Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ASRock X470 Taichi Ultimate


Panosvend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόβλημα με ASRock X470 Taichi Ultimate στο πρώτο ξεκίνημα.
Μολις έστεισα ενα pc build φίλου με τα παρακάτω.
Mobo: X470 Taichi Ultimate
RAM:Ballistix (BLS8G4D32AESBK.M8FE1) 16GB(2X8)
CPU:Ryzen 5 3600x
GPU:MSI GeForce RTX 3060 Ti 8GB Gaming X Trio
PSU:Corsair RM850 850w
+ ssd hdd aio υδρόψυξη και κουτί.
Το πρόβλημα είναι ότι με το που το startάρω το pc ξεκιναει χωρίς να βγαζει εικόνα τίποτα και μετα απο λίγο σβήνει μόνο του σαν να κοβετε το ρεύμα, μετα ξανα αναβει μόνο του και τουμπαλιν σε λουπα αν δεν το κλεισω απο το power button.
Είδα ότι οι μνήμες του δεν ειναι στο memory qvl της asrock για την taichi παίζει να είναι μόνο αυτό το θέμα?.
Όλα τα φωτακια και fan αναβουν rgb gpu κλπ.
Έχετε καμία ιδέα? μηπως δεν δουλευει και τον 3600x λόγο update και θέλει να βάλω κανεναν ryzen πιο πίσω για να κάνω bios update? γιατί δεν εμφανίζει τίποτα στην οθόνη δεν θα μου έλεγε τουλάχιστον κάτι για ram?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες το κουτι της μητρικης. Γραφει πανω ryzen 3000 ready? Αν οχι θελει bios update. Κοιτα και τα βιβλιαρακια αν λεει καπου για out of the box ryzen 3000 ready.

Επισης η μητρικη βγαζει ενα stop code σε ενα μικρο 7segment display κατω δεξια. Δες στο βιβλιαρακι(σελιδα 37) τι ειναι αυτο το stop code για να βρεις το προβλημα σου. Αν λεει "00" τοτε ειναι cpu και μαλλον ειναι εξαιτιας του bios που θελει update.

Επεξ/σία από mike.hatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mike.hatz είπε

Δες το κουτι της μητρικης. Γραφει πανω ryzen 3000 ready? Αν οχι θελει bios update. Κοιτα και τα βιβλιαρακια αν λεει καπου για out of the box ryzen 3000 ready.

Επισης η μητρικη βγαζει ενα stop code σε ενα μικρο 7segment display κατω δεξια. Δες στο βιβλιαρακι(σελιδα 37) τι ειναι αυτο το stop code για να βρεις το προβλημα σου. Αν λεει "00" τοτε ειναι cpu και μαλλον ειναι εξαιτιας του bios που θελει update.

Καλημερα φιλαρακι ευχαριστω για την απαντηση, το κουτι δεν γραφει 3000 ready απεξω τουλαχιστον ουτε στα δυπ βιβλιαρακια το ειδα πουθενα, τωρα αν ειναι καπου αλλου αν μπορεις πες μου να κοιταξω. Εχω παραγγειλει ram συμβατες. το θεμα ειναι οτι τωρα οποτε τον βαζω μπροστα με χωρις καθολου ram η motherboard δεν μου δειχνει κανενα stop code κατω δεξια στο display. μηπως ειναι θεμα cpu και bios update? να κανω ενα clear cmos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλε πρώτα τις ram και μετά βλέπεις... Ίσως να έπρεπε να σου βγάλει κάποιο stop code, αλλά αφού λείπουν οι ram μη τρελενεσαι ακόμα.

Δες το βιβλιαρακι πάλι σελίδα 2, άμα στην καρτέλα CPU σου έχει στην παρένθεση "mattise cpu" τότε θα τον πάρει τον 3600x χωρίς update. Άμα δε λέει "mattise", τότε θέλει bios update.

edit: εκει που ειναι το κιτρινο πρεπει να το λεει.

image.png.e1d4eabbe9ae971f34038fe4a24636b2.png

Επεξ/σία από mike.hatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mike.hatz είπε

Βάλε πρώτα τις ram και μετά βλέπεις... Ίσως να έπρεπε να σου βγάλει κάποιο stop code, αλλά αφού λείπουν οι ram μη τρελενεσαι ακόμα.

Δες το βιβλιαρακι πάλι σελίδα 2, άμα στην καρτέλα CPU σου έχει στην παρένθεση "mattise cpu" τότε θα τον πάρει τον 3600x χωρίς update. Άμα δε λέει "mattise", τότε θέλει bios update.

edit: εκει που ειναι το κιτρινο πρεπει να το λεει.

image.png.e1d4eabbe9ae971f34038fe4a24636b2.png

Το ειδα το συγκεκριμένο είναι στο User Manual pdf (Και όχι βιβλιαρακι) το οποίο είναι σε cd με drivers κλπ και είναι ολόιδιο με αυτο που μου έστειλες εδώ και με αυτό που βρίσκεις και στο ιντερνετ στη σελιδα της ASRock, και δεν λέει εκεί δίπλα "mattise cpu".

 Οπότε θέλω προηγούμενης αρχιτεκτονικής cpu για να του κανω bios update?, έχω έναν 1700 στο δικό μου pc θα κάνει έτσι?.

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο στη περίπτωση που θέλει προηγούμενης αρχιτεκτονικής cpu για να κάνω bios update, ποιό bios να κατεβάσω? γιατι είδα τα bios update και λενε κατι κουλά φάση αν δεν εχεις κανει πρωτα το P.20 μην κάνεις το P.30 και κατι τέτοια. αν μπορεις δωσε μου τα φώτα σου.

ASRock και μαλακίες με την Asus μονο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/1/2021 στις 6:57 ΜΜ, Panosvend είπε

Το ειδα το συγκεκριμένο είναι στο User Manual pdf (Και όχι βιβλιαρακι) το οποίο είναι σε cd με drivers κλπ και είναι ολόιδιο με αυτο που μου έστειλες εδώ και με αυτό που βρίσκεις και στο ιντερνετ στη σελιδα της ASRock, και δεν λέει εκεί δίπλα "mattise cpu".

 Οπότε θέλω προηγούμενης αρχιτεκτονικής cpu για να του κανω bios update?, έχω έναν 1700 στο δικό μου pc θα κάνει έτσι?.

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο στη περίπτωση που θέλει προηγούμενης αρχιτεκτονικής cpu για να κάνω bios update, ποιό bios να κατεβάσω? γιατι είδα τα bios update και λενε κατι κουλά φάση αν δεν εχεις κανει πρωτα το P.20 μην κάνεις το P.30 και κατι τέτοια. αν μπορεις δωσε μου τα φώτα σου.

ASRock και μαλακίες με την Asus μονο 

Ναι μαλλον θα χρειαστείς τον 1700. Αν bootαρει με τον 3600x που δε νομιζω οτι θα γινει, μην κανεις update. Πηγαινε τσεκαρε το bios version και αν ειναι κατω απο 3.40, βαλε τον 1700 και κανε update. Με τον 3600x + (bios < 3.20) μπορει να γινει μλκια και να σου crashαρει και να κανεις brick την μητρικη, αν και το πιθανοτερο ειναι να μην ανοιξει καν σε αυτην την περιπτωση. Αν ειναι πανω απο 3.20 τοτε δε θα χρειαζετε update, αλλα μπορεις να το κανεις και με τον 3600x χωρις να φοβασαι.

Τωρα με αυτα που λεει στο bios τι να σου πω.... Αυτο με το VGA driver δε το καταλαβαινω... Αφου δεν εχεις καν windows... τι βλακιες σου λεει για vga driver.... Κανε τα αλλα. Το συστημα λογικα θα ερχετε με την εκδοση 1.10. Βαλε πρωτα την εκδοση 2.00 και μετα την εκδοση 4.20. Την 4.60 καλυτερα μην την βαλεις, μπορει να ειναι beta για να supportαρει 5000 series και μπορει να εχει θεματα. Ηδη στην περιγραφη της γραφει μην το βαλεις με 3300x... 

Μπορει μολις βαλεις την 4.20 εκδοση να μην bootαρει με τον 1700 παντως. Οποτε μην αγχωθεις. Βαλε τον αλλο και θα παιξει αν ολα πηγαν καλα.

Κατι αντιστοιχες βλακιες να τρεξω κατι σε windows ελεγε και εμενα στην gigabyte και απλα το προσπερασα, εκανα μονο την σειρα με τα διαδοχικα bios, και ολα λειτουργουν μια χαρα :)

 

 

Επεξ/σία από mike.hatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mike.hatz είπε

Ναι μαλλον θα χρειαστείς τον 1700. Αν bootαρει με τον 3600x που δε νομιζω οτι θα γινει, μην κανεις update. Πηγαινε τσεκαρε το bios version και αν ειναι κατω απο 3.40, βαλε τον 1700 και κανε update. Με τον 3600x + (bios < 3.40) μπορει να γινει μλκια και να σου crashαρει και να κανεις brick την μητρικη, αν και το πιθανοτερο ειναι να μην ανοιξει καν σε αυτην την περιπτωση. Αν ειναι πανω απο 3.40 τοτε δε θα χρειαζετε update, αλλα μπορεις να το κανεις και με τον 3600x χωρις να φοβασαι.

Τωρα με αυτα που λεει στο bios τι να σου πω.... Αυτο με το VGA driver δε το καταλαβαινω... Αφου δεν εχεις καν windows... τι βλακιες σου λεει για vga driver.... Κανε τα αλλα. Το συστημα λογικα θα ερχετε με την εκδοση 1.10. Βαλε πρωτα την εκδοση 2.00 και μετα την εκδοση 4.20. Την 4.60 καλυτερα μην την βαλεις, μπορει να ειναι beta για να supportαρει 5000 series και μπορει να εχει θεματα. Ηδη στην περιγραφη της γραφει μην το βαλεις με 3300x... 

Μπορει μολις βαλεις την 4.20 εκδοση να μην bootαρει με τον 1700 παντως. Οποτε μην αγχωθεις. Βαλε τον αλλο και θα παιξει αν ολα πηγαν καλα.

Κατι αντιστοιχες βλακιες να τρεξω κατι σε windows ελεγε και εμενα στην gigabyte και απλα το προσπερασα, εκανα μονο την σειρα με τα διαδοχικα bios, και ολα λειτουργουν μια χαρα :)

 

 

Θα κουμπωσω ram και θα δω γιατι μολις ειδα οτι και ο m.2 ssd που εχει παρει δεν ειναι στο gvl με τους δισκους της μητρικης, θα τα τσεκαρω ολα.
1000 thanks για τα φώτα σου, θα επανέλθω με το τι έγινε μόλις τα τσεκάρω όλα και ελπίζω να δώ φως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Panosvend είπε

Θα κουμπωσω ram και θα δω γιατι μολις ειδα οτι και ο m.2 ssd που εχει παρει δεν ειναι στο gvl με τους δισκους της μητρικης, θα τα τσεκαρω ολα.
1000 thanks για τα φώτα σου, θα επανέλθω με το τι έγινε μόλις τα τσεκάρω όλα και ελπίζω να δώ φως.

Η cpu (3600x) για να παίξει θέλει bios 3.20 και πάνω.Η έκδοση 3.20 είναι του 2019 (καλοκαίρι) ,λίγο δύσκολο η μητρική να φοράει πιο παλιό bios,όπως αναφέρθηκε σωστά πιο πάνω στην συσκευασία πρέπει να αναγράφεται "ryzen 3000 desktop ready". Βάλε τον 1700 και αν ανάψει καλώς πριν από αυτό όμως βρες το τσιπάκι με το bios στην motherboard πάνω στο οποίο έχει αυτοκόλλητο με την έκδοση  όταν έφυγε από το εργοστάσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι φαση? 😮

σε αυτο το link  https://www.asrock.com/mb/AMD/X470 Taichi/index.asp#CPU μου βγαζει αυτο εμενα

image.png.5817d8a2b1a11162f3022227a5c2cb38.png

edit: AAΑ εχεις δικιο η 3.20 ειναι, θα το διορθωσω παραπανω. Κοιτουσα την απλη Taichi και οχι την ultimate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Η cpu (3600x) για να παίξει θέλει bios 3.20 και πάνω.Η έκδοση 3.20 είναι του 2019 (καλοκαίρι) ,λίγο δύσκολο η μητρική να φοράει πιο παλιό bios,όπως αναφέρθηκε σωστά πιο πάνω στην συσκευασία πρέπει να αναγράφεται "ryzen 3000 desktop ready". Βάλε τον 1700 και αν ανάψει καλώς πριν από αυτό όμως βρες το τσιπάκι με το bios στην motherboard πάνω στο οποίο έχει αυτοκόλλητο με την έκδοση  όταν έφυγε από το εργοστάσιο.

Οταν λες τσιπακι τι εννοείς? χαρτακι αυτοκολλητακι που το γραφει ?

4 λεπτά πριν, Panosvend είπε

Οταν λες τσιπακι τι εννοείς? χαρτακι αυτοκολλητακι που το γραφει ?

Κατάλαβα τελικά τι λες αλλα εχω επανω τη gpu και ειναι απο κάτω αυτο και δεν ξεκιναω φασαριες τωρα, οταν ερθουν οι ραμ θα ξεκινησω.
Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Panosvend είπε

Οταν λες τσιπακι τι εννοείς? χαρτακι αυτοκολλητακι που το γραφει ?

Κατάλαβα τελικά τι λες αλλα εχω επανω τη gpu και ειναι απο κάτω αυτο και δεν ξεκιναω φασαριες τωρα, οταν ερθουν οι ραμ θα ξεκινησω.
Thanks

 

FindBIOS-1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες όλα jet, έβαλα τις ram που έπρεπε και δοκίμασα μια με τον 3600x, το ιδιο. Μετά έβαλα τον 1700 και μπήκα bios, είχε το 1.20 επάνω.
Bootαρα το 2.20 και μετά το 3.20 και έβαλα τον 3600x και δουλεύει πένα. Αύριο θα bootάρω windows.  1000 thanks για το help.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...