Προς το περιεχόμενο

Οι επεξεργαστές Intel Rocket Lake S είναι 19% γρηγορότεροι από τα περσινά μοντέλα


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, b-boy_steve είπε

Ναι καιει το ιδιο με τον 3900χ μου... Και ειναι μια γενια νεοτερος... Λελ

Με τι προγραμμα τον ετρεξες και εχεις μονο μαχ 65 βαθμους;;; Και τι ψυκτρα εχεις;;; Γιατι αλλο παλικαρι με υδροψυξη φτανει τους 85 χωρις οβερκλοκ...

Μόλις τώρα, Herald είπε

Τι εννοείς είναι μια γενιά νεότερος? 😮 


Καίει τα ίδια με τον 3900x και είναι πιο γρήγορος στο 90% των applications. Αμα γειά σου. 

Τι ειναι λεει;;; χααχχαχαχαχαχα λελ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, Herald said:

Εγώ έχω 10900k και τον ψύχω μια χαρά, πιο κρύος είναι από τα ρύζια. 300watt μόνο στα video στo youtube τραβάει. Σοβαρέψου. 

65 βαθμοί max, 140w PEAK κατανάλωση, 74w average. Κόντα έπεσες, μόλις 230watt έξω :P 

10900k.jpg

Εγώ τις πράξεις κάνω αδερφέ, το hwunboxed μάλλον τρολλάρι. Τα νούμερα του λένε οτι ο 10900k είναι πιο efficient από 3600 / 3700 / 2700 / 2600. ;) 


ΣΟΜΠΑ. 

5 minutes ago, Herald said:

Εγώ έχω 10900k και τον ψύχω μια χαρά, πιο κρύος είναι από τα ρύζια. 300watt μόνο στα video στo youtube τραβάει. Σοβαρέψου. 

65 βαθμοί max, 140w PEAK κατανάλωση, 74w average. Κόντα έπεσες, μόλις 230watt έξω :P 

10900k.jpg

Εγώ τις πράξεις κάνω αδερφέ, το hwunboxed μάλλον τρολλάρι. Τα νούμερα του λένε οτι ο 10900k είναι πιο efficient από 3600 / 3700 / 2700 / 2600. ;) 


ΣΟΜΠΑ. 

Τσαμπά παιδεύσαι, ο ένας φίλος αγνοεί τα βασικά του overclocking και των turbo limits κτλ 

Σχετικά με την σύγκριση για τις γενιές, η 9η γενία Core ανταγωνίζεται τους 2000x, όχι τους 3000 που λεεί ο φίλος. Αυτό το κάνει η 10η γενιά. όπως και η 11η που ειναι για τους 5000

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Όμοια συγκρίνω. 2700x με 8700k. Σόμπα ο 2700x. 


10900k με 3800x. Ίδια περίπου κατανάλωση. 

Δεν διάλεξα εγώ το blender, το hwunboxed το διάλεξε.

ειδικα ο R7 3800X είναι ίδια κατηγορία με τον Ι9 9900Κ. Σε όλα και ειδικά στην τιμή :P Εκει φτάσατε να κάνετε σύγκριση με μικρότερα μοντέλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Με τι προγραμμα τον ετρεξες και εχεις μονο μαχ 65 βαθμους;;; Και τι ψυκτρα εχεις;;; Γιατι αλλο παλικαρι με υδροψυξη φτανει τους 85 χωρις οβερκλοκ...

CBR20. Το άλλο παλικάρι προφανώς τον έχει με overclock και δεν το ξέρει. Θα τρέχει τα Turbo που έχουν οι μητρικές πάνω τους που ποτίζουν 1.3+ volt το CPU χωρίς λόγο και αιτία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, SkaL- said:

ειδικα ο R7 3800X είναι ίδια κατηγορία με τον Ι9 9900Κ. Σε όλα και ειδικά στην τιμή :P Εκει φτάσατε να κάνετε σύγκριση με μικρότερα μοντέλα.

Φίλε μου είσαι λάθος ο 3800x είναι σχεδόν ένα χρόνο νεότερος από τον 9900K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nasos74 είπε

Τσαμπά παιδεύσαι, ο ένας φίλος αγνοεί τα βασικά του overclocking και των turbo limits κτλ 

Σχετικά με την σύγκριση για τις γενιές, η 9η γενία Core ανταγωνίζεται τους 2000x, όχι τους 3000 που λεεί ο φίλος. Αυτό το κάνει η 10η γενιά. όπως και η 11η που ειναι για τους 5000

 

Αμ εγω το ξερω... Αλλα δεν βλεπω να καταλαβαινει ο φιλτατος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

Τι ειναι λεει;;; χααχχαχαχαχαχα λελ

Πιο γρήγορος στο 90+ % των εφαρμογών. Καταρχάς για τα παιχνίδια φαντάζομαι είναι αυτονόητο, είναι πιο γρήγορος σε όλα. Για productivity εδώ ένα ωραίο review από το phoronix, τεστάρι 380+ productivity apps. Σε πάνω από 50% των apps είναι πρώτος ο 10900k, μπροστά και από 3900x και από 3950x ;) 

 

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=3900x-3950x-10900k&num=5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, b-boy_steve said:

Αμ εγω το ξερω... Αλλα δεν βλεπω να καταλαβαινει ο φιλτατος...

φίλε μου για σένα μιλάω, ότι δεν καταλαβαίνεις την διαφορά. Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SkaL- είπε

ειδικα ο R7 3800X είναι ίδια κατηγορία με τον Ι9 9900Κ. Σε όλα και ειδικά στην τιμή :P Εκει φτάσατε να κάνετε σύγκριση με μικρότερα μοντέλα.

Oταν μιλάμε για σόμπες δεν έχουν σημασία τα μικρά μεγάλα ή μεσαία μοντέλα. Σόμπα είναι ένα CPU που καίει πολύ χωρίς τις ανάλογες επιδόσεις. Το αν είναι το top μοντέλο η το φτηνότερο πως αλλάζει το αν ένα CPU είναι σόμπα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Oταν μιλάμε για σόμπες δεν έχουν σημασία τα μικρά μεγάλα ή μεσαία μοντέλα. Σόμπα είναι ένα CPU που καίει πολύ χωρίς τις ανάλογες επιδόσεις. Το αν είναι το top μοντέλο η το φτηνότερο πως αλλάζει το αν ένα CPU είναι σόμπα?

Ε σίγουρα τρολάρεις !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SkaL- είπε

Ε σίγουρα τρολάρεις !

Ε όταν δεν έχεις επιχειρήματα εκεί καταλήγεις. 

Δηλαδή ο 10900k είναι σόμπα επειδή είναι το TOP μοντέλο των Intel? Αν ήταν το μικρότερο τους μοντέλο δεν θα ήταν σομπα παρολο που θα είχε την ίδια κατανάλωση? Καταλαβαίνεςι οτι αυτό που λες είναι πέρα για πέρα και εντελοπαντελώς παράλογο? 

Σόμπα είναι ένα CPU με μικρό λόγο επιδόσεων πρός κατανάλωση, δηλαδή το λεγόμενο efficiency. Ένα CPU λοιπόν με κακό efficiency είναι σόμπα, είτε πρόκειται για entry level μοντέλο είτε για top μοντέλο. Απλά πράματα νομίζω. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, b-boy_steve said:

 

8C vs 10C vs 12C, τι προσπαθούμε να δούμε? 

Εξαιρετικός ο 3800x, το γνωρίζουμε και τον εκτιμάμε. Από την άλλη οι Core δεν είναι οι σόμπες που αναφέρεστε, ούτε καίνε 300W.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nasos74 είπε

8C vs 10C vs 12C, τι προσπαθούμε να δούμε? 

Εξαιρετικός ο 3800x, το γνωρίζουμε και τον εκτιμάμε. Από την άλλη οι Core δεν είναι οι σόμπες που αναφέρεστε, ούτε καίνε 300W.

 

Να πουμε στην AMD να βαζει λιγα cores λοιπον... xD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, b-boy_steve είπε

 

Eδώ από το review του phoronix με πάνω από 380 productivity apps, μεταξύ των οποίων encoding rendering κλπα.


Ο 10900k βγαίνει μπροστά από τον 3900x στο ~67% των αποτελεσματών ;) 

10900k.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...