Προς το περιεχόμενο

Οι επεξεργαστές Intel Rocket Lake S είναι 19% γρηγορότεροι από τα περσινά μοντέλα


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tsarouc είπε

Μακάρι  και ελπίζω να μη χαλάσει την αξιοπιστία της μόνο. Ήταν είναι και θα είναι η καλύτερη. Δεν χρειάζεται να κυνηγά καμία AMD... μόνη της είναι στο χώρο της ποιότητας και αξιοπιστίας. 

Ελπίζω κυρίως να μη ρίξει το επίπεδο της σαν εταιρία για να δείχνει νούμερα στα μετρητηρια...

Crossing fingers....

Παίζει να είναι το πιο πετυχημένο σχόλιο για το 21 😂 (και έχω και Intel) 

Επεξ/σία από kostasfalcon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Υπάρχει κόσμος που ασχολείται ακόμη με Intel ???

Μάλλον κανείς πέρα από το περίπου 90% της αγοράς :-).

Αν και το έχω ξαναγράψει, θεωρώ ότι η amd έχει ακόμα πολύ δουλειά να κάνει για να γίνει αξιόπιστη για την αγορά των σέρβερ. Εγώ βλέπω ότι έχει θέματα με τον memory controller στους zen3, και όλα τα agesa που βγήκαν εδώ και πάνω από 1 μήνα, κόβουν επιδόσεις. Όλα αυτά φωνάζουν προβλήματα παραγωγής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Υπάρχει κόσμος που ασχολείται ακόμη με Intel ???

Για budget gaming pc είναι φτηνότερος από τον 3600x, οπότε με αυτή την λογική ανέτρεψα αγορά AMD για Intel , εγώ που έχω AMD 16 χρόνια. 16 χρονώ ο άλλος , θα προλάβει να πάρει και AMD αργότερα , τώρα το ταίριαξε με 3060ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, b-boy_steve είπε

Ακομα στα 14nm ειναι σαν να ριχνει σφαλιαρα στον εαυτο της.

Για πειτε βρε παιδια, γιατι ειμαι απο χωριο.Γιατι τετοιο κολλημα με τα nm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικα απο τα αναπαντητα ερωτηματα της ζωης πρεπει να ειναι:

Γιατι σε καθε θεμα σχετικο με android ή apple σκανε μυτη ολοι οι φανμποηδες του android και του iOS και σκοτωνονται μεταξυ τους?

Γιατι σε καθε θεμα σχετικο με AMD και INTEL γινεται το ιδιο? 

😅😅😅

Επεξ/σία από Νυσταγμένος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Για πειτε βρε παιδια, γιατι ειμαι απο χωριο.Γιατι τετοιο κολλημα με τα nm.

Οσο μικροτερες ειναι οι αποστασεις τοσο περισσοτερους πυρινες μπορει να εχει χωρις να χρειαζεται πολλα watt... Αρα αυτο αυτοματα σημαινει οτι και οι θερμοκρασιες θα ειναι χαμηλοτερες ενω οι επιδοσεις θα ειναι μεγαλυτερες! Το chipακι με λιγα λογια θα μπορει στο ιδιο μεγεθος να χωρεσει περισσοτeερα transistors, αφου οι αποστασεις μεταξυ τους ειναι μικροτερες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Seaside είπε

Οταν ακόμα και oi FM2 που ήταν σάπιοι καλύτερα πήγαιναν μέχρι και σε video encoding.

Εδώ κάνεις το άσπρο μαύρο.

H ΙΝΤΕΛ από το skylake και μετά παίζει 4Κ με ελάχιστο load ακόμη και σε celeron-J cpus των 10Watt και φυσικά το κάνει ποιο "ξεκούραστα" ακόμη και από τον R3400

29 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Οσο μικροτερες ειναι οι αποστασεις τοσο περισσοτερους πυρινες μπορει να εχει χωρις να χρειαζεται πολλα watt..

Αυτό είναι θεωρητικό , η INTEL έχει έτοιμα εδώ και χρόνια τα 10νμ αλλά όταν ανέβει πάνω από τα 4.5Ghz η cpu γίνεται ασταθής , σε αντίθεση με τα 14νμ++++++ που μπορεί να ανέβει 700-800Mhz ποιο ψηλά.

 

ΥΓ

Η αλήθεια είναι ότι η AMD με τους R5XXX προσπέρασε και τώρα τρέχει η INTEL να την προλάβει.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Εδώ κάνεις το άσπρο μαύρο.

H ΙΝΤΕΛ από το skylake και μετά παίζει 4Κ με ελάχιστο load ακόμη και σε celeron-J cpus των 10Watt και φυσικά το κάνει ποιο "ξεκούραστα" ακόμη και από τον R3400

Αυτό είναι θεωρητικό , η INTEL έχει έτοιμα εδώ και χρόνια τα 10νμ αλλά όταν ανέβει πάνω από τα 4.5Ghz η cpu γίνεται ασταθής , σε αντίθεση με τα 14νμ++++++ που μπορεί να ανέβει 700-800Mhz ποιο ψηλά.

Δεν ειναι καθολου θεωρητικο!!! Εκτως αν φτιαξει τσιπακι με μεγαλυτερο μεγεθος το οποιο παλι δεν συμφερει γιατι δεν ψυχετε ευκολα. Επισης που κολλανε τα Mhz με τους πυρινες η με το ποσο αποδοτικη ειναι η λιθογραφια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

"η single-thread απόδοση είναι πολύ σημαντικότερη, σε σχέση με τους δύο λιγότερους πυρήνες". Φανταζομαι οτι ο κοσμος ειναι γεματος με CS και R6 pro players με 3090 που θελουν να παιζουν σε 1080p 360Hz οθονη... Τι οχι?

Βασικά αλήθεια είναι. Ένας επεξεργαστής με 1 πυρήνα και την συνολική ισχύ ενός 5950x ας πούμε θα είναι πιο γρήγορος στα πάντα από τον 5950x ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Βασικά αλήθεια είναι. Ένας επεξεργαστής με 1 πυρήνα και την συνολική ισχύ ενός 5950x ας πούμε θα είναι πιο γρήγορος στα πάντα από τον 5950x ;) 

Ναι προφανως αλλα δεν γινεται! ;)

Μόλις τώρα, b-boy_steve είπε

Ναι προφανως αλλα δεν γινεται! ;)

Βασικα αυτο δεν το ξερω... Μπορει και να μην ισχυει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αιντε βρε κορίτσι μου ( intela ) , άργησες λίγο αλλά νομίζω έμαθες πολλά. Σε κάθε περίπτωση αναγνωρίζω την τρομερή εφευρετικότητα των μηχανικών της που με διαθέσιμη 14nm πίτα κατάφερε έστω να είναι ανταγωνιστική. Προσωπικά χρόνια με intel συστήματα ( εκτός απο την περίοδο των athlon 64 ) , φέτος ryzen , αλλά όταν με το καλό βγούν οι Alder νομίζω θα πέσω πάλι στα μπλε. Σε κάθε περίπτωση ο ανταγωνισμός είναι υπέρ του καταναλωτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, b-boy_steve είπε

Δεν ειναι καθολου θεωρητικο!!! Εκτως αν φτιαξει τσιπακι με μεγαλυτερο μεγεθος το οποιο παλι δεν συμφερει γιατι δεν ψυχετε ευκολα. Επισης που κολλανε τα Mhz με τους πυρινες η με το ποσο αποδοτικη ειναι η λιθογραφια;

Αφού δεν γνωρίζεις , μην επιμένεις.

Το πρόβλημα όσο κατεβαίνεις σε γεωμετρία είναι η αστάθεια και η αστάθεια εντείνεται επίσης όσο ανεβάζεις τα Mhz.

Η Intel φτιάχνει πρωτότυπες cpu εδώ και 5 χρόνια στα 10νμ(από τότε που το πρωτοανακοίνωσε) αλλά δεν μπορεί να ανεβάσει ψηλά τα Ghz και θα ήταν ποιο αργοί από τα αντίστοιχα στα 14+++++++νμ.  Ετσι αντί να μας πει ότι η νέα γενιά 10νμ είναι 20% ποιο αργή από την προηγούμενή γενιά γιατί πιάνει μικρότερες συχνότητες προτίμησε να κερδίσει χρόνο βελτιστοποιώντας τα 14νμ μέχρι να καταφέρει να διορθώσει το πρόβλημα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

"η single-thread απόδοση είναι πολύ σημαντικότερη, σε σχέση με τους δύο λιγότερους πυρήνες". Φανταζομαι οτι ο κοσμος ειναι γεματος με CS και R6 pro players με 3090 που θελουν να παιζουν σε 1080p 360Hz οθονη... Τι οχι?

Ο κόσμος είναι γεμάτος από ανθρώπους που θέλουν να πληρώσουν το κάτι παραπάνω για κάτι που θα τους κρατήσει πολλά χρόνια. Όχι κοροϊδίσια νανόμετρα που κοντράρουν στην καλύτερη το "προχθές" του αντιπάλου. Για αυτούς το STP φυσικά και μετράει αφού δουλεύει καλά σε κάθε κώδικα που υπάρχει και όχι υπό όρους και προϋποθέσεις.

Οι υπόλοιποι παίξτε Cinebench και Geekbench.

Spoiler

 

Spoiler

 

Μια πραγματικά καλή σειρά έβγαλε η AMD που δεν θυσιάζει gaming για productivity και οι τιμές είναι οι χειρότερες των τελευταίων 5 ετών.

Ο 6/12 5820K του 2014, αντίστοιχος των τωρινών 8/16, είχε φτάσει να πουλιέται λίγο πάνω από τα 400€ σε συνθήκες ανύπαρκτου ανταγωνισμού. Τώρα  βλέπεις 15-20% at best διαφορά 10700K με 5800X και διαφορά τιμής 50-55%.

Ας πάει και σε άλλα fabs η intel στην ανάγκη. Αρκεί να μας δίνει αγέραστα CPU σε λογικές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, SpecialK είπε

α ρε Intelα, απ'το 2016 μιλάς για 10nm, έφτασε 2021, και οι νέοι σου επεξεργαστές είναι ακόμη στα 14nm. Μεγάλο στραπάτσο.

Δεν σου χωράνε στο case σου ; 

Εμένα δεν θα με χάλαγε να είχα εναν 10900 και ας ηταν στα 24 πάντως.Κάτσε να είχαν αυτοι οι επεξεργαστες καμία 200αρια ευρω και η γαργάρα με τα νανόμετρα θα είχε πάει περίπατο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...