Προς το περιεχόμενο

Nvme και LGA1156 μητρικη


FaRMaKhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μητρικη ειναι αυτη: https://www.asus.com/us/Motherboards/MAXIMUS_III_FORMULA/overview/

Δεδομενου των δυνατοτητων της(sata2) και επειδη χρειαζομαι καινουργιο δισκο ποια θα ηταν η βελτιση επιλογη now days?

1)Οποιοσδηποτε sata3 ssd αφου δε θα εκμεταλευομαι την ταχυτητα του

ή

2)PCI e cotroller πχ https://www.e-shop.gr/raidsonic-icy-box-ib-pci214m2-hsl-pcie-card-with-m2-m-key-socket-for-one-m2-nvme-ssd-p-PER.800722?gclid=CjwKCAiAuoqABhAsEiwAdSkVVIetMBam54CyMC4Eh-lZV7zhg82k6cFAHO8kZoTRXEE0KHoRt4rSYhoCL18QAvD_BwE με καποιον Μ2 και οτι ταχυτητα πιασει?με τζογαρισμα αν θα τον δει στο bios για να bootαρω

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπορεις να μπουταρεις καθως το bios σου δεν εχει nvme modules. Ο μονος τροπος είναι  να τα εισαγεις εσύ τροποποιωντας το bios σου και μετα να το φλασαρεις, (δες στο win-raid.com)  ή να εχεις το boot partition σε άλλο δισκο/στικακι (google it)

H αλλη επιλογη ειναι να βρεις κάποιον samsung 950 pro, και αρχικους plextor( δεν θυμαμαι μοντελα) που ειχαν ενσωματωμενο bios option rom.

Oι ταχύτητες max θα ειναι 1600mb/s

Γνωμη μου δεν αξίζει τον κοπο η όλη διαδικασια, αφου έτσι και αλλιως τα 4k random reads ειναι που σου δινουν την αισθηση της ταχυτητας και crucial mx500 εχει σχεδον 50mb/s σε σχεση με τους top nvme που ειναι στα 70mb/s

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουτεστιν με εναν MX και οτι ταχυτητες μαξαρει το sata2 ειναι η βελτιστη και απροβληματιση επιλογη?

Θα εχω οτι αποδοση εχω τωρα με τον agility 2,δε μπορω ας πουμε να αξιοποιησω της σημερινες ταχυτητες χωρις περιπετειες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω οτι δεν αξίζουν τον κόπο οι υπολοιπες εναλλακτικες.

Ο agility γύρω στα 20mb/s θα ειχε σαν 4k random reads, οποτε διαφορά θα δεις στην αποκριση αλλα μην περιμένεις κάτι το τρομερο οπως οταν πήγες απο hdd σε ssd. Τα ιδια θα σου λεγα αν πηγαινες και σε nvme.

Το ότι σου ζει ακομα ο agility με τα failure rates που ειχανε είναι ενα κατορθωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατασταθηκε ο MX μαζι και το software για το Momentum της Crucial..

Δε ξερω αν εγω δε καταλαβαινω καποια διαφορα αλλα τα 2205 read 2542write του Crystalmark 

νομιζω υπερβαλουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω χρησιμοποιήσει αλλα στο αντιστοιχο της samsung υπήρχαν περιπτώσεις που τα αποτελέσματα σε real life ήταν χειρότερα και γι'αυτο ήταν καλύτερο να ειναι απενεργοποιημένο. Κανε δοκιμες για μερικές μέρες με το momentum και χωρις και βλεπεις. Μην κοιτας μονο τα benchmarks. Επισης δες ποση ραμ σου δεσμεύει γιατι αν δεν εχεις αρκετή ισως ειναι χειρότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...