Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φορά σε iphone τη γνώμη σας σε δύο θεματα


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Όπως λέει ο τίτλος πρώτη φορά σε iphone κ συγκεκριμένα στο iphone 12 mini που περιμένω από μέρα σε μέρα. Θέλω τη βοήθεια σας σχετικά με ποιον original apple φορτιστή μου προτείνετε να παρω γιατι από ότι πληροφορήθηκα η συσκευασία έρχεται μόνο με καλώδιο type c - lightning.

Τα έχω μπερδέψει λίγο γιατί άλλου προτείνουν τον 5w φορτιστή που έβγαζε η apple (αλλά είναι usb άρα θα θέλω έξτρα καλώδιο) ο οποίος φορτίζει ναι μεν πολύ πιο αργά αλλά προστατεύει καλύτερα τη μπαταρία. 

Άλλου προτείνουν τον 18watt όπου μετά το 80% πάει πιο αργά για την ασφάλεια της μπαταρίας. Σε κάποιες αξιολογήσεις όμως στο Σκρουτζ αναφέρουν πως δεν είναι ο γνήσιος αλλά μαϊμού. 

Μετά υπάρχει και ο 20watt ταχυφορτιστης αλλά δεν ξέρω αν προτείνεται για τη μπαταρία του iphone 12 mini γιατι είναι μικρότερη και μειώσει γρηγορότερα τη ζωή της. 

Έχω διαβάσει τα κλασικά που προτείνουν τη μπαταρία να βρίσκεται μεταξύ 40% - 80%, να με πέφτει κάτω από 20 γιατί ζοριζεται αρκετά όπως και να μη φορτίζεται πάνω από 90% γιατί κάνει κακό στη μπαταρία κλπ κλπ κλπ

Γενικά ένας χαμός με όλες αυτές τις πληροφορίες κ εγώ απλά τα χω μπερδέψει... Θέλω απλά έναν γνήσιο φορτιστή apple που να προτείνεται με τη συγκεκριμένη συσκευή κ το καλώδιο που ήδη περιλαμβάνει (type c  - lightning) 

 

Και το δεύτερο θέμα είναι επιλογή tempered glass. Μέχρι σήμερα στις android συσκευές που είχα ήξερα κ εμπιστευομουν την Nillkin σαν ποιοτικά τζαμακια. Τώρα σε διάφορα βιντεάκια στο youtube βλέπω πολλούς κατόχους iphone επιλέγουν την εταιρεία spigen. Είναι όντως τόσο καλά να κοιτάξω κατά κει; Φαντάζομαι δεν αλλοιώνουν την εικόνα κλπ... 

Επίσης προτείνετε τζαμακι να καλύπτει όλο μπροστά δηλαδή και το notch και να έχει αυτό το μαύρο περίγραμμα γύρω γύρω; Η καλύτερα είναι το άλλο που είναι σκέτο τζαμακι κ αφήνει το notch ακάλυπτο;

https://www.skroutz.gr/s/25556198/Spigen-GLAS-tR-ALIGNmaster-Full-Face-Tempered-Glass-iPhone-12-mini.html

 

https://www.skroutz.gr/s/25576648/Spigen-GLAS-tR-EZ-Fit-Tempered-Glass-2τμχ-iPhone-12-mini.html

 

https://www.skroutz.gr/s/25376100/Nillkin-0-2mm-H-Pro-2-5D-Tempered-Glass-iPhone-12-mini.html

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα.

Για τα tempered δεν ξέρω αλλά για το φορτιστή θες να μας πεις που το βρήκες και λένε ότι δεν είναι ο γνήσιος;

Γιατί εγώ όσους έχω δει γκρινιάζουν για το ότι φορτίζει αργά στο τέλος.

Το οποίο είναι feature. Μαθαίνει το κινητό ποτέ το φορτίζεις περίπου, σταματάει τη φόρτιση στο 80% και μετά συνεχίζει προβλέποντας ποτέ θα το βγάλεις από την πρίζα.

Το οποίο για κάποιον που το φορτίζει οπότε του τη βαρεσει και δεν το ξέρει είναι σπαστικό και για αυτό βλέπεις τέτοια σχόλια.

Για τα watt δε βλέπω λόγο να πας σε 5w. Στο 2021 είμαστε. Οι φορτιστές αυτοί δεν είναι ότι βγάζουν συγκεκριμένη τροφοδοσία. Έξυπνοι φορτιστές είναι που επικοινωνούν με τη συσκευή και δίνουν την κατάλληλη τροφοδοσία. Και 1 Megawatt να ήταν ο φορτιστής στην επικοινωνία με το κινητό θα δώσει μόνο ότι υποστηρίζει το κινητό. Πάρε το καλύτερο δυνατό που υποστηρίζει το κινητό σου (20).

Θες να δώσεις λινκ για τα προϊόντα που λες ότι είναι μουφα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ShevaGR said:

Γιατί εγώ όσους έχω δει γκρινιάζουν για το ότι φορτίζει αργά στο τέλος.

Το οποίο είναι feature. Μαθαίνει το κινητό ποτέ το φορτίζεις περίπου, σταματάει τη φόρτιση στο 80% και μετά συνεχίζει προβλέποντας ποτέ θα το βγάλεις από την πρίζα.

Το οποίο για κάποιον που το φορτίζει οπότε του τη βαρεσει και δεν το ξέρει είναι σπαστικό και για αυτό βλέπεις τέτοια σχόλια.

Το "Optimized Battery Charging" απενεργοποιείται πάντως για όποιον δεν τον βολεύει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Το "Optimized Battery Charging" απενεργοποιείται πάντως για όποιον δεν τον βολεύει. 

Ναι ναι απλά υποθέτω ότι δεν το ξέρουν όλοι και ίσως για αυτό γκρινιάζουν. Τουλάχιστον σε ότι είδα εγώ στο Σκρουτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ShevaGR είπε

Καλημέρα.

Για τα tempered δεν ξέρω αλλά για το φορτιστή θες να μας πεις που το βρήκες και λένε ότι δεν είναι ο γνήσιος;

Γιατί εγώ όσους έχω δει γκρινιάζουν για το ότι φορτίζει αργά στο τέλος.

Το οποίο είναι feature. Μαθαίνει το κινητό ποτέ το φορτίζεις περίπου, σταματάει τη φόρτιση στο 80% και μετά συνεχίζει προβλέποντας ποτέ θα το βγάλεις από την πρίζα.

Το οποίο για κάποιον που το φορτίζει οπότε του τη βαρεσει και δεν το ξέρει είναι σπαστικό και για αυτό βλέπεις τέτοια σχόλια.

Για τα watt δε βλέπω λόγο να πας σε 5w. Στο 2021 είμαστε. Οι φορτιστές αυτοί δεν είναι ότι βγάζουν συγκεκριμένη τροφοδοσία. Έξυπνοι φορτιστές είναι που επικοινωνούν με τη συσκευή και δίνουν την κατάλληλη τροφοδοσία. Και 1 Megawatt να ήταν ο φορτιστής στην επικοινωνία με το κινητό θα δώσει μόνο ότι υποστηρίζει το κινητό. Πάρε το καλύτερο δυνατό που υποστηρίζει το κινητό σου (20).

Θες να δώσεις λινκ για τα προϊόντα που λες ότι είναι μουφα;

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Το ότι καταπονείται η μπαταρία με τη γρήγορη φόρτιση ισχύει; 

Άρα μου προτείνεις αυτόν εδώ; 

https://www.skroutz.gr/s/25334288/Apple-20W-USB-C-Wall-Adapter-Λευκό.html 

 

Εδώ στα τελευταία σχόλια κανά δυο αναφέρουν σαν να μην είναι ο γνήσιος. Μάλιστα ο ένας γράφει

Manos_JRστις 24/11/2020

Δεν είναι αυθεντικός ο φορτιστής σύμφωνα με τις ενδείξεις της Αpple.

Έψαξε και συγκρινε τπτ part numbers κ το λέει; Τί να πω... 

https://www.skroutz.gr/s/19885503/Apple-18W-USB-C-Power-Adapter-Λευκό.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Το ότι καταπονείται η μπαταρία με τη γρήγορη φόρτιση ισχύει; ......

Η μπαταρία καταπονείται από την ανάπτυξη υψηλής θερμοκρασίας που είναι αποτέλεσμα της γρήγορης φόρτισης.

Εάν αλλάζεις κινητό κάθε 1-2 χρόνια δε θα έπρεπε να σε απασχολεί. Εάν θες να το κρατήσεις παραπάνω αλλάζει το θέμα (που και πάλι αλλάζεις εάν χρειαστεί μπαταρία και είσαι οκ)

Οσο αφορά τους γνήσιους φορτιστές η μόνη σίγουρη λύση είναι να τον προμηθευτείς από επίσημο μεταπωλητή. Οι φθηνοί apple φορτιστές είναι κατά 99% μαϊμούδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, flyer είπε

Η μπαταρία καταπονείται από την ανάπτυξη υψηλής θερμοκρασίας που είναι αποτέλεσμα της γρήγορης φόρτισης.

Εάν αλλάζεις κινητό κάθε 1-2 χρόνια δε θα έπρεπε να σε απασχολεί. Εάν θες να το κρατήσεις παραπάνω αλλάζει το θέμα (που και πάλι αλλάζεις εάν χρειαστεί μπαταρία και είσαι οκ)

Οσο αφορά τους γνήσιους φορτιστές η μόνη σίγουρη λύση είναι να τον προμηθευτείς από επίσημο μεταπωλητή. Οι φθηνοί apple φορτιστές είναι κατά 99% μαϊμούδες.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Ποιον φορτιστή μου προτείνεις; Αν μπορείς δώσε ένα λινκ αξιόπιστο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά παράγγειλα το iphone 11 από το Amazon και τώρα βλέπω ότι γράφει στην περιγραφή "the iPhone 11 comes without power supply and EarPods".

Ούτε το 11 έχει φορτιστή;

Μόνο για το 12 είχα ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, tasarass77 said:

Ρε παιδιά παράγγειλα το iphone 11 από το Amazon και τώρα βλέπω ότι γράφει στην περιγραφή "the iPhone 11 comes without power supply and EarPods".

Ούτε το 11 έχει φορτιστή;

Μόνο για το 12 είχα ακούσει.

Οι παραγγελίες όλων των iPhones που φεύγουν απ' την Apple, απ' τη στιγμή που κυκλοφόρησε το 12 και μετά, είναι χωρίς φορτιστή. Μόνο αυτά που υπήρχαν ήδη στα μαγαζιά έχουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Ποιον φορτιστή μου προτείνεις; Αν μπορείς δώσε ένα λινκ αξιόπιστο 

Φορτιστής

Καλώδιο

Τον φορτιστή τον βρίσκεις και σε isystem, istorm, Κωτσόβολο και τα συναφή, αλλά με μια γρήγορη ματια που έριξα δεν τον είχαν σε διαθεσιμότητα...

Επεξ/σία από flyer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2021 στις 12:55 ΠΜ, PeggyV είπε

Πάρε 1 Anker αν θες, είναι super και τιμή πολύ καλή. 

Ποιο anker εσυ προτεινεις? γιατι απο μια γρηγορη ματια που εριξα σκρουτζ εχει αρκετους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για φορτιστή θα πας είτε στον αυθεντικό ΜΟΝΟ από document (η άλλον επίσημο μεταπωλητή) διότι κυκλοφορούν παρά πολλοί ψεύτικοι όπως λενε και στο Σκρουτζ. Εάν παρεις ψεύτικο υπάρχει περίπτωση να χαλάσεις το κινητό σε βάθος χρόνου. Η δεύτερη καλύτερη λύση (ισάξια με τον αυθεντικό) είναι να παρεις τον anker: https://www.amazon.de/-/en/Charger-Compact-PowerPort-Adapter-AirPods/dp/B07XZ96LCN

 

θα τον βρεις και στο aliexpress από το επίσημο μαγαζί. Επισης και φορτιστής Samsung 20w αυθεντικός μια χαρά φορτίζει. Γενικα τα w όσο περισσότερα(μέχρι 20 όμως που μπορεί το δικό σου) τόσο πιο γρήγορα θα φορτίζει το κινητό σου. Όσον αφορά το να το αφήνεις μεταξύ 20-80% είναι όντως μια πρακτική που προστατεύει την μπαταρία αλλά δεν βλέπω τον λόγο κάποιος να ασχοληθεί τόσο πολύ με την μπαταρία. Οι μπαταρίες στο 85% της χωρητικότητας τους θέλουν αλλαγή ή στους 500 κύκλους φόρτισης. Συνεπώς στα 2 χρόνια θα θες αλλαγή μπαταρίας ούτως η άλλως. Τώρα εάν την προσεχείς και την εχεις μεταξύ 20 - 80 και δεν πετάς το κινητό στον ήλιο το καλοκαίρι (δεν ζεσταίνεται) ίσως να παρατείνεις την ζωη της άλλο ένα 6μηνο. 
 

Θελω με λίγα λόγια να πω το εξής: να φορτίζεις το κινητό σου όπως θέλεις, να το χαρείς, να το φορτίζεις μόνο με γνήσια καλώδια ή εγκεκριμένα και στα 2 με 3 χρόνια το πολύ να αλλάζεις μια μπαταρία ΜΟΝΟ σε επισήμους πωλητές. Δεν βρίσκω τον λόγο για ένα κόστος της τάξης 59€ (έως iPhone 8+) και 79€ (Για τα καινούργια) στην τριετία να ασχολείσαι με την φόρτιση. Όπως προαναφέρθηκε το κινητό φορτίζει πιο αργά μόνο του από 80 και άνω, και την νύχτα χρησιμοποιεί την βελτιστοποιημένη φόρτιση. Έχει ήδη πολλές ασφαλιστικές δικλείδες για την μπαταρία. Εσυ απλά να αποφεύγεις την ζέστη γενικα. Το χειρότερο που μπορείς να κανεις σε μια μπαταρία είναι να την αφήνεις στην ζέστη...

 υγ: το ανέλυσα πολύ, αλλά ελπίζω να βοηθήσω όσο κόσμο μπορώ. Η εμπειρία μου μετα από 8 χρόνια iPhone και πολλά μοντέλα να έχουν περάσει από τα χέρια μου τουλάχιστον αυτή την αίσθηση μου έχουν αφήσει!

Επεξ/σία από taslikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...