Προς το περιεχόμενο

Οι επεξεργαστές Intel Rocket Lake S είναι 19% γρηγορότεροι από τα περσινά μοντέλα


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Tα ίδια έλεγες και σε μένα με τον 8700k κάποτε. Μου είχες πεί τότε οτι έχω υψηλές θερμοκρασίες επειδή....τον έκαψα στο OC :P 

Τελικά έκανα delid και ξεκάηκε μάλλον, γιατί έπεσα 30 βαθμούς κάτω.

Αυτό με τον 8700Κ μου το έχει πει και άλλος και αρνούμαι να το πιστέψω , δεν ξέρω γιατί

Μάλλον γιατί από 6600Κ πήγα κατευθείαν σε 9η γενια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Herald είπε

E solder είναι ρε και αυτό, απλά έχει και ψαρόκολλα μέσα. Η πατέντα που έχει ο 10900k σε σχέση με πχ. 9900k που είναι επίσης soldered είναι οτι είναι πολύ λεπτο το IHS, γιαυτό μένει κρύος. 


Τα προ του 9900k CPU όπως ο δικός σου καθώς και ο 8700k που είχα όντως θέλανε delid και υγρό μέταλλο. Έπεσα περίπου 30-35 βαθμούς στον 8700k μετά το delid. Βέβαια εμένα ήταν ειδική περίπτωση, πολύ κακή εφαρμογή του TIM και βάραγα 90+ σε στοκ 😮 

ρε συ τα ξερω.............εχω κανει master στο πως θα ψυξω εναν intel.............

εχω κανει ψυγειο με επεμβαση 4790κ(θελει και μονωση αυτος μεσα) ,6700κ , 7700κ ,8700κ.........

με τον 9900κ μα της χαλασανε ομως λογο μεταλλικης ψαρόκολλας 🤣🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

Αυτό με τον 8700Κ μου το έχει πει και άλλος και αρνούμαι να το πιστέψω , δεν ξέρω γιατί

Μάλλον γιατί από 6600Κ πήγα κατευθείαν σε 9η γενια.

Μα δνε είναι θέμα οτι αρνεισαι να το πιστεψεις. Το θέμα είναι οτι δεν γίνεται να ζεσταίνεται παραπάνω επειδή "κάηκε". 

Θύμαμαι κιόλας ότι έτρεχα undervolted  στα 1.15v για να μην τρώω thermal throttle στους 100. Τελικά τον πέρασα ένα νυστέρι και έπεσα στους 55 σε full load. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα δνε είναι θέμα οτι αρνεισαι να το πιστεψεις. Το θέμα είναι οτι δεν γίνεται να ζεσταίνεται παραπάνω επειδή "κάηκε". 

Θύμαμαι κιόλας ότι έτρεχα undervolted  στα 1.15v για να μην τρώω thermal throttle στους 100. Τελικά τον πέρασα ένα νυστέρι και έπεσα στους 55 σε full load. 

Τόσο χάλια? Γι'αυτό πήρε κεφάλι η AMD.

Οταν χάνεις και την σοβαρότητα/ποιότητα σου σαν κατασκευαστής. Προσωπικά 1ος και τελευταίος μου AMD ήταν ένας 386DX/40 γιατί η INTEL πούλαγε χρυσάφι τους 486. Αλλά πλέον με την σειρά 5ΧΧΧ της βγάζω το καπέλο στην AMD.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου μεσα εβαζε μαγιονεζα...............ειχε και χοντρη κολλα και δεν παταγε καλα το heat spreader............

οσο για το κεφαλι που πηρε η amd ειναι επειδη εβγαλε δυνατα τσιπακια και οχι λογο της παστας που εβαζε μεσα........

την παστα την αλλαζαμε εμεις....... 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, alexcrx είπε

αφου μεσα εβαζε μαγιονεζα...............ειχε και χοντρη κολλα και δεν παταγε καλα το heat spreader............

οσο για το κεφαλι που πηρε η amd ειναι επειδη εβγαλε δυνατα τσιπακια και οχι λογο της παστας που εβαζε μεσα........

την παστα την αλλαζαμε εμεις....... 🤣🤣

Προσωπικά εκτός από επιδόσεις προσμετρώ και σοβαρότητα/ποιότητα. Αν η ΙΝΤΕΛ κάνει τέτοια φάουλ τρώει γκολ από τα αποδυτήρια.

 

ΥΓ 

Τα διάβαζα αυτά περι "οδοντόκρεμας" αλλά φανταζόμουν ότι ήταν υπερβολές AMDακηδων.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Προσωπικά εκτός από επιδόσεις προσμετρώ και σοβαρότητα/ποιότητα. Αν η ΙΝΤΕΛ κάνει τέτοια φάουλ τρώει γκολ από τα αποδυτήρια.

 

ΥΓ 

Τα διάβαζα αυτά περι "οδοντόκρεμας" αλλά φανταζόμουν ότι ήταν υπερβολές AMDακηδων.

αδερφε μου εγω δεν ειμαι με καμια εταιρεια.........

παιρνει τα λεφτα αυτος που θα μου δωσει τα περισσοτερα frames(γουσταρω games και frames)

η amd θα μου βγαλει 250 fps?????αυτη θα παρει τα λεφτα......η intel?????τοτε αυτη θα παρει το μαρουλι..........

γουσταρω αυτο που θα παρω να μου κανει τα κεφια μου..........

τεσπα υγεια σε ολους ρε αλανια........το μονο που μετραει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...