Προς το περιεχόμενο

Η WhatsApp διευκρινίζει περαιτέρω την πρόσφατη αλλαγή στους όρους χρήσης


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ότι ξέρω η κυπτογράφηση του signal δεν έχει σπάσει τελικά. Ήταν φήμες απο μια εταιρεία auditing που τελικά αποδείχτηκε οτι δεν ισχύει. Η μόνη περίπτωση να πάρει κάποιος αποκρυπτογραφημένα μηνύματα σου στο signal, είναι μόνο εάν έχεις φυσική πρόσβαση στην ίδια την συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, keysmith είπε

οι πελάτες του what app του Ζουκερμπερκ, ανησυχούν μη και τα "δεδομένα" τους μοιραστούν με την άλλη εταιρία πάλι του Ζουκερμπερκ που την λενε Facebook. Οι περισσότεροι έχουν έτσι και αλλιώς Messenger (εκτός από WhatsApp) και τώρα θα κλείσουν τα Whats App (κρατώντας το messenger) για να πάνε στο Signal..

Λες και δεν δεχόταν διαφημίσεις από εταιρίες με συμφωνία στο Whatsapp τώρα τους πειράζει που θα δεχθούν διαφημίσεις από εταιρίες που πληρώσανε το FB (που κάποιες έιναι ήδη και στον Whats app). 

Κοινώς πολύ κακό για το τίποτα. Εγώ αυτό κατάλαβα. Καθίστε εκεί που είστε και είναι και οι περισσότεροι φίλοι σας και αφήστε τις "επαναστάσεις" όταν είστε γραμμένοι σε ΟΛΑ τα social networks και messengers και έχετε google services στο κινητό σας. Την έχετε χάσει την "ιδιωτικότητα" σας (όπως την νομίζει ο καθένας) χρόνια τώρα και όχι τώρα με αυτό. 

Αυτο ειναι το οξυμωρο τις υποθεσhς. Οτι κρατανε το Μεσσετζερ και πετανε το whatapp

Επεξ/σία από Loinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν το περιμένω κάθε φορά το ίδιο γίνεται στο Τεχνολογικό forum του insomnia από τους χρήστες του.

Πρώτον. Όχι. Δε γίνεται να πουληθεί το Signal όταν μεγαλώσει και θέλει να το αγοράσει το Facebook. Για δύο λόγους. Ένα, η μορφή του είναι ΜΚΟ, οπότε δεν "ανήκει" σε κάποιον ούτως ή άλλως. Δύο, ο κώδικάς του είναι ανοικτός. Κι όχι μόνο των εφαρμογών αλλά και των server τους. Που σημαίνει πως το δευτερόλεπτο που θα "πουληθεί", θα βγουν fork με ΑΚΡΙΒΏΣ τις ίδιες εφαρμογές και servers, που δε θα είναι πουλημένα. Είναι ΧΑΖΌ το να λες πως θα πουληθεί, όχι απλά λάθος.

 

Δεύτερον. Η κρυπτογράφηση γίνεται στις συσκευές και δε συμβαίνει στον server. Δεν υπάρχει να σπάσεις κάτι αν δεν έχεις το κινητό στα χέρια. Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος δηλαδή. Και πάλι. Ο κώδικας είναι ανοικτός και διαθέσιμος σε όλους για να το επιβεβαιώσουν.

 

Πέρα από αυτά λοιπόν, το να προσπαθείς να έχεις ασφάλεια, δεν είναι κακό. Πρώτα θα μπει η χρηστικότητα. Δεν το συζητάμε. Αν οι γονείς σου χρησιμοποιούν ακόμα και Viber, θα το έχεις κι εσύ. Αυτό δε σημαίνει πως δεν μπορείς να έχεις και το Signal κι όσο μπορείς να το προωθείς. Προσωπικά έχω τραβήξει μαζί μου ήδη ένα γκρουπ φίλων κι άλλα τρία άτομα ξεχωριστά. Για αρχή καλά είναι. Οι αλλαγές δε γίνονται με ένα μαγικό ραβδάκι. Γίνονται με προσπάθεια. Το ότι έχει το Google και το Facebook πολλές πληροφορίες για εμένα, δε σημαίνει πως θα πρέπει να τους το κάνω εύκολο και να τους δίνω κι άλλες. Εκεί που μπορώ, δε θα τους δίνω.

  • Like 5
  • Thanks 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fytotech είπε

Αν και δεν το περιμένω κάθε φορά το ίδιο γίνεται στο Τεχνολογικό forum του insomnia από τους χρήστες του.

Πρώτον. Όχι. Δε γίνεται να πουληθεί το Signal όταν μεγαλώσει και θέλει να το αγοράσει το Facebook. Για δύο λόγους. Ένα, η μορφή του είναι ΜΚΟ, οπότε δεν "ανήκει" σε κάποιον ούτως ή άλλως. Δύο, ο κώδικάς του είναι ανοικτός. Κι όχι μόνο των εφαρμογών αλλά και των server τους. Που σημαίνει πως το δευτερόλεπτο που θα "πουληθεί", θα βγουν fork με ΑΚΡΙΒΏΣ τις ίδιες εφαρμογές και servers, που δε θα είναι πουλημένα. Είναι ΧΑΖΌ το να λες πως θα πουληθεί, όχι απλά λάθος.

 

Δεύτερον. Η κρυπτογράφηση γίνεται στις συσκευές και δε συμβαίνει στον server. Δεν υπάρχει να σπάσεις κάτι αν δεν έχεις το κινητό στα χέρια. Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος δηλαδή. Και πάλι. Ο κώδικας είναι ανοικτός και διαθέσιμος σε όλους για να το επιβεβαιώσουν.

 

Πέρα από αυτά λοιπόν, το να προσπαθείς να έχεις ασφάλεια, δεν είναι κακό. Πρώτα θα μπει η χρηστικότητα. Δεν το συζητάμε. Αν οι γονείς σου χρησιμοποιούν ακόμα και Viber, θα το έχεις κι εσύ. Αυτό δε σημαίνει πως δεν μπορείς να έχεις και το Signal κι όσο μπορείς να το προωθείς. Προσωπικά έχω τραβήξει μαζί μου ήδη ένα γκρουπ φίλων κι άλλα τρία άτομα ξεχωριστά. Για αρχή καλά είναι. Οι αλλαγές δε γίνονται με ένα μαγικό ραβδάκι. Γίνονται με προσπάθεια. Το ότι έχει το Google και το Facebook πολλές πληροφορίες για εμένα, δε σημαίνει πως θα πρέπει να τους το κάνω εύκολο και να τους δίνω κι άλλες. Εκεί που μπορώ, δε θα τους δίνω.

Κατσε για να το καταλαβω, διοτι ανηκω σε αυτους που το πιστευω οτι το ονειρο ολων που ασχολουνται με αυτα τα θεματα ειναι να τους αγορασουνε για κατι ψωρο εκκατομμυρικια και μετα να πινουνε πινες κολαντες στην κοστα ρικα.

 

θα βγουνε φορκ , οπως λες, απο ποιον?

ποιος θα τα χρηματοδητησει?

θα ειναι τζαμπε?

θα κανουνε συλλογη δεδομενων?

θα εχουνε και αυτοι που βγαλανε το φορκ το ονειρο να πουληθουν ή θα τους κανουνε και αυτους φορκ μολις πουλησουνε ...?

μην ξεκινησεις απο την τελευταια ερωτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fytotech είπε

Αν και δεν το περιμένω κάθε φορά το ίδιο γίνεται στο Τεχνολογικό forum του insomnia από τους χρήστες του.

Πρώτον. Όχι. Δε γίνεται να πουληθεί το Signal όταν μεγαλώσει και θέλει να το αγοράσει το Facebook. Για δύο λόγους. Ένα, η μορφή του είναι ΜΚΟ, οπότε δεν "ανήκει" σε κάποιον ούτως ή άλλως. Δύο, ο κώδικάς του είναι ανοικτός. Κι όχι μόνο των εφαρμογών αλλά και των server τους. Που σημαίνει πως το δευτερόλεπτο που θα "πουληθεί", θα βγουν fork με ΑΚΡΙΒΏΣ τις ίδιες εφαρμογές και servers, που δε θα είναι πουλημένα. Είναι ΧΑΖΌ το να λες πως θα πουληθεί, όχι απλά λάθος.

 

Δεύτερον. Η κρυπτογράφηση γίνεται στις συσκευές και δε συμβαίνει στον server. Δεν υπάρχει να σπάσεις κάτι αν δεν έχεις το κινητό στα χέρια. Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος δηλαδή. Και πάλι. Ο κώδικας είναι ανοικτός και διαθέσιμος σε όλους για να το επιβεβαιώσουν.

 

Πέρα από αυτά λοιπόν, το να προσπαθείς να έχεις ασφάλεια, δεν είναι κακό. Πρώτα θα μπει η χρηστικότητα. Δεν το συζητάμε. Αν οι γονείς σου χρησιμοποιούν ακόμα και Viber, θα το έχεις κι εσύ. Αυτό δε σημαίνει πως δεν μπορείς να έχεις και το Signal κι όσο μπορείς να το προωθείς. Προσωπικά έχω τραβήξει μαζί μου ήδη ένα γκρουπ φίλων κι άλλα τρία άτομα ξεχωριστά. Για αρχή καλά είναι. Οι αλλαγές δε γίνονται με ένα μαγικό ραβδάκι. Γίνονται με προσπάθεια. Το ότι έχει το Google και το Facebook πολλές πληροφορίες για εμένα, δε σημαίνει πως θα πρέπει να τους το κάνω εύκολο και να τους δίνω κι άλλες. Εκεί που μπορώ, δε θα τους δίνω.

Για το telegram τι άποψη έχεις? Ρωτάω γιατί σε βλέπω ψαγμενο με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fytotech είπε

Αν και δεν το περιμένω κάθε φορά το ίδιο γίνεται στο Τεχνολογικό forum του insomnia από τους χρήστες του.

Πρώτον. Όχι. Δε γίνεται να πουληθεί το Signal όταν μεγαλώσει και θέλει να το αγοράσει το Facebook. Για δύο λόγους. Ένα, η μορφή του είναι ΜΚΟ, οπότε δεν "ανήκει" σε κάποιον ούτως ή άλλως. Δύο, ο κώδικάς του είναι ανοικτός. Κι όχι μόνο των εφαρμογών αλλά και των server τους. Που σημαίνει πως το δευτερόλεπτο που θα "πουληθεί", θα βγουν fork με ΑΚΡΙΒΏΣ τις ίδιες εφαρμογές και servers, που δε θα είναι πουλημένα. Είναι ΧΑΖΌ το να λες πως θα πουληθεί, όχι απλά λάθος.

 

Δεύτερον. Η κρυπτογράφηση γίνεται στις συσκευές και δε συμβαίνει στον server. Δεν υπάρχει να σπάσεις κάτι αν δεν έχεις το κινητό στα χέρια. Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος δηλαδή. Και πάλι. Ο κώδικας είναι ανοικτός και διαθέσιμος σε όλους για να το επιβεβαιώσουν.

 

Πέρα από αυτά λοιπόν, το να προσπαθείς να έχεις ασφάλεια, δεν είναι κακό. Πρώτα θα μπει η χρηστικότητα. Δεν το συζητάμε. Αν οι γονείς σου χρησιμοποιούν ακόμα και Viber, θα το έχεις κι εσύ. Αυτό δε σημαίνει πως δεν μπορείς να έχεις και το Signal κι όσο μπορείς να το προωθείς. Προσωπικά έχω τραβήξει μαζί μου ήδη ένα γκρουπ φίλων κι άλλα τρία άτομα ξεχωριστά. Για αρχή καλά είναι. Οι αλλαγές δε γίνονται με ένα μαγικό ραβδάκι. Γίνονται με προσπάθεια. Το ότι έχει το Google και το Facebook πολλές πληροφορίες για εμένα, δε σημαίνει πως θα πρέπει να τους το κάνω εύκολο και να τους δίνω κι άλλες. Εκεί που μπορώ, δε θα τους δίνω.

👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JcD είπε

Για το telegram τι άποψη έχεις? Ρωτάω γιατί σε βλέπω ψαγμενο με το θέμα.

Θα σου πω εγώ τη άποψη μου που δεν δείχνω ψαγμένος. 

Το Telegram απο προεπιλογή δεν είναι κρυπτογραφημένο. Επίσης το Telegram έχουνε πει ανοιχτά η εταιρεία ότι <<αν ζητηθούν τα στοιχεία (ip κλπ) και τα μηνύματα κάποιου απο την αστυνομία, τότε είμαστε πρόθυμοι να τα δώσουμε>>. Εμένα αυτό μου ακούγεται λίγο ύποπτο και δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου (και χωρίς να κάνω κάτι παράνομο).

Για να υπάρχει κρυπτογράφηση στο telegram θα πρέπει να και οι 2 χρήστες να το επιλέξουν σαν "κρυφή συνομιλία". Και πάλι όμως δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος ότι το τηρούνε

Γενικότερα, όταν κοιτάς να βάλεις μια εφαρμογή μηνυμάτων που σου τάζει ασφάλεια, ιδιωτικότητα κλπ Δεν κοιτάς μόνο το περιτύλιγμα και την περιγραφή (μέχρι και το facebook λεει οτι σεβεται την ιδιωτικοτητα μας, γελάω), θα πρεπει να κανεις μια καλυτερη ερευνα, διαβασε σε κοινοτητες subreddit τι αποψη υπαρχει για την εν λογο εφαρμογη κλπ κλπ

Τώρα γιατι βαζουν αρκετοι το telegram ? Διότι αν αναζητησεις στο playstore "κρυπτογραφημενα μηνυματα" θα σου βγαλει απευθειας αυτο, ο αλλος δεν εχει ιδεα, και σου λεει οτι "για να το λενε, δικιο θα εχουν"

4 ώρες πριν, Makatsoras είπε

θα βγουνε φορκ , οπως λες, απο ποιον?

ποιος θα τα χρηματοδητησει?

θα ειναι τζαμπε?

θα κανουνε συλλογη δεδομενων?

θα εχουνε και αυτοι που βγαλανε το φορκ το ονειρο να πουληθουν ή θα τους κανουνε και αυτους φορκ μολις πουλησουνε ...?

μην ξεκινησεις απο την τελευταια ερωτηση.

Τα fork δε θα βγούνε απο εμένα και απο εσένα. Υπάρχουν κοινότητες ολόκληρες με ακτιβιστές και με ανθρώπους που ασχολούνται ακόμα πιο σοβαρά με την ιδιωτικότητα. Ένα παράδειγμα εφαρμογών που έγιναν fork και έκαναν καλούτσικη επιτυχία: Fennec , Braver , Waterfox κλπ

Τα έσοδα θα είναι απο donation και απο crowdfunding

Τζαμπέ ναι

Οχι, δεν θα κάνουνε συλλογή δεδομένων γιατί τα fork είναι open source και είναι θέμα ημερών να τους πάρει πρέφα κάποιος και τότε θα τους πάρουν με τις πέτρες.

Τα fork δεν τα βγάζουνε ούτε για να πουληθούν, ούτε για να πουλήσουν.. 

Ήθελα να ξεκινήσω από την τελευταία ερώτηση , έτσι για το σπάσιμο :p 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Makatsoras είπε

Κατσε για να το καταλαβω, διοτι ανηκω σε αυτους που το πιστευω οτι το ονειρο ολων που ασχολουνται με αυτα τα θεματα ειναι να τους αγορασουνε για κατι ψωρο εκκατομμυρικια και μετα να πινουνε πινες κολαντες στην κοστα ρικα.

 

θα βγουνε φορκ , οπως λες, απο ποιον?

ποιος θα τα χρηματοδητησει?

θα ειναι τζαμπε?

θα κανουνε συλλογη δεδομενων?

θα εχουνε και αυτοι που βγαλανε το φορκ το ονειρο να πουληθουν ή θα τους κανουνε και αυτους φορκ μολις πουλησουνε ...?

μην ξεκινησεις απο την τελευταια ερωτηση.

Ευτυχώς υπάρχει και ένας άλλος κόσμος που δεν πιστεύει τα ίδια πράγματα,

μέσα εκεί είναι χομπιστες - ερασιτέχνες και επαγγελματίες προγραμματιστές,

δικηγόροι, νομικοί, δημοσιογράφοι, ακτιβιστές, ιδεολόγοι,

φοιτητές, πανεπιστήμια, ερευνητικά κέντρα

μικρές κοινότητες, hackerspaces, ανοικτά συνέδρια - σεμινάρια, άπειρα σε κάθε μέσο tutorials για κάθε θέμα και αντικείμενο

μικρές και μεγάλες εταιρίες, μέχρι και κράτη

που προσφέρουν και ανήκουν στην στην ανοικτή κοινότητα

που έχουν δημιουργήσει ή συνεισφέρει σε τεράστια projects

από πρωτόκολλα, γλώσσες προγραμματισμού, frameworks, λειτουργικά για ένα raspberry μέχρι servers και υπερυπολογιστές

αριθμός προγραμμάτων ατελείωτος, μια βόλτα σε κάθε μορφής github αρκει...

όλα αυτά υπάρχουν για να καλύψουν κάποιες ανάγκες και όχι σώνει και καλά να βγουν λεφτά

και όταν ένα project πεθαίνει γιατί δεν προχώρησε και αυτό μπορεί να οφείλεται σε χίλιους δυο λόγους,

άνετα μπορούν να το συνεχίσουν σαν κλώνο αλλοι ή να βγουν άλλα δέκα παρόμοια, έχει γίνει πολλές φορές αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

Ευτυχώς υπάρχει και ένας άλλος κόσμος που δεν πιστεύει τα ίδια πράγματα,

μέσα εκεί είναι χομπιστες - ερασιτέχνες και επαγγελματίες προγραμματιστές,

δικηγόροι, νομικοί, δημοσιογράφοι, ακτιβιστές, ιδεολόγοι,

φοιτητές, πανεπιστήμια, ερευνητικά κέντρα

μικρές κοινότητες, hackerspaces, ανοικτά συνέδρια - σεμινάρια, άπειρα σε κάθε μέσο tutorials για κάθε θέμα και αντικείμενο

μικρές και μεγάλες εταιρίες, μέχρι και κράτη

που προσφέρουν και ανήκουν στην στην ανοικτή κοινότητα

που έχουν δημιουργήσει ή συνεισφέρει σε τεράστια projects

από πρωτόκολλα, γλώσσες προγραμματισμού, frameworks, λειτουργικά για ένα raspberry μέχρι servers και υπερυπολογιστές

αριθμός προγραμμάτων ατελείωτος, μια βόλτα σε κάθε μορφής github αρκει...

όλα αυτά υπάρχουν για να καλύψουν κάποιες ανάγκες και όχι σώνει και καλά να βγουν λεφτά

και όταν ένα project πεθαίνει γιατί δεν προχώρησε και αυτό μπορεί να οφείλεται σε χίλιους δυο λόγους,

άνετα μπορούν να το συνεχίσουν σαν κλώνο αλλοι ή να βγουν άλλα δέκα παρόμοια, έχει γίνει πολλές φορές αυτό.

 

 

Ενταξει με πεισατε παιδια, ολα καλα.

Open Source rules ...!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2021 στις 4:13 ΜΜ, zernex201 είπε

Τα fork δε θα βγούνε απο εμένα και απο εσένα. Υπάρχουν κοινότητες ολόκληρες με ακτιβιστές και με ανθρώπους που ασχολούνται ακόμα πιο σοβαρά με την ιδιωτικότητα. Ένα παράδειγμα εφαρμογών που έγιναν fork και έκαναν καλούτσικη επιτυχία: Fennec , Braver , Waterfox κλπ

 

Φίλε μη βάζεις το Waterfox πλέον σε τέτοιου είδους λίστες.

Ήδη έχει νέα αφεντικά, μια διαφημιστική.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, aypnia είπε

Φίλε μη βάζεις το Waterfox πλέον σε τέτοιου είδους λίστες.

Ήδη έχει νέα αφεντικά, μια διαφημιστική.

A ok. Απλα το εφερα σαν παράδειγμα, νομιζα οτι ειχε καταργηθει κιολας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...