Προς το περιεχόμενο

Απαράδεκτη αντιμετώπιση από κατάστημα Public


bill70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω μια άλλη ερώτηση.

Δεν έχεις κάποιον φίλο, γνωστό, συγγενή να ξέρει τρία πράγματα από smartphones? 

Μικρό το budget, δεκτό αλλά τότε σε αυτά τα λεφτα έπαιζε το αξιοπρεπεστατο redmi 6 4/64. Το θυμάμαι γιατί πήρα δύο για γνωστούς μου. 

Ούτε μια έρευνα πρώτα για το τι να κοιτάξεις? Λίγο να το ψάξεις το ελάχιστο που προτείνουν ΕΙΔΙΚΆ για fb είναι 3gb ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, nikopoup είπε

Εγώ έχω μια άλλη ερώτηση.

Δεν έχεις κάποιον φίλο, γνωστό, συγγενή να ξέρει τρία πράγματα από smartphones? 

Μικρό το budget, δεκτό αλλά τότε σε αυτά τα λεφτα έπαιζε το αξιοπρεπεστατο redmi 6 4/64. Το θυμάμαι γιατί πήρα δύο για γνωστούς μου. 

Ούτε μια έρευνα πρώτα για το τι να κοιτάξεις? Λίγο να το ψάξεις το ελάχιστο που προτείνουν ΕΙΔΙΚΆ για fb είναι 3gb ram

Την πάτησα, με το που μπήκα στο μαγαζί και ήρθε ο πωλητής προς τα εμένα με ρώτησε τι θέλω του είπα και αμέσως μου πρότεινε αυτό ως εξαιρετική ευκαιρία, τον εμπιστεύτηκα και τα υπόλοιπα τα έχω αναφέρει στο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bill70 είπε

Την πάτησα, με το που μπήκα στο μαγαζί και ήρθε ο πωλητής προς τα εμένα με ρώτησε τι θέλω του είπα και αμέσως μου πρότεινε αυτό ως εξαιρετική ευκαιρία, τον εμπιστεύτηκα και τα υπόλοιπα τα έχω αναφέρει στο post.

Όλοι έχουμε πάει σε μαγαζί να δούμε κάτι που θέλουμε να πάρουμε και έχουν έρθει πωλητες να μας πουλήσουν ότι θέλουν. 

Παρ όλο αυτά θα πάρεις μια δεύτερη γνώμη. 

Έτσι λέω εγώ τουλάχιστον.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθικό δίδαγμα, δεν εμπιστευόμαστε πωλητές. Συνήθως έχουν γραμμή από πάνω να προωθούν συγκεκριμένα πράγματα, δεν έχουν ιδέα από τεχνολογία και θα κάνουν τα πάντα για να πουλήσουν κάτι ως τρελή ευκαιρία.

2021 έχουμε, υπάρχει άπειρη πληροφορία στο ίντερνετ, reviews, hands-on, forums τεχνολογίας με έμπειρους χρήστες και μπορεί να βρεθεί το ιδανικό κινητό για τις ανάγκες μας πολύ εύκολα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, koutsis said:

Φίλε μου το κινητό σου δεν είχε καμία βλάβη. Είναι σαν να αγόρασες ένα fiat pundo κσι να το πήγαινες συνέχεια στην αντιπροσωπεία γιατί δεν έπιανε  200 χλμ./ώρα!

Λάθος παρομοίωση, πήρε ένα φορτηγάκι ωφέλιμο φορτίο 2 τόνων και το φόρτωσε 20. :)

Just now, bill70 said:

Την πάτησα, με το που μπήκα στο μαγαζί και ήρθε ο πωλητής προς τα εμένα με ρώτησε τι θέλω του είπα και αμέσως μου πρότεινε αυτό ως εξαιρετική ευκαιρία,

Δηλαδή.... θέλεις να μας πεις ότι του είπες ό,τι θέλεις να εγκαταστήσεις όλο το google play store, και αυτός σου είπε.... να αυτή είναι η ευκαιρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, htaccess είπε

Λάθος παρομοίωση, πήρε ένα φορτηγάκι ωφέλιμο φορτίο 2 τόνων και το φόρτωσε 20. :)

Δηλαδή.... θέλεις να μας πεις ότι του είπες ό,τι θέλεις να εγκαταστήσεις όλο το google play store, και αυτός σου είπε.... να αυτή είναι η ευκαιρία. 

Αυτή η διαπίστωση από που προκύπτει?
ΟΙ 7-8 εφαρμογές που χρησιμοποιώ είναι όλο το google play?
Να επαναλάβω ότι η συσκευή δεν λειτουργεί σωστά και χωρίς καμία εφαρμογή, άρα άκαιρη η παρομοίωση με το φορτηγάκι.
Μου το έδωσαν από το service την τέταρτη φορά, δεν έβαλα καμία εφαρμογή και αυτό άρχισε να κάνει επανάκληση όποιον αριθμό ήθελε από τις επαφές μου.
Επίσης όταν έγω έκανα κάποια κλήση μετά από 3-4 δευτερόλεπτα έκλεινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill70 είπε

Η επέκταση εγγύησης γράφει ότι σε περίπτωση βλάβης (οπιασδήποτε βλάβης) στο χρονικό όριο που μου έδιναν θα γίνει αντικατάσταση, ο πωλητής προφορικά είπε σε περίπτωση μεγάλης βλάβης γίνεται αντικατάσταση συσκευής.
Να επαναλάβω ότι σε καινούργιο κινητό τη 2η φορά που το πήγα άλλαξαν οθόνη, έτσι έγραφε το χαρτί της επισκευής, το τηλέφωνο από την αρχή ήταν ελλατωματικό, αλλά δεν ήθελαν να το παραδεχτούν.

Το κινητό ΔΕΝ είχε βλάβη, ήταν απλά ακατάλληλο για την χρήση που του έκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill70 είπε

Ο πωλητής το πλάσαρε ως ευκαιρία, οπότε όποιος δεν είναι εξοικειωμένος με την τεχνολογία του πουλάνε φούμαρα γι αμεταξωτές κορδέλες !!!

Ξανά, δικό σου λάθος. Όταν ο άλλος σου πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες, είναι τέρμα προφανές και απορώ πως δεν το καταλαβαίνεις. Δηλαδή, αν το κινητό που σου πλάσαρε έκανε όλα αυτά που είπε, το κινητό που κάνει 1000 ευρώ πρέπει να σε πηγαίνει στο φεγγάρι. Είναι απλά αδύνατο. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Το κινητό ΔΕΝ είχε βλάβη, ήταν απλά ακατάλληλο για την χρήση που του έκανες.

Δηλαδή τι χρήση έπρεπε να του κάνω?
Το κινητό ούτε κλήση δεν με άφηνε να κάνω ή έκανε επανάκληση κάποιον τυχαίο αριθμό από τις επαφές μου.
Ούτε τα βασικά όπως καταλαβαίνεις εκτός αν απλά μου πούλησαν μία συσκευή έτσι απλά για να την κοιτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, bill70 είπε

Αυτή η διαπίστωση από που προκύπτει?
ΟΙ 7-8 εφαρμογές που χρησιμοποιώ είναι όλο το google play?
Να επαναλάβω ότι η συσκευή δεν λειτουργεί σωστά και χωρίς καμία εφαρμογή, άρα άκαιρη η παρομοίωση με το φορτηγάκι.
Μου το έδωσαν από το service την τέταρτη φορά, δεν έβαλα καμία εφαρμογή και αυτό άρχισε να κάνει επανάκληση όποιον αριθμό ήθελε από τις επαφές μου.
Επίσης όταν έγω έκανα κάποια κλήση μετά από 3-4 δευτερόλεπτα έκλεινε.

Επιμένεις να μην ακούς όμως. 

Οι εφαρμογές που ανέφερες είναι γενικά βαριές. Ειδικά το fb. Εδώ κινητά με sd 810 μπορεί να ζορίζονται, όχι mtk με 2 ram. 

Η λύση? 

Αγγελία στο insomnia. 

Nikos out. Καλό βράδυ 

Edit. Επειδή διάβασα το τελευταίο σχόλιο σου. Οταν γεμίζεις ένα σκληρό δίσκο αυτός αρχίζει να λειτουργεί πιο αργά. 500mb πρέπει να είναι fb και messenger. Πόση ελεύθερη μνήμη ειχες? 

Επίσης με κάποια αναβάθμιση ίσως να βαρυνε ακόμα περισσότερο 

Επεξ/σία από nikopoup
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Ξανά, δικό σου λάθος. Όταν ο άλλος σου πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες, είναι τέρμα προφανές και απορώ πως δεν το καταλαβαίνεις. Δηλαδή, αν το κινητό που σου πλάσαρε έκανε όλα αυτά που είπε, το κινητό που κάνει 1000 ευρώ πρέπει να σε πηγαίνει στο φεγγάρι. Είναι απλά αδύνατο. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

Μα δεν ζήτησα κινητό να κάνει τρελά πράγματα, ήμαρτον δηλαδή, να τηλεφωνώ ήθελα και να συνδέομαι στα social media, τόσο δύσκολο είναι αυτό για ένα smartphone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bill70 είπε

Δηλαδή τι χρήση έπρεπε να του κάνω?
Το κινητό ούτε κλήση δεν με άφηνε να κάνω ή έκανε επανάκληση κάποιον τυχαίο αριθμό από τις επαφές μου.
Ούτε τα βασικά όπως καταλαβαίνεις εκτός αν απλά μου πούλησαν μία συσκευή έτσι απλά για να την κοιτάω.

Είχε ο πατέρας μου Huawei Y5 και έτρεχε τις βασικές εφαρμογές σε αργές ταχύτητες αλλά τις έτρεχε. Επειδή είσαι ταραγμένος με το συμβάν, μπορώ να υποθέσω ότι υπερβάλλεις σε μεγάλο βαθμό. Ακόμα και αυτά τα κινητά, δεν γίνεται πρακιτκά να είναι μόνο για κλήσεις, κάτι είχες βάλει που το γονάτιζε και σου φαινόταν ότι είχε βλάβη. Κάντου reset, βάλε μόνο fb, messenger, Instagram που είναι τα πιο βαριά και δες αν δουλεύει. Νομίζω πως θα είναι οκ απλά δεν θα τρέχει σαν τρελό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikopoup είπε

Επιμένεις να μην ακούς όμως. 

Οι εφαρμογές που ανέφερες είναι γενικά βαριές. Ειδικά το fb. Εδώ κινητά με sd 810 μπορεί να ζορίζονται, όχι mtk με 2 ram. 

Η λύση? 

Αγγελία στο insomnia. 

Nikos out. Καλό βράδυ 

Επαναλαμβάνω και χωρίς καμία εφαρμογή η συσκευή δεν λειτουργούσε σωστά!!!
Καλό βράδυ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...