Προς το περιεχόμενο

Άρρωστη λεμονιά


charilaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις λεμονιές και γενικά τα εσπεριδοειδή της Ηπείρου εδώ και πολλούς πλέον μήνες τα έχει χτυπήσει μια αρρώστια όπως φαίνεται στη φωτογραφία.

Όσους γεωπόνους και να ρώτησα άκρη δεν έβγαλα ούτε εγώ ούτε αρκετοί μου γείτονες.

Μήπως υπάρχει κάποιος γεωπόνος ή σχετικός γνώστης γενικότερα που να έχει ξαναδεί κάτι παρόμοιο στην περιοχή του;

1610714459143.JPEG.600187ed051e48c67a071b2cca1eb735.JPEG

Επεξ/σία από charilaos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν Καπνία. Μύκητας που αναπτήσεται πάνω στα μελιτώματα που αφήνουν αφίδες, μελίγκρες, ψώρες κλπ.

Είναι πρόσφατη η φωτο η από το φθινόπωρο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει χτυπήσει και στην Κέρκυρα πάνω από 5 χρόνια πριν, τουλάχιστον στο χωριό μου. Δυστυχώς οι περισσότεροι τα έκοψαν τα δέντρα. Τελευταία πριν φύγω, μου φάνηκε ότι είχε αρχίσει να εξασθενεί και ακόμα και τα κομμένα είχαν αρχίσει να πετάνε νέα κλαριά. Εγώ είχα φυτέψει μία πορτοκαλιά και 3 χρόνια, με την αρρώστια, δεν είχε μεγαλώσει καθόλου. Γενικά πολύ δύσκολη η κατάσταση.

Επεξ/σία από Miracle Worker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Έχει χτυπήσει και στην Κέρκυρα πάνω από 5 χρόνια πριν, τουλάχιστον στο χωριό μου. Δυστυχώς οι περισσότεροι τα έκοψαν τα δέντρα. Τελευταία πριν φύγω, μου φάνηκε ότι είχε αρχίσει να εξασθενεί και ακόμα και τα κομμένα είχαν αρχίσει να πετάνε νέα κλαριά. Εγώ είχα φυτέψει μία πορτοκαλιά και 3 χρόνια, με την αρρώστια, δεν είχε μεγαλώσει καθόλου. Γενικά πολύ δύσκολη η κατάσταση.

Ωχχχχχχ τώρα που είπες Κέρκυρα βρήκα αυτό:

Κέρκυρα: Νέα βιολογική καταπολέμηση του «μαύρου αλευρώδη» από την ΠΙΝ (ypaithros.gr)

Υποθέτω δεν υπάρχει λύση ε;....Γιατί η καύση/κλάδεμα δε μου αρέσει :(

1 ώρα πριν, Stam53 είπε

Πιθανόν Καπνία. Μύκητας που αναπτήσεται πάνω στα μελιτώματα που αφήνουν αφίδες, μελίγκρες, ψώρες κλπ.

Είναι πρόσφατη η φωτο η από το φθινόπωρο;

 

Σημερινή. Είναι όντως μαύρος ακανθώδης αλευρώδης, που είπε ο φίλος. Το βλέπω σε άρθρα στο google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εριωδης αλευρωδης ειναι,το μαυρο δημιουργειται οταν ειναι νεκρο το εντομο,αυτο που μενει ειναι κολωδες ουσια.Με τη ζεστη και την υγρασια ειχε εξαρση και θελει ραντισμα με ειδικο φαρμακο .Αλλος πιο οικολογικος τροπος για να καθαρισει το δεντρο ειναι ενα μειγμα ava καθαριστικο πιατων και μπλε οινοπνευμα,τα ανακατεβεις και ψεκαζεις.Με το κρυο θα πεθανουν ολοι οι μικροοργανισμοι και θα μεινουν απλα τα μαυρα στιγματα.Δεν χαλαει τα λεμονια,μονο το αισθητικο ειναι στον καρπο.Καλο θα ειναι να το καταπολεμησεις ομως για το δεντρο και τη μακροζωια του.Συνηθως απαιτει ψεκασμο σεπτεμβρη και μετα απριλιο ,μαιο αναλογα τις βροχες και τη ζεστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...