Προς το περιεχόμενο

Γενίκες ερωτήσεις σχετικά με τον προγραμματισμό


Prasino Mantarinh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας θα είναι λίγο μεγάλο το post συγχωρέστε με εκ των προτέρων

Σε λίγο καιρό τελειώνω από την σχολή μου (Διοίκηση επιχειρήσεων με Κατεύθυνση Διοίκηση πληροφοριακών Συστημάτων) στην οποία πέρα από μαθηματικά , οικονομικά , στατιστική μας μάθανε :
Τα βασικά C#, C++, HTML CSS JS
, SQL, PHP ,Wordpress ,Android Studio Java



Tο πρώτο μου βασικό ερώτημα είναι υπάρχει περίπτωση αυτά που έχω μάθει από την σχολή μου να είναι αρκετά για να ξεκινήσω ως προγραμματιστής?
Αν όχι πρέπει να ξεκινήσω coding bootcamps?

Ο προβληματισμός μου είναι ότι δεν ξέρω πως να "αρχίσω" την καριέρα μου ως προγραμματιστής πιο πολύ από όλα έχω ασχοληθεί με το Android studio διότι είναι "πιο πρακτικό" (ή μπορεί να φταίει ότι εγώ δεν μπορώ να τα κάνω πιο πρακτικά).

Τον τελευταίο καιρό έχω χάσει την έμπνευση μου να δημιουργώ εφαρμογές (μπορεί να φταίει βέβαια και η χάλια ψυχολογική μου κατάσταση) , σε αγγελίες για δουλεία που ψάχνω το 95% ζητάει web developers αυτό λίγο με αποθαρρύνει από το να συνεχίσω με το android studio


Το άλλο μου ερώτημα είναι μαθαίνω "πάω με το κύμα" (δηλαδή μαθαίνω ότι χρειάζεται η αγορά, Web development , python κτλπ) ή αφοσιώνομαι σε κάτι και ας μην το ζητάνε πολύ?
Είναι εφικτό να μάθω πολλές γλώσσες μαζί και να τις χρησιμοποιώ ταυτόχρονα ?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άποψή μου καλό είναι να ξεκινήσεις με κάτι όπως η Python ή Java Script που είναι στις τάσεις γενικά, να την εξασκήσεις για κάμποσο καιρό, ως προς την λειτουργία της και της εφαρμογές της, και στην συνέχεια να προχωρήσεις να μάθεις κάτι άλλο. Θεωρώ πως μαθαίνοντας πολλές ταυτόχρονα θα χάσεις τον μπούσουλα και θα σε κουράσει, με αποτέλεσμα να τα παρατήσεις. Εγώ τους τελευταίους 3 μήνες έχω μάθει Python, όχι τέλεια αλλά είναι open source γλώσσα και βρίσκεις εύκολα όποια απορία ή δυσκολία σου παρουσιαστεί στην πορεία. 

Επίσης, θα σου πρότεινα εφόσον ασχοληθείς να αγοράσεις κάποιο βιβλίο προγραμματισμού καθώς μέσα έχει και πολλά παραδείγματα για να εξασκηθείς πάνω σε ότι μαθαίνεις. Αν είσαι καλός στα αγγλικά πάρε βιβλίο στα αγγλικά.

Επεξ/σία από bilakos26
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Είναι εφικτό να μάθω πολλές γλώσσες μαζί και να τις χρησιμοποιώ ταυτόχρονα ?

θεωρω λαθος να πεσεις στην παγιδα να μαθεις πολλες γλωσσες μαζι. Αν μαθεις μια γλωσσα object oriented και μπεις σε αρκετο βαθος μετα η μεταβαση σε μια αλλη γλωσσα θα ειναι πολυ πιο ευκολη, γιατι ολες αυτες οι γλωσσεςοι ΟΟΡ εχουν κοινα χαρακτηριστικα σε μεγαλο βαθμο , και απλα αλλαζει η συνταξη η εχουν καποιες ιδαιτεροτητες..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, bilakos26 είπε

Αν είσαι καλός στα αγγλικά πάρε βιβλίο στα αγγλικά.

Το σωστό είναι "Αν δεν είσαι καλός στα αγγλικά, μάθε αγγλικά".

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σχετικά με τις αγγελίες για εργασία, μπορείς κάλλιστα να κοιτάξεις στο εξωτερικό... Η δουλειά του προγραμματιστή είναι από τις λίγες που μπορεί να γίνει σχεδόν 100% απομακρυσμένα. Ρίξε μια ματιά εδώ: https://remoteok.io/

Από εκεί θα δεις και τι τεχνολογίες υπάρχουν σε ζήτηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας , ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Ξεκινησα σιγα σιγα να μαθαινω python και αφησα το android studio στην ακρη για την ωρα

Κατι που ξεχασα να ρωτησω , στον τομεα της πληροφορικης τι γινεται με τα μεταπτυχιακα? π.χ διαλεγεις μια γλωσσα και κανεις μεταπτυχιακο σε αυτη? Αξιζει καποιος να κανει μεταπτυχιακο αν για παραδειγμα θελει να γινει web developer ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Prasino Mantarinh είπε

Καλησπερα σας , ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Ξεκινησα σιγα σιγα να μαθαινω python και αφησα το android studio στην ακρη για την ωρα

Κατι που ξεχασα να ρωτησω , στον τομεα της πληροφορικης τι γινεται με τα μεταπτυχιακα? π.χ διαλεγεις μια γλωσσα και κανεις μεταπτυχιακο σε αυτη? Αξιζει καποιος να κανει μεταπτυχιακο αν για παραδειγμα θελει να γινει web developer ?

αν θες να γινεις web developer δεν αξιζει μεταπτυχιακο,τον χρονο που θα χαλασεις να παρεακολουθεις μαθηματα ασχετα με το αντικειμενο αυτο, απλα καθεσαι και βλεπεις τουτοριαλ, διαβαζεις αρθρα και φτιαχνεις προτζεκτακια μονος σου σε συνδυασμο με δουλεια και ανεβαινεις λεβελ.συν τα λεφτα που θα χαλασεις

Επεξ/σία από MitsarasAth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Prasino Mantarinh είπε

Περα απο web developer που ανεφερα ως παραδειγμα αξιζει ενα μεταπτυχιακο πανω σε android/ios εφαρμογες ή πανω στην python?

Προσωπικά πιστεύω πως αν μάθεις αρκετά καλά την Python, το αμέσως επόμενο βήμα είναι να κατευθυνθείς σε machine learning πάνω σε αυτή την γλώσσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...