Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με signal output


fava

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω φτιάξει ένα σύστημα από την Msystems για το σπίτι πριν 3 χρόνια και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Ανά τακτά διαστήματα ο υπολογιστής δεν δίνει σήμα στην οθόνη  (όταν τον ανοίγω). Δηλαδή είτε όταν τον ανοίγω από stanby είτε ενώ είναι κλειστός και τον ανάβω δεν φτάνει σήμα στην οθόνη. Ο υπολογιστής παίρνει μπρος κανονικά, όλα μοιάζουν να λειτουργούν αλλά σήμα πάπαλα.

Το έχει κάνει 5-6 φορές στα 3 χρόνια. Την πρώτη το έστειλα στην εταιρία (ήταν εντός εγγύησης) και τις επόμενες είτε το έδωσα σε έναν φίλο είτε σε κατάστημα service στην Θεσσαλονίκη. Κάθε φορά μεσολαβούσε κάποιος χρόνος 1-5 μέρες και το μηχάνημα δούλευε κανονικά. Κανείς δεν βρήκε βλάβη. 

Τώρα που συνέβει πάλι, έπαιζε η κόρη μου Minecraft, κόλλησε /πάγωσε το σύστημα, αναγκάστικα να το κλείσω και έκτοτε δεν δίνει σήμα (για άλλη μια φορα). Έχω δοκιμάσει α) άλλο καλώδιο, β) άλλες οθόνες αλλά εξακολουθεί να μη δίνει σήμα. Ο τελευταίος τεχνικός ανέφερε μήπως παθαίνει κανένα ψιλοβραχυκύκλωμα και μετά από λίγες μέρες αποφορτίζεται μόνη της η κάρτα γραφικών??? 

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία ή κάτι να προτείνει (πραγματικά έχω απελπιστεί). 😟

Για την ιστορία το σύστημα έχει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

μητρική Asus Maximus VIII Hero [90MB0M90-M0EAY0], κάρτα γραφικών Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti D5 4GB [GV-N105TD5-4GD], επεξεργαστής Intel Core i7-7700K, τροφοδοτικό Corsair RMX Series RM650X 650W [CP-9020091-EU][BX80677I77700K], ψύκτρα Noctua NH-D14, μνήμη RAM G.SKILL F4-3200C16D-16GTZB 16GB, οθόνη BenQ GW2765HT 27¨ Wide LED IPS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με (αφαίρεση της κάρτας γραφικών, Clear CMOS) δοκιμή στα ενσωματωμένα γραφικά δουλεύει;

Άλλη θύρα PCI-e δοκιμάστηκε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε να κάνεις disable το multicore enhancement (που ουσιαστικά ειναι overclock γιατί αναγκάζει και τους 4 πυρήνες να τρέξουν στη μέγιστη turbo boost συχνότητα). Αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό, αφού έχεις και καλή ψήκτρα οπότε ούτε που θα νιώθει ζέστη.

Η κάρτα γραφικών σου δεν χρειάζεται ξεχωριστή τροφοδοσία, δεν "τραβάει και πολύ ρεύμα", οπότε ούτε αυτή ζορίζει το σύστημα. Έχεις και καλό τροφοδοτικό, οπότε:

1. Δούλεψε τον υπολογιστή χωρίς την discrete κάρτα γραφικών, μόνο με την ενσωματωμένη.

2. Άλλη πρίζα δοκίμασες?

3. Απενεργοποίησε το fast startup.

4. Επίσης αν δεν έχεις το τελευταίο BIOS, πάνε εδώ:

https://www.asus.com/us/Motherboards/MAXIMUS-VIII-HERO/HelpDesk_BIOS/

α) και κανε BIOS Update
β) και κανε update το ME firmware με το MEUpdateTool

Σε κάποια από τα changelog των BIOS updates λέει:
Update new CPU microcode
Improved system stability and performance.
Improved VGA cards and storage device compatibility

Τώρα αν διορθωθεί το πρόβλημα σου ή όχι με το BIOS και το firmware update, είναι άλλο θέμα.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάρτα γραφικών μπρο. Είχα και εγώ τέτοιο θέμα με ένα σάπιο πισι παλιά. Αν έχει η μόβο ενσωματωμένα η ο σιπιγιου δοκίμασε με αυτα συμπεριφορά απενεργοποιώντας την κάρτα από το μπάιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά. Η οθόνη έλαβε σήμα τώρα, απλά άλλαξα το hdmi port που χρησιμοποίησα στον υπολογιστή - όχι πως δεν το είχα δοκιμάσει και πριν (Τέρης Α.). Πιστεύω, όπως και όλοι αναφέρετε, πως έχει κάποιο θέμα η κάρτα. Το να απομονώσω την κάρτα γραφικών μου φαίνετει δύσκολη λύση γιατί όπως ανέφερα μου το κάνει αραιά και που, ίσως και ανά 3-4 μήνες.

@duffyduck Τώρα λέω να δοκιμάσω και το Bios update.

 Θα ενημερώσω αν δω καμία διαφορά. 

Και πάλι ευχαριστώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...