Προς το περιεχόμενο

Οι επεξεργαστές Intel Rocket Lake S είναι 19% γρηγορότεροι από τα περσινά μοντέλα


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Herald είπε

Στα 5ghz πόσο καίει ένας 8πυρήνος Ryzen οποιασδήποτε γενιάς δηλαδή? :P 

Μα και με 4.4ghz που καίει λίγοτερα απο τα μισά watt της intel είναι γρηγορότερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, SkaL- είπε

Μα και με 4.4ghz που καίει λίγοτερα απο τα μισά watt της intel είναι γρηγορότερος.

Mιλάμε για σόμπες όχι για το ποιός είναι καλύτερος. 

Όταν βάζεις ένα link λοιπόν στα 5ghz για να μου πείς οτι είναι σόμπα τότε περιμένω ένα αντίστοιχο τεστ στα 5ghz και με τον επεξεργαστή που δνε είναι σόμπα να δώ τι καίει.

Περιττό να πώ βέβαια οτι μιλάμε για auto OC από XTU. Χαίρω πολύ, αμα τον βάζεις να τρέξει με 1.5volt ένώ χρειάζεται 1.3 ας πούμε, ε θα τραβήξει τον πάτο του. 

Ποιος CPU είναι πιο γρήγορος από ας πούμε 10400f και 10700f στα 140 και 280€ αντίστοιχα? Να περιμένω η θα εξαφανιστείς? :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Mιλάμε για σόμπες όχι για το ποιός είναι καλύτερος. 

Όταν βάζεις ένα link λοιπόν στα 5ghz για να μου πείς οτι είναι σόμπα τότε περιμένω ένα αντίστοιχο τεστ στα 5ghz και με τον επεξεργαστή που δνε είναι σόμπα να δώ τι καίει.

Περιττό να πώ βέβαια οτι μιλάμε για auto OC από XTU. Χαίρω πολύ, αμα τον βάζεις να τρέξει με 1.5volt ένώ χρειάζεται 1.3 ας πούμε, ε θα τραβήξει τον πάτο του. 

Aυτά είναι να απλά για να λέμε πάρε συγκριτικά τις στοκ cpu και δες watt.  Tα 5 GHZ είναι κάτι σχετικό, πριν 9 χρόνια οι fx στα 5ghz οταν τις Intel οι cpu δεν έπιαναν 5 Ghz.... ήθελαν 250watt αλλά δεν λέει κάτι. Τότε ήταν η Intel σε καλύτερη θέση και έλεγαν τα fx σόμπες, τώρα σομπες είναι οι intel είναι δεδομένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SkaL- είπε

Aυτά είναι να απλά για να λέμε πάρε συγκριτικά τις στοκ cpu και δες watt.  Tα 5 GHZ είναι κάτι σχετικό, πριν 9 χρόνια οι fx στα 5ghz οταν τις Intel οι cpu δεν έπιαναν 5 Ghz.... ήθελαν 250watt αλλά δεν λέει κάτι. Τότε ήταν η Intel σε καλύτερη θέση και έλεγαν τα fx σόμπες, τώρα σομπες είναι οι intel είναι δεδομένο.

Aφού σε ενδιαφέρουν οι σόμπες λοιπόν, get your facts straight. Αν πάρεις τα 2 γραφήματα παρακάτω και κάνεις τον πολλαπλασιασμό θα δείς οτι η σόμπα 10900k καίει λίγοτερο μέχρι να τελειώσει το workload από : Τον 2700x, τον 3600, τον 3700x, τον 2600x και τον 3300x. ΛΙΓΟΤΕΡΟ ρεύμα. Άρα όλοι αυτοί οι επεξεργαστές δεν είναι απλά σόμπες, είναι καρμπιρατέρ υδρογονάνθρακα. 

Blender-p.webp

Power-p.webp

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Herald είπε

Aφού σε ενδιαφέρουν οι σόμπες λοιπόν, get your facts straight. Αν πάρεις τα 2 γραφήματα παρακάτω και κάνεις τον πολλαπλασιασμό θα δείς οτι η σόμπα 10900k καίει λίγοτερο μέχρι να τελειώσει το workload από : Τον 2700x, τον 3600, τον 3700x, τον 2600x και τον 3300x. ΛΙΓΟΤΕΡΟ ρεύμα. Άρα όλοι αυτοί οι επεξεργαστές δεν είναι απλά σόμπες, είναι καρμπιρατέρ υδρογονάνθρακα. 

Blender-p.webp

Power-p.webp

Ρε φίλε κάνεις πλάκα τον I9 θα τον συγκρίνεις R5 kai R3 βάλτον με R9, βάλε τον σε σχέση με τον 3900Χ, οπως το λες τότε να κάνουμε σύγκριση το i7 7700K με τον 2700Χ στο Blender να γέλασουν και οι πέτρες :P

Επεξ/σία από SkaL-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SkaL- είπε

Ρε φίλε κάνεις πλάκα τον I9 θα τον συγκρίνεις με R9, βάλε τον σε σχέση με τον 3900Χ, οπως το λες τότε να κάνουμε σύγκριση το i7 7700K με τον 2700Χ στο Blender να γέλασουν και οι πέτρες :P

Για ποιό λόγο σε κατανάλωση να συγκρίνω τον i9 με τον R9? Σόμπα αποκαλούμε ένα CPU που καίει ρεύμα χωρίς να αποδίδει ανάλογα. Πχ. τους FX που ανέφερες. Ο 10900 όπως σου δείχνουν τα γραφήματα καίει λιγότερο ρεύμα για να τελειώσει blender workload από τους επεξεργαστές που ανέφερα. 


Ο 2700x συγκρίνεται με τον 8700k, μιας και βγήκανε κοντά (ο 2700x είναι νεότερος btw). Ε λιγότερο καίει ο 8700k για να βγάλει το blender workload ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Herald είπε

Για ποιό λόγο σε κατανάλωση να συγκρίνω τον i9 με τον R9? Σόμπα αποκαλούμε ένα CPU που καίει ρεύμα χωρίς να αποδίδει ανάλογα. Πχ. τους FX που ανέφερες. Ο 10900 όπως σου δείχνουν τα γραφήματα καίει λιγότερο ρεύμα για να τελειώσει blender workload από τους επεξεργαστές που ανέφερα. 


Ο 2700x συγκρίνεται με τον 8700k, μιας και βγήκανε κοντά (ο 2700x είναι νεότερος btw). Ε λιγότερο καίει ο 8700k για να βγάλει το blender workload ;) 

Καλό είναι να συγκρίνεις όμοια και όχι να ψάχνεις σαν σουπιά να θολώσεις τα νερά, βάλε τον 9700Κ με τον 3700Χ τι βλέπεις ? τον 3900 με τον 9900 τι βλέπεις ? και αν πάμε και στην επομενη γενια 10χχχ με 5χχχ άστα. Αλλά ακόμα και τον 2700Χ να βάλεις με τον 9700 τι βλέπεις αφού λες btw πως είναι νεότερος απο τον 8700Κ ? Και οτι διάλεξες το Bleder και οχι κάποιο άλλο τεστ για productivity πάλι θέλεις να θολώσεις τα νερά, τυφλοί δεν είμαστε οι νέοι ιντελ είναι σόμπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστους να παρουν τις σομπες τους νομιζοντας οτι θα ψυξουν 300watt ετσι ευκολα... Αλλα λογικα κοιτανε το ποσα καινε οι επεξεργαστες τους απο προγραμμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SkaL- είπε

Καλό είναι να συγκρίνεις όμοια και όχι να ψάχνεις σαν σουπιά να θολώσεις τα νερά, βάλε τον 9700Κ με τον 3700Χ τι βλέπεις ? τον 3900 με τον 9900 τι βλέπεις ? και αν πάμε και στην επομενη γενια 10χχχ με 5χχχ άστα. Αλλά ακόμα και τον 2700Χ να βάλεις με τον 9700 τι βλέπεις αφού λες btw πως είναι νεότερος απο τον 8700Κ ? Και οτι διάλεξες το Bleder και οχι κάποιο άλλο τεστ για productivity πάλι θέλεις να θολώσεις τα νερά, τυφλοί δεν είμαστε οι νέοι ιντελ είναι σόμπες. 

Όμοια συγκρίνω. 2700x με 8700k. Σόμπα ο 2700x. 


10900k με 3800x. Ίδια περίπου κατανάλωση. 

Δεν διάλεξα εγώ το blender, το hwunboxed το διάλεξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Όμοια συγκρίνω. 2700x με 8700k. Σόμπα ο 2700x. 


10900k με 3800x. Ίδια περίπου κατανάλωση. 

Δεν διάλεξα εγώ το blender, το hwunboxed το διάλεξε.

λελ τρολαρεις;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, b-boy_steve είπε

Αστους να παρουν τις σομπες τους νομιζοντας οτι θα ψυξουν 300watt ετσι ευκολα... Αλλα λογικα κοιτανε το ποσα καινε οι επεξεργαστες τους απο προγραμμα...

Εγώ έχω 10900k και τον ψύχω μια χαρά, πιο κρύος είναι από τα ρύζια. 300watt μόνο στα video στo youtube τραβάει. Σοβαρέψου. 

65 βαθμοί max, 140w PEAK κατανάλωση, 74w average. Κόντα έπεσες, μόλις 230watt έξω :P 

10900k.jpg

Μόλις τώρα, b-boy_steve είπε

λελ τρολαρεις;;;

Εγώ τις πράξεις κάνω αδερφέ, το hwunboxed μάλλον τρολλάρι. Τα νούμερα του λένε οτι ο 10900k είναι πιο efficient από 3600 / 3700 / 2700 / 2600. ;) 


ΣΟΜΠΑ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ έχω 10900k και τον ψύχω μια χαρά, πιο κρύος είναι από τα ρύζια. 300watt μόνο στα video στo youtube τραβάει. Σοβαρέψου. 

65 βαθμοί max, 140w PEAK κατανάλωση, 74w average. Κόντα έπεσες, μόλις 230watt έξω :P 

10900k.jpg

Εγώ τις πράξεις κάνω αδερφέ, το hwunboxed μάλλον τρολλάρι. Τα νούμερα του λένε οτι ο 10900k είναι πιο efficient από 3600 / 3700 / 2700 / 2600. ;) 


ΣΟΜΠΑ. 

Ναι καιει το ιδιο με τον 3900χ μου... Και ειναι μια γενια νεοτερος... Λελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, b-boy_steve είπε

Ναι καιει το ιδιο με τον 3900χ μου... Και ειναι μια γενια νεοτερος... Λελ

Τι εννοείς είναι μια γενιά νεότερος? 😮 


Καίει τα ίδια με τον 3900x και είναι πιο γρήγορος στο 90% των applications. Αμα γειά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...