Προς το περιεχόμενο

Έως 50Mbps - τι σημαίνει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Σε λίγους μήνες θα μετακομίσω και θα ήθελα να μάθω για τις 50αρες συνδέσεις. Εδώ και 14 χρόνια έχω 24αρα adsl από forthnet, η οποία δεν κατάφερε ΠΟΤΕ να πιάσει πάνω από 6-7Mbps, όσες προσπάθειες και να έκανα με τη forthnet. Στο νέο σπίτι σκέφτομαι να βάλω 50αρα cosmote. Αρχικά θα ήθελα μια γνώμη, αν και είμαι ήδη σίγουρος οτι έστω τουλάχιστον στην εξυπηρέτηση πελατών θα δω δραματική διαφορά. Δεύτερον, ακούω εδω και τουλάχιστον 1 χρόνο ότι από την στιγμη που υποστηρίζεται στην περιοχή fiber η σύνδεση πρέπει να είναι σταθερά στα 50Mbps έστω 49,9. Κάτω από αυτό θεωρείται πρόβλημα στην γραμμή και είναι υποχρεωμένοι να το λύσουν. Παρόλαυτα, κοιτάζοντας τα πακέτα της cosmote, παρατηρώ ότι όλα γράφουν πλέον ΕΩΣ 50Mbps, το οποίο προφανώς με προβλημάτισε. Πήρα ακόμα και τηλέφωνο στην cosmote και μου είπαν ότι α πρέπει να μετρήσουν την περιοχή και να μου δώσουν μία εκτίμηση της ταχύτητας που θα πιάνω. Βέβαια ζητούσαν τον αριθμό του σταθερού τηλεφώνου, το οποίο φυσικα δεν έχω ακόμα και οπότε δεν είχε νόημα η περεταίρω συζήτηση.

Γνώριζει κανείς τι σημαίνει όλο αυτό; Δηλαδή πάλι θα πληρώνουμε συνδέσεις οι οποίες δεν πιάνονται. Υποτίθεται ότι όλα αυτά λύθηκαν με την εγκατάσταση των οπτικών ινών.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθε αριθμό τηλεφώνου από ένα μαγαζί δίπλα στο χώρο που θες να νοικιάσεις και μπες στη σελίδα της cosmote για έλεγχο διαθεσιμότητας. Κάτω κάτω έχει ένα λινκ για να δεις Μαξ, μέσες και κατώτερες τιμές συγχρονισμού για την περιοχή στην οποία ανήκει το νούμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Klausx είπε

Αν η περιοχή υποστηρίζει VDSL θα τα πιάνεις. Σε torrent πάει πάνω από 50.

 

Screenshot_268.png.ac2bc8ad0753c581f99c2d084f112399.png

Δεν πάει πάνω από 50. Κατεβάζει με 5 Mbytes/sec ενώ η μέτρηση είναι Mbits/s όπου 8bits=1byte

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω Adsl 24αρα ειχα και οτι και να εκανα δεν πηγαινε πανω απο 7,5mbps. Σε όλες τις επικοινωνίες μου με τον παροχο, το έριχναν στην καλωδίωση. Άλλαξα παροχο και παλι σε dsl24αρι και τώρα κλειδώνω από 14 με 15. Χωρίς να αλλάξω τίποτα. Τυχαίο ?. Για ψαχτο λίγο.. Εγω δεν εβαλα Vdsl για τον λογο οτι δεν κανω χρήση ολο τον χρόνο, όποτε πληρώνω τζάμπα τα παγια, και τουλαχιστον μου βγαίνει πιο οικονομικά το adsl.

OrbMT_20210111_130404_Fotor.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους.

Πριν σχεδόν 2 χρόνια έβαλα Nova VDSL 50. Για κάποιο λόγο που δεν είναι του παρόντος το συμβόλαιο θα λήξει του χρόνου τον Απρίλιο.

Δεν είχα κάποιο πρόβλημα, από την αρχή συγχρονίζει σταθερά στα 50 /5 (με +10% επάνω).

Χθες με πήρανε τηλέφωνο από Wind και μου είπανε ότι επειδή είμαι σε παλαιού τύπου δίκτυο (βρόχος που ξεκινάει από 21Β) δικαιούμαι χωρίς ποινή διακοπής συμβολαίου (με Nova) να περάσω στο δίκτυό τους σε οπτική ίνα (στην περιοχή μου από ότι είπαν αυτοί έχουν κάνει το έργο). Απλά θα μου βγαίνει 3 ευρώ παραπάνω το μήνα (στα 28 ευρώ).

Δεν σκέφτηκα να το ρωτήσω (θα το κάνω κάποια στιγμή σήμερα) υποθέτω όμως ότι δεν είναι FTTH.

Η απορία μου είναι η εξής:

Υποθέτοντας ότι είναι οπτική μέχρι την καμπίνα και στη συνέχεια χαλκός μέχρι το σπίτι, τι παραπάνω θα έχει από το VDSL που έχω μέχρι στιγμής;

Και στο VDSL ίδιο δεν είναι το σκηνικό ή κάνω λάθος; Να σημειώσω ότι θα είμαι πάλι στα 50, όπως όμως μου είπε θα είναι γρηγορότερο απ' αυτό που έχω. Nα υποθέσω σταθερότητα, latency κλπ; Είναι VDSL2;

Ακριβώς επειδή δεν τα πολυκατέχω αυτά και τα έχω ψιλοκουβάρι στο κεφάλι, αν μπορεί κάποιος πιο υποψιασμένος να το ξεκαθαρίσει.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, PL8596 είπε

Γεια χαρά σε όλους.

Πριν σχεδόν 2 χρόνια έβαλα Nova VDSL 50. Για κάποιο λόγο που δεν είναι του παρόντος το συμβόλαιο θα λήξει του χρόνου τον Απρίλιο.

Δεν είχα κάποιο πρόβλημα, από την αρχή συγχρονίζει σταθερά στα 50 /5 (με +10% επάνω).

Χθες με πήρανε τηλέφωνο από Wind και μου είπανε ότι επειδή είμαι σε παλαιού τύπου δίκτυο (βρόχος που ξεκινάει από 21Β) δικαιούμαι χωρίς ποινή διακοπής συμβολαίου (με Nova) να περάσω στο δίκτυό τους σε οπτική ίνα (στην περιοχή μου από ότι είπαν αυτοί έχουν κάνει το έργο). Απλά θα μου βγαίνει 3 ευρώ παραπάνω το μήνα (στα 28 ευρώ).

Δεν σκέφτηκα να το ρωτήσω (θα το κάνω κάποια στιγμή σήμερα) υποθέτω όμως ότι δεν είναι FTTH.

Η απορία μου είναι η εξής:

Υποθέτοντας ότι είναι οπτική μέχρι την καμπίνα και στη συνέχεια χαλκός μέχρι το σπίτι, τι παραπάνω θα έχει από το VDSL που έχω μέχρι στιγμής;

Και στο VDSL ίδιο δεν είναι το σκηνικό ή κάνω λάθος; Να σημειώσω ότι θα είμαι πάλι στα 50, όπως όμως μου είπε θα είναι γρηγορότερο απ' αυτό που έχω. Nα υποθέσω σταθερότητα, latency κλπ; Είναι VDSL2;

Ακριβώς επειδή δεν τα πολυκατέχω αυτά και τα έχω ψιλοκουβάρι στο κεφάλι, αν μπορεί κάποιος πιο υποψιασμένος να το ξεκαθαρίσει.

Ευχαριστώ.

Ο πωλητής στο τηλεφωνο θα πει τα πάντα για να πουλήσει. Μη ψαρώσεις με αυτό που λένε για διακοπή συμβολαίου χωρίς ποινή γιατί αν δεν είσαι σε αορίστου τότε θα τρέχεις να το πληρώσεις.

Για το θέμα της οπτικής δες https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/fiber/wind-fiber/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...