Προς το περιεχόμενο

Εκδοση 1ης debit καρτας @Πειραιως


Σαϊνόμπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια,

Μολις ανοιξα ενα τρεχουμενο λογαριασμο μισθοδοσιας στην Πειραιως.

Μου εκανε εντυπωση οτι θελουν 6 ευρω για να εκδοσουν την debit καρτα, γιατι οταν ημουν φοιτητης το 2010 ειχα μια prepaid καρτα, σε "αλλη τραπεζα".

(Η prepaid αυτη καρτα χρησιμοποιηθηκε μια φορα μονο για αγορα μεσω eBay και απο τοτε, ποτε ξανα. Υποθετω οτι εμεινε ανενεργος ο λογαριασμος..(?))

Συμφωνα με την υπαλληλο, η τοτε τραπεζα μου συγχωνευτηκε με την Πειραιως και ειχαν ηδη τα στοιχεια μου απο τοτε.

(1) Μου εκανε εντυπωση που μπορουσαν και διατηρουσαν τα στοιχεια και επειτα της εφαρμογης του GDPR, χωρις να συνεναισω σε αυτο. Τι λετε εσεις;
(2) Το κοστος των 6 ευρω, το θεωρειτε λογικο, δεδομενου οτι δεν ειχα ποτε παρε-δωσε στο παρελθον με την Πειραιως;
Επισης (3), μου ζητησαν εξτρα 5 ευρω για να μου ενεργοποιησουν το e-banking. Μου φανηκε περιεργο και εψαξα στο site τους:

Spoiler

image.png.b408efa010b7962d37d68ec6e9ad6cfe.png

Αρα με λιγα λογια, απ'τη στιγμη που εχω την καρτα στα χερια μου, μπορω να κανω μονος μου την εγγραφη, δωρεαν. Θεωρειτε σωστο το οτι δεν μου ανεφεραν την δωρεαν επιλογη, δινοντας μου τη δυνατοτητα να επιλεξω μονος μου τι θελω;

(4) Μονο που δεν με μαστιγωσαν για να παρω την 25 ευρω ασφαλεια που promotαρουν με νυχια και με δοντια.. παρ'ολο που αρνηθηκα ευγενικα... 4-5 φορες.

Γενικοτερα, ηταν η χειροτερη εμπειρια που ειχα με τραπεζα μεχρι στιγμης και ηθελα να δω αν εχετε κατι να προσθεσετε ή αν ειχατε κι εσεις καποιο σεναριο με την Πειραιως που να σας ανεβασε την πιεση.

ΥΓ: (5) Δεχονται μονο μετρητα! Δεν εχουν POS

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρήματα για την έκδοση (ή επανέκδοση μετά την λήξη) κάρτας τα ζητάνε όλες οι τράπεζες. Εμένα μου είχε έρθει εγκεφαλικό με την Alpha όταν το έκανε. Το ebanking οταν το ειχα κανει εγώ, πριν καμια πενταετία, δε μπορούσε να ενεργοποιηθεί δωρεάν μέσω site οπότε αναγκαστικά έδινες το πεντάευρω. Αυτό προφανώς έχει γίνει τώρα στις τράπεζες λόγω κορονοιού. Το μόνο καλό είναι ότι είναι από τα πιο δυνατά ebanking που έχω δει σε τράπεζα. Μπορείς να κάνεις τα πάντα σαν να βρίσκεσαι στην τράπεζα. Ασφάλεια απλά του λες ΔΕ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ και τελείωσε. Κανείς δε μπορεί να σε υποχρεώσει και όλοι κοιτάνε να σου πουλήσουν αέρα για το εύκολο κέρδος (έξτρα εγγυήσεις σε ηλεκτρικές συσκευές κτλ κτλ). Σε καμία περίπτωση δε δικαιολογώ ούτε το 5ευρω για το ebanking ούτε για τα χρήματα της εκδοσης κάρτας. Δυστυχώς οδεύουμε στο τρόπο που λειτουργούν στο εξωτερικό. Μου έλεγε ένας φίλος μου στις Βρυξέλλες ότι πληρώνεις ετήσια συνδρομή στη τράπεζα για να έχεις τραπεζικό λογαριασμό στη τράπεζά τους ... 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Σαϊνόμπι είπε

Καλημερα παιδια,

Μολις ανοιξα ενα τρεχουμενο λογαριασμο μισθοδοσιας στην Πειραιως.

Μου εκανε εντυπωση οτι θελουν 6 ευρω για να εκδοσουν την debit καρτα, γιατι οταν ημουν φοιτητης το 2010 ειχα μια prepaid στην Attica Bank.

(Η prepaid αυτη καρτα χρησιμοποιηθηκε μια φορα μονο για αγορα μεσω eBay και απο τοτε, ποτε ξανα. Υποθετω οτι εμεινε ανενεργος ο λογαριασμος..(?))

Συμφωνα με την υπαλληλο, η Attica συγχωνευτηκε με την Πειραιως και ειχαν ηδη τα στοιχεια μου απο τοτε.

(1) Μου εκανε εντυπωση που μπορουσαν και διατηρουσαν τα στοιχεια και επειτα της εφαρμογης του GDPR, χωρις να συνεναισω σε αυτο. Τι λετε εσεις;
(2) Το κοστος των 6 ευρω, το θεωρειτε λογικο, δεδομενου οτι δεν ειχα ποτε παρε-δωσε στο παρελθον με την Πειραιως;
Επισης (3), μου ζητησαν εξτρα 5 ευρω για να μου ενεργοποιησουν το e-banking. Μου φανηκε περιεργο και εψαξα στο site τους:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.b408efa010b7962d37d68ec6e9ad6cfe.png

Αρα με λιγα λογια, απ'τη στιγμη που εχω την καρτα στα χερια μου, μπορω να κανω μονος μου την εγγραφη, δωρεαν. Θεωρειτε σωστο το οτι δεν μου ανεφεραν την δωρεαν επιλογη, δινοντας μου τη δυνατοτητα να επιλεξω μονος μου τι θελω;

(4) Μονο που δεν με μαστιγωσαν για να παρω την 25 ευρω ασφαλεια που promotαρουν με νυχια και με δοντια.. παρ'ολο που αρνηθηκα ευγενικα... 4-5 φορες.

Γενικοτερα, ηταν η χειροτερη εμπειρια που ειχα με τραπεζα μεχρι στιγμης και ηθελα να δω αν εχετε κατι να προσθεστε ή αν ειχατε κι εσεις καποιο σεναριο με την Πειραιως που να σας ανεβασε την πιεση.

Πότε συγχωνεύτηκε η Αττικής με την Πειραιώς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Ukforthemoment said:

Πότε συγχωνεύτηκε η Αττικής με την Πειραιώς;

Υπαρχει περιπτωση να κανω λαθος στην ονομασια της τοτε τραπεζας. Δεν θυμομουν καν οτι υπηρχε αυτη η prepaid στο ονομα μου τοτε και η υπαλληλος αρνηθηκε να μου δωσει εξτρα πληροφοριες (πχ: ποια τραπεζα ηταν κτλ). 😵 Το διορθωσα στο αρχικο κειμενο γιατι μπορει να θυμομουν λαθος. Περασε και μια δεκαετια..

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Σαϊνόμπι είπε

Γενικοτερα, ηταν η χειροτερη εμπειρια που ειχα με τραπεζα μεχρι στιγμης και ηθελα να δω αν εχετε κατι να προσθεστε ή αν ειχατε κι εσεις καποιο σεναριο με την Πειραιως που να σας ανεβασε την πιεση.

Όλες οι τράπεζες το ίδιο χάλι είναι πάνω κάτω.

Το πιο πρόσφατο που με τσάντισε ήταν με την Εθνική, 11ο του 2020 έληγε η χρεωστική μου και ήξερα πως η συγκεκριμένη τράπεζα θα με χρέωνε 6€ για την ανανέωση (όσο και οι υπόλοιπες) αλλά με ισχύ της νέας κάρτας 3 έτη (αντί 5 που έχουν ισχύ οι κάρτες των υπόλοιπων). Όταν μου ήρθε η νέα κάρτα όμως έγραφε πάνω λήξη 10ο του 2023, μου έφαγαν και ένα μήνα...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Σαϊνόμπι είπε

Καλημερα παιδια,

Μολις ανοιξα ενα τρεχουμενο λογαριασμο μισθοδοσιας στην Πειραιως.

Μου εκανε εντυπωση οτι θελουν 6 ευρω για να εκδοσουν την debit καρτα, γιατι οταν ημουν φοιτητης το 2010 ειχα μια prepaid καρτα, σε "αλλη τραπεζα". 

(Η prepaid αυτη καρτα χρησιμοποιηθηκε μια φορα μονο για αγορα μεσω eBay και απο τοτε, ποτε ξανα. Υποθετω οτι εμεινε ανενεργος ο λογαριασμος..(?))

Συμφωνα με την υπαλληλο, η τοτε τραπεζα μου συγχωνευτηκε με την Πειραιως και ειχαν ηδη τα στοιχεια μου απο τοτε.

(1) Μου εκανε εντυπωση που μπορουσαν και διατηρουσαν τα στοιχεια και επειτα της εφαρμογης του GDPR, χωρις να συνεναισω σε αυτο. Τι λετε εσεις;
(2) Το κοστος των 6 ευρω, το θεωρειτε λογικο, δεδομενου οτι δεν ειχα ποτε παρε-δωσε στο παρελθον με την Πειραιως;
Επισης (3), μου ζητησαν εξτρα 5 ευρω για να μου ενεργοποιησουν το e-banking. Μου φανηκε περιεργο και εψαξα στο site τους:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.b408efa010b7962d37d68ec6e9ad6cfe.png

Αρα με λιγα λογια, απ'τη στιγμη που εχω την καρτα στα χερια μου, μπορω να κανω μονος μου την εγγραφη, δωρεαν. Θεωρειτε σωστο το οτι δεν μου ανεφεραν την δωρεαν επιλογη, δινοντας μου τη δυνατοτητα να επιλεξω μονος μου τι θελω;

(4) Μονο που δεν με μαστιγωσαν για να παρω την 25 ευρω ασφαλεια που promotαρουν με νυχια και με δοντια.. παρ'ολο που αρνηθηκα ευγενικα... 4-5 φορες.

Γενικοτερα, ηταν η χειροτερη εμπειρια που ειχα με τραπεζα μεχρι στιγμης και ηθελα να δω αν εχετε κατι να προσθεστε ή αν ειχατε κι εσεις καποιο σεναριο με την Πειραιως που να σας ανεβασε την πιεση.

Εγω δωρεάν έβγαλα τη χρεωστική κάρτα VISA (η ανανέωση κοστίζει 6Ε από ότι με ενημέρωσαν) και δωρεάν απέκτησα το e banking. Εχθές άνοιξα λογαριασμό στην Πειραιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, panagiotisk3 said:

Εγω δωρεάν έβγαλα τη χρεωστική κάρτα VISA (η ανανέωση κοστίζει 6Ε από ότι με ενημέρωσαν) και δωρεάν απέκτησα το e banking. Εχθές άνοιξα λογαριασμό στην Πειραιώς

Σωστα μου ακουγονται αυτα που λες. Απλα μου φαινεται κουλο να θεωρουν οτι δεν ειναι η 1η μου καρτα στην Πειραιως, γιατι το 2010 ειχα βγαλει μια prepaid καρτα σε μια τραπεζα που επειτα απο πολλα χρονια ετυχε να συγχωνευτει με τη δικια τους..με αποτελεσμα να υπαρχει κοστος "επανεκδοσης" παρολο που δεν υπηρξε ποτε 1η εκδοση. 

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι καλά που δε σου επέβαλλαν υποχρεωτική ασφάλιση της κάρτας ή κλείσιμο λογαριασμών σε άλλες τράπεζες όπως εμένα. Πήγα σε άλλο υποκατάστημά και δεν έκανα τίποτα από τα 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Σαϊνόμπι είπε

Απλα μου φαινεται κουλο να θεωρουν οτι δεν ειναι η 1η μου καρτα στην Πειραιως, γιατι το 2010 ειχα βγαλει μια prepaid καρτα σε μια τραπεζα που επειτα απο πολλα χρονια ετυχε να συγχωνευτει με τη δικια τους. 🤮

Πάντα το βλέπουν όπως ακριβώς τους συμφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

η συγκεκριμένη τράπεζα θα με χρέωνε 6€ για την ανανέωση (όσο και οι υπόλοιπες) αλλά με ισχύ της νέας κάρτας 3 έτη (αντί 5 που έχουν ισχύ οι κάρτες των υπόλοιπων). Όταν μου ήρθε η νέα κάρτα όμως έγραφε πάνω λήξη 10ο του 2023, μου έφαγαν και ένα μήνα.

2 ευρώ το ετος αρα 0,17 λεπτα το μήνα. Εγω θα ζηταγα να μου τα επιστρεψουν, σαν τρολαρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, WireFire είπε

2 ευρώ το ετος αρα 0,17 λεπτα το μήνα. Εγω θα ζηταγα να μου τα επιστρεψουν, σαν τρολαρισμα

Το έχω κάνει για 1€ στη vodafone, εννοείται για το γαμώτο και όχι για το 1€.

Απλά αυτή τη φορά με την Εθνική δεν είχα ούτε χρόνο ούτε διάθεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τις 3 τράπεζες που ξέρω (Εθνική, Πειραιώς, Eurobank) ομίζω ότι το καλύτερο e-banking το έχει η Εθνική και το (μακράν) χειρότερο η Eurobank.
Από την άλλη η Εθνική όπως αναφέρθηκε εκδίδει κάρτες με διάρκεια πλέον τα 3 έτη και όχι τα 5. Αλλά η χρέωση ανανέωσης, κανονικά.
Η Πειραιώς βέβαια σε χρεώνει αν ζητήσεις έκδοση κωδικών ebanking στο κατάστημα. Η online δωρεάν δυνατότητα υπήρχε και προ κορωνοϊού.

Αν κάποιος κλείσει-διακόψει-επιστρέψει την παλιά κάρτα του στην τράπεζα,
και μετά από ένα διάστημα ζητήσει έκδοση άλλης κάρτας,
θα χρεωθεί;
Γιατί νομίζω ότι στην έκδοση νέας κάρτας δεν έχουν χρέωση κάποιες τράπεζες, παρά μόνο στην ανανέωση και στην επανέκδοση της ίδιας εν ισχύ κάρτας (λ'όγω φθοράς, απώλειας κλπ).

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, KoreanW said:

Aν κάποιος διακόψει-επιστρέψει την παλιά κάρτα του στην τράπεζα,
και μετά από ένα διάστημα ζητήσει έκδοση άλλης κάρτας,
θα χρεωθεί;
Γιατί νομίζω ότι στην έκδοση νέας κάρτας δεν έχουν χρέωση κάποιες τράπεζες, παρά μόνο στην ανανέωση.

Απ'οτι φαινεται, η Πειραιως χρειαζεται τα 6 ευρω για εκδοση νεας καρτας, αν σε οποιαδηποτε φαση στο παρελθον εξεδωσαν οποιoδηποτε ειδος καρτας στο ονομα σου. Γελοιο μεν, μολις συναιβει δε.... 

 

Επεξ/σία από Σαϊνόμπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Αν κάποιος κλείσει-διακόψει-επιστρέψει την παλιά κάρτα του στην τράπεζα,
και μετά από ένα διάστημα ζητήσει έκδοση άλλης κάρτας,
θα χρεωθεί;
Γιατί νομίζω ότι στην έκδοση νέας κάρτας δεν έχουν χρέωση κάποιες τράπεζες, παρά μόνο στην ανανέωση και στην επανέκδοση της ίδιας εν ισχύ κάρτας (λ'όγω φθοράς, απώλειας κλπ).

Όχι στην έκδοση νέας κάρτας, αλλά μόνο στην περίπτωση που ο συγκεκριμένος πελάτης εκδίδει κάρτα για πρώτη φορά.

Συνεπώς η απάντηση σε αυτό που ρωτάς είναι ναι, θα χρεωθεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Joshua21 said:

Όχι στην έκδοση νέας κάρτας, αλλά μόνο στην περίπτωση που ο συγκεκριμένος πελάτης εκδίδει κάρτα για πρώτη φορά.

Συνεπώς η απάντηση σε αυτό που ρωτάς είναι ναι, θα χρεωθεί κανονικά.

Σωστα, ακομα κι αν δεν ησουν ποτε πελατης της Πειραιως στο παρελθον κι απλα ειχες συνεργαστει με τραπεζα που στη συνεχεια συγχωνευτηκε με την Πειραιως, θα χρεωθεις κανονικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...