Προς το περιεχόμενο

Version Control Software


spenksponk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

Ψαχνω για ενα version control software με το οποιο θα μπορω να ορισω καποια files ως βαση και επειτα να επεκτεινω το software με updates συνηθως PHP, SQL files. Θα ηθελα επισης  να οριζω το software version οποτε χρειαστει και να κανω export ενα specific version, δηλαδη να μου κανει export τα αρχικα files που ειχα ορισει ως βαση + τα updates που καταχωρησα εγω manually (κανοντας τα merge με τα αρχικα).

 

Επεξ/σία από spenksponk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, apostolos22 είπε

Καλημέρα,

Μιλάς μόνο για αρχεία PHP και κώδικα γενικά; Άλλοι τύποι αρχείων;

Το GIT δεν σου κάνει;

Καλημερα,

οτι μπορει να συμπεριληφθει σε μια ιστοσελιδα, folders, images, php files, txt files, sql files

Θελω κατι local και safe , το git μου φαινεται λιγο περιπλοκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spenksponk είπε

Καλημερα,

οτι μπορει να συμπεριληφθει σε μια ιστοσελιδα, folders, images, php files, txt files, sql files

Θελω κατι local και safe , το git μου φαινεται λιγο περιπλοκο

Το git είναι και local αν δεν θες να έχεις server. Safe είναι όσο είναι και ο υπολογιστής σου, δεν παρέχει κάποια επιπλέον ασφάλεια. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο περίπλοκο, επίσης κυκλοφορούν πολλές εφαρμογές με γραφικό περιβάλλον για το git. Το έχεις δοκιμάσει; Φαντάζομαι ότι θα είσαι και ο μόνος που θα γράφει οπότε πολλά conflict δεν θα υπάρχουν που κάνουν την διαδικασία λίγο πιο περίπλοκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, apostolos22 είπε

Το git είναι και local αν δεν θες να έχεις server. Safe είναι όσο είναι και ο υπολογιστής σου, δεν παρέχει κάποια επιπλέον ασφάλεια. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο περίπλοκο, επίσης κυκλοφορούν πολλές εφαρμογές με γραφικό περιβάλλον για το git. Το έχεις δοκιμάσει; Φαντάζομαι ότι θα είσαι και ο μόνος που θα γράφει οπότε πολλά conflict δεν θα υπάρχουν που κάνουν την διαδικασία λίγο πιο περίπλοκη.

Εχω κατεβασει το sourcetree αλλα μου φαινεται περιπλοκο, δεν ειμαι ο μονος που γραφει κωδικα αλλα θελω να ειμαι αυτος που θα μαζευει ολα τα files/updates και θα τα κανει push (merge) στα base files ωστε να ειναι αρχειοθετημενα και να μπορω να κανω export files σε specific version

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, spenksponk είπε

Εχω κατεβασει το sourcetree αλλα μου φαινεται περιπλοκο, δεν ειμαι ο μονος που γραφει κωδικα αλλα θελω να ειμαι αυτος που θα μαζευει ολα τα files/updates και θα τα κανει push (merge) στα base files ωστε να ειναι αρχειοθετημενα και να μπορω να κανω export files σε specific version

με ένα δύο βίντεο νομίζω θα είσαι μια χαρά. επίσης η περισσότερες εταιρίες το ζητάνε. Και εγώ μόνος μου το έμαθα.

Θα σου έλεγα διάβασε αυτό και τις υποκατηγορίες.

https://www.atlassian.com/git/tutorials/comparing-workflows

Αυτό που περιγράφεις μου κάνει πολύ πεταμένη δουλειά, που θα χάσετε την μπάλα, και εγώ στην σχολή τα είχαμε με ομάδες σε ένα dropbox και δεν ήταν βολικό.

Ίσος κάποιος άλλος να έχει κάτι άλλο να προτείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, apostolos22 είπε

με ένα δύο βίντεο νομίζω θα είσαι μια χαρά. επίσης η περισσότερες εταιρίες το ζητάνε. Και εγώ μόνος μου το έμαθα.

Θα σου έλεγα διάβασε αυτό και τις υποκατηγορίες.

https://www.atlassian.com/git/tutorials/comparing-workflows

Αυτό που περιγράφεις μου κάνει πολύ πεταμένη δουλειά, που θα χάσετε την μπάλα, και εγώ στην σχολή τα είχαμε με ομάδες σε ένα dropbox και δεν ήταν βολικό.

Ίσος κάποιος άλλος να έχει κάτι άλλο να προτείνει.

Δουλευοντας λιγο το sourcetree βλεπω οτι ειναι χρησιμο σε πολλες περιπτωσεις, το μονο που δεν μπορω να να βγαλω ακρη ειναι να κανω ενα export (archive) τις αλλαγες μεταξυ καποιοων commits. Δηλαδη να παρω τις αλλαγες που εγιναν απο ενα commit μεχρι ενα αλλο commit για να δημιουργησω ενα update package απο ενα specific version σε ενα αλλο.

Στην ουσια ειναι το create patch .diff file αλλα μαζι με τα files.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, spenksponk είπε

Δουλευοντας λιγο το sourcetree βλεπω οτι ειναι χρησιμο σε πολλες περιπτωσεις, το μονο που δεν μπορω να να βγαλω ακρη ειναι να κανω ενα export (archive) τις αλλαγες μεταξυ καποιοων commits. Δηλαδη να παρω τις αλλαγες που εγιναν απο ενα commit μεχρι ενα αλλο commit για να δημιουργησω ενα update package απο ενα specific version σε ενα αλλο.

Στην ουσια ειναι το create patch .diff file αλλα μαζι με τα files.

 

 

Δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς ακριβώς. Αν πεις ότι έχεις το v1 σε ένα branch ή στο master και έχεις αρχίσει το development στο v2 branch αλλά βλέπεις ότι το v1 έχει ένα bug τότε κάνεις ένα branch με βάσει το 1, κάνεις τις αλλαγές που θες, τις κάνεις merge στο 1 ή στο master και μετά μπορείς να τις κάνεις merge και στο v2 για να μην έχεις εκεί το bug. Αν εννοείς απλά να πάρεις μόνο τα αρχεία που άλλαξες για να τα περάσεις στον server αυτό δεν ξέρω πως γίνεται αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει τρόπος. Ένας χαζός και μάλλον κακός τρόπος που σκέφτομαι είναι να παίρνεις update από το git στον server. Αν θυμάμαι καλά όταν έγραφα php απλά πέρναγα όλο το φάκελο ή αν ήταν μικρές αλλαγές ήταν ένα δυο αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...