσεις για την σύνδεση του Internet (διαμοιρασμός γραμμών και συνδέσεων με το κάτω σπίτι μέσω repeater κλπ), έμαθα ότι ήρθε η forthnet στην περιοχή (ήμουνα συνδρομητής 10 χρόνια και ήμουνα ικανοποιημένος) και αποφάσισα να κάνω δικιά μου ξεχωριστή σύνδεση 100 mbps με voip τηλεφωνία.

Tο σημείο εισόδου της γραμμής τηλεφώνου στο σπίτι είναι ένα απλό ethernet καλώδιο, το οποίο πηγαίνει στην πρώτη πρίζα του σπιτιού (η οποία είναι στη κρεβατοκάμαρα) και μετά διαμοιράζεται με απλό τηλεφωνικό καλώδιο στα δωμάτια ανάμεσα στα οποία και στο σαλόνι που θέλω να βάλω το router. 

H είσοδος της γραμμής του σπιτιού όπως φαίνεται στη φωτογραφία είναι το χύμα ethernet που φαίνεται να βγαίνει μέσα από έναν σωλήνα.

Οι απορίες μου είναι οι εξής :

α. Θα έχω πρόβλημα με το να βάλω το vdsl router στην τελευταία πρίζα του σπιτιού (που είναι το σαλόνι) ή πρέπει να είναι στην πρώτη υποχρεωτικά (δεν θέλω να κοιμάμαι και στο προσκεφάλι μου να έχω το router);

β. Το καλώδιο του παρόχου θα κουμπώσει έτσι χύμα πάνω στο ethernet ; Δεν θέλω να έχω την χύμα κατάσταση  που έχει και το κάτω σπίτι (το στρογγυλό κουτί που φαίνεται στη φώτο);

γ. Μήπως πρέπει να πάρω έναν εξωτερικό στεγανό κατανεμητή με μια οριολωρίδα, να το βιδώσω στον τοίχο και όταν θα έρθει ο τεχνικός του παρόχου να κάνει όμορφα ωραία και καθαρά τις συνδέσεις του;

IMG_20210113_151828_50.jpg

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...