Προς το περιεχόμενο

Vodafone Fiber 100 συγχρονίζει στα 15 - σύνδεση σε μακρινό καφαο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, Andresalonika said:

Δεν θα έπρεπε να πουλάνε 100άρες με τέτοια εξασθένηση.

δινουν γιατι καποιος μπορει να ειναι κοντα στο Kv και ο αλλος μακρυα.αν δηλαδη εσυ εισαι 1000 μετρα και εγω 100 γιατι να μην παρω 100αρα εγω?

7 hours ago, pasxaliskar said:

Ρωτούσα για αποσυνδέσεις κλπ ..το έχω 2,5 μήνες μια χαρά πάει τελικά πολύ τίμιο 

εχει να κανει με το ποσο καλη γραμμη εχεις.δεν ειναι μονο το ρουτερ. ποσο μακρυα εισαι απο το kv, αν εναι σωστη η καλωδιωση σου,αν εχεις καλο χαλκο και οχι κομμενο ραμμενο 100 φορες,τι πακετο εχεις πχ 50,100,200

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, poulinos είπε

δινουν γιατι καποιος μπορει να ειναι κοντα στο Kv και ο αλλος μακρυα.αν δηλαδη εσυ εισαι 1000 μετρα και εγω 100 γιατι να μην παρω 100αρα εγω?

εχει να κανει με το ποσο καλη γραμμη εχεις.δεν ειναι μονο το ρουτερ. ποσο μακρυα εισαι απο το kv, αν εναι σωστη η καλωδιωση σου,αν εχεις καλο χαλκο και οχι κομμενο ραμμενο 100 φορες,τι πακετο εχεις πχ 50,100,200

Ftth οπότε δν παίζει ρόλο αυτό για μένα ...και με πολύ χαμηλό θόρυβο κάπου στα 12 η 17 κάτι τέτοιο ..θυμάμαι το όριο μου χει πει είναι 25 db

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
On 26/03/2021 at 06:26, pasxaliskar said:

Ftth οπότε δν παίζει ρόλο αυτό για μένα ...και με πολύ χαμηλό θόρυβο κάπου στα 12 η 17 κάτι τέτοιο ..θυμάμαι το όριο μου χει πει είναι 25 db

στο ftth ειναι αλλη φαση.εκει ναι λογω fiber μπορεις να παιξεις σε πολυ μεγαλυτερες αποστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2021 στις 8:20 ΜΜ, iTechBlogGr είπε

Καφάο ή Καμπίνα? γιατί είναι 2 διαφορετικά πράγματα.

Γενικά η ιδέα είναι Καμπίνα - Καφάο - Συνδρομητής για το FTTC 

κάνε μια ερώτηση σε πιο Καφάο είσαι και σε πια Καμπίνα ανήκεις... αλλά και στα 900 μέτρα κάτι βρωμάει... μήπως να δηλωθεί σαν βλάβη... διότι θα έπρεπε να έχεις τουλάχιστον 80mbps στο λέω από πείρας με τον πατερα μου στα 700 μέτρα από την Καμπίνα του ΟΤΕ και έρχεται έξω από το σπίτι 50 καθαρή ... πήρε 50 καθαρό.. .οπότε δες την αναλογία είναι 200 μέτρα και σου λέω ότι όχι 90 που λένε αλλά 80 λογικά θα πρέπει να πιάνεις..

Πάρτο από την αρχή και βρες την πρώτη σου πρίζα. Κατάργησε από πίσω όλες τις υπόλοιπες συνδέσεις και κράτα μόνο 1 που θα στείλεις στο Router σου. και μετά 1 τηλέφωνο σύνδεσε το δίπλα στο ρούτερ και είσαι κομπλέ... έχεις ήδη κάνει ένα βήμα.. μετά θέλει σίγουρα τεχνικό του οτε να μετρήση να από το Καφάο τι νούμερα του δίνει και αν έχει θόρυβο. έξω από το σπίτι σου πόσο έρχεται και μέχρι το ρούτερ σου πόσο έρχεται και αν επίσης υπάρχει θόρυβος.... αν είσαι κομπλέ. οκ αν όχι πρέπει ανάλογα που είναι το πρόβλημα να κάνεις τις ανάλογες κινήσεις.

είτε πεις ΚΑΦΑΟ είτε πεις ΚΑΜΠΙΝΑ είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα

όπως ισχύει για το Α/Κ ή DSLAM

για να μάθεις σε ποιο είσαι απλά πας στο υπόγειο της πολυκατοικίας σου (πρέπει να εξασφαλίσεις την πρόσβαση στο χώρο) εκεί θα βρεις τον κεντρικό κατανεμητή όπου έρχονται τα καλώδια από το δίκτυο του χαλκού κάπου εκεί γράφει ένα νούμερο

αυτό το νούμερο αντιστοιχεί στο ΚΑΦΑΟ ή ΚΑΜΠΙΝΑ που συνδέεται το κεντρικό καλώδιο του ακινήτου σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ikorolis said:

είτε πεις ΚΑΦΑΟ είτε πεις ΚΑΜΠΙΝΑ είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα

όπως ισχύει για το Α/Κ ή DSLAM

για να μάθεις σε ποιο είσαι απλά πας στο υπόγειο της πολυκατοικίας σου (πρέπει να εξασφαλίσεις την πρόσβαση στο χώρο) εκεί θα βρεις τον κεντρικό κατανεμητή όπου έρχονται τα καλώδια από το δίκτυο του χαλκού κάπου εκεί γράφει ένα νούμερο

αυτό το νούμερο αντιστοιχεί στο ΚΑΦΑΟ ή ΚΑΜΠΙΝΑ που συνδέεται το κεντρικό καλώδιο του ακινήτου σας.

υπαρχουν διαφορες σε καποια πραγματα.

στην επαρχια το dslam του παροχου δεν ειναι μεσα στο αστικο κεντρο ως φυσικη συνεγκατασταση αλλα ειναι σε καμπινα. υπαρχουν περιπτωσεις καμπινας με mini dslam(πιο παλια) που ηταν του οτε.επισης οταν μια περιοχη δεν την εχει ο οτε τοτε υπαρχει και το παλιο κλασσικο καφαο αλλα και Kv απο τον παροχο. βεβαια συνηθως η καμπινα ειναι κοντα στο καφαο στην περιπτωση του vdsl και συνηθως κοντα ειναι και οταν δεν υπαρχει φυσικη συνεγκατασταση για το αστικο κεντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσωπικά το μόνο αρνητικό είναι ότι δυσφημίζουν το "brand name", γιατί πουλάνε και FTTH πακέτα τα οποία δεν ξεχωρίζουν τόσο όσο θα έπρεπε από τα FTTC (VDSL) και μετά ο κόσμος είναι δύσπιστος για το προϊόν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2021 στις 3:46 ΜΜ, poulinos είπε

στο ftth ειναι αλλη φαση.εκει ναι λογω fiber μπορεις να παιξεις σε πολυ μεγαλυτερες αποστασεις.

δεν εχει μπει και δεν θα μπει ftth στο 1000μετρο. Τουλαχιστον οχι στο άμεσο μελον.  και μια και μιλαμε για αποστασεις για να εχει τετοια αποσταση απο KV μιλαμε για λευκες πειοχες. Εκει μεχρι rural για την ωρα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, doit said:

δεν εχει μπει και δεν θα μπει ftth στο 1000μετρο. Τουλαχιστον οχι στο άμεσο μελον.  και μια και μιλαμε για αποστασεις για να εχει τετοια αποσταση απο KV μιλαμε για λευκες πειοχες. Εκει μεχρι rural για την ωρα.  

τι μπορουν να κανουν μεχρι τι θα κανουν.... vdsl απο kv δεν δινουν κοντα. ftth εχω δει κοντα σε ακ.με ποια λογικη γινονται ολα δεν ξερω.  κοινως εισαι κοντα απο ακ δεν εχεις vdsl απο kv βαλε ftth?

αλλα εχω δει και ftth πιο μακρυα απο 1000 μετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, poulinos είπε

Ηταν ειναι ο απλος τροπος για να το κανεις να ακουγεται ωραιο.σε ελευθερη μεταφραση marketing trick για να μην το πω κοροιδια.

Ναι,αλλα το χρησιμοποιουν υπονομευοντας τη ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ μελλοντικη αξιοπιστια,καθως ο εξαπατημενος κοσμος που τωρα νομιζει οτι εχει fiber θα συνδεσει τα προβληματα του (που φυσικα συνεχιζονται) με τη fiber τεχνολογια (που δεν γνωριζει οτι ειναι αλλη καθως δεν μπηκε στον κοπο να του εξηγησει κανενας,με σκοπο να τον εκμεταλλευτουν καναδυο χρονια ακομα πουλωντας του χαντρες και καθρεφτακια).

Εν ολιγοις οταν θα πανε να πουλησουν αληθινο ftth οι μισοι θα τους λενε "σιγα,ηδη ινα εχω και ολο σκαμπανεβασμανα εχω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2021 στις 9:59 ΠΜ, planelover είπε

Fiber λέγεται το πακέτο της Vodafone, δεν έχω οπτική ίνα στην περιοχή οπότε μέσω VDSL είναι.

Παραθέτω τα στατιστικά της γραμμής, μετά την αγορά fritzbox 7530 που τουλάχιστον έλυσε τις αποσυνδέσεις:

 

fritz.png

κατι παιζει με το καλωδιο που σου ερχετε απεξω..δεν γινετε να εχεις ιδιο line att down και up..λογικα καπου εχει βραχυκυκλωμα..για μενα κανε αιτηση οτε αφου φευγεις ατελως και αν εχεις το ιδιο θεμα δηλωσε βλαβη στον οτε..αυτος θα σου αλλαξει ζευγος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, georgekz750 said:

Ναι,αλλα το χρησιμοποιουν υπονομευοντας τη ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ μελλοντικη αξιοπιστια,καθως ο εξαπατημενος κοσμος που τωρα νομιζει οτι εχει fiber θα συνδεσει τα προβληματα του (που φυσικα συνεχιζονται) με τη fiber τεχνολογια (που δεν γνωριζει οτι ειναι αλλη καθως δεν μπηκε στον κοπο να του εξηγησει κανενας,με σκοπο να τον εκμεταλλευτουν καναδυο χρονια ακομα πουλωντας του χαντρες και καθρεφτακια).

Εν ολιγοις οταν θα πανε να πουλησουν αληθινο ftth οι μισοι θα τους λενε "σιγα,ηδη ινα εχω και ολο σκαμπανεβασμανα εχω".

ολοι οι παροχοι εχουν το ιδιο ονομα και το ιντερνετ θα το βαλουν ολοι ετσι και αλλιως αφου δεν νοειται να μην εχεις.οποτε παλι σε αυτους ξαναγυρναμε.δεν συζητω για hcn,ocn και δορυφορικα διοτι αυτα δεν ειναι ουτε το 1/1000 τις πιτας οποτε δεν τους νοιαζει. απλα μετα θα σου βαλουν μια ωραια διαφημιση οτι εγγυημενο 100 ,200,500mbit απο οπτικη ινα και θα στο πουλησουν ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2021 στις 10:20 ΜΜ, poulinos είπε

τι μπορουν να κανουν μεχρι τι θα κανουν.... vdsl απο kv δεν δινουν κοντα. ftth εχω δει κοντα σε ακ.με ποια λογικη γινονται ολα δεν ξερω.  κοινως εισαι κοντα απο ακ δεν εχεις vdsl απο kv βαλε ftth?

αλλα εχω δει και ftth πιο μακρυα απο 1000 μετρα

ειναι η επομενη φαση. το εχουμε ξανασυζητησει παλαιοτερα :P. εχει αρχισει ομως σε αρκετες περιοχες το FTTH στα μεχρι 800μ απο ΑΚ. Περιστερι νικαια μεσσηνη κλπ.

vdsl δινουν απο ΑΚ αλλα λογω του οτι ο χαλκος εκει ειναι τα μαυρα του τα χαλια, εχεις αλλα δεν εχεις. :) εκει ομως θα μπει FTTH οπότε δε σε πολυνοιαζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2021 στις 10:57 ΠΜ, panatha1369 είπε

κατι παιζει με το καλωδιο που σου ερχετε απεξω..δεν γινετε να εχεις ιδιο line att down και up..λογικα καπου εχει βραχυκυκλωμα..για μενα κανε αιτηση οτε αφου φευγεις ατελως και αν εχεις το ιδιο θεμα δηλωσε βλαβη στον οτε..αυτος θα σου αλλαξει ζευγος..

Πραγματι εχω αλλαξει σε ΟΤΕ απο το Φεβρουαριο, με το συγχρονισμο να συνεχιζει να ειναι χαμηλος. Μετα απο 4 δηλωσεις βλαβης που εκλεισαν αμεσως με την αιτιολογια 'εισαι μακρια', ξαναδηλωσα βλαβη πριν 1.5 μηνα, και μου λενε οτι ακομα ειναι υπο διερευνηση μηπως φερουν καλωδιο απο κοντινοτερο καφαο. Ζω με την ελπιδα, αλλιως starlink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...