Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 12 mini Review - Χρειαζόμαστε μίνι κινητά;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε iPhone 8 με καινούργια μπαταρία είχα 5 1/2' ώρες χρήση από τις 07:30 - 01:30 και υπόλοιπο 15%. Κλήσεις / twitter / mail / safari / tapatalk / κλπ. Τι δεν είχα; Facebook - Instagram - Tik Tok - messenger - viber - what's upπου δεν είναι εγκατεστημένα στο κινητό. Με το iPhone mini θα είχα και υπόλοιπο 35%.

Συμπέρασμα αν το κινητό το θέλετε για Facebook - Instagram - Tik Tok - messenger - viber - what's upπάρτε παντόφλα. Αλλιώς μια χαρά θα σας κάτσει και το 12 mini.

Επεξ/σία από alejsalonica
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, whoever81 είπε

Για να μην τα πολυλογούμε είναι κινητάρα και μοναδικό σε αυτά που προσφέρει. Στις αγγελίες σε κανα χρόνο ότι πρέπει στην μισή τιμή...Το κωλοnotch η μοναδική παραφωνία. Μπαταρία βγάζει μέρα με ελαφριά-μέτρια χρήση, μια χαρά! Η χρήση που κάνουν αυτοί που αγοράζουν "μικρά" κινητά.

Εδώ στο ινσομνια στις αγγελίες πουλάνε κάτι τύποι iPhone 7 στα 200+ ευρώ. Και εσυ μιλάς για μισή τιμή το καλοκαίρι το 12αρι.

οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σίγουρα haters θα υπάρξουν να σου πουν για τη τιμή του(και μένα ακούγονταν πολλά στην αρχή)  καθώς κ οτι δεν έχει φορτιστή.Περίμενα 3-4 χρόνια για να βγάλει η apple αυτο το αριστούργημα χωρίς μπεζελς με γρήγορο επεξεργαστη , καμεράρααα(Πορτραιτ) νυχτερινές λήψεις αψογες.Κάτοχος ενός Νοκια με 5' και android stock ...(Ω ναι, η android βγάζει ελάχιστα κινητά κάτω απο 5,5'') Τα μάζεψα το πήρα κ δεν θα το μετανιώσω ποτέ.Και ναι μάγκες μου κάνει την ίδια δουλειά με τις παντόφλες σας- τοστιέρες...(ΝΟ HATE) Κάποιοι θέλουν ελεύθερες τσέπες σε αυτον τον κόσμο.
Πάμε λίγο στη φόρτιση όμως...Με παλιό καλώδιο USB A to lightning που δοκίμασα , νομίζω κανει κανα αιώνα να φορτίσει.Εχετε να προτείνετε κάτι?Πέραν του MAgsafe καθώς ξεφραγκιάστικα?

Επεξ/σία από NotebookFreak
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, NotebookFreak είπε

Ναι σίγουρα haters θα υπάρξουν να σου πουν για τη τιμή του(και μένα ακούγονταν πολλά στην αρχή)  καθώς κ οτι δεν έχει φορτιστή.Περίμενα 3-4 χρόνια για να βγάλει η apple αυτο το αριστούργημα χωρίς μπεζελς με γρήγορο επεξεργαστη , καμεράρααα(Πορτραιτ) νυχτερινές λήψεις αψογες.Κάτοχος ενός Νοκια με 5' και android stock ...Τα μάζεψα το πήρα κ δεν θα το μετανιώσω ποτέ.Και ναι μάγκες μου κάνει την ίδια δουλειά με τις παντόφλες σας- τοστιέρες...(ΝΟ HATE) Κάποιοι θέλουν ελεύθερες τσέπες σε αυτον τον κόσμο.
Πάμε λίγο στη φόρτιση όμως...Με παλιό καλώδιο USB A to lightning που δοκίμασα , νομίζω κανει κανα αιώνα να φορτίσει.Εχετε να προτείνετε κάτι?Πέραν του MAgsafe καθώς ξεφραγκιάστικα?

πάρε ένα brick 10w απο ipad, απο 20%-90% σε μία ώρα χωρίς να ζορίζεις την μπαταρία!

Επεξ/σία από vaggos2586
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάρι αυτή η εταιρία να φέρει πίσω στη μόδα τα Normal sizes γιατί γέμισε ο τόπος με 6,5+ ιντσών κινητά. Κινητά που με το ζόρι χωράνε στην τσέπη για να τα δουλέψεις χρειάζεσαι και τα 2 σου χέρια.

Ιδανικό μέγεθος 5,5-άααααντε6''. 5.8 είναι καλά.

1 hour ago, NotebookFreak said:

Ναι σίγουρα haters θα υπάρξουν να σου πουν για τη τιμή του(και μένα ακούγονταν πολλά στην αρχή)  καθώς κ οτι δεν έχει φορτιστή...

δεν πιστεύω να εννοείς ότι αυτοί που θέλουν φορτιστή είναι haters... λογικό δεν είναι να θέλει κάποιος φορτιστή? και μην μου πεις παρακαλώ "μπορείς να αγοράσεις μετά...". πλιζ δλδ.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Hal9000 είπε

Φέτος, η Apple επιχειρεί κάτι που είχαμε αρκετά χρόνια να δούμε. Λανσάρει ένα μικρό iPhone (μικρότερο, έστω) μαζί με τα βασικά iPhone της χρονιάς, κάτι που σημαίνει ότι μοιράζεται σχεδιασμό και χαρακτηριστικά με τα μεγάλα του «αδερφάκια». Χάρη σε αυτό, υπάρχουν πλέον τέσσερις επιλογές για κάποιον που ενδιαφέρεται να αποκτήσει ένα νέο iPhone και μια από τις πιο ενδιαφέρουσες είναι το iPhone 12 Mini.

Επιστρέφοντας στις ρίζες των iPhone και στον πιο compact σχεδιασμό, το μικρό νέο iPhone είναι κάτι που θα τραβήξει τα βλέμματα αν όχι για τις επιδόσεις του, για τον compact σχεδιασμό που τα τελευταία χρόνια έχει σχεδόν εκλείψει από τον χώρο των smartphones, γενικά. Για όσους θυμούνται, κάτι παρόμοιο είχε δοκιμάσει τα προηγούμενα χρόνια η Sony με τη σειρά Compact που όμως δεν προχώρησε. 

 

Διαβάστε ολόκληρο το review

 

Η προβλεψη πωλησεων δειχνει χαμηλες πτησεις!!! ισως αυτος να ηταν ο στοχος της apple. Σαν συσκευη απευθύνεται σε newcomers, και χρηστες παλαιοτερων μοντελων. Απο το X και μετα οι διαστασεις μεγαλωσαν, η apple μας εμαθε (και αυτη) στις μεγαλες οθονες, και κατα 90%, οποιος συνηθιζει την μεγαλη οθονη δεν γυριζει πισω.

Σιγουρα δεν θα ξαναδουμε στο μελλον το SE, το μινι θα ειναι ο αντικαταστατης του (σε premium τιμη). τωρα σχετικα με την μπαταρια, τεχνολογικα ακομα δεν ειναι εφικτο μεγαλυτερη (capacity) μπαταρια σε τοσο μικρες διαστασεις!!!!

 

2 ώρες πριν, Makatsoras είπε

Εδώ στο ινσομνια στις αγγελίες πουλάνε κάτι τύποι iPhone 7 στα 200+ ευρώ. Και εσυ μιλάς για μισή τιμή το καλοκαίρι το 12αρι.

οκ...

οσο οι αγγελιες παραμενουν, ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι τα πουλανε, πριν 2 μηνες πουλησα το 7αρι 128gb με 98% μπαταρια (το ειχα σαν δευτερο) με το ζορι 180€........ οποτε αστους να τα πουλανε!!!!1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θεωρώ την ιδέα εξαιρετική. Προφανώς και υπάρχει αγορά που δεν είναι internet junkies, και χρησιμοποιούν άρα και χειρίζονται το smartphone κυρίως σαν τηλέφωνο. Ευκολία χειρισμού ,αλλά και μικρότερη οθόνη είναι μια καλή αρχή για να μειώσεις τους εξωφρενικους χρόνους που ξοδεύεις πάνω σε μια συσκευή  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NotebookFreak είπε

Ναι σίγουρα haters θα υπάρξουν να σου πουν για τη τιμή του(και μένα ακούγονταν πολλά στην αρχή)  καθώς κ οτι δεν έχει φορτιστή.Περίμενα 3-4 χρόνια για να βγάλει η apple αυτο το αριστούργημα χωρίς μπεζελς με γρήγορο επεξεργαστη , καμεράρααα(Πορτραιτ) νυχτερινές λήψεις αψογες.Κάτοχος ενός Νοκια με 5' και android stock ...(Ω ναι, η android βγάζει ελάχιστα κινητά κάτω απο 5,5'') Τα μάζεψα το πήρα κ δεν θα το μετανιώσω ποτέ.Και ναι μάγκες μου κάνει την ίδια δουλειά με τις παντόφλες σας- τοστιέρες...(ΝΟ HATE) Κάποιοι θέλουν ελεύθερες τσέπες σε αυτον τον κόσμο.
Πάμε λίγο στη φόρτιση όμως...Με παλιό καλώδιο USB A to lightning που δοκίμασα , νομίζω κανει κανα αιώνα να φορτίσει.Εχετε να προτείνετε κάτι?Πέραν του MAgsafe καθώς ξεφραγκιάστικα?

Δεν παίζει ρόλο το καλώδιο φίλε μου αλλά η πηγή(φορτιστής)...
Προσωπικά τα έδωσα στην Anker για τον Anker Nano Fast Charger, 20 W(type c to lighting) αγορα απο aliexpress απο το επισημο store της Anker περιπου στα 20ευρω....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προερχόμενος αποκλειστικά από πιο mini-compact τηλέφωνα με δυνατότητες (S4 mini, XZ1 Compact κτλ) μπορώ να πω ότι με "τράβηξε" η αδυναμία εύρεσης μικρού κ δυνατού Android τηλεφώνου σε μετάβαση στο iOS. Αρχίζω να το συνηθίζω πάντως το λειτουργικό, έχει τα κουλά του, έχει κ τα καλά του.

Από όσο έχω καταλάβει, το ίδιο πράγμα έκανε κ άλλος κόσμος, ψάχνοντας το ίδιο με εμένα: Μικρό κ δυνατό, κ αρκετοί πήγαν πρώτη φορά σε Apple λόγω αυτού του κινητού.

Δεν βλέπω ταινίες στο κινητό, ούτε youtube με τις ώρες. Επαγγελματίας είμαι κ χρειάζομαι πρακτικότητα κ ταχύτητα. Ότι φωτό κ βίντεο βλέπω, μια χαρά με βολεύει η οθόνη.

Για την μπαταρία δεν ξέρω τι να πω, είμαι πολύ ευχαριστημένος, μου βγάζει 1,5 ημέρα με την χρήση μου, τι να πουν κ οι κάτοχοι SE 2020 δλδ, που ήμουν στο τσακ να αγοράσω (κ το απέρριψα λόγω αυτού, ίσως αδίκως)

Θυμίζω ότι το XZ1 Compact είχε 2700 μπαταρία, όσο κ το μεγάλο μοντέλο - αδερφάκι του κ είχε χαρακτηριστεί βασιλιάς της αυτονομίας. Δυστυχώς μου πέθανε ξαφνικά αλλιώς πήγαινε μια χαρά. 

Το καλό ή κακό της υπόθεσης είναι ότι δεν πάει τόσο καλά στις πωλήσεις κ αυτό φαίνεται κ απο τις αγγελίες, όσο κ απο την πτώση τιμής στα καταστήματα (skroutz εννοώ, όχι στα πιο επίσημα). Δεν πειράζει, τελικά αυτό το μέγεθος ή το μισείς ή το λατρεύεις...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, koutsis είπε

Οι πωλήσεις έδειξαν ότι ο κόσμος δεν το προτίμησε και πολύ πάντως. 

Ίσως βέβαια να φταίει και η υψηλή τιμή του σε σχέση με το 12 (μόνο 100€ διαφορά)

Οπως το λες.

To iPhone mini ειναι το SE που παντα θελαμε.

Ιδανικο μεγεθος αλλα θα αγοραστει μολις αποκτησει πιο φυσιολογικη τιμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Μακάρι αυτή η εταιρία να φέρει πίσω στη μόδα τα Normal sizes γιατί γέμισε ο τόπος με 6,5+ ιντσών κινητά. Κινητά που με το ζόρι χωράνε στην τσέπη για να τα δουλέψεις χρειάζεσαι και τα 2 σου χέρια.

Ιδανικό μέγεθος 5,5-άααααντε6''. 5.8 είναι καλά.

δεν πιστεύω να εννοείς ότι αυτοί που θέλουν φορτιστή είναι haters... λογικό δεν είναι να θέλει κάποιος φορτιστή? και μην μου πεις παρακαλώ "μπορείς να αγοράσεις μετά...". πλιζ δλδ.

οχι ρε λογικός ανθρωπος είμαι. αλλα να που και οι άλλες εταιρείες ξεκινησαν να λανσάρουν κινητά χωρίς φορτιστές στην συσκευασία..
Αριθμοί είμαστε για όλες τις εταιρείες εκει έξω.Ειπα δεν υπήρξα φανμποι τον IPHONE αλλά απο τη στιγμή που βγήκε το κινητό που χρειαζόταν η τσέπη μου μπεζελεσ κλπ ήταν μονόδρομος...
Το μόνο αρνητικό που μπορώ να πω είναι οτι δεν έχει δακτυλικο αποτύπωμα.Το Νοκια μου είχε αρκετα καλό :P θα μου πεις σου εχει το face id(δεν το χω ενεργοποιήσει ακόμα).
 


 

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Οπως το λες.

To iPhone mini ειναι το SE που παντα θελαμε.

Ιδανικο μεγεθος αλλα θα αγοραστει μολις αποκτησει πιο φυσιολογικη τιμη.

Στις αγγελίες απο 650 ξεκινάνε..δεν είναι ασχημη τιμή!

Επεξ/σία από NotebookFreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να γυρίσεις αν έχεις μάθει σε μεγάλες οθόνες, σίγουρα πιο εύχρηστο πάντως αφού εκτελείς τις εντολές με πιο μικρές κινήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, NotebookFreak said:

οχι ρε λογικός ανθρωπος είμαι. αλλα να που και οι άλλες εταιρείες ξεκινησαν να λανσάρουν κινητά χωρίς φορτιστές στην συσκευασία..
Αριθμοί είμαστε για όλες τις εταιρείες εκει έξω.Ειπα δεν υπήρξα φανμποι τον IPHONE αλλά απο τη στιγμή που βγήκε το κινητό που χρειαζόταν η τσέπη μου μπεζελεσ κλπ ήταν μονόδρομος...

όχι ρε καλά έκανες... δεν μας πέφτει λόγος.

απλά ένας φορτιστής χρειάζεται. γιατί αυτό που κάνουν τώρα στα κινητά των 1000 ευρώ μπορεί να το κάνουν αύριο στα mid ranges που κάποιος μπορεί με το ζόρι να μαζέψει 300ευρώ... αυτός λοιπόν δεν θέλει να δώσει άλλα 20-30ε για φορτιστή day1.

45 minutes ago, EnergosPolitis said:

Δύσκολο να γυρίσεις αν έχεις μάθει σε μεγάλες οθόνες, σίγουρα πιο εύχρηστο πάντως αφού εκτελείς τις εντολές με πιο μικρές κινήσεις

ποτέ δεν κατάλαβα τις παντόφλες. οκ δεν λέω για 4-4,5'' (που λεγαμε/λεγανε πριν 3-4 χρόνια) αλλά ρε φίλε πάνω από 6'' ξεφεύγει πολύ... είμαι τυχερός μάλλον που δεν είμαι καθόλου smartphone user. Ούτε καν facebook έχω βάλει μετά το τελευταίο φορματ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotebookFreak είπε

Στις αγγελίες απο 650 ξεκινάνε..δεν είναι ασχημη τιμή!

Δεν υπαρχει περιπτωση να παω σε 64gb (ειδικα σε αυτα τα χρηματα) και επισης 650 σε αγγελια ειναι κλοπη εαν υπολογισεις οτι με αγορα καινουριου αφαιρεις ΦΠΑ 24% (καθώς και εξοδα απο φορολογια 26%) σαν επαγγελματιας.

Σε κανενα χρονο και βλεπουμε. Δεν εχω αναγκη να εχω το τελευταιο μοντελο απο οτιδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...