Προς το περιεχόμενο

Μετά από 10 χρόνια, η Apple θα κυκλοφορήσει φέτος iMac με λεπτότερα πλαίσια και Apple Silicon chip


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Ξαφνικά όλα τα παλιά MAC (mini/book/imac) έχασαν την μισή μεταπωλητική τους αξία με το άλμα στον Μ1.

Οποιος έχει σοβαρό μηχάνημα της τελευταίας 5ετίας δεν έχει λόγο να βιαστεί να αναβαθμίσει.

Υπολογίζω να με καλύψει για μια δεκαετία στο γράψιμο κώδικα το macbook pro 16.

Αυτοί που τρελαίνονται είναι αυτοί που κάνουν επεξεργασία video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, skiabox είπε

Υπολογίζω να με καλύψει για μια δεκαετία στο γράψιμο κώδικα το macbook pro 16.

Αυτοί που τρελαίνονται είναι αυτοί που κάνουν επεξεργασία video.

Εγώ κάνω επεξεργασία βίντεο αλλα οκ, θα κάνω υπομονή, δεν θα τρέξω να δώσω έναν σκασμό λεφτά αφού γίνεται η δουλειά και με τους 2 μάκ που ήδη έχω. Η αγορά είναι ψόφια, το ίδιο και τα οικονομικά μας.

 

Επεξ/σία από Homecinemakias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, 4four είπε

αρχικά δεν είναι πείραμα είναι το μέλλον!

ΟΧΙ δεν ειμαι apple fun boy ισα ισα ολα τα προιοντα τις τα εκραζα κυριως για την αποδοση/τιμη τους, δεν ειχα ΠΟΤΕ τιποτα apple παντα ημουν της αποψης (και ακομα ειμαι) pc master race

Αλλα για Laptop το τονίζω LAPTOP αυτο το πειραμα ειναι οτι καλυτερο εχει γινει στην ιστορια των λαπτοπ γιατι θα ακολουθησουν ολοι αυτο το τρεντ και επιτελους θα εχουμε λαπτοπ που δεν χρειαζονται μια μπριζα συνεχεια με φουλ καλες επιδωσεις!

Τωρα σε iMac Mac Pro που ειναι αλλη κλαση μηχανημα τελειως εκει ναι περιμενεις την μεταβαση

Έστειεζεις στο κομμάτι της αυτονομίας που είναι και για μένα σημαντικό αλλά παραλείπω μιας και είμαι ικανοποιημένος από αυτό στο συγκεκριμένο φορητό . 
γνωριζουμε όμως και οι δυο ότι χωρίς εγγενώς εκτελεςιμο λογισμικό χθες κανένα πείραμα ανεξαρτήτως  κόστους και κατασκευαστή δεν ικανοποιεί ποσό μάλλον έχει μέλλον (to say the least ).αν μη το άλλο οι πραγματικες επιδόσεις του μένουν  σε θεωρητικό επίπεδο είτε στην σφαίρα της φαντασίας μας .

ναι συμφωνώ είναι πολύ νωρίς για τετοιες απαιτησεις και ίσως (εγώ προσωπικά ) να είμαι  πολύ απαιτητικός . After all progress is always a slow process .

Δεν σου κρύβω ότι ειμουν και εξακολουθώ να είμαι πολύ hyped και μόνο στην ιδέα ενός μοντέρνου risc επεξεργαστή  . ΑΛΛΑ (και μιλώντας  πάντα προσωπικά)  - πήρα το μηχανάκι σαν εργαλείο δουλειάς και όχι για να χρηματοδοτήσω το R&D της κάθε Apple (μόνο) .

και ναι δεν περιμένω όλα να παίζουν από day one αλλά το γεγονός οτι τα ακούμπησα δεν μου δίνω λιγότερο δικαίωμα  στο να τα χώνω στην κάθε apple η οποία με το συγκεκριμένο τύπο μηχανής εστίασε και εστιάζει πρώτα στην κονομα και μετά σε όλα τα αλλά (πάντα προσωπική άποψη ).

Τα αυτά και για τις άλλες μηχανές που αναφέρονται στο αρχικό τοπικ.

Επίσης (και δεν είδα να το αναφέρει κανεις ) ας κοιτάξει η αγαπητή apple να συμμαζέψει τα 16αρια της γιατί έχουν τόσο χαμηλά στανταρτνς που τα ... κοιτάς και χαλάνε . Λόγω δουλειάς τον τελευταίο μήνα έστειλα 4 στην Τσεχοσλοβακία για repair λόγω προβλημάτων στο logic board , led strip αλλά κυρίως στο panel (το οποίο εινια πολύ ευαίσθητο ). Το αναφέρω ελπίζοντας να μην χρησιμοποιήσει τις ιδές μεθόδους και υλικά στα επερχόμενα silicon chip laptops (μεγαλύτερα των 13ων ιντσών όπως υφίστανται τώρα )

χωρις κακιά και μόνο με ειλικρινή ελπίδα  να πετύχει το πείραμα γιατί όντος θα δείξει το δρόμο . Μέχρι όμως να δούμε σοβαρό λογισμικό για όλου τους τομείς όσοι τα ακούμπησαμε στην μαμά apple έχουν το δικαίωμα να της τα χώνουμε κιόλας .

 

7 ώρες πριν, papapontikas είπε

για το homebrew:

-εγκατάσταση rosetta -> κανε ενα αντιγραφο του terminal -> μετονομασε το σε rosetta terminal η κατι τέτοιο -> και μετα κανε πανω του δεξι κλικ και get info -> επελεξε open with rosetta -> μετα τα γνωστα σε terminal

/bin/bash -c "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/HEAD/install.sh)"

 

Την τελείται φορά που το δοκίμασα (και έχει κανα μήνα ) τα μήνυματα είχαν να κάνουν και με αλλά binaries τα οποία σε εκείνο το σημείο ήταν απλά ανύπαρκτα για το silicon chip μιας και το homebrew εινια ένα script αλλά κάθε φορά στήνει παπάδες από κάτω .

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας developer, όπως και κανένας μουσικός παραγωγός π.χ., δεν έκανε μετάβαση αποκλειστικά σε Apple Silicon. Κανένας photo ή video editor δεν είπε ΄θα πάρω ένα M1 Macbook Pro για να κάνω την δουλειά μου από δω και πέρα' -- είναι πολύ νωρίς απλά. Τα πρώτα μηχανήματα (που είναι και δύσκολο να τα βρεις!) είναι για απλούς users, για δουλειές γραφείου, απλή επεξεργασία multimedia, ή στην καλύτερη για αυτούς που φτιάχνουν macOS apps και θέλουν ένα πραγματικό Apple Silicon Mac για να δοκιμάσουν. Όποιος έχει workflows που δεν περιλαμβάνουν μόνο 1-2 apps δεν το σκέφτεται καν έτσι, εδώ υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν έχουν ακόμα αναβαθμίσει σε Big Sur λόγω συμβατότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, ntarlas είπε

Το ιδανικότερο πάνελ για color grading ( για βίντεογραφους και φωτογράφους ) είναι τα ips πανελς . Και τα iMac απευθύνονται κυρίως σε επαγγελματίες βίντεο εικόνας και ήχου 

 

Τα iMac απευθύνονται κυρίως σε home χρήστες και μετά σε επαγγελματίες. Μην λες ότι να ναι. 

 

12 ώρες πριν, skiabox είπε

Υπολογίζω να με καλύψει για μια δεκαετία στο γράψιμο κώδικα το macbook pro 16.

Αυτοί που τρελαίνονται είναι αυτοί που κάνουν επεξεργασία video.

Αναλόγως το use case. Αν γράψεις κάτι που δεν θέλει build για να τρέξει, τότε είσαι άνετος. Μεγάλα C++ projects που έχω δουλέψει αλλά και Android, θες αναβάθμιση κάθε 5 χρόνια το αργότερο και αν κάνεις το λάθος να πάρεις λάπτοπ με λίγη ραμ που είναι soldered, θες πιο σύντομα.

2 ώρες πριν, SeaLion είπε

Κανένας developer, όπως και κανένας μουσικός παραγωγός π.χ., δεν έκανε μετάβαση αποκλειστικά σε Apple Silicon. Κανένας photo ή video editor δεν είπε ΄θα πάρω ένα M1 Macbook Pro για να κάνω την δουλειά μου από δω και πέρα' -- είναι πολύ νωρίς απλά. Τα πρώτα μηχανήματα (που είναι και δύσκολο να τα βρεις!) είναι για απλούς users, για δουλειές γραφείου, απλή επεξεργασία multimedia, ή στην καλύτερη για αυτούς που φτιάχνουν macOS apps και θέλουν ένα πραγματικό Apple Silicon Mac για να δοκιμάσουν. Όποιος έχει workflows που δεν περιλαμβάνουν μόνο 1-2 apps δεν το σκέφτεται καν έτσι, εδώ υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν έχουν ακόμα αναβαθμίσει σε Big Sur λόγω συμβατότητας.

This. Το beta testing δεν είναι βιώσιμη τακτική όταν αφορά εργαλείο δουλειάς. 

Το πρόβλημα είναι ότι όταν ωριμάσει η τεχνολογία του Apple silicone, όπως έγινε και με την AMD και τους Ryzen 5000, η τιμή θα εκτοξευθεί καθώς θα ξέρουν ότι αυτό το προϊόν που έχουν είναι τέρμα ανταγωνιστικό. Τώρα είναι vfm αλλά είναι και ένα PoC για να πείσει τους προγραμματιστές να ασχοληθούν με την πλατφόρμα.

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλεπω οτι η αρχιτεκτονικη arm θα ειναι το μελλον και στα λαπτοπ και στα desktop. Iσως στα workstations να αργησει η εξαπλωση γιατι εκει παιζουν γερη μπαλα οι Xeon και οι Threadripper και δεν εχουμε μεχρι τωρα δειγματα γραφης απο πολυ δυνατο arm soc. Εκτος βεβαια αν ψιλιαστουν τη δουλεια νωρις και η Intel-Amd και το γυρισουν και αυτες σε ARM.

Οποιος χρησιομοποιει το μηχανημα του για να βγαζει λεφτα (=επαγγελματικα) θα πρεπει να ειναι πολυ ανοητος και επιπολαιος για να παει day 1 σε ενα τετοιο αλμα. Απλα θα περιμενει να ωριμασει και να υποστηριζεται απο το software που θελει. Αυτο μπορει να σημαινει 1 χρονος, μπορει να σημαινει και πανω απο 3.

Η Apple εχει τη δυναμη να "συμπαρασυρει" στο νεο αυτο τολμημα του devs και τις μεγαλες software εταιριες ωστε να το υποστηριξουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Προβλεπω οτι η αρχιτεκτονικη arm θα ειναι το μελλον και στα λαπτοπ και στα desktop. Iσως στα workstations να αργησει η εξαπλωση γιατι εκει παιζουν γερη μπαλα οι Xeon και οι Threadripper και δεν εχουμε μεχρι τωρα δειγματα γραφης απο πολυ δυνατο arm soc. Εκτος βεβαια αν ψιλιαστουν τη δουλεια νωρις και η Intel-Amd και το γυρισουν και αυτες σε ARM.

Οποιος χρησιομοποιει το μηχανημα του για να βγαζει λεφτα (=επαγγελματικα) θα πρεπει να ειναι πολυ ανοητος και επιπολαιος για να παει day 1 σε ενα τετοιο αλμα. Απλα θα περιμενει να ωριμασει και να υποστηριζεται απο το software που θελει. Αυτο μπορει να σημαινει 1 χρονος, μπορει να σημαινει και πανω απο 3.

Η Apple εχει τη δυναμη να "συμπαρασυρει" στο νεο αυτο τολμημα του devs και τις μεγαλες software εταιριες ωστε να το υποστηριξουν.

 

Κατά την άποψη μου πράγματι στριμώχνει τους amd intel αλλά η ταχύτητα των desktop κορυφαίων cpu είναι αξεπέραστη από τους arm. Οπότε τους στριμώχνει στους mobile αφού συνδιάζει και υψηλές επιδόσεις και χαμηλή κατανάλωση. Ένα σημερινό pc με κορυφαίο cpu και κορυφαία gpu στο rendering κάνει τους M1 να μοιάζουν με παιδικο παιχνίδι.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

13 hours ago, ntarlas said:

Το ιδανικότερο πάνελ για color grading ( για βίντεογραφους και φωτογράφους ) είναι τα ips πανελς

 

46 minutes ago, Dinos_12345 said:

Δεν είναι το ιδανικότερο πάνελ για color grading ούτε κατά διάνοια. Αν ήταν το ιδανικό πάνελ, οι οθόνες όπως η Pro Display XDR και οι ανώτερες της, θα είχαν OLED panel αλλά δεν έχουν. 

Μου φαίνεται ότι το διάβασες βιαστικά μιας και δεν λέει ότι το ιδανικότερο panel είναι τα OLED, αλλά τα IPS. 😛

Η Pro Display XDR έχει IPS.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Thresh είπε

  

 

Μου φαίνεται ότι το διάβασες βιαστικά μιας και δεν λέει ότι το ιδανικότερο panel είναι τα OLED, αλλά τα IPS. 😛

Η Pro Display XDR έχει IPS.

Πωωω, είμαι νουμπάς. Έχεις δίκιο, sorry

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήστε το κομμάτι επαγγελματικής και προσωπικής χρήσης, ο καθένας παίρνει ότι θέλει. Μην βγάζετε ανάλυση και μην συγκρίνεται μέσα από τα δικά σας πιστεύω σε ποιον τομέα απευθύνεται το κάθε προϊόν από την Apple και για τι σκοπό, το έχουν κάνει μόνοι τους κάτι θα ξέρουν καλύτερα.

Ο τίτλος γράφει για νέο design όποτε αυτό και μόνο είναι ένα καλό νέο για κάποιον που σκέπτεται να αγοράσει iMac.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι οτι 11-12 χρονια πριν ελεγα οτι αν αγοραζα imac θα επαιρνα το 24αρι γιατι το 27αρι παραηταν μεγαλο για υπολογιστη. Τοσο κοντα στην οθονη..! 
 

Και τωρα ειμαι με μια 34αρα και μια 27αρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dinos_12345 Στο σχόλιό σου είναι σαν να μην υπολογίζεις καθόλου τον παράγοντα cloud.

Δηλαδή ακόμα και στην περίπτωση που λες απλά κάνεις extract το build που λες σε κάποιο cloud service που θα υπάρχει σίγουρα.

Φαντάζομαι δεν το σκέφτηκες αυτό εκ παραδρομής.

Εδώ πλέον όσοι έχουν vdsl και πάνω παίζουν ολόκληρα παιχνίδια στο cloud (google stadia, geforce now).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...