Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με sottr + benchmark


ppkstat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα,

στήνω ένα σύστημα με αυτά: 

Ryzen 5900x

ASUS Stix B550-E (bios 1401)

GSkill RipjawsV 32GB (2x16GB) 3200MHz DDR4 C14 (F4-3200C14 D-32GVK)

SSD Samsung NVMe M.2 970 Evo Plus 1TB 

Western Digital Blue 2TB SSD M.2 

Corsair RM 850x

Evga 980ti 

Η κάρτα είναι παλία και την έχω βάλει για την δοκιμή του συστήματος. Ειχα να την δουλέψω περίπου 1 μιση χρόνο.

Στα πολλά πράγματα που έκανα ήταν να τρέξω ένα sottr bench κυρίως για να δω τον νέο επεξεργαστή. Το θέμα είναι ότι το παιχνίδι κρασάρει κατα την διάρκεια του bench ή κατα την έναρξη του παιχνιδιού με  DXGI ERROR DEVICE HUNG. To παιχνίδι δεν με ενδιαφέρει καθόλου να το παίξω, το bench καλό θα ήταν να μπορώ να το τρέχω. Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο, επειδή είναι νέο σύστημα είναι να βεβαιαωθώ ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα hardware, πέρα απο την κάρτα φυσικά. 

DX11, DX12 και γενικά ingame settings δεν φαίνεται να κάνουν αισθητή διαφορά. 

Drivers αυτή την στιγμή είναι οι 460.79, είχα περάσει κανονικά τους τελευταίους και τους έκανα DDU για να δω μήπως έφταιγαν αυτοί. Τίποτα. 

Δοκίμασα μήπως το πείραζε το XMP στις μνήμες, πάλι τίποτα αν και οι μνήμες ήταν σταθερές. 

Το σύστημα γενικά έχει βγάλει ότι stress test υπάρχει, επεξεργαστή, μνημών και γραφικών (3 ώρες λούπα firestrike extreme test 1, timespy stability test, heaven). Επίσης δεν φαίνεται μέχρι στιγμής να έχει οποιδήποτε πρόβλημα σε άλλα παιχνίδια. Ετρεξα και μια το dxdiag αλλά δεν βρήκε τίποτα. 

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα? Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, LucanValerius είπε

Είναι φρέσκο windows install;

Επίσης, δοκίμασε με άλλη gpu

Nαι, καινούριο install. Θα δοκιμάσω και με άλλη κάρτα. Χθες έπαιζε 3 ώρες cyberpunk χωρίς πρόβλημα που είναι και buggy. Δεν ξέρω τι να πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα δοκίμασα μια 1070, το έτρεχε κανονικά σε οτιδήποτε settings. Μόλις έβαλα πάνω πάλι την δικιά μου είχα instacrash με το που ανοίγει το πρόβλημα. 

Προφανώς κάτι συμβαίνει με την κάρτα. Το πολύ περίεργο είναι ότι βγάζει οτιδήποτε άλλο, όπως γράφω την έχω πεθάνει αυτές τις μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να είναι πρόβλημα με τους drivers της nvidia. Απο τότε που βγήκαν οι RTX 3000 έχει διάφορα προβλήματα σε παιχνίδια με random crashes που τα παραδέχεται και η ίδια. Π.χ. στο  Detroit Become Human. Εδώ εμένα crashάρουν οι drivers στο youtube.

Δοκίμασε να επιλέξεις και prefer maximum performance στο nvidia control panel. Είναι ένας απο τους τρόπους που έχουν βρει να αντιμετωπίζουμε τα crash στο youtube. Ποτέ δεν ξέρεις.

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...