Προς το περιεχόμενο

Mining Ethereum με Asic


ballin95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα 

Σκέφτομαι να κάνω μια επένδυση στο mining , με 2-3 μηχανάκια στο σπίτι 

Έχω καταλήξει για ETHEREUM στα μηχανακια της Innosilicon που είναι αυτά 

https://www.innosilicon.com/html/a10pro-miner/index.html

Από μετρήσεις που είδα στο site εδώ https://minerstat.com/hardware/innosilicon-a10-pro-6gb με τα συγκεκριμένα μηχανάκια τα νούμερα  είναι εντυπωσιακα.

Το θέμα είναι επί του παρόντος δεν υπάρχει stock , όμως επικοινώνησα με την εταιρεία και μου είπε ότι θα βγάλει κάποια κομμάτια σύντομα.

Μήπως υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που farmaρει ήδη με τα μηχανάκια αυτα να γράψει επιπλέον πληροφορίες η διευκρινήσεις - η την εμπειρία του ?

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε βλέπω εντυπωσιακή απόδοση, 500MH/sec με 1000W το πετυχαίνεις και με 5 GPU 3080 (+/- 5%)

edit: Και με 8 5700XT πετυχαίνεις 480MH/sec με 850W

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή το μόνο νόμισμα που αποδίδει είναι το ethereum, που όμως βρίσκεται στη μετάβαση του προς το eth2, όπου εκεί δεν γνωρίζω τι θα αποδίδει, πιθανότατα θα πέσει η απόδοση, οπότε έπειτα δεν θα ξέρεις τι να κάνεις τα μηχανήματα η τις κάρτες, οπότε για μένα δεν περνεις τίποτα, ξεκινά αν θες με μια καρτα και βλέπεις καταναλώσεις κλπ.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα μηχανάκια τελευταίας γενιάς θα πάρουν upgrade σγρ για ETH 2 όταν έρθει η ώρα 

Επίσης εστειλα και email σε αυτή την startup https://linzhi.io/  (2.600 m/hs - 3000w ) και περιμένω απάντηση αν και στο telegram που τους ρώτησα έμαθα ότι έχουν ήδη thousands inquiries μόλις ανοίξουν οι πωλήσεις 

Φίλε @malakudi το Innosilicon A10 Pro 6GB βγάζει 720 m/hs - 1300w - δεν τα λες και άσχημα με σημερινή τιμή ETHEREUM ένα 40αρι την ημέρα ανά μονάδα , και προφανώς για να ρίξεις λεφτά εκεί ( αντί για direct αγορά ) ελπίζεις προς τα πάνω ..

Παίρνεις 2-3 , φτιάχνεις και ένα custom κουτί https://www.ebay.com/itm/Innosilicon-A10-pro-Sound-proof-box-for-2-miners-MDF/324317264363?hash=item4b82d0b9eb:g:6ScAAOSwofVe21v- κάπως έτσι και κάνεις δουλίτσα σπίτι 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ballin95 είπε

Αυτά τα μηχανάκια τελευταίας γενιάς θα πάρουν upgrade σγρ για ETH 2 όταν έρθει η ώρα 

Ναι αλλά ποιος σου εγγυάται ότι θα αποδίδει όπως τώρα; το ότι είναι το μόνο coin που αποδίδει δεν σου λέει κάτι; επίσης ότι σχεδόν κανείς δεν κάνει mining? Η γνώμη μου πάντα είναι αυτή, εσύ κάνεις ότι θέλεις, να σου πω και κάτι τελευταίο το ρεύμα δεν είναι όσο λένε στα profit, να υπολογίσεις περισσότερα, επίσης έχουμε ακριβό ρεύμα στην Ελλάδα γενικότερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι γι αυτό συζητάμε ο καθένας λέει αυτό που πιστεύει και γω γνώμες ζήτησα 

Όντως με προβληματίζει ότι αποδίδει αποκλειστικά στο Ethereum αλλά είναι πολύ καινούργια τα μηχανάκια αποκλείεται να μην πάρει upgrade το firmware

Το 2 άμα κάνει να βγει ένα 6μηνο τα λεφτά σου θα τα δεις βγάλει 

Ζενίθ που έχω είναι κάτω από 0,1/kwh πάντως 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ballin95 είπε

Καλά ναι γι αυτό συζητάμε ο καθένας λέει αυτό που πιστεύει και γω γνώμες ζήτησα 

Όντως με προβληματίζει ότι αποδίδει αποκλειστικά στο Ethereum αλλά είναι πολύ καινούργια τα μηχανάκια αποκλείεται να μην πάρει upgrade το firmware

Το 2 άμα κάνει να βγει ένα 6μηνο τα λεφτά σου θα τα δεις βγάλει 

Ζενίθ που έχω είναι κάτω από 0,1/kwh πάντως 

 

 

 

 

Αν βαριέσαι να το δεις όλο κοίτα στο 16 λεπτό..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ballin95 είπε

Φίλε @malakudi το Innosilicon A10 Pro 6GB βγάζει 720 m/hs - 1300w - δεν τα λες και άσχημα με σημερινή τιμή ETHEREUM ένα 40αρι την ημέρα ανά μονάδα , και προφανώς για να ρίξεις λεφτά εκεί ( αντί για direct αγορά ) ελπίζεις προς τα πάνω ..

Παίρνεις 2-3 , φτιάχνεις και ένα custom κουτί https://www.ebay.com/itm/Innosilicon-A10-pro-Sound-proof-box-for-2-miners-MDF/324317264363?hash=item4b82d0b9eb:g:6ScAAOSwofVe21v- κάπως έτσι και κάνεις δουλίτσα σπίτι 

 

Στη σελίδα του κατασκευαστή λέει 500 MH/s στα 950W. Τώρα πως προκύπτει μετά το 720 MH/s με 1300W δε ξέρω. Αλλά ακόμα και να ισχύει, μπορείς να πάρεις για παράδειγμα 12 5700ΧΤ που θα αποδίδουν 720 MH/s στα 1275W. Και 12 5700XT είναι και φθηνότερες και έχουν κάποια μεταπωλητική αξία όταν δε θα αξίζουν πια για mining. Γενικά τα ASIC αξίζουν αν δίνουν πραγματικά πολύ μεγαλύτερη απόδοση per Watt. Αυτό το ASIC δε δίνει. Το μόνο του πλεονέκτημα του είναι  ο μικρότερος όγκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι με τις κάρτες κάνεις mining σε όσα νομίσματα θες, ενώ με τα asic δεν ξέρω κιόλας, μπορείς να αλλάξεις νομίσματα; 

Λογικά δηλαδή και το eth να σταματήσει όλοι αυτοί οι miners σε κάποιο άλλο θα πάνε, όπως έγινε και με το monero, αλλά ποτε δεν ξέρεις, θέλει ρίσκο, βέβαια κάτι youtubers τύπου voskcoin, réd panda mining, εχουν τρελαθεί στην εξόρυξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να βοηθήσει να στήσω mining για ethereum? Έχω 3χ3060 και 1χ3090 και οταν τις βάζω ολες μαζι, πεφτει το hash rate, λες και μοιραζεται. Αν τρεξω μονο την 3090 πχ. πανε ολα καλα.

Στο bitcoin τις αναγνωριζει ολες κατευθειαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα βίας βρήκα ένα μηχανάκι της Innosilicon a10 δεν υπάρχει τίποτα εκεί έξω πάντως 

Μέχρι στιγμής όλα καλά 

Τα λεφτά του θα τα βγάλει αέρα , άσε που ήδη μου το ζήτησε γνωστός 2k πάνω απ' ότι το βρήκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/1/2021 στις 7:45 ΜΜ, ballin95 είπε

Αυτά τα μηχανάκια τελευταίας γενιάς θα πάρουν upgrade σγρ για ETH 2 όταν έρθει η ώρα 

Φιλική συμβουλή , πριν ασχοληθείς κάτσε διάβασε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μην είσαι αφελής 

Εκτός των χρημάτων απόσβεσης μην ξεχνάς ότι σου μένουν τα asic που τα δίνεις 3 φορές πάνω απ' ότι τα πήρες αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ballin95 είπε

Μην είσαι αφελής 

Εκτός των χρημάτων απόσβεσης μην ξεχνάς ότι σου μένουν τα asic που τα δίνεις 3 φορές πάνω απ' ότι τα πήρες αερα

Εάν σταματήσει το mining στο eth, μπορείς να τα κάνεις δοχεία απορριμμάτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...