Προς το περιεχόμενο

Εκπρόθεσμη μηχανή ΚΤΕΟ πρόστιμο


bananes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Φίλος έχει στο όνομά του 600cc μηχανή η οποία κλείνει 6μηνο χωρίς ΚΤΕΟ την επόμενη βδομάδα. Ο φίλος μου είναι εκτός Αθηνών και η μηχανή αράζει στο γκαράζ μου. Εγώ έχω δίπλωμα μηχανής Α1 (μέχρι 125cc).

1) Τα πρόστιμα που βλέπω για μετά το 6μηνο είναι 65 ευρώ. Ταυτόχρονα βλέπω κάτι για 150 ευρώ από την εφορία. Ισχύει αυτό το 150ρικο;

2) Στην περίπτωση που το ρισκάρω και του πάω την μηχανή στο ΚΤΕΟ χωρίς να επιτρέπεται με το δίπλωμα που έχω. Θα παιχτεί σίγουρη βλακεία;

Edit: να προσθέσω οτι το ΚΤΕΟ είναι στα 200 μετρα απο το σπίτι μου, την πάω και τσουλώντας που λέει ο λόγος

Επεξ/σία από bananes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δίπλωμά σου, σου απαγορεύει να πάρεις 600άρα για οδήγηση. αν σε πιάσουν (ειδικά τώρα που κάνουν ελέγχους και για μήνυμα μετακίνησης) ή προκαλέσεις ή σου προκαλέσουν τροχαίο τα 65ευρώ και τα 150 της εφορίας θα σου φαίνονται αστεία.

να βρει ο φίλος σου άλλο φίλο σας με κανονικό δίπλωμα να τον αγγαρέψει εκείνον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, greekfragma είπε

το δίπλωμά σου, σου απαγορεύει να πάρεις 600άρα για οδήγηση. αν σε πιάσουν (ειδικά τώρα που κάνουν ελέγχους και για μήνυμα μετακίνησης) ή προκαλέσεις ή σου προκαλέσουν τροχαίο τα 65ευρώ και τα 150 της εφορίας θα σου φαίνονται αστεία.

να βρει ο φίλος σου άλλο φίλο σας με κανονικό δίπλωμα να τον αγγαρέψει εκείνον.

το βάζω edit στο αρχικό post, το ΚΤΕΟ είναι στα 200 μετρα απο το σπίτι μου, την πάω και τσουλώντας που λέει ο λόγος

αυτό που δεν ξέρω είναι εκεί αν θα μου δημιουργήσουν πρόβλημα

Επεξ/σία από bananes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν τη πας τσουλώντας σε δημόσιο δρόμο και σε σταματήσει κάποιος τι θα πεις ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ;

θα πάρεις τηλέφωνο το φίλο σου για επιβεβαίωση και ταυτοποίηση;

αν παρόλαυτά προχωρήσεις, τα χαρτιά της να έχεις και κάποιο χαρτί από το φίλο σου μέσω ίντερνετ εκτυπωμένο π.χ. εξουσιοδότηση οτι πας τη μηχανή για ΚΤΕΟ εκ μέρους του.

χύμα στο κύμα στο δρόμο με ξένη μηχανή στα χέρια σου που ούτε το δίπλωμα σου δικαιολογεί 600άρα....

καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον τα ΚΤΕΟ είναι κλειστά.

2ον όταν ανοίξουν με ραντεβού και μύνημα μπορείς να την πας κανονικά σπρώχνοντας. Είσαι νόμιμος για μετακίνηση και η έλλειψη διπλώματος δεν σου απαγορεύει να σπρώχνεις μια μηχανή.

3ον στο ΚΤΕΟ δεν ζητάνε δίπλωμα. Δεν τους νοιάζει. Απλά φρόντισε να είναι λειτουργική, να παίρνει μπροστά να δουλεύει σωστά κλπ για να μην σε κόψουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

1ον τα ΚΤΕΟ είναι κλειστά.

Απο ποτε? Ρωταω γτ πριν τα Χριστουγεννα με πηραν τηλ για καρτα καυσαεριων (την οποια την εκανα τελικα τοπικα σε συνεργειο)

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Απο ποτε? Ρωταω γτ πριν τα Χριστουγεννα με πηραν τηλ για καρτα καυσαεριων (την οποια την εκανα τελικα τοπικα σε συνεργειο)

14/12 άνοιξαν, 4/1 έκλεισαν ξανά, και ακούγονται φήμες ότι θα ανοίξουν πάλι την επόμενη εβδομάδα. Λογικά θα βγει ανακοίνωση αύριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρωτο προβλημα ειναι οτι δεν θα παιρνει μπρος. οπότε αν φορτισεις καβαλα τη. 200 μέτρα να φας κλήση πρεπει να εισαι ο γκαντεμης της δεκαετίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...