Προς το περιεχόμενο

Συνθετικός κερατοειδής βοηθά νομικά τυφλό άντρα να ανακτήσει την όρασή του


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαντάζομαι το όλο θέμα αφορά ασθενείς με κερατοκωνο, στην οποία ασθένεια ο κερατοειδής εκφυλίζεται με την πάροδο του χρόνου και οδηγείται ο ασθενείς εν τέλει σε ολική τύφλωση. Μοναδική διέξοδος του ασθενούς είναι είτε η μεταμόσχευση κερατοειδούς κάθε ποσα χρόνια (δεν θυμάμαι νούμερο) μιας και το μόσχευμα δεν κρατάει για πάντα ή να βάλει δακτύλιο που δυστυχώς μετά από 20-30 χρόνια θα καταστραφεί και πάλι ο ασθενης θα οδηγηθεί σε τύφλωση και θα ψάχνει για μόσχευμα ή να κάνει ένα χειρουργείο εφόσον διαγνωσθεί έγκαιρα και υπό προϋποθέσεις, που το κάνουν κυριολεκτικά 2 πρωτοπόροι Έλληνες γιατροί και μόνο αυτοί σε όλο το κόσμο.

Η ασθένεια αυτή εμφανίζεται κυρίως στην ανατολική Μεσόγειο και ιδιαίτερα στην Κύπρο. Καταλαβαίνετε λοιπόν γιατί ασχολήθηκε μια Ισραηλινή εταιρία με το συγκεκριμένο θέμα.

Εξαιρετικό νέο για όλους αυτούς τους ανθρώπους. Respect και μακάρι να προχωρήσει σε μαζική παραγωγή.

Fyi, η εγχείριση που ανέφερα, που σώζει από βέβαιη τύφλωση δεν καλύπτεται από το Εφκα γιατί το κράτος μας την θεωρεί καλλωπιστικη.

Επεξ/σία από panagiotis1988
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πασχοντας απο κληρονομικη παθηση δυστροφιας στους κερατοειδεις (μητερα μου, αδελφη μου, κορη μου και εγω φυσικα) μπορω να κατανοησω την απολυτη χρησιμοτητα αυτης της καινοτομου επεμβασης. Ολοι μας ςχουμε κανει τουλαχιστον μια κερατοπλαστικη σε καθε ματι. Εγω στο αμεσο μελλον θα πρεπε να κανω απο μια σε καθε ματι. Κοστος καθε επεμβασης τουλαχιστον 5.000 ευρω. Με την ευρεια  εφαρμογη της καινοτομου μεθοδου ελπιζω να χαμηλωσει το κοστος, να μην υπαρχει πλεον λιστα αναμονης ασθενων για μεταμοσχευση, να σραματησουν οι μεγαλογιατροι να μας πιανουν τον πωπο και να μειωθει στο ελαχιστο ή τελειως ο κινδυνος απορριψης. Μπραβο στο insomnia που φερνει στο φως και διαφορετικες ειδησεις. Οταν χρειαζεται να γραψω καποιο κειμενο χρυσιμοποιω το tablet μου με μεγεθυνση οθονης και μεγεθυντικο φακο. Ελπιζω να μοορεσουμε να δεχτουμε και στην Ελλαδα αυτη τη μεθοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, velvetia είπε

Πασχοντας απο κληρονομικη παθηση δυστροφιας στους κερατοειδεις (μητερα μου, αδελφη μου, κορη μου και εγω φυσικα) μπορω να κατανοησω την απολυτη χρησιμοτητα αυτης της καινοτομου επεμβασης. Ολοι μας ςχουμε κανει τουλαχιστον μια κερατοπλαστικη σε καθε ματι. Εγω στο αμεσο μελλον θα πρεπε να κανω απο μια σε καθε ματι. Κοστος καθε επεμβασης τουλαχιστον 5.000 ευρω. Με την ευρεια  εφαρμογη της καινοτομου μεθοδου ελπιζω να χαμηλωσει το κοστος, να μην υπαρχει πλεον λιστα αναμονης ασθενων για μεταμοσχευση, να σραματησουν οι μεγαλογιατροι να μας πιανουν τον πωπο και να μειωθει στο ελαχιστο ή τελειως ο κινδυνος απορριψης. Μπραβο στο insomnia που φερνει στο φως και διαφορετικες ειδησεις. Οταν χρειαζεται να γραψω καποιο κειμενο χρυσιμοποιω το tablet μου με μεγεθυνση οθονης και μεγεθυντικο φακο. Ελπιζω να μοορεσουμε να δεχτουμε και στην Ελλαδα αυτη τη μεθοδο.

Έχεις δίκιο σε όλα , εκτός από το τελευταίο. Αν μπορείς με μία επίσκεψη στο Ισραήλ να το κάνεις , είναι πιθανό το κόστος ταξιδιού και ιατρικής πράξης να βγει σε καλύτερη τιμή από το να περιμένεις εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SchinasN είπε

Έχεις δίκιο σε όλα , εκτός από το τελευταίο. Αν μπορείς με μία επίσκεψη στο Ισραήλ να το κάνεις , είναι πιθανό το κόστος ταξιδιού και ιατρικής πράξης να βγει σε καλύτερη τιμή από το να περιμένεις εδώ.

Συμφωνω και θα αρχισω να το ψαχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, benign είπε

Εικοσιπεντε τοις εκατο των ανθρωπων πανω απο 65 ετων παθαινουν ''ωχρα κηλιδα'' που τους οδηγει σε μεγαλο ποσοστο σε μερικη η ολικη τυφλωση. Αυτο μπορει να αλλαξει την ζωη τους,αλλα με τι χρηματικο αντιτιμο θα διατιθεται?Γιατι αν ειναι να ειναι προνομιο μονο των πλουσιων ειναι δωρον αδωρον.

Δυστυχως η καινοτομια στην οποια ανφερεται το αρθρο δεν σχετιζεται με τον αμφιβληστροειδη του οποιου βλαβη προκαλει την Εκφυλιση ΩΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομικα τυφλος απ οτι διαβασα δε σημαινει τυφλος αλλα αυτο που λεμε "δε βλεπει την τυφλα του" (οπως ειμαι εγω χωρις τους φακους επαφης). Οπως και να ναι ειναι σιγουρα ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΟ νεο αλλα μαλλον απεχουμε πολυ ακομα απο το να θεραπευτει η ολικη τυφλωση (ειδικα για ανθρωπους που δεν τους προκληθηκε τυφλωση απο εκφυλισμο η απο "κατι" αλλα ειναι εκ γεννετης τυφλοι. Αυτο θα ηταν πιστευω πραγματικα η μεγαλυτερη επανασταση στην οφθαλμιατρικη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, benign είπε

Εικοσιπεντε τοις εκατο των ανθρωπων πανω απο 65 ετων παθαινουν ''ωχρα κηλιδα'' που τους οδηγει σε μεγαλο ποσοστο σε μερικη η ολικη τυφλωση. Αυτο μπορει να αλλαξει την ζωη τους,αλλα με τι χρηματικο αντιτιμο θα διατιθεται?Γιατι αν ειναι να ειναι προνομιο μονο των πλουσιων ειναι δωρον αδωρον.

Η ωχρά κηλίδα αφορά τον αμφιβληστροειδή ο οποίος βρίσκεται στο πίσω μέρος του ματιού όχι τον κερατοειδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όλες δυνάμεις που ρίχνουν στον κόσμο μας στα οπλικά συστήματα, τα έριχναν για την καταπολέμηση της φτώχειας και εύρεση φαρμάκων για τις ανίατες αρρώστιες, Ο κόσμος θα ήταν πολλά επίπεδα πιο πάνω απ'ότι είμαστε τώρα. Αλλά τι λέμε τώρα, αυτά δεν γίνονται στον σύγχρονο κόσμο για πολλούς λόγους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yanyul είπε

Αν όλες δυνάμεις που ρίχνουν στον κόσμο μας στα οπλικά συστήματα, τα έριχναν για την καταπολέμηση της φτώχειας και εύρεση φαρμάκων για τις ανίατες αρρώστιες, Ο κόσμος θα ήταν πολλά επίπεδα πιο πάνω απ'ότι είμαστε τώρα. Αλλά τι λέμε τώρα, αυτά δεν γίνονται στον σύγχρονο κόσμο για πολλούς λόγους.

 

Ενα 20% απο αυτά να διέθεταν οι μεγάλες χώρες και οι υπερδυνάμεις θα μπορούσαν σε πολύ λίγα χρόνια να έχουν εξαφανίσει σημαντικότατο μέρος των μεγάλων προβλημάτων του πλανήτη αλλά όσο κυβερνάει το κεφάλαιο και το συμφέρον των λίγων εις βάρος των πολλών και ακόμα δεν μπορεί να το καταλάβει πολύς κόσμος αυτό και να απαιτήσει ουσιαστικής αλλαγές και το δικαίωμα του σε μια αξιοπρεπή ζωή,δεν πρόκειται να αλλάξουν τα πράγματα 😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...