Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 12 mini Review - Χρειαζόμαστε μίνι κινητά;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν χρειαζόμαστε. Δεν βλέπεις τίποτα στις μικρές οθόνες και δεν μπορείς να πληκτρολογήσεις εύκολα, όσοι θέλετε μικρά κινητά είστε ρομαντικοί.

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το κινητό είναι πανέμορφο και λειτουργικότατο. έδωσα ήδη το XR στη σύζυγο και έρχεται ένα product red. Νομίζω οτι είναι το πρώτο κινητό απο αποψη μεγέθους που όχι μόνο ειναι απολύτως χρηστικό (ζρηση με ενα χερι) αλλα είναι και το πρώτο κινητό απο την εποχή του 7αριού που δεν θα ντρέπομαι να βγάλω έξω να δείξω. Ακριβώς η διάσταση που χρειάζεται για να κάνεις τα πάντα, πλήρως εξοπλισμένο και πανέμορφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, arispz είπε

 

Σιγουρα δεν θα ξαναδουμε στο μελλον το SE, το μινι θα ειναι ο αντικαταστατης του (σε premium τιμη). τωρα σχετικα με την μπαταρια, τεχνολογικα ακομα δεν ειναι εφικτο μεγαλυτερη (capacity) μπαταρια σε τοσο μικρες διαστασεις!!!!

 

Το επόμενο SE που θα βγει σε κάνα 3 χρόνια αν κρίνουμε απ'το διάστημα των δύο SE που έχουν βγει θα είναι λογικά το σασί του Mini 12. 
Απλά τότε θα κάνει 500 ευρώ με τον τότε τελευταίο σε κυκλοφορία επεξεργαστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2021 στις 5:08 ΜΜ, valkon είπε

Όχι δεν χρειαζόμαστε. Δεν βλέπεις τίποτα στις μικρές οθόνες και δεν μπορείς να πληκτρολογήσεις εύκολα, όσοι θέλετε μικρά κινητά είστε ρομαντικοί.

Ειμαστε χρηστικοι. Δεν εχουν ολοι τα κινητα για να βλεπουν ταινιες ουτε για να κανουν ανεξαντλητο surfing. Για καποιους ειναι απλα εργαλεια δουλειας.

Φυσικα δεν εχουμε ολοι τις ιδιες αναγκες.

Που καταντησαμε ομως. Να λεμε το iPhone mini μικρό κινητο!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/1/2021 στις 8:14 ΠΜ, NotebookFreak είπε


Πάμε λίγο στη φόρτιση όμως...Με παλιό καλώδιο USB A to lightning που δοκίμασα , νομίζω κανει κανα αιώνα να φορτίσει.Εχετε να προτείνετε κάτι?Πέραν του MAgsafe καθώς ξεφραγκιάστικα?

Τα iPhone κανουν fast charging μόνο με usb-c to lightning καλώδιο. Οπότε παιρνεις τέτοιο καλώδιο + fast charger με power delivery (PD) 18W και πάνω.

π.χ. αυτό το πακετάκι είναι ότι πρέπει https://www.skroutz.gr/s/23285978/Baseus-Lightning-Cable-USB-C-Wall-Adapter-Λευκό-TZCCFS-X02.html?from=account_favorites

Στις 19/1/2021 στις 8:02 ΠΜ, Makatsoras είπε

Εδώ στο ινσομνια στις αγγελίες πουλάνε κάτι τύποι iPhone 7 στα 200+ ευρώ. Και εσυ μιλάς για μισή τιμή το καλοκαίρι το 12αρι.

οκ...

Τρόπος του λέγειν μισή τιμή και ειπα σε ένα χρόνο, το καλοκαίρι πώς προέκυψε; 🤔

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Τα iPhone κανουν fast charging μόνο με usb-c to lightning καλώδιο. Οπότε παιρνεις τέτοιο καλώδιο + fast charger με power delivery (PD) 18W και πάνω.

π.χ. αυτό το πακετάκι είναι ότι πρέπει https://www.skroutz.gr/s/23285978/Baseus-Lightning-Cable-USB-C-Wall-Adapter-Λευκό-TZCCFS-X02.html?from=account_favorites

Τρόπος του λέγειν μισή τιμή και ειπα σε ένα χρόνο, το καλοκαίρι πώς προέκυψε; 🤔

Πάνω κάτω καλοκαίρι 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από ένα μήνα συνύπαρξης με το mini έχω να πω πως επιτέλους λέω ότι έχω ένα κινητό σε φυσιολογικό μέγεθος!

Στα θετικά, η οθόνη που είναι από τις καλύτερες που έχω δει, η ταχύτητα και ότι όλα λειτουργούν σωστά σε ότι και να του έχω βάλει να κάνει, οι κάμερες αν και είναι το τελευταίο που κοιταζω και γενικότερα δουλεύοντας μαζί του καταλαβαίνεις ότι έχουν δουλέψει και στην παραμικρή λεπτομέρεια...

Στα αρνητικά, ναι είναι ακριβό συνυπολογίζοντας ότι δεν περιέχει ούτε φορτιστή, ούτε ακουστικά... θα ήθελα μεγαλύτερη διάρκειας μπαταρία αν και δεν υπάρχει μέρα που να με πρόδωσε, ίσως να είναι ψυχολογικό... το notch και μόνο ως αναλογία είναι μεγάλο...

ΥΓ: όσοι έχετε το mini, και μόνο στο forum του insomnia, έχετε δυσκολία και χρειάζεστε δεύτερη και τρίτη φορά για να πιάσει το πάτημα της • στην αριστερή πλευρά ώστε να πάτε στο πρώτο αδιάβαστο μήνυμα???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2021 στις 2:00 ΜΜ, AtiX είπε

ΥΓ: όσοι έχετε το mini, και μόνο στο forum του insomnia, έχετε δυσκολία και χρειάζεστε δεύτερη και τρίτη φορά για να πιάσει το πάτημα της • στην αριστερή πλευρά ώστε να πάτε στο πρώτο αδιάβαστο μήνυμα???

Βλέπω ότι λειτουργεί κανονικά κ πιάνει με την πρώτη. Δεν είναι κ το πιο εύκολο στο πάτημα αλλά αν δεν μιλάμε για misclick, "παίζει κανονικά" είτε με safari είτε με το opera touch που προτιμώ.

Αυτό που δεν λειτουργεί κανονικά είναι οι εικόνες στις αγγελίες εδώ. Δεν μπορείς να πας στην επόμενη μεγεθυμένη χωρίς λάθος.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 21/1/2021 στις 2:00 ΜΜ, AtiX είπε

Μετά από ένα μήνα συνύπαρξης με το mini έχω να πω πως επιτέλους λέω ότι έχω ένα κινητό σε φυσιολογικό μέγεθος!

Στα θετικά, η οθόνη που είναι από τις καλύτερες που έχω δει, η ταχύτητα και ότι όλα λειτουργούν σωστά σε ότι και να του έχω βάλει να κάνει, οι κάμερες αν και είναι το τελευταίο που κοιταζω και γενικότερα δουλεύοντας μαζί του καταλαβαίνεις ότι έχουν δουλέψει και στην παραμικρή λεπτομέρεια...

 

Συμφορουμίτη που το έχεις αρκετό καιρό πλέον αν μπορείς δώσε μου τα φώτα σου.

Αν βλέπω καμία ταινία θα μου βγαίνουν τα μάτια πιστεύεις; Στα λεφτά που μπορώ να δώσω είμαι είτε για 11 προ από εδώ μεταχειρισμένο ή το 12 mini καινούριο. Το 11 προ που το επιασα λίγο μου φάνηκε πολύ βαρύ σαν κινητό. Με ενδιαφέρει για χρήση social , youtube αντέ και καμία ταινία μία στο τόσο όχι κάτι βαρύ. Για παιχνίδια δεν με ενδιαφέρει. Από φίλο έχω δει την σέλφι του 11 προ και δεν με τρέλανε ενώ του 12 μινι έχει πιο λεπτομέρεια..

Είμαι σε τεράστιο δίλημμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, StefanosA99 είπε

Συμφορουμίτη που το έχεις αρκετό καιρό πλέον αν μπορείς δώσε μου τα φώτα σου.

Αν βλέπω καμία ταινία θα μου βγαίνουν τα μάτια πιστεύεις; Στα λεφτά που μπορώ να δώσω είμαι είτε για 11 προ από εδώ μεταχειρισμένο ή το 12 mini καινούριο. Το 11 προ που το επιασα λίγο μου φάνηκε πολύ βαρύ σαν κινητό. Με ενδιαφέρει για χρήση social , youtube αντέ και καμία ταινία μία στο τόσο όχι κάτι βαρύ. Για παιχνίδια δεν με ενδιαφέρει. Από φίλο έχω δει την σέλφι του 11 προ και δεν με τρέλανε ενώ του 12 μινι έχει πιο λεπτομέρεια..

Είμαι σε τεράστιο δίλημμα 

Φίλε μου, επειδή εγώ δεν βλέπω πχ ταινίες ή μεγάλα βίντεο στο YouTube η οθόνη δεν με ενοχλεί... μετά από τόσο καιρό όμως, όταν είμαι ξάπλα στο κρεβάτι, έχω πιάσει τον εαυτό μου να προτιμάει να κάνει αναπαραγωγή μέσω chromecast στην τηλεόραση πάρα να δω το οτιδήποτε στην συσκευή!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου, επειδή εγώ δεν βλέπω πχ ταινίες ή μεγάλα βίντεο στο YouTube η οθόνη δεν με ενοχλεί... μετά από τόσο καιρό όμως, όταν είμαι ξάπλα στο κρεβάτι, έχω πιάσει τον εαυτό μου να προτιμάει να κάνει αναπαραγωγή μέσω chromecast στην τηλεόραση πάρα να δω το οτιδήποτε στην συσκευή!

Αυτό πιστεύω ισχύει και με μεγαλύτερες οθόνες. Γιατί και το 11 pro έχει 5.8. Δεν ειναι τρομερή η διαφορά. Με το 6.1 εντάξει ίσως ναι.

Για μικρότερης διάρκειας βίντεο στο youtube κλπ. δεν νομίζω να είναι κουραστικό. Γιατί ούτως ή άλλως το κινητό είναι για μικρής διάρκειας media consumption κατά την γνώμη μου.

Προτείνεις 12 mini συνολικά ή να πάω σε μεταχειρισμένο 11 pro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, StefanosA99 είπε

Αυτό πιστεύω ισχύει και με μεγαλύτερες οθόνες. Γιατί και το 11 pro έχει 5.8. Δεν ειναι τρομερή η διαφορά. Με το 6.1 εντάξει ίσως ναι.

Για μικρότερης διάρκειας βίντεο στο youtube κλπ. δεν νομίζω να είναι κουραστικό. Γιατί ούτως ή άλλως το κινητό είναι για μικρής διάρκειας media consumption κατά την γνώμη μου.

Προτείνεις 12 mini συνολικά ή να πάω σε μεταχειρισμένο 11 pro;

για μένα κριτήριο επιλογής του mini ήταν καθαρά το μέγεθος και η άνετη χρήση με το ένα χέρι... από εκεί και πέρα το 11 pro έχει καλύτερη μπαταρία, καλύτερες κάμερες και ίσως καλύτερη οθόνη...

προσωπικά θα σου πρότεινα να δουλέψεις λίγο, αν και δύσκολο αυτή την εποχή, και τα δυο μοντέλα και να δεις τι ταιριάζει καλύτερα με τις ανάγκες σου...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AtiX είπε

για μένα κριτήριο επιλογής του mini ήταν καθαρά το μέγεθος και η άνετη χρήση με το ένα χέρι... από εκεί και πέρα το 11 pro έχει καλύτερη μπαταρία, καλύτερες κάμερες και ίσως καλύτερη οθόνη...

προσωπικά θα σου πρότεινα να δουλέψεις λίγο, αν και δύσκολο αυτή την εποχή, και τα δυο μοντέλα και να δεις τι ταιριάζει καλύτερα με τις ανάγκες σου...

Καλύτερες κάμερες γιατί όμως; Το 11 pro έχει απλά τον telephoto που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Όλες οι άλλες είναι καλύτερες στο 12 μινι με μικρότερο f stop στα 1,6 που σημαίνει καλύτερο nightmode και με τον A14 έχεις και καλύτερο processing οπότε έχεις και πιο ευκρινή selfie. 

Μπαταρία ισχύει απλά με τον 20w της apple πας 100 σε ούτε μία ώρα οπότε δεν με καίει καθόλου.

Γενικά το 11 pro έιναι πιο ολοκληρωμένη συσκευή αλλά στο θέμα κάμερας, της βασικής τουλάχιστον και όχι telephoto δεν νομίζω οτι είναι καλύτερο.

Το σκέφτομαι αλλά αν πάρω το μινι θα έχω μεγάλη χασούρα αν το δώσω..Οπότε μάλλον θα μείνω σε ένα 😛 

Επεξ/σία από StefanosA99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StefanosA99 είπε

Καλύτερες κάμερες γιατί όμως; Το 11 pro έχει απλά τον telephoto που προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Όλες οι άλλες είναι καλύτερες στο 12 μινι με μικρότερο f stop στα 1,6 που σημαίνει καλύτερο nightmode και με τον A14 έχεις και καλύτερο processing οπότε έχεις και πιο ευκρινή selfie. 

Μπαταρία ισχύει απλά με τον 20w της apple πας 100 σε ούτε μία ώρα οπότε δεν με καίει καθόλου.

Γενικά το 11 pro έιναι πιο ολοκληρωμένη συσκευή αλλά στο θέμα κάμερας, της βασικής τουλάχιστον και όχι telephoto δεν νομίζω οτι είναι καλύτερο.

Το σκέφτομαι αλλά αν πάρω το μινι θα έχω μεγάλη χασούρα αν το δώσω..Οπότε μάλλον θα μείνω σε ένα 😛 

Για τις κάμερες έχεις δίκιο μιας και το έβλεπα περισσότερο σαν σύνολο... το σίγουρο είναι ότι ότι και να επιλέξεις ουσιαστικά δεν θα χάσεις κάτι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...